Top 13: Siena, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć? Przewodnik po Sienie - BelSole

Top 13: Siena, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć? Przewodnik po Sienie

To jedno z najpiękniejszych włoskich i toskańskich miast. Siena, bo o niej jest mowa, wypełniona po brzegi jest zabytkami i klimatycznymi zaułkami. Atrakcje Sieny są słynne na całym świecie a wyścigi Palio di Siena są tak samo popularne jak i kontrowersyjne. Co więc zobaczyć w Sienie? Co zwiedzić? Czy może odwiedzić Duomo di Siena czy Piazza del Campo? Czy warto jechać do Sieny? Oto kompletny poradnik po najlepszych atrakcjach Sieny.

 

Zwiedzanie Sieny

 

zwiedzanie Sieny

To jedno z najpiękniejszych miast Toskanii obok Florencji i mniej popularnej Lukki. Od czego zacząć zwiedzanie Sieny? Ustalmy na początek, czy jedziecie do Sieny autem czy może pociągiem. Jeśli samochodem, to gdzie zaparkować? Najlepsze parkingi blisko centrum są przy Via Sant’Agata, 53100 i nazywaja się Parking Il Campo. Są bardzo blisko Piazza del Campo, więc i najlepszych atrakcji Sieny. Dojazd pociągiem jest równie ciekawy, bo stacja kolejowa znajduje się poza centrum przy Piazzale Carlo Rosselli. Stacja jest dużo poniżej wzgórz na których mieści się Siena i tutaj z Galerii handlowej, która została wybudowana przy dworcu możecie dojechać na tą górę długimi schodami ruchomymi. Na samej górze drogą Viale vittorio Emanuele II dojdziecie już do bram miasta Antiporto Camollia. Dalej idąc Via Camollia dojdziecie już do najlepszych atrakcji do samego Piazza del Campo.

Pamiętajcie, że takie miejsca jak Katedra w Sienie i Piazza Duomo, znajdują się w takich miejscach, że trzeba trochę odbić z głównej trasy. Warto jednak często schodzić z trasy aby poznać to miasto i jego zakamarki, przez wertykalny plan urbanistyczny, pełno tu dziwnych i ciekawych rozwiązań. Kiedy jechać do Sieny? My polecamy jesień, zobaczcie dlaczego.

Jeśli będziecie głodni po drodze, warto zrobić rezerwacje w La Taverna di San Giuseppe, Tar-Tufo czy Osteria Permalico. Nie znaleźliśmy jakichś obłędnych gelaterii w Sienie, w przeciwieństwie do innych miast. Jeśli macie taką informację wyślijcie nam na kontakt@belsole.pl. Skupmy się jednak na najlepszych atrakcjach Sieny.

 

Piazza del Campo

 

Piazza del Campo

Najpiękniejszy rynek we Włoszech? Kto wie czy nie ten tutaj w Sienie. Piazza del Campo to centrum tego toskańskiego miasteczka. Plac ma wyjątkowy kształt muszli i jest lekko pochylony. Pełno tu restauracji, kawiarni i zabytków. Głównymi atrakcjami z pewnością jest Fonte Gaia, Palazzo Publico i Torre del Mangia. Ciekawostką jest to, iż kształt placu był związany z funkcją tego miejsca kiedyś – służył jako miejsce odpływu wody z pobliskich dzielnic i ulic, dlatego jest pochylony w kierunku zewnętrznej części miasta. Najwcześniejsze notatki o Piazza del Campo są juz z 1169 roku.

Na co powinniście zwrócić uwagę będąc na Piazza del Campo? Na pewno na Torre del Mangia, Ratusz(Palazzo Pubblico), kaplicę u stóp wieży, fontannę Fonte Gaia i różne pałace takie jak Sansedoni, Chigi-Zondadari, Costarella czy Elci Palace. Na Piazza del Campo odbywają się także dwa razy do roku wyścigi konne Palio di Siena.

 

Fonte Gaia

 

Fonte Gaia Siena

To jedna z atrakcji Sieny jaką znajdziecie na Piazza del Campo. Mieści się naprzeciw wieży Torre del Mangia. Nazwa Fonte Gaia wywodzi się od słowa radość, ze względu na nastroje obywateli po wybudowaniu tej atrakcji w 1346 roku. Niestety wersja, która obecnie znajduje się na Piazza del Campo jest kopią z 1859 roku, kiedy zastąpiono ją wersją z twardszego marmuru. Możecie jednak dalej obejrzeć oryginalne płaskorzeźby w Museo Santa Maria della Scala.

 

Santa Maria della Scala

 

Santa Maria della Scala

Muzeum to znajdziecie przy Piazza del Duomo naprzeciw Katedry w Sienie. Muzeum jest relatywnie nowe, bo zostało otwarte w 1997 roku. Jednak sam budynek pochodzi z 1090 roku i bardzo długo był szpitalem związanym z pobliską parafią. Znajduje się tutaj wiele kolekcji i dzieł ważnych dla Sieny, kultury i historii Włoch. Wystawa ma prawie 20 000 m kwadratowych i znajdziecie tam między innymi stare rzeźby z Fonte Gaia, słynny korytarz Pellegrinaio z pięknym sklepieniem, ołtarz Santissima Annunziata, oraz kaplicę Madonny.

Bilet do muzeum kosztuje 9 EUR, seniorzy i studenci zapłacą 7 EUR a dzieci 5 EUR. Możecie je też kupić w pakiecie z biletami z innymi atrakcjami za 18 EUR. Muzeum jest czynne w sezonie(od 15.03 do 15.10) od 10:00 do 19:00 codziennie. Poza sezonem(16.10 do 14.03) w poniedziałki, środy i piątki od 10:00 do 17:00, w soboty i niedziele od 10:00 do 19:00 a we wtorki jest zamknięte. Pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia do 6 stycznia muzeum znów jest czynne do 19:00.

 

Duomo di Siena

 

Duomo Siena

Czym byłoby włoskie miasto bez swojej pięknej Katedry. I Siena ma swoje Duomo di Siena. Budowę tej romańskiej świątyni rozpoczęto w 1220 roku a zakończono 150 lat później. Wcześniej na jej miejscu stał inny kościół i prawdopodobnie świątynia Minerwy. Dzwonnica ma 77 metrów wysokości i zbudowana jest z białego i czarnego marmuru. Sama Katedra zbudowana jest z białych i czerwonych bloków marmuru. Nad głównym portykiem znajduje się rozeta z mozaikami prezentującymi narodzenie Jezusa, koronacje Maryi i wniebowzięcie Maryi. Na samym szczycie znajduje się posąg anioła. Ta część wybudowana jest w gotyckim stylu. Wnętrze składa się z trzech naw podzielonych kolumnami z kopulą i latarnią wpuszczającą światło nad ołtarzem. Całość zdobi wiele rzeźb, mozaik i witraży. Sklepienie jest kolorowe, złote – a ściany zachowane w tonie biało-czarnego marmuru – jednak pełne złotych ornamentów.

Warto zajrzeć także do Liberia Piccolomini mieszczącej się za ołtarzem Piccolomini. Wnętrze to jest pełne kolorowych fresków. W podziemiach znajduje się także krypta z freskami z XIII wieku.

Katedra Siena

Obok katedry znajdują się charakterystyczne niedokończone elementy innego kościoła – to próba wybudowania dodatkowej części katedry, projekt której porzucono. Obywatele Sieny chcieli dorównać wielkością i przepychem katedrze we Florencji – zrezygnowano jednak z tych planów. Dziś w niedokończonej części mieści się Opera delle Metropolitana.

Bilet do katedry w Sienie kosztuje 15 EUR lub 17 EUR jeśli zakupicie bilet w internecie z szybką kolejką

 

Fortezza Medicea

 

fortezza Medicea

Wybudowana w 1563 roku w okolicach dzielnicy San Prospero na zlecenie Kosmy I Medyceusza. Stanął on na miejscu fortu króla Hiszpanii, który miał pilnować miasto. Rozzłoszczeni mieszczanie Hiszpan wypędzili, fort przejęli, a potem zburzyli i zastąpili nową twierdzą. Dziś twierdza służy jako park publiczny oraz jest dobrym miejscem na robienie zdjęć panoramy Sieny. To też miejsce wielu wydarzeń i imprez. Jeśli śpieszycie się w Sienie i macie ograniczony czas, możecie to miejsce pominąć – Siena słynie z wielu ważnych atrakcji, na które warto poświęcić także czas. 

 

Palazzo Pubblico i Museo Civico

 

Palazzo Pubblico Siena

Wybudowany w 1310 roku ratusz, dalej pełni swoją funkcję. Mieści się zaraz przy Piazza del Campo i 'przytulony’ jest do Torre del Mangia. Z tyłu Palazzo Pubblico znajduje się kolejna atrakcja Sieny – Piazza del Mercato. W 1352 roku dobudowano do Ratusza kaplicę widoczną dziś pod wieżą. Budynek został zbudowany z cegły i kamienia, wewnątrz mieści się dziedziniec, a na pierwszym piętrze bardzo dobrze oceniane Museo Civico. Ratusz pełen jest także pięknych sal wypełnionych freskami, takich jak  jak Kaplica Pałacowa, Sala Kardynałów, Anticappella, Salla Del Mappamondo i inne. Bilet do Museo Civico kosztuje 9 EUR, a bilet łączony do Museo Civico, Torre del Mangia i Museo Santa Maria della Scala 20 EUR.

 

Torre del Mangia

 

Torre del Mangia

Ta 88 metrowa wieża w Sienie, mieści się zaraz przy Palazzo Pubblico oraz Piazza del Campo. Wybudowano ją w 1348 roku i jej szczyt znajduje się na poziomie dzwonnicy z Katedry w Sienie, symbolizując równowagę pomiędzy Stanem a kościołem. Zaprojektował ją Agostino di Giovanni. Sieneńczycy umiłowali sobie dodawanie przydomków, więc tak samo wieżę nazwali jedzącą wieżą od ostatniego dzwonnika Giovanni di Balduccio Mangiaguadagni. Wieża przeżyła w większości w niezmienionej formie od jej powstania, pomimo pożarów, wojen i trzęsień ziemi. Na wieży znajdziecie automatyczny zegar oraz kalendarz zmieniany ręcznie.

Dziś na Torre del Mangia możecie wejść by móc podziwiać panoramę Sieny i jej atrakcje. Bilet na wieżę kosztuje 10 EUR. Nie ma tam windy, musicie wejść na górę po schodach.

 

Basilica Cateriniana San Domenico

 

Bazylika Świętej Katarzyny Siena

Kolejna gotycka świątynia w Sienie. Wybudowana w 1226 roku, była rozbudowywana przez kolejne lata. Jest bardzo surowa w swojej stylistyce i zupełnie niepodobna do Katedry w Sienie. Wygląda pięknie z perspektywy twierdzy Medyceuszy. W środku mieszczą się relikwie świętej Katarzyny ze Sieny, Ceteriny Benincasa. Zaraz obok bazyliki mieści się Sanktuarium Świętej Katarzyny ze Sieny.

 

Wyścig dzielnic Palio di Siena

 

Palio Di Siena

To najpopularniejsze wydarzenie organizowane w Sienie, odbywa się dwa razy do roku 2 lipca i 16 sierpnia. Czasami dodaje się też nadzwyczajne Palio z okazji różnych wydarzeń. Niewykluczone, że ze względu na koniec pandemii zorganizuje się dodatkowe Palio. To niebezpieczny wyścig konny odbywający się na ulicach miasta. W zawodach uczestniczy 10 z 17 Contradas, czyli dzielnic Sieny – każda posiada inny symbol i flagę. Zapiski historyczne wskazują, że wyścigi konne w Sienie odbywały się już w wieku XIII. Palio stało się w renesansie i XVII wieku popularnym wydarzeniem nie tylko w regionie ale i w Europie. W XVIII wieku wprowadzono drugie Palio sierpniowe.

Każda dzielnica wybierała swojego dżokeja, który reprezentował contrada. Palio di Siena odbywa się na Piazza del Campo, tor mierzy 339 metrów i konie muszą pokonać 3 okrążenia. Palio czyli sztandar otrzymuje contrada, której koń wygra. Nie musi to być dżokej, jeśli koń dobiegnie sam to zwycięstwo także się liczy.

Ile kosztuje bilet na Palio di Siena? Wejście na Palio di Siena jest darmowe, jednak ciężko znaleźć wolne miejsce z dobrym widokiem.

 

Battistero di San Giovanni Battista

 

Jeśli nie macie dość kościołów i świątyń, oto kolejna. Baptysterium Jana Chrzciciela w Sienie mieści się w ścisłym centrum. Wybudowana została w 1325 roku i jest to kolejna gotycka świątynia. W środku znajduje się pięknie zdobiona chrzcielnica. Znajduje się ona na tyłach Katedry w Sienie.

 

Piazza del Mercato

 

Punkt widokowy na Toskanię Siena

Zaraz za Palazzo Pubblico znajduje się plac targowy, teraz służący też jako parking oraz miejsce z pięknym widokiem na wzgórza i pagórki Toskanii. To jeden z tych punktów widokowych blisko głównych atrakcji Sieny, który warto odwiedzić będąc obok by na parę chwil odpocząć i delektować się panoramą.

 

Piazza i Palazzo Samibeni

 

Palazzo Samibeni

To atrakcja Sieny, którą możecie zobaczyć po drodze zmierzając z Dworca Głównego w Sienie do Piazza del Campo. Ten piękny pałac zbudowany został w XIV wieku i należał do rodziny Samibeni. Zaprojektowany został w wyjątkowym gotyku sieneńskim i mieści się zaraz obok via Banchi di Sopra, głównej ulicy handlowej Sieny. Plac otoczony jest Palazzo Salimbeni, Tantucci (lewa strona) i Spannocchi (prawa strona). Na środku placu stoi pomnik Sallustio Bandiniego, włoskiego polityka i ekonomisty.

 

Dzielnice w Sienie, Contrady

 

Dzielnice Sieny

Co jeszcze zobaczyć? W Sienie została zachowana antyczna struktura miasta, a samo centrum historyczne mieści się na paru wzgórzach. Całość miasta podzielona jest na 17 contrad czyli dzielnic, każda z nich ozdobiona jest swoimi symbolami, czy to znakami przy adresie, rzeźbami, flagami. Jakie contrady dzielnice są w Sienie? Oto, wszystkie: Mała Sowa, Gąsienica, Orzeł, Ślimak, Smok, Żyrafa, Jeżozwierz, Wilczyca, Muszla, Fala, Gęś, Jednorożec, Baran, Wieża, Żółw, Las, Pantera. Warto przejść się uliczkami Sieny i poszukać małych detali i symboli dzielnic, samo centrum Sieny jest jedną wielką atrakcją i zabytkiem.

 

Siena Mapa Atrakcji

 

Siena Mapa atrakcji
1) Piazza del Campo i Fonte Gaia 2) Palazzo Pubblico i Torre del Magia 3) Piazza Mercato i punkt widokowy 4) Duomo di Siena 5) Santa Maria della Scala 6) Baptysterium w Sienie 7) Bazylika św. Katarzyny 8) Piazza i Palazzo Samibeni 9) Fortezza Medicea 10) Porta Camollia 11) Stacja Kolejowa w Sienie 12) Parking Siena

Na trasie zaznaczyliśmy główną handlową ulicę Sieny.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz