Matera, Włochy. Najlepsze atrakcje, przewodnik i poradnik PDF - BelSole

Matera, Włochy. Najlepsze atrakcje, przewodnik i poradnik PDF

Matera to wyjątkowa miejscowość na mapie Włoch. Jej stare miasto Sassi di Matera to jedyna tak ciekawa dzielnica na świecie. Jakie atrakcje i zabytki Matery warto zobaczyć? Co zwiedzać i zobaczyć w Materze? Jakie są najciekawsze miejsca i ciekawostki o mieście? Sprawdźmy co zobaczyć w Materze.

Matera, co warto zobaczyć?

Matera atrakcje

Kiedy pytają nas o najciekawsze miejsca we Włoszech, to miasteczko na pewno znajdzie się w top 10. Matera to wyjątkowe miasto w zachodniej Bazylikacie, regionie pełnym zielonych wzgórz i małych miasteczek. Dostać się tam możecie pociągiem z Bari, lokalnymi liniami Ferrovie – nie znajdziecie tych połączeń na oficjalnej stronie https://trenitalia.com, tylko na https://ferrovieappulolucane.it/en/ – uważajcie bo wyszukiwarka działa losowo. Lepiej jednak podjechać tam autem lub autobusem. Przyjazd samochodem dodatkowo zapewnia piękne widoki Bazylikaty po drodze.

Samo miasto składa się z nowej części na wzgórzu i dwóch starych Sassi Barisano oraz Caveoso w kanionach – w których znajduje się większość zabytków i klimatycznych uliczek. Także widoki na Gravina (rzekę) dostępne są głównie ze starego miasta. 

Jeśli chcecie dojechać do Matery autem, najlepiej zaparkować przy dworcu głównym, w nowej części, z tego miejsca jest około 500 metrów do zabytków.

Jak najlepiej zwiedzać Materę

matera poradnik zabytki

Według nas, najlepiej zacząć od Piazza Vittorio Veneto, z tego miejsca macie doskonałe wyjście do reszty Matery. Naszym zdaniem, lepiej zacząć od Barisano, gdzie znajdziecie więcej restauracji i kafejek w dole kanionu. Następnie przechodząc obok Katedry dotrzecie do Caveoso, gdzie znajduje się więcej zabytków i atrakcji Matery.

Sassi Di Matera

sassi di matera
Widok na część Caveoso, z nad Kościoła Świętego Piotra

To zbiorowy bohater Matery, historyczne centrum składające się z Sasso Barisano i Sasso Caveoso, czyli osiedli jaskiniowych domków zamieszkanych, aż od paleolitu. Nazwa Sasso wywodzi się z łaciny i oznacza skałę – obserwując skalne widoki Sassi Di Matery nie trudno się domyślić dlaczego nazwano je właśnie tak. Samo centrum mieści się w dwóch kanionach, po których można głównie poruszać się pieszo – nie jest ono małe, składa się z wielu małych skalnych uliczek i wielu schodów. Zwiedzając tą atrakcje Matery, zwróćcie uwagę na architekturę domków oraz  piękne widoki skalnych formacji obok.

Gravina

gravina matera
Gravina w kanionie w centrum Matery

Gravina to rzeka przepływająca przez Materę, a jej kanion zdobi centrum Sassi Di Matera. Kamienne pionowe ściany są częścią miasta i łączą kanion rzeki z historycznym centrum. Widok jest bajeczny, zwłaszcza w drugiej części starego miasta Matery. To jedna z atrakcji, której nie macie szans pominąć, bo widok na rzekę będzie Wam towarzyszyć w bardzo wielu miejscach. Jeśli chcecie dostać się na drugą stronę – w dole mieści się mały most połączony z miastem.

Dom Cisterna Sotterranea & Casa Grotta nei Sassi

casa grotta nei sassi
Wnętrze jednego z domów w Materze

Co jeszcze zobaczyć w Materze? Te dwa domy, to w zasadzie muzea, które przeniosą Was do czasów kiedy ludzie w Materze żyli jeszcze w jaskiniach. Prezentowane jest tutaj codzienne życie oraz wystrój przykładowego domu z Matery. Zapoznać się można do tego z historią miejsca oraz zobaczyć odrestaurowane elementy dawnych mieszkań. Domki otwarte są od 9:30 rano do nocy, a wejście kosztuje 3 EUR. Dobra cena za dobrą atrakcję w Materze.

Palazzo del Sedile

Palazzo del Sedile
Palazzo del Sedile

Ten charakterystyczny budynek z ogromną bramą został wybudowany w 1575 roku. Służył jako miejsce spotkań możnych i był ważnym ośrodkiem politycznym w Materze. Dziś służy jako obiekt kulturowy i mieści się w nim Konserwatorium Muzyczne Egidio Romualdo Duni. Ten olbrzymi portyk zdobią figury czterech cnot kardynalnych oraz Madonny i Ireny z Tesalonik – patronki Matery.

Park zniszczonych kościołów (rupestrian)

zniszone koscioly matera

Park Kościołów, znany jako Rupestrian Churches of Matera, mieści się na wzgórzach niedaleko Matery. Zajmuje kilka tysięcy hektarów. W ukrytych zagłębieniach, skałach Murgii i roślinności mieści się prawie 100 małych świątyń. Umieszczone są często na ścianach wąwozów Graviny. Miejsce to było po raz pierwszy zamieszkiwane już w paleolicie, a okupacja naturalnych jaskiń nasiliła się od VIII wieku. To świadectwo osadnictwa od wielu tysięcy lat w tym regionie. Polecamy na długie i epickie trekkingi.

Kościół Świętego Piotra Caveoso

Kościół Świętego Piotra Caveoso

Zbudowany w 1218 roku, to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta – mieści się w starym Sassi (Caveoso), zaraz nad wąwozem z pięknym widokiem na rzekę. Po zniszczeniach w XVII wieku, świątynia została odbudowana, tym razem w stylu barokowym. Jednak mało w niej baroku. Wewnętrzna nawa posiada drewniane sklepienie, a liczne kaplice zdobią rzeźby i freski. Wejście do Kościoła jest darmowe.

Katedra Najświętszej Marii Panny „della Bruna” i Świętego Eustachego

Katedra w Materze
Katedra w Materze

Ta romańska Katedra w Materze została wybudowana w 1270 roku. Jej patronką jest Santa Maria della Bruna.  Świątynia ma 52-metrową dzwonnicę z wieżą, a obok głównej bramy znajduje się posąg Maryi. Kościół posiada także charakterystyczną rozetę z szesnastoma częściami oddzielanymi przez kolumny. Mieści się ona przy Piazza Duomo na wzgórzu z pięknym widokiem na Sassi(Barisano). Wejście do świątyni jest darmowe.

Zamek Tramontano

To jedyny polecany przez nas zabytek mieszczący się w nowej części Matery, swoją nazwę zawdzięcza hrabiemu Giancarlo Tramontano, który nakazał wybudowanie tej fortyfikacji w XVI wieku. Budynek pełnił rolę stricte obronną, chroniąc Materę i tereny hrabiego. Dziś zobaczyć możecie tylko jego wycinek z 3 symetrycznymi wieżami i kawałkami muru. Jeśli mielibyśmy doradzać, którą z atrakcji zostawić na koniec lub ominąć – byłby nią pewnie ten zamek. 

Najlepsze punkty widokowe w Materze

Barisano
Dzielnica Barisano

Najlepsze punkty widokowe znajdują się przy Katedrze na stronę Barisano lub przy wyjściu z Piazza Vittorio Veneto. Na Caveoso, ciężko o zły widok bo cała część miasteczka umiejscowiona jest na skarpie – jednak najlepiej podejść do Kościoła Caveoso.  Możecie też podejść na via Ridola skąd widać Caveoso. Jeśli macie auto polecamy podjechać na drugą stronę kanionu od Strada Statale 7 na wzgórza na przykład przy Centro Visite Jazzo Gattini. Możecie, jeśli będzie to możliwe także podjechać na pierwszy pagórek od strony Matery. Tam znów zrobicie piękne zdjęcia o zachodzie słońca i będą jak ulał do rodzinnego albumu.

Mapa Atrakcji Matera

Co zobaczyć? 1) Casa Cisternina 2) Casa Grotta Nei Sassi 3) Kościół Caveoso 4) Punkt widokowy 5) Katedra w Materze 6) Piazza Vittorio Veneto 7) Jaskinie, kościoły 8) Punkty widokowe z okolicznych wzgórz 9) Zamek w Materze

Mapa atrakcji w Materze
Mapa atrakcji w Materze

Ciekawostki o Materze

  • Dzięki niezwykłym widokom, w Materze kręci się często filmy – kręcono tutaj między innymi  Pasję Mela Gibsona.
  • Jaskinie Matery pozwalały na paromiesięczne przechowywanie lodu głęboko pod ziemią.
  • Matera była europejską stolicą kultury w 2019 roku
  • Jeszcze w latach 50 poprzedniego wieku, ludzie żyli w Materze w jaskiniach.
  • To 3 najstarsze miasto na świecie, ludzie nieprzerwanie żyją tutaj od 9000 lat.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz