Top 11: Kordoba, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć? - BelSole

Top 11: Kordoba, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć?

Zwiedzanie Kordoby to podróż do innej niż znamy Europy. Kordoba jest pełna atrakcji, także tych z epoki islamskiej. Co zobaczyć więc w Kordobie? Co zwiedzić i gdzie znaleźć najlepsze atrakcje i zabytki? Oto przewodnik i poradnik dla zwiedzających to gorące miasto pełne historii, koni i kultury.

 

Zwiedzanie Kordoby

 

zwiedzanie Kordoby

Zacznijmy od tego, że do Kordoby dojedziecie pociągami Renfe, autobusami lub autem. Sam dworzec jest w centrum, natomiast parking polecamy wybrać przy Calle Sevilla 5. Z tego miejsca blisko już jest do najlepszych atrakcji miasta, do Juderii, Mezquity i Alcazaru. Polecamy wybrać drogę przez Plaza de las Tendillas gdzie znajdziecie także punkty informacyjne.

Co koniecznie należy zobaczyć w Kordobie? Na pewno należy odwiedzić La Mezquitę, i Alcazar jeśli macię na Kordobę tylko 1 dzień, powinno się to udać bez większego problemu. Dodatkowo dodalibyśmy stajnie królewskie i oczywiście uliczki Juderii. Jeśli macie więcej niż jeden dzień na Kordobę, weekend na przykład – tym lepiej, możecie przejść całą poniższą listę i jeszcze więcej. Zwiedzanie Kordoby należy też dobrze zorganizować pod kątem bezpieczeństwa, pamiętajcie o wodzie – Andaluzja potrafi być upalna w lecie.

 

La Mezquita

 

La Mezquita

Jest to najpopularniejsza atrakcja w Kordobie i zdecydowanie najciekawsza. Wyobraźcie sobie ogromny meczet, w którego środku wybudowano Katedrę zachowując styl architektoniczny poprzedniej świątyni. Tym właśnie jest La Mezquita, czyli dawny meczet w Kordobie, a teraz główna Katedra Kordoby. Wielki Meczet został zbudowany w 785 roku w stolicy muzułmańskiego Al-Andalus. Uważało się, że była to druga najważniejsza świątynia islamska na świecie, a jej odwiedzenie zwalniało z pielgrzymki do Mekki.

W 1236 roku została przekształcony w Katedrę po zdobyciu Kordoby przez siły Kastylii. Dawny minaret został zamieniony na dzwonnicę, a w środku zbudowano Katedrę. Sama budowla nie została zmieniona w jakimś znacznym stopniu, dlatego w środku znajdziecie dwa światy architektoniczne. 

Począwszy od XIX wieku, renowacje doprowadziły z kolei do odtworzenia niektórych elementów z epoki islamu.

Kordoba Katedra

Wnętrze pełne jest kolumn i zdobień charakterystycznych dla stylów mauretańskiego i renesansowego. W środku warto zwrócić uwagę na Mihrab(bramę skierowaną w kierunku Mekki), salę modlitewną Hypostyl i oczywiście Katedrę. Przed świątynią znajduje się dzwonnica na którą można wejść i podziwiać panoramę miasta oraz dziedziniec pomarańczy.

Ile kosztuje wejście do Katedry i Meczetu w Kordobie? Bilet kosztuje 11 EUR, a otwarta jest od 10:00 do 14:00 i 16:00 do 19:00, w dobie popandemicznej zapewne godziny otwarcia będą dłuższe. Jeśli chcecie zwiedzić Katedrę w grupie warto napisać: informacion@mezquita-catedraldecordoba.es.  Polecamy!

 

Alcázar de los Reyes Cristianos

 

Alcazar Kordoba

Alcazar to po hiszpańsku zamek, a właściwa nazwa tego budynku to Zamek Chrześcijańskich Monarchów. Była to siedziba Izabelli I z Kastylii i Ferdynanda II. Wybudowany została w 1328 roku i ma charakter fortecy z pięknymi ogrodami wewnątrz murów. Dziś można tą wpisaną na listę UNESCO atrakcję Kordoby zwiedzać. Wewnątrz znajdziecie mnóstwo dziedzińców, ogrodów, zdobionych sal i wież na które można wejść. To jedna z atrakcji, którą warto zobaczyć w Kordobie.

Zamek czynny jest teraz od 8:15 do 15:00 a w soboty od 9:30 do 18:00 w niedzielę od 8:15 do 14:30, godziny po skomplikowanej sytuacji pandemicznej zostaną wydłużone. Bilet kosztuje 4,50 EUR.

 

Juderia

 

Juderia

To dzielnica w Kordobie w której od XII do XV wieku, żyli Żydzi. Ciasne uliczki, klimat starego miasta przyciągają turystów. Znajdziecie tutaj też pełno restauracji i sklepów z pamiątkami oraz Synagogę i Muzeum Walki Byków. Warto też podejść do pomnika Maimonidesa, uczonego z Kordoby. W dzielnicy znajdzie się też wiele śladów po tym jak Kordoba była ośrodkiem handlowym i kulturalnym Europy, żyli tutaj obok siebie muzułmanie, chrześcijanie i żydzi – wszyscy niemuzułmanie musieli jednak poddać się prawom islamskim. 

Warto przejść się ciasnymi uliczkami Juderii, znajdziecie tutaj wiele restauracji i kawiarenek. 

 

Most rzymski, Puente Romano

 

Most rzymski Kordoba

Co warto zobaczyć w Kordobie? Nie tylko muzea i obiekty sakralne. Rzymski most pierwotnie powstał w I wieku p.n.e. Był wielokrotnie przebudowany w historii, jego pełna długość to 331 m, a szerokość to około 9 m. Był częścią Via Augusta – czyli trasy prowadzącej z północy Hiszpanii do Kadyksu. Na jego środku znajdziecie umiejscowioną później rzeźbę Archanioła Rafała.

Most łączy brzegi rzeki Gwadalkiwir, znajduje się blisko Mezquity oraz Alcazaru, więc będą w okolicy możecie podejść i zobaczyć tą darmową atrakcję Kordoby. Z jego konstrukcji możecie podziwiać obszar ekologiczny Sotos de la Albolafia, koło wodne nad rzeką oraz wieńczącą most wieżę i bramę Torre De Calahorra.

 

Museo Arqueológico de Córdoba

 

Jeśli lubicie Muzea, powinniście odwiedzić tą atrakcję Kordoby. Muzeum Archeologiczne i Etnologiczne w Kordobie jest uważane za jedno z najlepszych Muzeów Archeologicznych w Hiszpanii. Powstało w 1867 roku i znajdziecie w nim wiele eksponatów prehistorycznych, rzymskich i z okresu panowania wizygotów oraz z czasów muzułmańskich.

Muzeum mieści się w Palacio de los Páez de Castillejo wybudowanym w 1559 roku a mieści się przy Plaza de Jerónimo Páez, 7. Zamknięte jest w poniedziałki, od wtorku do soboty otwarte jest od 9:00 do 21:00 a w niedzielę czynne jest do 15:00.

Bilety dla obywateli UE są darmowe.

 

Patios de San Basilio

 

Kordoba patio

Czym są Patios de San Basilio? To wyjątkowo zdobione kwiatami przez mieszkańców dziedzińce domków w centrum Kordoby. Właściciele domostw konkurują o tytuł najładniejszego i najładniej ozdobionego domu. Warto skorzystać ze zorganizowanej wycieczki po najładniejszych Patio przez prywatne firmy, cena takiej przyjemności to około 10 EUR.

Możecie też skorzystać z naszych rad i odwiedzić domy (adresy): Chaparro 3, Tafures 2, Zarco 15 i 13, Ocana 19, Parras 5, 6 i 8. Druga trasa: Tinte 9, Isabel II 1, La Palma 3, Siete Revieltas 1, Aceite 8, Barrionuevo 43. Trzecia trasa w Juderii: Judios 6, Cespedes 10, Martinez Rucker 1, Romero de Torres 15, Maese Luis 4 i 9, Piaza del Porto. Patio zdobione są głównie kwitnącymi kwiatami, czasami znajdują się tam też klatki z pięknie śpiewającymi ptakami. 

  

Plaza de la Corredera

 

Plaza Corredera

To kolejne charakterystyczne miejsce dla Kordoby. Wejść do niego możecie przez Arco Bajo i Arco Alto. Plac powstał w 1683 roku z inicjatywy Francisco Ronquillo Briceno, burmistrza Kordoby. Plaza de la Coddedera jest spójny architektonicznie i otacza go z każdej strony kolumnada i podobny styl elewacji na kamienicach. Obecnie na placu odbywają się różne wydarzenia miejskie oraz walki byków. Jeśli nie macie dużo czasu w Kordobie, możecie to miejsce pominąć.

 

Templo Romano

 

I Kordoba ze względu na swoją historię posiada wykopaliska i atrakcje z epoki rzymskiej. W jej centrum znajduje się odkryta w 1950 roku świątynia rzymska. Budynek ma ponad 32 metry długości i 16 szerokości. Wybudowany został w I wieku za panowania Domicjana. Świątynia znajduje się w centrum przy Capitulares 1 a poświęcona była kultowi imperialnemu.

 

Plaza de las Tendillas

 

Plaza de las Tendillas

To jeden z głównych placów Kordoby, łączący starą zabytkową część miasta z nową biznesową. Kwitnie tutaj życie handlowe dzięki sklepom, galeriom handlowym oraz restauracjom. Na co zwrócić uwagę będąc na placu? Głównym punktem placu jest Pomnik Wielkiego Wodza Gonzalo Fernández de Córdoba, nad nim góruje budynek Unii i Fenixa oraz Zegar Tendilllas.

Niedaleko placu znajdziecie też parking blisko centrum na którym warto zaparkować, jest to dobre miejsce na początek zwiedzania Kordoby.

 

Caballerizas Reales

 

caballerizas reales

Ciekawa atrakcje Kordobie? To stajnie mieszczące się w centrum starego miasta, wybudowane w 1570 roku. To tutaj hodowane były najlepsze konie czystej krwi andaluzyjskiej i hiszpańskiej. Same stajnie sąsiadują z Alcazarem w Kordobie więc możecie je odwiedzić będąc obok. Hiszpański poeta Federico Garcia Lorca nazwał to miejsce Katedrą Koni. Kordoba też jest hiszpańską stolicą koni i w wielu miejscach w mieście daje się to odczuć.

Odbywają się tutaj pokazy jeździeckie, bilet na taki pokaz kosztuje 16,50 EUR.

 

Islamska Kordoba

 

Kordoba Islam

Chodząc po mieście, znajdziecie wiele symboli i elementów architektonicznych nawiązujących do stylu mauretańskiego i jego muzułmańskiej historii. Zwróćcie uwagę na charakterystyczne łuki, okiennice starych budynków czy też wzornictwo na murach. W Kordobie znajdziecie też muzea poświęcone al-Andalus, czyli muzułmańskiej wersji półwyspu iberyjskiego, między innymi w wieży przy moście rzymskim.

 

Mapa atrakcji Kordoby

 

1) Dworzec Główny w Kordobie 2) Ogrody w Kordobie 3) Plaza de las Tendillas 4) Świątynia rzymska 5) Plaza de la Corredera 6) La Mezquita / Katedra w Kordobie 7) Alcazar w Kordobie 8) Stajnie w Kordobie 9) Most rzymski 10) Muzeum Archeologiczne 11) Juderia 12) Palacio de la Merced

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz