14 najlepsze atrakcje Bari i okolicy. Co zobaczyć w Bari? [NOWE 2023] - BelSole

14 najlepsze atrakcje Bari i okolicy. Co zobaczyć w Bari? [NOWE 2023]

Zapraszamy Was na zaktualizowany w 2023 roku tekst prezentujący atrakcje Bari! Podpowiemy co zobaczyć w Bari w 2023 roku, jakie atrakcje turystyczne zwiedzić i co robić w Bari. Przed Wami stolica Apulii, zapraszamy na przewodnik i poradnik o Bari.

 

Bari co zobaczyć? 

 

co zobaczyć w Bari
Barwne uliczki Bari

Zadajecie sobie pewnie co zobaczyć w Bari lub jak zwiedzać Bari? Bez obaw, odpowiemy na te pytania! Mamy dla Was aktualne informacje o Bari! Bari to miasto położone nad Morzem Adriatyckim w południowych Włoszech. Jest to stolica prowincji Bari oraz regionu Apulia. Zobaczcie czy warto lecieć do Bari w zimie. Miasto to jest ważnym ośrodkiem przemysłu, handlu i kultury. Bari jest jednym z największych miast nad Adriatykiem. Z Polski do Bari wyruszyć można na kilka sposobów. Można pojechać własnym samochodem, autokarem rejsowym czy też pociągiem wraz z kilkoma przesiadkami. Dodatkowo można polecieć samolotem i to rozwiązanie jest opcją najwygodniejszą, najszybszą i najtańszą. Oczywiście podróż samochodem też jest fajną alternatywą, ale jeśli dysponuje się większą ilością czasu i chce się zwiedzić po drodze wiele innych atrakcji bądź zabytków.

W 2023 roku możecie lecieć do Bari z: Ryanairem z Krakowa, Wizzairem z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Wrocławia.

Bilety na pociąg z lotniska do centrum Bari

Załóżmy więc, że podróż odbywa się za pośrednictwem samolotu, którym dostajemy się na lokalne lotnisko. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu z wypożyczalni, ale równie dobrze do centrum można dostać się pociągiem, bilet kupicie na stacji za ponad 5 EUR (należy go skasować na bramkach). Dojedziecie do jednej z wielu stacji kolejowych w Bari – ale spokojnie, są one obok siebie 🙂

 

Zwiedzanie Bari

 

Co robić w Bari? Zadając sobie pytanie co zobaczyć w Bari i jakie atrakcje wybrać? należy na początku ustalić, iż stolica Apulii podzielona jest na dwie części na Stare Miasto, czyli La Citta Vecchia oraz Nowe Miasto – Bari Nuova. Stare Miasto pełne jest wąskich i krętych uliczek, placów, dziedzińców i kościołów. Nowe Miasto natomiast jest dość modernistyczne i eleganckie. Warto spędzić tam czas, poświęcając go na zwiedzanie Bari. Poniżej najważniejsze atrakcje i zabytki w Bari.

 

Bazylika św. Mikołaja

 

Bazylika San Nicola
Bazylika San Nicola

Bazylika znajduje się w północnej części Bari, przy Largo Abate Elia 13, niedaleko nadmorskiej promenady. Odwiedzana jest zarówno przez katolików, jaki i prawosławnych. Kustoszami bazyliki są dominikanie, zaś nabożeństwa odbywają się w obrządku wschodnim.
Święty Mikołaj już od X wieku jest patronem Bari. Jego święto co roku obchodzonej jest 7 maja, uroczystości związane ze świętem trwają niespełna miesiąc. Bazylika więc jest obowiązkowym punktem zwiedzania Bari. Bazylika jest otwarta dla turystów codziennie od godziny 9 do godziny 20. Muzeum znajdujące się wewnątrz otwarte jest od 10:30 do 18. Na zwiedzanie powinno zarezerwować sobie trochę więcej niż dwie godziny. Wewnątrz znajdują się liczne zabytki, takie jak Relikwie Świętego Mikołaja, Nagrobek Królowej Bony i inne. 

 

Katedra Św. Sabiny

 

Co zobaczyć w Bari? Pochodzi z XII wieku i jest przykładem architektury romańskiej z pewnymi cechami sztuki normandzkiej. Jej śnieżnobiała fasada ozdobiona jest ogromną rozetą. Wewnątrz znajdują się XIII-wieczne fereski, obrazy m.in. Tintoreretta, P. Veronesego, P. Bordonego. Jest to bardzo urokliwy kościół w samym sercu Starego Miasta w Bari. Jest zdecydowanie miejscem godnym zobaczenia. Jeśli ktoś interesuje się architekturą, chociażby w najmniejszym stopniu, to miejsce to zdecydowanie jest warte polecenia. Katedra została wzniesiona na miejscu dawnego pałacu bizantyjskiego, ze swym klimatem z pewnością warta odwiedzenia podczas pobytu w Bari. Wstęp jest bezpłatny.

 

Piazza Mercantile

 

Piazza Mercantile Bari
Plac Mercantile w Bari

To serce i centrum Bari. Jest głównym placem i dawnym centrum życia miasta. Znajdują się tu pałace dawnych władz miejskich – Palazzo del Sedile (jego budowę rozpoczęto w 1543 r. i ukończono w XIX wieku) oraz Palazzo della Dogana (zbudowany w XVI wieku). Na placu znajduje się wiele tarasów i restauracji. Należy jednak pamiętać, że restauracje otwierają się dopiero po godzinie 19:30, próżno więc szukać miejsca na zjedzenie wczesnej kolacji. Główną atrakcją placu jest pomnik sprawiedliwości z lwem. Był on wykorzystywany przez lokalnych wierzycieli, by związać dłużników z hańbą.

 

Castello Normano Svevo

 

Castello Normano Svevo w Bari
Castello Normano Svevo w Bari

Na placu Federico di Svevia wznosi się wspaniały zamek Castello Normano Svevo. Został on zbudowany w XII wieku przez Normanów, a następnie w latach 1233-1240 został przebudowany przez Fryderyka II. Do zamku otoczonego dwoma rzędami murów prowadzi imponujący most kamienny. Jest to jeden z najlepszych i najlepiej zachowanych zabytków miasta, który aktualnie służy jako muzeum. Ma wyjątkowy kształt z centralnym dziedzińcem i 3 wieżami, które są na tyle wysokie, by podkreślać obecność zamku.

Wewnątrz można natknąć się na wystawę rzeźb czy też na eksponaty znanych malarzy. W aragońskiej Sali znajduje się stała wystawa fotograficzna ukazująca historię zamku. Na parterze znajduje się pomieszczenie z małym kinem, gdzie można obejrzeć film związany z historią zamku. Oprócz interesujących elementów dla dorosłych, również znajdują się tam atrakcje dla dzieci, związane z historią tego miejsca. Koszt biletu to 8 EUR za osobę dorosłą. Cena być może wysoka, ale w porównaniu do wszystkiego, co można zobaczyć i dowiedzieć się z tej wizyty koszt zwiedzania wydaje się niski.

 

Piazza Ferrarese

 

Jest miejscem, gdzie można zobaczyć wyrób i suszenie orecchiette lokalnego makaronu w kształcie uszek. Znajduje się przy nabrzeżu, na obrzeżach zabytkowego centrum miasta. Jest to idealne miejsce po przejściu małych uliczek Starego Miasta Bari i zwiedzeniu dwóch kościołów. Jest to miejsce na relaks i odpoczynek. Można tui wypić kawę lub drinka i rozkoszować się piękną atmosferą miejsca.

 

Nadbrzeże Lungomare

 

Bulwar w Bari

Idealne miejsce na romantyczny spacer w połączeniu z pięknymi widokami. Nadbrzeże to należy do tych najdłuższych w całych Włoszech. Miejsce to zachwyca wspaniałymi widokami na Adriatyk. W upalne dni ukojeniem jest miły powiew wiatru od morza. Warto się tu wybrać. Po drodze można zajść do portu po świeże ryby lub inne owoce morza. Pod koniec, pomiędzy palmami, znajduje się plac zabaw co stanowi miłą przerwę dla dzieci.

 

Teatr Petruzzelli

 

Teatr Paruzzelli

Jest to jeden z najważniejszych teatrów we Włoszech. Znajduje się poza starówką w Bari. Znajdziesz go, spacerując po jednej z głównych ulic nowego centrum – Corso Cavour Został oddany do użytku w 1903 r. Jest to największy prywatny teatr w Europie. Jest własnością rodziny Messen Nemagna. Inaugurowany 14 lutego 1903 r., jednak to data 26 października 1991 r. przeszła do historii z powodu nieszczęśliwego wypadku jakim był pożar teatru. Zniszczył on doszczętnie teatr, i dopiero w 2009 r., po długich i kosztownych remontach, powrócił do użytku.
40-minutowy program zwiedzania dostarczy wiele informacji o budynku, historii i sztuce we Włoszech. Koszt biletu – 5 EUR.

 

Valle dei Trulli

 

Valle del Trulli w Arbelobello
Valle del Trulli w Arbelobello

Jest to słynna dolina znajdująca się w okolicy Bari, dla której charakterystyczne są budowle zwane trulli. Są one jedyne w swoim rodzaju. Przed wiekami budowano je ze skał wapiennych na planie koła. Posiadają dachy w kształcie stożka, utworzonych z kamieni ułożonych jeden na drugim. Trulli zostały wpisane na Listę Światowego dziedzictw UNESCO. Sama dolina nie znajduje się w centrum Bari, ale z pewnością miniecie podobne budynki także w Bari. Znajdziecie je głównie w Alberobello, dojedziecie tam pociągiem z Bari lub samochodem (pamiętajcie o różnych liniach).

 

Babcie lepiące Orecchiette

 

Orcchiette to rodzaj makaronu pochodzący z Apulii.
Orecchiette to rodzaj makaronu pochodzący z Apulii.

Centrum Bari emanuje leniwym wiejskim życiem, pomiędzy uliczkami możecie spotkać babcie lepiące słynny apulijski makaron jakim jest Orecchiette. Najlepszym miejscem do tego jest Strada delle Orecchiette. Podobny do ucha wyrób podawany jest z sosem pomidorowym oraz lokalnym serem. Polecamy zakupić to danie w restauracji, koszt zazwyczaj jest bardzo niski, około 5 EUR za porcje. Polecamy dobrać do makaronu burratę!

 

Granita kawowa w Gentile

 

Gelateria Gentile
Gelateria Gentile w Bari

Ta słynna sieciówka z lodami została założona w 1880 roku przez Michele Gentile. Dziś lodziarnie Gentile są nawet w Nowym Jorku! Kultowym deserkiem w Gelateria Antica Gentile jest Granita kawowa, polecamy na gorący dzień w Bari! Gelateria znajduje się przy Piazza Federico II di Svevia, 33.

 

Najlepsze plaże w okolicy Bari

 

baia dei Turchi

Apulia to miejsce z jednymi z najpiękniejszych plaż w całych Włoszech. Jeśli pojedziecie trochę na południe od Bari, już w okolicach Polignano a Mare i Monopoli zaczną się pojawiać w małych zatoczkach. Piaszczyste z lazurową wodą dające dużo prywatności, takie są plaże w okolicach Bari. Zapraszamy tutaj, jeśli chcecie poznać gdzie są najpiękniejsze plaże w Apulii.

 

Muzea w Bari

 

W Barii miejsce do zwiedzania znajdą dla siebie również miłośnicy kolekcji muzealnych. Najważniejsze muzea znajdujące się w Bari to m.in. Muzeum Diecezjalne, Provinciale Pinacoteca, Corrado Giaquinto czy też niedawno otwarte Muzeum Nicolaiano.

 

Wycieczka do Polignano a Mare i Monopoli

 

polignano a mare
Widok na zatoczkę i plaże Polignano a Mare

Zaledwie 30 min od centrum Bari znajdują się perełki Apulii, jedne z najpiękniejszych miejscowości w całej Apulii. Mowa o Polignano a Mare, zapewne znane Wam ze zdjęć z promujących region oraz o Monopoli, słynnym kurorcie wakacyjnym. Więcej o atrakcjach Monopoli i atrakcjach Polignano a Mare.

 

Kościoły romańskie w Bari

 

Warto również zwiedzić romańskie kościoły:
– S.Marco (1002)
– S. Gregorio (XI/XII w.)
– gotycki kościół i klasztor Franciszkanów (fasada z XVIII w.)
– barokowy kościół Sta Teresa dei Maschi (1696)

Bari to cudowne miasto, na którego zwiedzenie powinien każdy się pokusić. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie, od muzeów i katedr zaczynając, kończąc na romantycznym spacerze nad pięknym Morzem Adriatyckim.

 

Porady i wskazówki dla podróżujących do Bari

 

Bari co zwiedzić

  • Centrum Bari nie jest duże, spokojnie możecie przemieszczać się wszędzie na nogach
  • W Bari Dworzec Główny jest „podzielony” pomiędzy trzy główne korporacje pociągowe. FSE jeździ głównie po Apulii i Basilicacie. Niektórych połączeń nie znajdziecie na stronie Trenitalia.
  • Lotnisko w Bari jest blisko centrum – spokojnie możecie podjechać kolejką lub taksówką do centrum
  • Zapraszamy tutaj jeśli chcecie wiedzieć co kupić w Bari.
  • W Bari popularniejsze od Pizzy są apulijskie Panini La Puccia
  • Zapraszamy tutaj jeśli chcecie wiedzieć  co zjeść w Bari lub okolicy.

 

Mapa Atrakcji Bari

 

1 ) Dworzec Główny w Bari 2) Teatro Paruzzelli 3) Piazza del Ferrarese 4) PIazza Mercantile 5) Wybrzeże Lungomare 6) Basilica San Nicola 7) Basilica San Sabino 8) Castello Normanno – Svevo

Mapa atrakcji w Bari
Mapa atrakcji w Bari

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz