Katedra Monreale, Palermo, zwiedzanie najpiękniejszego kościoła Sycylii - BelSole

Katedra Monreale, Palermo, zwiedzanie najpiękniejszego kościoła Sycylii

Bardzo blisko Palermo u podnóża góry Caputo znajduje się miejsce, które w odróżnieniu od zgiełku centrum stolicy Sycylii przepełnione jest spokojem. Przed państwem Katedra (Duomo) Monreale, według nas jedna z najpiękniejszych katedr, a prawdopodobnie najładniejsza na wyspie. Jak dojechać do katedry w Monreale? Ile kosztują bilety? Jak zwiedzać Duomo? Wszystko to znajdziecie w tym artykule.

Historia Duomo w Monreale

Katedra powstała w roku 1267 roku, jej plany powstały prawie 100 lat wcześniej w 1172 roku. Według Legendy  Wilhelm II, który przebywał w okolicy Monreale, zasnął po polowaniu pod drzewem. Przyśniła mu się Matka Boska, która nakazała wybudowanie tutaj kościoła. Pod drzewem pod którym Wilhelm zasnął znaleziono złote monety, które podobno posłużyły do sfinansowania budowy Katedry.

Wydaje się jednak bardziej prawdopodobnym, iż budowę kościoła zlecił biskup Palermo Walter Ophamil, zatwierdzona została przez Papieża w 1174.  Konsekracji dokonał papież Klemens IV. 

Jak dojechać do Duomo w Monreale

Dojechać możemy na dwa sposoby do samej katedry – albo autobusem z samego centrum albo samochodem lub taksówką. Uwaga! jeśli chodzi o dojazd autem lub taksówką – drogi są bardzo zakorkowane a włoscy kierowcy nie należą na południu do najprzyjemniejszych i najbardziej przewidywalnych.

Autobusem dojechać do katedry możemy z Piazza Indipendenza (tym obok Palazzo Normanni) autobusem 389P, prawie pod samą Katedrę. Do przejścia zostanie maksymalnie 500 metrów. Bilety możecie kupić w automatach, w kioskach lub u kierowcy. Obok kościoła w odległości około 300m znajdują się też parkingi dla samochodów. Aby dojechać autem z centrum, musimy kierować się na drogę SS186 w kierunku Partinico, Monreale znajduje się 6km od centrum Palermo. Nie dojedziecie za to do Monreale Uberem, Ubera po prostu w Palermo nie ma.

Plac przed wejściem do Duomo

 

Bilety do Katedry Monreale, godziny otwarcia

Ile kosztują bilety do Katedry w Monreale? Bilety możemy kupić zaraz przed wejściem do Katedry, kosztują 4 EUR za osobę. Dzieci poniżej 0 roku życia wchodzą do kościoła bezpłatnie. 

Katedra otwarta jest od 8:30 do 12:30 a następnie od 14:30 do 17:00 w tygodniu, w święta czynna jest od 8:00 do 9:30 a następnie od 14:30 do 17:00.

Budowa Katedry w Monreale, zwiedzanie

Wchodząc do środka wita nas renesansowy portyk i kolumnada, do budowli wchodzimy przez portal Barisano da Trani z 1185 roku.

Portyk Monreale Katedra

Katedra ma 102 metry długości, 40 metrów szerokości i 32 metry wysokości. Plan kościoła jest miksem obrządku wschodniego oraz rzymskokatolickiego. Wnętrze podzielone jest na trzy nawy, z czego środkowa jest 3 razy większa od reszty. Każda z naw zakończona jest półkolistą absydą. 

Nawa Boczna w Monreale

Wchodząc do środka rzucają nam się w oczy 3 główne materiały z których wykonano wnętrze katedry – drewno, marmur oraz złoto. Podłoga oraz mury w raz z kolumnami korynckimi wykonana jest z marmuru – przypominają one wnętrza bliskowschodnich meczetów.

Kolumna Monreale Duomo

Na suficie zauważyć możemy odsłonięte belki pokryte wzorzystymi teksturami. Wewnątrz, po prawej stronie absydy znajduje się sarkofag Wilhelma I, który zmarł w 1166 r., oraz marmurowy sarkofag Wilhelma II Dobrego.

Sarkofag Wilhelma Monreale

 

Mozaika w Katedrze Monreale

Mozaika we wnętrzu mierzy prawie 6500 metrów kw., wykonana jest w stylu bizantyjskim, a powstawała od XII wieku do połowu wieku XIII.  

Jezus Pantokrator w Monreale

Górna część pokryta jest złotą mozaiką przypominającą styl bizantyjski. W apsydzie góruje postać Jezusa Pantokratora z charakterystycznym gestem prawej ręki. Pod nim znajduje się Maryja z Dzieciątkiem oraz 'dwór’ niebiański, który go otacza.

Detale Monreale

Warto zwrócić także uwagę na piękne sceny z księgi rodzaju, mieszczące się na ścianach zaraz nad „blisko-wschodnio” kończącymi się łukami kolumn. Kolory stworzenia świata, czy też wielkiego potopu mienią się niczym na kartkach komiksu.

Katedra Monreale zwiedzanie

Całość mieni się tęczą barw, głównie złotą z elementami niebieskiego i srebrnego. Kiedy zwiedzać Duomo? Najlepiej w świetle słońca uderzającego przez główne okno naprzeciw głównej absydy w godzinach popołudniowych. 

Katedra Monreale Wnętrze

W podobnym stylu zbudowana została Capella Palatina przy Pallazo dei Normanni, opisana w 11 najlepszych atrakcjach Palermo

Katedra w Monreale atrakcje 

W samej katedrze oraz w jej okolicy znajduje się wiele interesujących budowli i miejsc. Znajdziemy wśród nich Klasztor benedyktynów, Pałac Arcybiskupi czy też odchodzące od głównej nawy kaplice, św. Jana Chrzciciela, św. Benedykta, Krzyża lub też Kaplica Najświętszego Sakramentu.

Katedra Monreale kolumny

Katedra w Monreale może nie jest tak duża jak ta w Mediolanie, ale na pewno dorównuje jej lub nawet przerasta jeśli chodzi o styl.

Katedra w Monreale, dojazd, mapa i zwiedzanie

Mapa Monreale, dojazd do katedry

1 ) Przystanek linii autobusowej 389P

2) Parking

3) Parking

4) Wejście do Katedry Monreale

5) Pałac Arcybiskupa

6) Klasztor

7) Plac przed głównym wejściem

Co zobaczyć w samym Palermo? Zobaczcie 11 najlepszych atrakcji Palermo

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz