Na jakim kontynencie leży Turcja? W Europie czy w Azji?

Przed wyprawą do Turcji, dobrze byłoby wiedzieć na jaki kontynent zamierzamy się wybrać. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie oczywiste. Czy Turcja to Europa czy Azja?

Czy Turcja leży w Azji? Azjatycka część Turcji

Aż 97% terytorium Turcji (759 797 km2) znajduje się w Azji, a dokładniej na półwyspie Azja Mniejsza, w jego najdalej wysuniętej na zachód części. Teren ten nazywany był dawniej Anatolią. To właśnie w tej części Turcji znajduje się jej stolica, oraz wiele innych największych tureckich miast. Również popularna wśród turystów Riwiera Turecka, a w raz z nią miasta takie jak Alanya, Side czy Antalya, leży w Azji. Azjatycka część Turcji sąsiaduje z Irakiem, Syrią, Gruzją, Iranem, Azerbejdżanem oraz Armenią.

 

Czy Turcja leży w Europie? Europejska część Turcji.

Zapytacie – „ok, skoro 97% terytorium Turcji leży w Azji, to co z pozostałymi 3%?”. Odpowiadamy! Pozostałe 3 % terytorium Turcji (czyli 23 764 km2) znajduje się w Europie! Niegdyś tereny te były nazywane Tracją. W Europie Turcja sąsiaduje z Bułgarią i Grecją.

Podsumowując, Turcja to wyjątkowy kraj, którego terytorium rozpościera się na aż dwóch kontynentach. Zdecydowanie większa część tego kraju, aż 97% znajduje się w Azji, jednak nie brakuje również tureckich terenów położonych w Europie. Warto również wiedzieć, że to właśnie w Turcji znajduje się jedyne na świecie miasto, które jest położone na aż dwóch kontynentach, czyli w Europie i Azji!

Zobacz także:

Dodaj komentarz