11 atrakcji w Bari, które musicie zobaczyć! Zabytki Bari i okolic

Dla osób pracujący czas urlopu jest niezwykle wyczekiwany. Zazwyczaj jest tak, że w ciągu roku tylko jeden raz mamy możliwość wyprania się na upragniony wypoczynek. W związku z tym pojawia się pytanie, dokąd się wybrać. Musimy koniecznie zdecydować się na jedno miejsce. Jednym z takich miejsc jest cudowna miejscowość w południowych Włoszech – Bari. Co zobaczyć w Bari? Jakie atrakcje tam na nas czekają? Jakie zabytki są w samym centrum? Oto najbardziej interesujące miejsca w Bari. 

Bari – gdzie jest i jak się tam dostać?

Bari to miasto położone nad Morzem Adriatyckim w południowych Włoszech. Jest to stolica prowincji Bari oraz regionu Apulia. Zobaczcie czy warto lecieć do Bari w zimie. Miasto to jest ważnym ośrodkiem przemysłu, handlu i kultury. Znajduje się tam port handlowy i wojenny. Bari jest jednym z największych miast nad Adriatykiem. Z Polski do Bari wyruszyć można na kilka sposobów. Można pojechać własnym samochodem, autokarem rejsowym czy też pociągiem wraz z kilkoma przesiadkami. Dodatkowo można polecieć samochodem i to rozwiązanie jest opcją najwygodniejszą, najszybszą i najtańszą. Oczywiście podróż samochodem też jest fajną alternatywą, ale jeśli dysponuje się większą ilością czasu i chce się zwiedzić po drodze wiele innych atrakcji bądź zabytków.

W 2020 roku możecie lecieć do Bari z: Ryanairem z Krakowa, Wizzairem z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Wrocławia.

Załóżmy więc, że podróż odbywa się za pośrednictwem samolotu, którym dostajemy się na lokalne lotnisko. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu z wypożyczalni, ale równie dobrze do centrum można dostać się pociągiem, którym przejazd trwa ok. 17 minut i kosztuje 5 EUR, lub autobusem miejskim nr 16, którym podróż trwa ok. 40 min i kosztuje 1 EUR (bilet zakupiony w automacie) lub 1,5 EUR (bilet zakupiony u kierowcy autobusu).

Zwiedzanie Bari Poradnik

Zadając sobie pytanie co zobaczyć w Bari i jakie atrakcje wybrać? należy na początku ustalić, iż stolica Apulii podzielona jest na dwie części na Stare Miasto, czyli La Citta Vecchia oraz Nowe Miasto – Bari Nuova. Stare Miasto pełne jest wąskich i krętych uliczek, placów, dziedzińców i kościołów. Nowe Miasto natomiast jest dość modernistyczne i eleganckie. Warto spędzić tam czas, poświęcając go na zwiedzanie Bari. Poniżej najważniejsze atrakcje i zabytki w Bari.

Bazylika św. Mikołaja (Basilica San Nicola)

Bazylika San Nicola
Bazylika San Nicola

Bazylika znajduje się w północnej części Bari, przy Largo Abate Elia 13, niedaleko nadmorskiej promenady. Odwiedzana jest zarówno przez katolików, jaki i prawosławnych. Kustoszami bazyliki są dominikanie, zaś nabożeństwa odbywają się w obrządku wschodnim.
Święty Mikołaj już od X wieku jest patronem Bari. Jego święto co roku obchodzonej jest 7 maja, uroczystości związane ze świętem trwają niespełna miesiąc. Bazylika więc jest obowiązkowym punktem zwiedzania Bari. Bazylika jest otwarta dla turystów codziennie od godziny 9 do godziny 20. Muzeum znajdujące się wewnątrz otwarte jest od 10:30 do 18. Na zwiedzanie powinno zarezerwować sobie trochę więcej niż dwie godziny. Wewnątrz znajdują się liczne zabytki, takie jak Relikwie Świętego Mikołaja, Nagrobek Królowej Bony i inne. Bilety kosztują 0,50 EUR.

Katedra Św. Sabiny (Cattedrale di San Sabino)

Pochodzi z XII wieku i jest przykładem architektury romańskiej z pewnymi cechami sztuki normandzkiej. Jej śnieżnobiała fasada ozdobiona jest ogromną rozetą. Wewnątrz znajdują się XIII-wieczne fereski, obrazy m.in. Tintoreretta, P. Veronesego, P. Bordonego. Jest to bardzo urokliwy kościół w samym sercu Starego Miasta w Bari. Jest zdecydowanie miejscem godnym zobaczenia. Jeśli ktoś interesuje się architekturą, chociażby w najmniejszym stopniu, to miejsce to zdecydowanie jest warte polecenia. Katedra została wzniesiona na miejscu dawnego pałacu bizantyjskiego, ze swym klimatem z pewnością warta odwiedzenia podczas pobytu w Bari. Wstęp jest bezpłatny.

Piazza Mecantile


To serce i centrum Bari. Jest głównym placem i dawnym centrum życia miasta. Znajdują się tu pałace dawnych władz miejskich – Palazzo del Sedile (jego budowę rozpoczęto w 1543 r. i ukończono w XIX wieku) oraz Palazzo della Dogana (zbudowany w XVI wieku). Na placu znajduje się wiele tarasów i restauracji. Należy jednak pamiętać, że restauracje otwierają się dopiero po godzinie 19:30, próżno więc szukać miejsca na zjedzenie wczesnej kolacji. Główną atrakcją placu jest pomnik sprawiedliwości z lwem. Był on wykorzystywany przez lokalnych wierzycieli, by związać dłużników z hańbą.

Castello Normano Svevo

Castello Normano Svevo w Bari
Castello Normano Svevo w Bari

Na placu Federico di Svevia wznosi się wspaniały zamek Castello Normano Svevo. Został on zbudowany w XII wieku przez Normanów, a następnie w latach 1233-1240 został przebudowany przez Fryderyka II. Do zamku otoczonego dwoma rzędami murów prowadzi imponujący most kamienny. Jest to jeden z najlepszych i najlepiej zachowanych zabytków miasta, który aktualnie służy jako muzeum. Ma wyjątkowy kształt z centralnym dziedzińcem i 3 wieżami, które są na tyle wysokie, by podkreślać obecność zamku.

Wewnątrz można natknąć się na wystawę rzeźb czy też na eksponaty znanych malarzy. W aragońskiej Sali znajduje się stała wystawa fotograficzna ukazująca historię zamku. Na parterze znajduje się pomieszczenie z małym kinem, gdzie można obejrzeć film związany z historią zamku. Oprócz interesujących elementów dla dorosłych, również znajdują się tam atrakcje dla dzieci, związane z historią tego miejsca. Koszt biletu to 8 EUR za osobę dorosłą. Cena być może wysoka, ale w porównaniu do wszystkiego, co można zobaczyć i dowiedzieć się z tej wizyty koszt zwiedzania wydaje się niski.

Piazza Ferrarese

Jest miejscem, gdzie można zobaczyć wyrób i suszenie orecchiette lokalnego makaronu w kształcie uszek. Znajduje się przy nabrzeżu, na obrzeżach zabytkowego centrum miasta. Jest to idealne miejsce po przejściu małych uliczek Starego Miasta Bari i zwiedzeniu dwóch kościołów. Jest to miejsce na relaks i odpoczynek. Można tui wypić kawę lub drinka i rozkoszować się piękną atmosferą miejsca.

Nadbrzeże Lungomare

Idealne miejsce na romantyczny spacer w połączeniu z pięknymi widokami. Nadbrzeże to należy do tych najdłuższych w całych Włoszech. Miejsce to zachwyca wspaniałymi widokami na Adriatyk. W upalne dni ukojeniem jest miły powiew wiatru od morza. Warto się tu wybrać. Po drodze można zajść do portu po świeże ryby lub inne owoce morza. Pod koniec, pomiędzy palmami, znajduje się plac zabaw co stanowi miłą przerwę dla dzieci.

Teatr Petruzzelli

Teatr Paruzzelli

Jest to jeden z najważniejszych teatrów we Włoszech. Znajduje się poza starówką w Bari. Znajdziesz go, spacerując po jednej z głównych ulic nowego centrum – Corso Cavour Został oddany do użytku w 1903 r. Jest to największy prywatny teatr w Europie. Jest własnością rodziny Messen Nemagna. Inaugurowany 14 lutego 1903 r., jednak to data 26 października 1991 r. przeszła do historii z powodu nieszczęśliwego wypadku jakim był pożar teatru. Zniszczył on doszczętnie teatr, i dopiero w 2009 r., po długich i kosztownych remontach, powrócił do użytku.
40-minutowy program zwiedzania dostarczy wiele informacji o budynku, historii i sztuce we Włoszech. Koszt biletu – 5 EUR.

Valle dei Trulli

Valle del Trulli w Arbelobello
Valle del Trulli w Arbelobello

Jest to słynna dolina znajdująca się w okręgu Taranto, dla której charakterystyczne są budowle zwane trulli. Są one jedyne w swoim rodzaju. Przed wiekami budowano je ze skał wapiennych na planie koła. Posiadają dachy w kształcie stożka, utworzonych z kamieni ułożonych jeden na drugim. Trulli zostały wpisane na Listę Światowego dziedzictw UNESCO. Sama dolina nie znajduje się w centrum Bari, ale z pewnością miniecie podobne budynki także w Bari.

Babcie lepiące Orecchiette, słynny makaron z Apulii

Orcchiette to rodzaj makaronu pochodzący z Apulii.
Orecchiette to rodzaj makaronu pochodzący z Apulii.

Centrum Bari emanuje leniwym wiejskim życiem, pomiędzy uliczkami możecie spotkać babcie lepiące słynny apulijski makaron jakim jest Orecchiette. Podobny do ucha wyrób podawany jest z sosem pomidorowym oraz lokalnym serem. Polecamy zakupić to danie w restauracji, koszt zazwyczaj jest bardzo niski, około 5 EUR za porcje.

Muzea w Bari

W Barii miejsce do zwiedzania znajdą dla siebie również miłośnicy kolekcji muzealnych. Najważniejsze muzea znajdujące się w Bari to m.in. Muzeum Diecezjalne, Provinciale Pinacoteca, Corrado Giaquinto czy też niedawno otwarte Muzeum Nicolaiano.

Kościoły romańskie w Bari

Warto również zwiedzić romańskie kościoły:
– S.Marco (1002)
– S. Gregorio (XI/XII w.)
– gotycki kościół i klasztor Franciszkanów (fasada z XVIII w.)
– barokowy kościół Sta Teresa dei Maschi (1696)

Bari to cudowne miasto, na którego zwiedzenie powinien każdy się pokusić. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie, od muzeów i katedr zaczynając, kończąc na romantycznym spacerze nad pięknym Morzem Adriatyckim.

Porady i wskazówki dla podróżujących do Bari

  • Centrum Bari nie jest duże, spokojnie możecie przemieszczać się wszędzie na nogach
  • W Bari Dworzec Główny jest “podzielony” pomiędzy dwie główne korporacje pociągowe. FSE jeździ głównie po Apulii i Basilicacie. Niektórych połączeń nie znajdziecie na stronie Trenitalia.
  • Lotnisko w Bari jest blisko centrum – spokojnie możecie wziąć autobus. 
  • W Bari popularniejsze od Pizzy są apulijskie Panini.

Mapa Atrakcji Bari

1 ) Dworzec Główny w Bari 2) Teatro Paruzzelli 3) Piazza del Ferrarese 4) PIazza Mercantile 5) Wybrzeże Lungomare 6) Basilica San Nicola 7) Basilica San Sabino 8) Castello Normanno – Svevo

Mapa atrakcji w Bari
Mapa atrakcji w Bari

Dodaj komentarz