Pensja minimalna w Danii w 2023. Ile zarabia się w Danii?  - BelSole

Pensja minimalna w Danii w 2023. Ile zarabia się w Danii? 

Dania uchodzi za jeden z najbogatszych krajów europejskich, a coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do tego skandynawskiego państwa. Z tego powodu w naszym materiale sprawdzimy, ile zarabia się w Danii. Czytaj dalej, a dowiesz się m.in. tego, jaka jest pensja minimalna w Danii oraz jakie są średnie zarobki w Danii. Po lekturze materiału nie będziesz miał kłopotów z rozstrzygnięciem tego, czy zarobki w Danii są wyższe niż w Polsce. 

Pensja minimalna w Danii – ile wynosi? 

Zacznijmy od podstawowej kwestii. Wielu czytelników zastanawia się z pewnością, jaka jest pensja minimalna w Danii. Tak naprawdę nie da się tego jednoznacznie określić. Dania jest jednym z krajów, w którym władze centralne nie ustaliły odgórnie kwoty płacy minimalnej. To, jakie są zarobki w poszczególnych branżach reguluje porozumienie Duńskiej Federacji Pracodawców a związkami zawodowymi. Narzucona na szczeblu centralnym pensja minimalna w Danii funkcjonuje wyłącznie w przypadku kierowców realizujących przewozy kabotażowe (jest to kwota na poziomie ok. 173 koron duńskich/h czyli 110 zł/h brutto) oraz pracowników produkcji (127 DKK/h, czyli ok. 81 złotych brutto). 

Pensja minimalna w Danii jest zatem niemożliwa do jednoznacznego określenia, natomiast w przypadku większości zawodów zarobki zaczynają ona od 120 do 170 DKK za godzinę brutto.

 

Średnie zarobki w Danii. Ile zarabia statystyczny Duńczyk? 

Aby ocenić, jakie są zarobki w Danii, należy również sprawdzić średnie wynagrodzenie, jakie otrzymują pracownicy w tym kraju. A kwota ta może robić wrażenie. Według raportu duńskiego urzędu statystycznego, średnie miesięczne wynagrodzenie w Danii wynosi około 45 482 koron duńskich brutto (po przeliczeniu, jest to około 27 333 złotych) miesięcznie.

W kontekście tego, ile zarabia się w Danii, należy również pamiętać o bardzo wysokim podatku dochodowym w tym kraju. Osoby, które zarobią od 50,217 DKK do 558,043 DKK rocznie opłacają podatek na poziomie 39,2% swoich zarobków, a pracownicy, których roczny dochód przekracza 558,043 DKK, płacą podatek w wysokości 56,5%. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz