Pensja minimalna w Austrii w 2023 Ile zarabia się w Austrii?   - BelSole

Pensja minimalna w Austrii w 2023 Ile zarabia się w Austrii?  

Austria powszechnie uchodzi za jedną z najlepiej rozwiniętych gospodarek w Unii Europejskiej, co sprawia, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd do tego kraju. W tym kontekście zasadnym wydaje się pytanie na temat tego, ile zarabia się w Austrii. Czy istnieje pensja minimalna w Austrii? Jakie jest średnie wynagrodzenie w Austrii? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego materiału. Zapraszamy do lektury. 

Pensja minimalna w Austrii – ile wynosi?

Aby sprawdzić, jakie są zarobki w Austrii, zacznijmy od tego, ile wynosi najmniejsze ustawowe wynagrodzenie w tym kraju. W przypadku Austrii należy zaznaczyć, że kraj ten cechuje się bardzo wolnorynkowym podejściem do gospodarki. W praktyce oznacza to, że pensja minimalna w Austrii nie występuje na zasadach znanych nam w Polsce. W Austrii nie występują ustanowione na szczeblu centralnym dla wszystkich branż dolne granice płacy. W przypadku niektórych gałęzi gospodarki istnieją tzw. układy zbiorowe, które zostały ustanowione przez związki zawodowe i Izbę Handlową. Z tego powodu, mimo że pensja minimalna w Austrii nie istnieje na szczeblu ogólnokrajowym, wypłaty w większości branż są regulowane.  Najniższe wynagrodzenie różni się od siebie w zależności od poszczególnego zawodu, jednak dolna granica zarobków w większości przypadków jest nie niższa niż 1500 euro brutto (około 6710 złotych) 

 

Średnie wynagrodzenie w Austrii. Ile zarabia statystyczny Austriak? 

Sprawdzając, jakie są zarobki w Austrii, należy pamiętać, że zdecydowana większość Austriaków zarabia znacznie więcej niż dolna granica płac. Według statystyk na które powoływały się tamtejsze media, w czerwcu 2023 roku średnie wynagrodzenie w Austrii wyniosło 3400 euro brutto (15 207 złotych), co przekłada się na 2373 euro netto (około 10 615 złotych). 

Oceniając średnie wynagrodzenie w Austrii, należy pamiętać jeszcze o jednym. Oprócz standardowych comiesięcznych wypłat, zdecydowana większość mieszkańców tego kraj otrzymuje dwie dodatkowe wypłaty – pierwsza z nich to tzw. dodatek urlopowy a druga jest specjalnym świadczeniem bożonarodzeniowym. Charakteryzują się one znacznie korzystniejszym opodatkowaniem niż standardowe pensje. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz