14 najlepsze atrakcje Monopoli [NOWE 2023]. Co zobaczyć w Monopoli? Plaże w okolicy

14 najlepsze atrakcje Monopoli [NOWE 2023]. Co zobaczyć w Monopoli? Miejsca i plaże w okolicy

Atrakcje Monopoli pozostały nam na długo w pamięci. Dlatego przygotowaliśmy dla Was listę co zobaczyć w Monopoli i co zwiedzić w naszym ulubionym włoskim miasteczku. Pokażemy Wam co zwiedzić w Monopoli na jakie atrakcje turystyczne w Monopoli zwrócić uwagę, gdzie zjeść i co kupić w Monopoli. Zapraszamy na przewodnik i poradnik po Monopoli i jego najciekawszych miejscach.

Monopoli to małe włoskie miasteczko nieopodal Bari. 40 km od stolicy Apulii znajduje się miejscowość często niedoceniana przez turystów, a równie atrakcyjna jak sąsiednie Polignano a Mare. Jakie atrakcje i zabytki zobaczyć w Monopoli? Co zwiedzać? Czy warto zobaczyć i wiedzieć? Dowiecie się o wszystkim w tym poradniku i pliku przewodniku PDF w artykule za darmo. Co zobaczyć w jeden dzień? A co w 3 dni? W Monopoli spędziliśmy wiele dni, zwiedziliśmy je w każdym szczególe – dlatego mamy dla Was dość szczegółowy opis najlepszych miejsc i atrakcji Monopoli. Zapraszamy!

 

Co zobaczyć w Monopoli?

 

Monopoli co zobaczyć

Monopoli ma dość małe centrum umiejscowione w większości na niewielkim cyplu otoczonym murami i bulwarami. Miasteczko powstało w 500 roku przed naszą erą i założyli je Messapiowie. Zabytki Monopoli w większości mieszczą się na tym obszarze, dlatego jest to dobra miejscowość przy planach na weekend, 3 dni lub nawet 1 dzień. Jest to też doskonała baza wypadowa na całą Apulię, przez centrum przejeżdża pociąg jadący do Bari i Lecce, dojedziecie stąd także do Arberobello autobusem. Jednak co zobaczyć w samym Monopoli? Zabytki są mocno skoncentrowane, nie będziecie musieli dużo chodzić. W Monopoli jest bezpiecznie, raczej czysto i ciężko się zgubić – nie jest to jednak najtańsze włoskie miasteczko. Najlepiej do Monopoli lecieć w lipcu albo wrześniu, kiedy będzie najcieplej (jeśli lubicie upały) – w sierpniu za to będą ogromne tłumy przez włoskie wakacje.

Monopoli to też doskonałe miejsce jeśli lubicie plażować, w okolicy znajdziecie dużo małych plaż, a także na południe sporą Capitolo. 

 

Porto Antico

 

Port Monopoli
Łodki w Porcie

Co zobaczyć w Monopoli? Jedna z najważniejszych atrakcji Monopoli. Stary port leży w środku cyplu, jest ozdobą zabytkowej części miasta. Pomalowane na niebiesko łódki i kamieniczki nadają temu miejscu klimat. Do portu od strony via Porto wejdziecie pod łukiem Arco del Porto. Historia tego miejsca sięga, aż 1049 roku kiedy Ugo Tutabovi nakazał wybudować obronne mury oraz port w obronie przed Bizancjum.

Palazzo Martinelli
Ciekawa architektura Palazzo Martinelli w porcie w Monopoli

Dziś często na murach okalających port wywieszone są różne dzieła sztuki lokalnych artystów lub zdjęcia starych rodów i rodzin Monopoli. Jeśli planujecie wycieczkę do Monopoli, to musicie odwiedzić to miejsce.

Tutaj też odbywają się często wystawy i ważne wydarzenia w Monopoli.

 

Spiaggia Cala Porta Vecchia

 

plaża centrum monopoli

To najbliższa centrum Monopoli plaża, znajdziecie ją zaraz obok via Papacenere oraz via Portavecchia. Z tej plaży będziecie mieć widok na mury obronne oraz centrum miasta. Plaża jest piaszczysto-kamienista, uważajcie na olbrzymie kamienie, które chronią miasto przed falami. Codziennie, od maja do października znajdziecie tam plażowiczów bo to jedna z bardziej urokliwych plaż w okolicy Monopoli. Jednak nie jest ona najczystsza – chociaż Włosi starają się aby każda z miejskich plaż była zadbana. Jeśli ta będzie zatłoczona, kolejna jest około 300 m na południe.

 

Castello di Carlo V

 

Zamek w Monopoli
Niepozorny zamek w Monopoli

Ciekawe miejsce w Monopoli? Wybudowano go w roku 1552 roku, był częścią większej formacji obronnej miasta Monopoli. Nazwano go na cześć Karola V, hiszpańskiego. Zwieńcza on mury obronne miasta oraz bulwar z falochronem, zaraz obok znajduje się Molo Margherita. Sam zamek ma dwie główne kondygnacje, dziś znajduje się tam muzeum i wystawy miejskie – w zależności od wystawy ceny wynoszą od kilu euro. Sam budynek nie jest okazały, nie musicie go koniecznie zwiedzać w środku. Atrakcja jak atrakcja.

My byliśmy w środku na wystawie Warhola, polecamy jako miejsce na ciekawe wydarzenia.

 

Molo Margherita & Faro Rosso

 

Faro Rosso Monopoli
Faro Rosso w Monopoli

Kontynuacją bulwarów jest to molo zwieńczone murami i Faro Rosso czyli czerwoną latarnią. Samo miejsce nie jest wielką atrakcją, jednak z niego rozpościera się piękny widok na centrum Monopoli oraz Morze Adriatyckie. Jest to też miejsce wypoczynku i zabawy młodych Apulijczyków. Warto wybrać na romantyczny spacer by przy zachodzie słońca obejrzeć panoramę zabytków Monopoli.

 

Palazzo Palmieri

 

Ten majestatyczny pałac w samym centrum miasta to Palazzo Palmieri, czyli Pałac rodziny Palmierich. Wybudowany został w XVIII wieku na zamówienie Francesco Paolo, jego późnobarokowy neapolitański styl przypomina bardziej budynki z północy Włoch. Warto zwiedzić tą atrakcje także w środku, przestronne atrium, freski w salach na piętrze oraz detale architektoniczne to najwyższa forma sztuki wzorowana na budynkach Florencji południa czyli Lecce. Dziś budynek już nie należy do tej wiekowej rodziny, jest własnością IPRAB oraz Kurii Biskupiej. 

Palmieri posiadała wiele nieruchomości w centrum Monopoli, był to jeden z bardziej wpływowych rodów w tym mieście. Z tej rodziny pochodził także przeszły biskup Monopoli.

 

Bulwary i Bastiony Monopoli

 

mury Monopoli

Wokół centrum znajdziecie falochrony, mury oraz bulwary. Dlatego jest to idealne miejsce na spacer po mieście. System murów został wybudowany pomiędzy 1569 a 1573 rokiem wraz z bastionami:  Bastione Santa Maria oraz Bastione di Babula. W okolicach Monopoli znajduje się także Torre Cintola, zniszczona przez Brytyjczyków podczas ćwiczeń – znajdziecie ją przy drodze do Capitolo.

 

Cattedrale Maria Santissima della Madia

 

katedra monopoli

To budynek z wielką historią jeśli chodzi o lokację. Kiedyś, dawno temu znajdowała się tutaj świątynia pogańska, a historia wykopalisk sięga aż 4500 lat p.n.e. Na miejscu świątyni poświęconej Merkuremu wybudowano romański kościół w 1107 roku. 

Niestety w XVIII wieku świątynie romańską rozebrano i na jej miejscu wybudowano katedrę barokową. Budowla więc została przebudowana przez dwóch architektów masonów, Michele Colangiuli oraz Pietro Magarelli. 

Dzwonnicę katedry wybudowano w 1693 roku, góruje ona nad Monopoli i jest widoczna z każdego punktu miasta. Do katedry prowadzą czy porty, wewnątrz wita na układ bazujący na krzyżu z trzema nawami i podwójnym transeptem. Warto więc zobaczyć ten zabytek w Monopoli. Godziny otwarcia kościoła: 7:15 – 12:00 oraz 16:00 – 20:00.

plan katedry monopoli
Domenico Capitanio / CC BY-SA

 

Plaże Monopoli – Capitolo

 

plaże monopoli

Co warto zrobić w Monopoli? Warto iść popływać i się poopalać! Plaże Monopoli zasługują nawet na oddzielny artykuł. Otóż ukształtowanie terenu wokół miasta powoduje, że znajduje się przy Monopoli wiele małych ukrytych plaż w zaułkach mini-klifów. Jeśli lubicie jednak tłok i długie piaszczyste plaże, spodoba się Wam Capitolo, czyli miejsce gdzie Apulia zamienia się w widokówkę z Karaibów.

capitolo

Capitolo to miejsce z długimi plażami i dużą ilością klubów i udogodnień. Do dyspozycji macie restauracje, leżaki, place zabaw dla dzieci no i mnóstwo dobrej zabawy. Co ważne plaże są piaszczyste i jest pełno miejsc do zaparkowania

 

Chiesa di Santa Teresa

 

Chiesa di Santa Teresa
Kopuła kościoła Świętej Teresy

Co jeszcze zobaczyć w Monopoli? Ten kościół wybudowany w 1735 roku przez Vito Valentino, został konsekrowany przez biskupa Monopoli Giulio Sacchi. Co ciekawe powstał on na terenach wykupionych przez wiernych i aby móc go zbudować wyburzono część domów mieszczących się w tym miejscu. Klasztor należy do ASP a kościół pozostał w rękach Kurii Monopoli. Znajduje się zaraz obok Pałacu Palmieri, łatwo dostrzeżecie go w rogu placu.

 

Piazza Giuseppe Garibaldi

 

Piazza Garibaldi Monopoli
Lody na placu Giuseppe Garibaldiego w Monopoli

Jest to taki mały rynek Monopoli przy którym znajduje się wiele dobrych restauracji oraz lodziarni. Nosi on imię słynnego włoskiego bohatera Giuseppe Garibaldiego, który doprowadził do zjednoczenia Włoch. Z Placu Garibaldiego macie bardzo blisko do Porto Antico i głównych ulic centrum. Na samym placu warto zwrócić uwagę na Torre Civica na której znajdziecie herb miasta oraz zegar. Polecamy lodziarnię Caruso mieszczącą się w rogu placu.

 

Chiesa Santa Maria Del Suffragio

 

Kościół mieści się zaraz na przeciwko Katedry w Monopoli. Wybudowany został w wieku XVII. Warto go zobaczyć ze względu na ciekawą atrakcję przykościelną jaką są pomieszczenia z wystawionymi na widok publiczny mumiami. Zmumifikowane ciała kapłanów są w kaplicy obok wejścia do kościoła. Sama świątynia zbudowana jest na planie krzyża z pięcioma ołtarzami. Jest to kolejne miejsce kultu wzorowane na barokowych budowlach Lecce, sama budowla powstała z materiałów ściągniętych z okolic Lecce. 

Wejście do kaplicy jest darmowe.

 

Piazza Vittorio Emanuelle II

 

Piazza Vittorio Emanuelle II w Monopoli
Piazza Vittorio Emanuelle II w Monopoli

Przez mieszkańców Monopoli nazywany potocznie Borgo. Jeden z największych placów we Włoszech, ten piazza wybudowany w 1796 roku dominuje wśród nowszej części Monopoli. Składa się z dwóch części przedzielonych ogrodami i ulicą z pomnikiem oraz fontanną na środku placów. Znajdziecie go łatwo bo jest na drodze ze Stazione Monopoli do centrum.

 

Uliczki Monopoli

 

Monopoli uliczki
Kolorowe uliczki Monopoli

Ostatnim bohaterem zbiorowym będą ciasne i jasno oświetlone uliczki Monopoli. Jest ich pełno na cypelku i do wielu nie wjedziecie autem, zostają tylko nogi lub rower. Po tych krętych i wąskich przesmykach przemykają rano motorki z mobilnymi warzywniakami, w południe turyści a w nocy zakochani. Znajdziecie tutaj wiele atrakcji oraz detali architektonicznych. To chyba największy skarb Monopoli.

Monopoli co zwiedzić

 

Trekking po klifach Monopoli

 

ścieżki trekking Monopoli

Polecamy przejść się klifami na południe od miasta, które prowadzą do wielu okolicznych plaż ukrytych w zatoczkach. Kolejne plaże znajdują się co średnio paręset metrów, do których możecie dojść klifami z pięknymi widokami na miasto.

Monopoli
Widok na Monopoli z klifów

Gdzie nie dojdziecie, czekają Was piękne plaże i lazurowa woda, taka jak poniżej.

plaże Monopoli
Lazurowa woda w okolicy Monopoli

Monopoli przydatne informacje

 

Monopoli centrum mapa

 • Nie wjedziecie na cypelek ze starym miastem Monopoli autem, zaparkować możecie nieopodal na publicznych drogach za darmo (odpowiednie linie) albo na parkingu przy porcie (płatny parking).
 • Najlepsze lody znajdziecie w Cafe Roma
 • Najlepsze kanapki jakie jedliśmy były w kanapkarni Magnapuglia przy Via Giuseppe Garibaldi, 37
co zjeść w Monopoli
Deska serów w Magnapulia
 • Zachód słońca najlepiej podziwiać z klifów na południe od miasteczka, to też dobre miejsce na sesje zdjęciową
 • Kolejnym dobrym miejscem na robienie zdjęć jest molo obok Zamku Karola V.
 • Plaża w centrum jest często zatłoczona, jak pójdziecie 10 min dalej na południe znajdziecie wiele miejsc z mniejszą ilością ludzi.
 • Doskonały makaron Orecchiette z pomidorowym sosem i burratą zjecie w Trattoria La Locanda dei Mercanti przy Via Giuseppe Garibaldi, 44
orecchiette
Orecchiette z sosem pomidorowym w Trattoria La Locanda dei Mercanti
 • Często w poniedziałki restauracje są zamknięte.
 • Większość atrakcji Monopoli jest tanich bądź darmowych. 
 • Co kupić w Monopoli? W Lokalne produkty możecie zaopatrzyć się w sklepie u Paccello przy Via Barbacana, 80
Co kupić w Monopoli
Pacello w Monopoli
 • W Monopoli jest bardzo bezpiecznie, lokalsi traktują uliczki w centrum często jak wewnętrzne podwórka i zostawiają kamieniczki otwarte na oścież.
 • Z Monopoli dojedziecie bezpośrednio także do innych dużych miast, np do Neapolu autobusem i oczywiście do Bari (atrakcje Bari) czy Polignano a Mare (atrakcje Polignano a Mare)

 

Mapa Atrakcji Monopoli

 

atrakcje monopoli mapa

1) Palazzo Palmieri 2) Mury Monopoli 3) Castello di Carlo V 4) Molo Margherita & Faro Rosso 5) Porto Antico 6) Piazza Garibaldi 7) Katedra w Monopoli 8) Chiesa Santa Maria Del Suffragio 9) Piaza Vittorio Emanuelle II 10) Chiesa di San Salvatore 11) Chiesa di San Leonardo 12) Plaża w centrum Monopoli 13) Centrum Monopoli

Ściągnij mapę atrakcji i poradnik w pdf

Zobaczcie także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz