Zwiedzanie Lukki to randka z historią. To piękne miasto w Toskanii jest pełne atrakcji. Lukka to także miasto klimatyczne i wygodne do zwiedzania. Co więc warto zobaczyć w Lukce? Jakie ciekawe miejsca zwiedzić? Ile dni przeznaczyć na Lukkę? Oto poradnik i przewodnik po mieście Lukka.
Lukka to miasteczko leżące w Toskanii niedaleko lotniska w Pizie i Florencji. Lukka była zbudowana na tradycyjnej siatce rzymskiego miasta, gdzie główne miejsca i budowle powstały na planie najważniejszych rzymskich budowli. Do Lukki dojedziecie autem, pociągiem z Florencji oraz autobusem. Lukka mieści się przy autostradzie Firenze-Mare, więc dojazd z pobliskich miast będzie bardzo szybki. Dworzec Główny znajduje się zaraz obok centrum otoczonego murami. Duża większość atrakcji Lukki mieści się w jego granicach w odległości krótkiego spaceru. Do centrum wejdziecie głównymi bramami, prawdopodobnie będziecie wchodzić od południowej, skąd już blisko do pierwszych atrakcji Lukki.
Okrągły rynek w Lukce
Piazza dell’Amfiteatro
To, że Lukka posiada okrągły rynek pewnie niektórzy z Was wiedzą, a czy wiecie, skąd się wziął ten plac? Otóż, został on zbudowany na miejscu starego rzymskiego amfiteatru co odpowiada teraz jego budowie. Przez wiele lat ta część miasta była miejscem spotkań oraz zabudowywała się z biegiem czasu. W XIX architekt Lorenzo Nottolini zorganizował urbqnistycznie tą przestrzeń. Przez wiele lat miejsce to służyło w Lukce jako miejsce handlu. Piazza dell’Anfiteatro ma 4 wejścia w tym jedno w miejscu dawnego wejścia do amfiteatru. Plac okrąża droga, także w epileptycznym kształcie. Dziś w budynkach otaczających piazza dell’Amfiteatro znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni oraz sklepów z pamiątkami.
Katedra Duomo w Lukce
Cattedrale di Lucca
Nie pomylcie katedry z kościołem św. Michała Archanioła – są bardzo podobne i równie piękne. Katedra powstała w 1070 roku, kiedy to została konsekrowana przez Anselmo da Baggio. Katedra mierzy ponad 84 m długości, a dzwonnika jest wysoka na 58 m. Budowla powstała w stylu romańskim, gotyckim. Sama świątynia zostałą zbudowana jednak wcześniej, bo już 3 wieki wcześniej. Zwróćcie uwagę na fasadę umiejscowioną nad głównym portykiem z pięknymi kolumnami i ażurową zabudową. Na elewacji dzwonnicy znajduje się ciekawa płaskorzeźba labiryntu. Wejście do tej pięknej katedry kosztuje tylko 3 EUR. Bilet łączony do katedry na dzwonnicę i baptysterium i do kościoła Santi Giovanni e Reparata kosztuje 9 EUR.
Piazza Napoleone
Piazza Grande
Lukka ma sentyment do Napoleona, i to duży. Jeśli ktoś nie lubi nazywać tego placu placem Napoleona, może go nazwać Piazza Grande. Drugi główny plac miasta mieści się przy jego południowej bramie San Pietro. Znajdziecie tutaj parę restauracji i kawiarni a także Pałac dożów oraz pomnik Marii Ludwiki Burbon-Parmeńskiej, który zastąpił pomnik Napoleona. Na placu Napoleona odbywa się coroczny event Lucca Summer Festival.
Bazylika San Frediano
Bazylika w Lukce
Wyróżnia się na tle innych świątyń z Lukki. Zwłaszcza fasadą i piękną mozaiką na jej górze. Wybudowana w 1112 roku z wysoką dzwonnicą w stylu romańskim. Charakterystyczna mozaika przedstawia Wniebowstąpienie Chrystusa z aniołami nad dwunastoma apostołami. Jest podobna do bizantyjskich świątyń jak dla przykładu w Katedrze Monreale w Palermo.
Nawa główna w Bazylice w Lukce nie prezentuje już tak bizantyjskiego przepychu, jest stonowana w kolorach – jednak dalej znajdziecie tutaj wiele szczegółów i rzeźb wartych uwagi.
Woda z Lukki
Fontana della Pupporona
Czy to atrakcja Lukki? No niekoniecznie, a czemu się tutaj znalazła? Bo jest na prawdę genialna! Polecamy wziąć ze sobą butelkę i nalać sobie z kranika z Fontana della Pupporona na Piazza del Salvatore. Woda ma kwasowość na poziomie 7.4 pH oraz jest twarda. Jest także pyszna, orzeźwiająca oraz bezpieczna.
Kościół św. Michała Archanioła
na miejscu rzymskiego forum
Często myli się tą świątynie z Katedrą w Lukce, głównie ze względu na styl oraz jej piękno. Świątynie zaczęto budować w VIII, kiedy to wzniesiono kościół na terenie dawnego forum rzymskiego. Elewacja frontowa jest bardzo podobna do tej z katedry i także zbudowana jest z białego marmuru z ażurowymi i zdobionymi kolumnami. Na samej górze fasady znajduje się rzeźba archanioła Michała, legenda głosi, że podobno przy rzeźbie da się dostrzec ukryty szmaragd w odpowiednich warunkach oświetlenia. Z dzwonnicy kościoła św. Michała Archanioła było słychać bicie dzwonów do samej Pizy, co niezmiernie irytowało mieszkańców sąsiedniego miasteczka i pokazywało wyższość Lukki nad Pizą.
Muzeum Pucciniego
Muzeum i dom kompozytora
I nie chodzi o muzeum torebek! Lukka jest też miastem narodzin słynnego kompozytora Pucciniego. I to w tym mieście znajduje się jego muzeum. Giacomo Puccini urodził się w Lukce 22 grudnia 1858 r i to tutaj powstały jego pierwsze kompozycje. W Lukce będziecie mogli odwiedzić dom w którym się wychował w raz z eksponatami powiązanymi z jego życiem. Muzeum znajduje się przy via di Poggio. Bilet do Muzeum Pucciniego kosztuje 9 EUR, a muzeum jest czynne od 10:00 do 19:00 w sezonie. Poza sezonem godziny otwarcia są krótsze o 1 – 2 h i muzeum, jest wtedy takżzamknięte we wtorki.
Torre del Ore
Najwyższa wieża w Lukce
Najwyższa ze 130 wieży w mieście, powstałych w średniowieczu. Oczywiście nie wszystkie przetrwały do dziś. Na wieży znajduje się zegar z 1754 roku, dzieło Louisa Simona. Na wieżę (tak samo jak na Torre Guinigi) możecie wejść, jest otwarta dla zwiedzających. Na samej górze znajduje się dzwonnica z dzwonem, z którym wiąże się legenda o Lucidie Mansi, która próbowała zatrzymać dzwon wybijający godzinę, kiedy to diabeł miał zabrać jej duszę w zamian za pozostanie piękną i młodą.
Wieża Guinigi
Wieża z ogrodem na szczycie
Wieża z drzewami i mini-ogrodem na szczycie? Tak, i do tego możecie na nią wejść. Mieści się ona na terenie dawnej szlacheckiej rodziny Guinigi. Dziś na terenie starych pałaców i wieży mieści się muzeum. Kiedy wejdziecie na wieżę, czeka na Was niezwykły widok Lukki spod koron dębów na szczycie wieży. Wejście na samą górę kosztuje 3 EUR, a wieża jest otwarta w godzinach: 9:30 do 16:30 w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu, 9:30 do 17:30 w marcu, październiku, 9:30 do 18:30 w kwietniu i maju i 9:30 do 20 w sierpniu i wrześniu. Torre Guinigi znajduje się w ścisłym centrum przy via S.Andrea.
Mury Miejskie
Ogrody Lukka
Mają ponad 4 km długości, 12 m wysokości i otaczają całe stare miasto Lukki. Do miasta można dostać się sześcioma bramami. Wybudowano je w latach 1505-1645 natomiast prawie 200 lat później Elisa Bonaparte Baciocchi, znana z tego, że była siostrą Napoleona i księżniczką Lukki zmieniła mury w publiczne ogrody, niczym planty w Krakowie. Polecamy przejść się wzdłuż murów i odwiedzić bramy San Pietro i Santa Maria.
Mapa atrakcji Lukka
Najważniejsze atrakcje Lukka
1) Porta San Pietro 2) Piazza Napoleone 3) Kościół św. Michała Archanioła 4) Torre del ore 5) Katedra w Lukce 6) Torre Guinigi 7) Piazza dell’Anfiteatro 8) Fontana della Pupporona 9) Muzeum Pucciniego 10) Bazylika w Lukce 11) Mury miejskie 12) Dworzec w Lukce
Czy warto i ile dni przeznaczyć na Lukkę?
Zwiedzanie Lukki
Czy więc warto jechać do Lukki? Tak, zdecydowanie to piękne miasto blisko Pizy i Florencji, w którym poznacie kawał historii i odkryjecie wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Warto poświęcić chociaż 1 dzień na Lukkę, jeśli jednak macie wybór gdzie jechać na jednodniową wycieczkę z Florencji, to pewnie byłby to trzeci wybór po Sienie i małych toskańskich miasteczek blisko Florencji.
Zobacz także:
- Co kupić we Florencji? Co warto przywieźć z Florencji? TOP lista
- Katedra Santa Maria del Fiore, zwiedzanie Florencji. Zdecydowanie warto!
- 20 atrakcji we Florencji, co musicie zobaczyć? co zwiedzić? Czy warto jechać do stolicy Toskanii?
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |