Top 11: Sorrento, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć? - BelSole

Top 11: Sorrento, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć?

Sorrento to perła tej części półwyspu Amalfi, piękne miasto z dużą ilością atrakcji. Sorrento to także raj dla plażowiczów, miłośników historii i kulinarnych foodies. Czy warto i jak zwiedzać Sorrento? Co zobaczyć i co odwiedzić? Oto poradnik turystyczny po tym pięknym mieście na półwyspie Amalfi.

 

Zwiedzanie Sorrento

 

Sorrento to jedno z najpiękniejszych miasteczek na Amalfi. Ma historię sięgającą ponad 600 roku p.n.e, rzymska nazwa Sorrento brzmiała Surrentum, w starożytności słynęło z wina, ryb i wazonów z Kampanii. Dziś możecie to piękne miasteczko mieszczące się na klifie z widokiem na zatokę neapolitańską zwiedzać do woli. Jak dojechać do Sorrento? Możecie dojechać autem by zaparkować blisko centrum w Parking Sorrento przy Via Correale, 25. Możecie też podjechać pociągiem z centrum Neapolu z Porta Nolana. Pociągiem dojedziecie tutaj w 70 min. Zwiedzanie miasta najprawdopodobniej zaczniecie od Piazza Tasso, z którego blisko do każdej z wymienionych atrakcji Sorrento.

Jak zwiedzać sprawnie Sorrento jeśli macie tylko 1 dzień? Można zrobić szybkie kółko przez via Cesareo do Marina Grande, mijając Katedrę, Villa Fiorentino wracając przez Villa Comunale i Convento di San Francesco. Najlepiej zaplanujcie sobie tak dzień aby trafić na zachód słońca przy Villa Comunale, możecie po drodze przy Marina Grande skosztować kąpieli w morzu. Z Sorrento dopłyniecie także do Capri by móc zobaczyć atrakcje Capri.

 

Marina Grande

 

marina grande Sorrento

Marina Grande znajduje się w ukrytej zatoczce, schowanej przed oczyma turystów. Aby się do niej dostać musicie przejść całe centrum oraz via Marina Grande(droga dla pieszych) po 10 min spaceru dojdziecie do małego centrum Sorrento ukrytego w zatoczce obok Marina Grande.

gdzie jest marina grande

Jest to również jedno z niewielu miejsc w centrum miasta i jego okolic z bezpłatną piaszczystą plażą. Idąc do Marina Grande możecie zboczyć w uliczkę Via Sopra Le Mura, z której będziecie mieć piękny widok na zatokę. Warto tutaj zjeść obiad w restauracji Bagni Delfino, jest to jedna z lepszych restauracji w Marina Grande.

 

Villa Comunale

 

Villa Comunale Sorrento

To obowiązkowe miejsce dla turystów i jedna z najlepszych atrakcji w Sorrento, Villa Comunale to okazały Park z widokiem na zatokę neapolitańską i inne atrakcje tego regionu po samego Wezuwiusza. Lokalsi i turyści przychodzą tutaj także aby oglądać romantyczne zachody słońca. Możecie z tego miejsca szybko dostać się do Marina Grande i plaż na dole zatoki.

 

Piazza Tasso

 

piazza Tasso

Jest to początkowe miejsce dla wielu zwiedzających Sorrento i punkt z którego możecie wyruszyć dalej do centrum. Znajduje się tutaj wiele restauracji, punktów informacyjnych oraz Monumento a Sant’Antonio Abate. Z tego miejsca możecie zwiedzać dalej Sorrento, na przykład idąc via S. Cesareo…

 

Via Cesareo

 

Via Cesareo Sorrento

Via Cesareo to główna handlowa ulica w Sorrento, znajdziecie tutaj ogrom sklepów z pamiątkami (głównie chińskimi), lokalnymi produkatami czy kawiarenkami. Ulica potem zamienia się w Via Fuoro. Każdy ze sklepikarzy stara się coś zaoferować turystom, dlatego często przechodząc się tą ulicą, po wyjściu z niej jesteśmy objedzeni babami w limoncello i innymi lokalnymi daniami zupełnie za darmo.

Przy tej ulicy znajduje się Sedile Dominova, zbudowana w latach 1319-1344. Siedziba dawnej szlachty, miejsce spotkań a teraz piękny budynek z dawnymi freskami.

 

Katedra w Sorrento

 

Katedra w Sorrento

Główna Katedra w Sorrento wybudowana została w XI wieku. Zaprojektowano ją w stylu barokowym i neogotyku. Kościół, powstał na pozostałościach starożytnej greckiej świątyni. Z biegiem lat przeszła znaczące rozszerzenia a po najeździe Turków z 1558 roku została całkowicie przebudowana. W 1924 roku poddano dużej renowacji i zmianom główną fasadę budynku. Katedra znajduje się w centrum przy ulicy Corso Italia.

 

Bagni Regina Giovanna

 

Bagni Regina Giovanna

Na Capo di Sorrento znajdują się ruiny rzymskiej willi Villa Pollio Felice z I wieku p.n.e. Zaraz obok nich znajduje się wyjątkowe miejsce do plażowania i pływania jakim jest Bagni Regina Giovanna. Kąpielisko znajduje się 3 km od centrum Sorrento, dojedziecie tam częściowo autobusem – ostatnią część trasy trzeba podejść.

 

Convento di San Francesco

 

Kościół św Franciszka Sorrento

Co jeszcze zobaczyć w Sorrento? Klasztor San Francesco to jeden z najstarszych zabytków Sorrento który do dziś można zwiedzać – wybudowany został w XIV wieku. Jego elementy jednak pochodzą ze świątyń które wcześniej stały już na tym miejscu. Kościół Świętego Franciszka znajduje się zaraz obok Villa Comunale. Wnętrze może nie jest bardzo zdobione, ale za to patio przykościelne jest wspaniałe i nadaje najwięcej charakteru. Jego styl nawiązuje mocno do arabskich konstrukcji i tegoż wzornictwa. 

 

Parco di Villa Fiorentino

 

Villa Fiorentino w Sorrento

Willa z parkiem Fiorentino wzięła swoją nazwę od nazwiska właściciela, przedsiębiorcy i jego małżonki Antonino Fiorentino i Lucia Cuomo. Jest to jedna z piękniejszych willi z dostępnym do zwiedzania parkiem oraz placem zabaw. Mieści się w samym centrum Sorrento obok murów miejskich. 

 

Sklepy z inkrustrowanymi pudełkami

 

Pamiątki z Sorrento

Sorrento znane jest także z tego, że produkuje się tutaj pięknie zdobione drewniane pudełka, papierośnice, ramki i inne pamiątki z drewna. Wykonywane są metodą inkrustynacji, czyli wyżynania w drewnie wzorów a następnie wklejania w to miejsce cienkich warstw innych materiałów. Całość się następnie lakieruje. Ta tradycja sięga wielu lat wstecz i w sklepach będziecie mogli poznać historię tego rzemiosła.

 

Mury miejskie

 

mury Sorrento

W Sorrento mury to jedne z najstarszych budowli jakie możecie zobaczyć jeszcze własnymi oczyma. Ich historia sięga 400 roku p.n.e, od tego czasu wiele razy były rozbudowywane i przebudowywane. Powiększali je Grecy i Rzymianie – także w obawie przed atakami tureckich piratów. 

Część z nich pozostała nienaruszona, część jest odrestaurowana. Możecie zobaczyć fragment oryginalnych greckich murów przy bramie Marina Grande i Porta Parsano Nuova. Zrekonstruowane bramy Porta Parsano można zwiedzać, wejście jest darmowe – jednak limitowane godzinami, zazwyczaj od 10:00 do 13:00 oraz 16:00 do 19:00 lub 21:00 w zależności od sezonu.

 

Cytryny Sorrento!

 

Cytryny Sorrento

Może to nie atrakcja historyczna w Sorrento, ani plaża, ani obiekt kulturowy, jednak w Sorrento cytryn jest pełno w różnych formach. Od alkoholi takich jak Limoncello, przez skarpetki z nadrukiem, po torby i inne interesujące pamiątki z Sorrento. Znajdziecie je na ceramicznych tabliczkach z numerami domów, na dzbankach, ubraniach – wszędzie. Cytryny Sorrento pochodzą z Półwyspu Amalfi i pobliskiej wyspy Capri. Uważa się, że cytryny po raz pierwszy przybyły do ​​Włoch w raz z jedwabnym szlakiem, nie ma jednak konkretnej daty kiedy zaczęto je hodować na półwyspie apenińskim. Warto zakupić sobie butelkę limoncello wracając do Polski.

 

Mapa atrakcji Sorrento

 

mapa atrakcji Sorrento

1) Piazza Tasso 2) Via Cesareo / Via Fuoro 3) Katedra w Sorrento 4) Villa Fiorentino 5) Sedile Dominova 6) Marina Grande 7) Villa Comunale, Park 8) Klasztor Św. Franciszka 9) Plaże w Sorrento 10) Dworzec Główny w Sorrento 11) Regina Giovanna Bagni

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz