15 najlepsze atrakcje, Wenecja [Nowe 2023]. Co zobaczyć w Wenecji? Najlepsze miejsca!

15 najlepsze atrakcje, Wenecja [Nowe 2023]. Co zobaczyć w Wenecji? Najlepsze miejsca!

Przed wyjazdem wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Wenecji we Włoszech. Przedstawiamy 14 ciekawych miejsc, które warto zwiedzić w Wenecji. Oto przewodnik po obowiązkowych punktach wycieczki do Wenecji, które powinny stać się częścią każdego wyjazdu. Zwłaszcza dla osób, które jadą do Wenecji po raz pierwszy. Oto najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w Wenecji – Aktualizacja 2023!

 

Co robić w Wenecji?

 

plac świętego Marka

Zwiedzanie Wenecji może być dość specyficzne, bo poruszanie się po tym mieście jest inne niż w innych dużych miastach Włoch. Przez położenie na wyspach, Waszym głównym sposobem poruszania się po mieście będzie albo spacer albo tramwaj wodny. Nie oznacza to jednak, że jest to jakoś uciążliwe – należy tylko się pilnować by idąc w kierunku jakiejś atrakcji w Wenecji odpowiednio sprawdzić trasę. Wylądowanie w ślepej uliczce jest tutaj zdecydowanie częstszą sytuacją a i ilość kanałów nie pomaga. Należy odpowiednio pilnować trasy 🙂 Na szczęście Wenecja nie jest ogromna i spokojnie można po niej poruszać się na nogach, wszystkie główne atrakcje Wenecji wymienione w tym tekście znajdują się w centrum – tylko Murano, Burano i Lido są poza zasięgiem spaceru. 

Co warto więc zobaczyć w Wenecji? Oto nasza lista najlepszych zabytków jeśli szukacie tych najpiękniejszych miejsc:

 

Most Westchnień

 

Jednym z najsłynniejszych miejsc w Wenecji jest most Ponte dei Sospiri. Konstrukcja projektu Antonia Contina, którego wujek zaprojektował inny ze słynnych mostów, powstała już w 1614 roku. Most łączy budynek więzienia Piombi z równie słynnym Pałacem Dożów. Most Westchnień nie jest mostem jakie możemy znać z Polski. Barokowa konstrukcja wykonana z białego kamienia z Istrii nad kanałem Rio di Palazzo to zamknięty i zadaszony most. Z zewnątrz zdobi go płaskorzeźba Sprawiedliwości, herb Grimaniego oraz weneckie maski. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że to właśnie tym mostem przechodzili i ostatni raz spoglądali na Wenecję, więźniowie prowadzeni do Piombi.

Ile kosztuje bilet na most westchnień? Nic, możecie go zobaczyć zupełnie za darmo z bulwarów obok Pałacu Dożów. Więcej o moście pisaliśmy tutaj.

 

Pałac Dożów

 

palac dożów
Widon na Pałac Dożów z Bazyliki Świętego Marka. W tle zatoka oraz kolumna z Lwem weneckim.

Co zobaczyć w Wenecji? Palazzo Ducale to jeden z najbardziej okazałych budynków w mieście. Pałac wzniesiony w stylu weneckiego gotyku powstawał od 1340 roku na miejscu wcześniejszych, zniszczonych budowli obronnych. Pałac był siedzibą weneckich władz. Okazała budowla dysponuje prześlicznym renesansowym dziedzińcem zamkniętym przez bazylikę św. Marka. Warto zwrócić uwagę na okazałe główne wejście przy budynku bazyliki. Dziś niestety nie ma tu oryginalnych rzeźb bo te zniszczono na polecenie Napoleona. W 1923 roku trzykondygnacyjny budynek zmienił swoje przeznaczenie i stał się domem dla muzeum, jednego z 11 muzeów miejskich zarządzanych przez Fondazione Musei Civici di Venezia.

 

Plac Świętego Marka

 

Plac Świętego Marka
Plac Świętego Marka

Kolejnym z miejsc, które warto zobaczyć w Wenecji jest najsłynniejszy wenecki plac – plac św. Marka. To właśnie tu od lat odbywały się najważniejsze wydarzenia w historii Wenecji. Według Napoleona, który napadł na Wenecję był to najpiękniejszy plac w Europie. Obok placu stoją wspomniany Pałac Dożów, Stara i Nowa Prokuracja. W dobudowanym później skrzydle Ala Napoleonica znajdują się słynne weneckie muzea, a w podcieniach działa najstarsza wciąż działająca kawiarnia świata – Caffe Florian, którą wcześniejj opisywaliśmy.

Jak dostać się na Plac Świętego Marka? Najlepiej tramwajem wodnym (linia 1 lub 2) z dworca głównego. Możecie też pójść na nogach.

 

Torre dell’Orologio

 

Wieża zegarowa Wenecja

To miejsce znajduje się zaraz na placu Świętego Marka obok Bazyliki. Tarcza zegara jest bogato zdobiona, pokazuje fazy księżyca i znaki zodiaku. Na samej górze znajdziecie symbol Wenecji Lwa Świętego Marka oraz dwa posągi Maurów z dzwonem.

Wieżę wybudowano w latach 1496 – 1506 i stylowo i architektonicznie nawiązuje do bogatej Bazyliki Świętego Marka.

 

Bazylika Świętego Marka

 

Bazylika Świętego Marka
Najsłynniejsza atrakcja Wenecji, Bazylika Świętego Marka

Po kawie w Caffe Florian warto przejść kawałeczek by zobaczyć kolejny z niezwykłych weneckich zabytków. Jeden z najsłynniejszych kościołów we Włoszech – bazylikę św. Marka. Budynek wzniesiono by pochować w nim szczątki św. Marka. Pierwotnie świątynia została konsekrowana w 832 roku ale niedługo później strawił ją pożar. W latach 1063-1094 odbudowano bazylikę wzorując się na konstantynopolskim kościele św. Apostołów. Bazylika jest jednym z najbardziej znanych przykładów architektury włosko-bizantyjskiej. Bazylika konsekrowana po remoncie w 1117 roku znana była pod nazwą Złoty kościół. Gdy wejdziecie do środka dowiedzie się dlaczego.

Ile kosztuje bilet do Bazyliki Świętego Marka? Wejście kosztuje 6 EUR. Wejście do muzeum i Bazyliki kosztuje 10 EUR, a wejście do Bazyliki i by zobaczyć Pala d’Oro 12 EUR.

Więcej o Bazylice poczytacie w dedykowanym jej artykule.

 

Campanile

 

Campanile Wenecja

Co zobaczyć w Wenecji? Campanile to jedna z wizytówek Placu Świętego Marka. Początkowo była latarnią morską i wieżą strażniczą, wzniesiono ją w 1153 roku. W 1902 roku jednak zawaliła się na plac i musiała zostać odbudowana 10 lat później. Na jej szczycie znajduje się złoty posąg Archanioła Gabriela chroniącego miasto. Wieża mierzy ponad 98 metrów i dziś z jej tarasu na górze można podziwiać Wenecję. Warto zwócić takżę Loggettę znajdujjącą się u jej podnóża wybudowaną w XVI wieku.

Za wjazd windą na górę na dzwonnicę na wysokość 60 metrów zapłacicie 12 EUR. Dzieci do 6 rż, muszą kupić bilet za 0 EUR. Liczba miejsc na dany slot czasowy jest ograniczona.

 

Liberia Acqua Alta

 

książki wenecja

Jeśli szukacie nietypowego miejsca w Wenecji, to ta księgarnia zapewne spełni Wasze oczekiwania. To miejsce robi się co raz bardziej popularne, więc polecamy odwiedzić je w miarę szybko. Jest to księgarnia pełna chaosu z interesującym wystrojem – po środku jej znajdziecie gondolę z książkami w środku, a schody zrobione są z różnych starych książek. Polecamy! Księgarnia znajduje się przy C. Longa Santa Maria Formosa, 5176b, 30122 Venezia.

 

Lido w Wenecji

 

plaże Wenecja

Tak, w Wenecji jest plaża znajduje się na pobliskiej wyspie Lido. Dopłyniecie tutaj promem z centrum Wenecji numer 1, 2, 6, 10, 14. Nie dość tego, że można plażować w Wenecji – to plaża jest na prawdę szeroka i do tego piaszczysta. Pełno jest tutaj klubów, restauracji i kawiarnii. Infrastruktura plażowa jest niezwykle rozwinięta i znajdziecie wszystko czego będziecie potrzebować. Jeśli macie ochotę odpocząć na plaży w Wenecji (możliwe, że w tłumie) to polecamy Lido!

 

Murano i Burano

 

Murano
Widok na Murano

Jeśli już przyjechaliśmy do Wenecji to warto też zwiedzić jej okolice. Obok Wenecji znajdują się dwie wspaniałe i malownicze wyspy. Pierwszą z nich jest Burano pełna kolorowych rybackich domów i restauracji serwujących oczywiście owoce morza. Murano to gęściej zaludniona wysepka będąca miejscem w którym według tradycji wytwarzano najróżniejszego rodzaju szkło.

Jak dopłynąć do Murano i Burano? Obydwa miejsca znajdują się zaraz obok Wenecji i łatwo tu dopłynąć z centrum lub wschodniej części wyspy. Zobaczcie poradnik po promach i tramwajach.

 

Most Rialto

 


Czy to ten słynny most z Wenecji? Tak! Rialto góruje nad Canal Grande – zobaczyć go możecie robiąc sobie spacer do Placu Świętego Marka lub płynąc tramwajem wodnym po kanale. Dawniej znana jako Ponte della Moneta, czyli pontonowy most wybudowany przez Nicolo Barattieriego w 1181 roku. Dzisiejsza konstrukcja pochodzi z 1591 roku. Z samego mostu można podziwiać handlowe bulwary nad kanałem, na samej konstrukcji istnieją boxy dla kupców, jednak nie są na co dzień nie są one używane. Zazwyczaj jest pełny turystów, bo jest to jedna z niewielu przepraw na drugą stronę kanału.

Więcej o samym moście Rialto, poczytacie tutaj w artykule o moście Rialto.

 

Bazylika di Santa Maria della Salute

 

Bazylika wenecja
Bazylika w Wenecji u ujścia Canale Grande

Co zobaczyć w Wenecji? Koniecznie Bazylikę di Santa Maria della Salute. Ta symetryczna osadzona na oktagonie świątynia została zbudowana wedle planów z 1631 roku w ramach podziękowania Marii za ocalenie miasta podczas epidemii dżumy, kiedy to zmarło ponad 1/3 mieszkańców. Polecamy przyglądnąć się jej z tramwaju wodnego podczas zachodu słońca. Jak dostać się do Bazyliki w Wenecji? Możecie skorzystać z drogi wodnej, obok świątyni jest przystań, lub na nogach przez most Accademia.  Wejście jest darmowe.

 

Canal Grande

 

To główny i najsłynniejszy kanał w Wenecji, a nad jego brzegami znajduje się wiele atrakcji. Płynąc od Dworca Głównego miniecie Ca’d’Oro, Most Rialto, Bazylikę di Santa Maria della Salute i dopłyniecie do Placu Świętego Marka. Kanał jest długi na około 4 km, jego wody są spokojne. Kanał obudowany jest na całej długości kamienicami z różnych epok. Spokojnie możecie wybrać jeden z Tramwajów Wodnych, numer 1 lub 2 aby móc popływać i popodziwiać atrakcje i zabytki Wenecji nad Canal Grande.

Polecamy!

 

Arsenał Wenecki

 

Arsenał w Wenecji to najsłynniejsza stocznia świata. To w niej powstała najsilniejsza flota wenecka od 1449 roku, kiedy to sfinalizowana została budowa stoczni. Arsenał składa się z paru podjednostek: północnej, południowej, Muzeum Historii Marynarki i Pawilonu statków. Do Pawilonu i Muzeum wejście kosztuje 10 EUR. Aktualnie niestety sam obiekt jest zamknięty dla zwiedzających. Na terenie Arsenału znajduje się także słynne Biennale Weneckie.

 

 

Galeria i Most dell’Accademia

 

Galeria Accademia
Most obok Galerii, Accademia

To miejsce na mapie Wenecji znane jest z pięknego widoku na Bazylikę i ujście kanału do zatoki. Ten drewniany Most stoi zaraz obok budynku Galerii, w której znajduje się największy zbiór malarstwa weneckiego na świecie. To w sumie nic dziwnego, że taki zbiór znajduje się w Wenecji. W skład Galerii wchodzi 37 sal wypełnionych dziełami takich malarzy jak Tycjan czy Giorgione. Muzeum otwarte jest od 8:15 do 14:00 w poniedziałki oraz od 8:15 do 7:15 w pozostałe dni tygodnia. Bilet kosztuje 12 EUR. Tędy też dostaniecie się suchą nogą na drugą część wyspy. To bardzo dobre miejsce jeśli zastanawiacie się co zobaczyć w Wenecji.

 

Tramwaj wodny w Wenecji

 

tramwaj wodny wenecja
Tramwaj wodny oraz przystań w Wenecji

Co robić w Wenecji? Te zazwyczaj zapchane tramwaje wodne to najtańszy sposób aby przemieścić się po kanałach w Wenecji. Przygotowaliśmy dla Was poradnik z rozkładami oraz cennikami – znajdziecie go tutaj. Standardowy bilet na taką przejażdżkę kosztuje 9,50 EUR za 90min. Bilety możecie kupić online lub w biletomacie na miejscu. Najlepsze linie do zwiedzania miasta to linia 1 i 2, biegnące wzdłuż Canal Grande obok najpopularniejszych atrakcji.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz