Plac Świętego Marka w Wenecji - Wenecjanie UKRADLI trupa świętego - BelSole

Plac Świętego Marka w Wenecji – Wenecjanie UKRADLI trupa świętego

Plac Świętego Marka w Wenecji to najważniejsze miejsce na mapie Wenecji, przy nim mieści się najwięcej ciekawych atrakcji tego miasta. Wiecie jednak, że Święty Marek został dosłownie wykradziony pośmiertnie przez Wenecjan? W tym artykule przeczytacie o tym, o tym jak dopłynąć i dojechać do placu oraz gdzie znajduje się Plac Świętego Marka i czy jest zalany. Oto, przewodnik po atrakcjach

 

Jak wygląda Plac Świętego Marka

 

plac Św Marka

Jest to jedna z najlepszyh atrakcji w Wenecji. Plac Świętego Marka znajduje się na jednej z weneckich wysp. Jego kształt przypomina trapez lub nieregularny czworokąt. Mierzy on 176 m na 60 m na 170 m na 90 m. Plac wyłożony jest kamieniem i marmurem, ciężko tutaj o cień chyba, że pod arkadami mieszczącymi się na jego krawędziach.

 

Atrakcje placu Świętego Marka, czy warto?

 

Od strony wschodniej zamyka go Katedra Świętego Marka w Wenecji oraz Piazzetta dei Leoncini, placyk z posągami lwów z czerwonego marmuru. Na środku przed katedrą znajdują się trzy czerwone maszty. Najważniejszym elementem nad Katedrą jest replika 4 posągów koni z epoki rzymskiej. Oryginał znajduje się w muzeum katedralnym.

Od strony południowej, ściana z częścią Piazzetta San Marco. Na tej ścianie znajduje się też słynna kawiarnia Cafe Florian oraz Campanile di San Marco, czyli wieża w Wenecji.

Na najkrótszej zachodniej ścianie znajduje się Museo Correr oraz Prokuracja.

Na północnej, najdłuższej ścianie znajduje się prokuracja, długi rząd kolumn z Torre dell’Orologio na jej wschodnim końcu. Czyli wieży z zegarem oraz lwem weneckim, symbolem Wenecji i Świętego Marka.

 

Jak dojechać, dopłynąć do Placu Świętego Marka

 

przystań przy placu Świętego Marka

Plac Świętego Marka znajduje się na południu Wenecji na jednej z wysp. Nie dojedziecie tam autem, tylko dopłyniecie promem przez Canal Grande. Zaraz obok placu znajduje się przystań S.Marco. Dopłyniecie tam promem linii 1 i 2, więcej informacji o promach znajdziecie w artykule o Promach w Wenecji.

mapa tramwajów promów wenecja
Mapa Tramwajów wodnych w Wenecji

Czy plac Świętego Marka jest zalany? Powódź

 

Plac znajduje się niewiele metrów powyżej nad poziomem morza, dlatego też często zdarzało się, iż woda zalewała Plac Świętego Marka. Powódź w Wenecji to co raz rzadsza sytuacja, głównie dzięki zainstalowaniu barier przeciwpowodziowych na zatoce. Jeśli więc zastanawiacie się czy Wenecja i Plac Świętego Marka jest pod wodą i jest zalany, to możecie sprawdzić na przykład na kamerkach: https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/italia/veneto/venezia/piazza-san-marco.html

 

Historia placu Świętego Marka

 

Torre dell Orologio

Plac oczywiście przez wiele lat był modyfikowany, pierwotnie służył on jako ogród i przecinał go kanał. Już w latach 800 naszej ery, obszar ten zaczął przypominać centrum i główne miesce w Wenecji. W 976 roku plac i bazylikę spustoszył pożar, dwa lata później wybudowano drugą bazylikę. W 1204 roku po podbiciu Konstantynopola wenecjanie ozdobili Katedrę i plac nową dostawą marmuru z podbitego miasta. 

W latach 1495 i 1517 wzniesiono Procuratie Vecchie i wieżę Zegarową Campanile. W 1722 roku postawiono dwa posągi lwów na Piazzetta dei Leoncini. W 1797 roku Francuzi nakazali zdjąć cztery konie San Marco i odesłać je do Paryża wraz z lwem z brązu na kolumnie na Piazzetta, konie wróciły przed katedrę 13 grudnia 1815 r.

Wiecie, że Wenecjanie ukradli ciało Świętego Marka z Egiptu? Ukryli jego zwłoki i truchło w smalcu wieprzowym, dzięki temu mytnicy muzułmańscy przepuścili tą nietypową kontrabandę. Dziś jego relikwie i ciało znajdują się w Katedrze Świętego Marka.

 

Piazzetta S.Marco

 

piazetta san marco

Obok Placu Świętego Marka znajduje się mała Piazzetta S.Marco, łączy ona przystań z placem. Znajduje się przy niej Pałac Dożów, Biblioteca Nazionale Marciana oraz dwie ważne kolumny z lwami San Teodoro i San Marco.

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz