Co kupić na Zakynthos? 10 popularnych pamiątek - BelSole

Co kupić na Zakynthos? 10 popularnych pamiątek

Magnesy na lodówkę, kubki, koszulki i alkohol – to są rzeczy, które zwykle przywozimy z wakacji. A cobyście powiedzieli na pyszne miody i sery albo ręcznie zdobione miseczki. Podpowiadamy co kupić na Zakynthos!

 

Rękodzieło artystyczne

 

drewno oliwne Zakynthos

Na Zakyntos znajdziecie pięknie zdobione wyroby z gliny, drewna oliwkowego, kamienia oraz ręcznie tkane koronki. My polecamy wyroby z drewna oliwnego.

Produkty zrobione z niego będą wam służyć przez wiele lat. Drewno jest niezwykle wytrzymałe, antybakteryjne, nie przyjmuje zapachów potraw i ma piękny miodowy kolor. Duża część produktów wykonana jest z bardzo starego drewna – nawet kilkusetletniego. A każdy z nich ze względu na układ słojów jest unikany. Z drewna oliwkowego zrobionych jest bardzo wiele przedmiotów, od łyżek po szachownice, miski i deski do krojenia, moździerze, a nawet naczynia do serwowania sałatek.

Do drewnianych akcesoriów znakomicie pasują gliniane albo ceramiczne butelki na ocet i oliwę.

 

Oliwa

 

oliwa Zakynthos

Jak już jesteśmy w wątku drzewa oliwnego, to nie można nie wspomnieć o pysznej greckiej oliwie. Na Zakyntos najlepiej jest kupić ją od lokalnego producenta, który nie tylko da spróbować, ale i pokaże, jak wygląda proces tłoczenia oliwy. Gdy kupujecie ją w sklepie, to wybierzcie te w puszkach (200 ml, 500 ml, 700 ml lub 1 l). Pomimo że na etykiecie jest prawie zawsze napisane „Extra Virgin”, czyli z pierwszego tłoczenia, to przeczytajcie etykietę. Na niej jest informacja, nie tylko kto ją wyprodukował, ale i data spożycia oraz metoda tłoczenia.

 

Mydło z oliwą

 

mydlo Zakynthos

Dobre mydło oliwkowe ma zbawienny wpływ na skórę: odżywia ją, nawilża i chroni. Powinno składać się tylko wyłącznie ze zmydlonej oliwy z oliwek extra virgin. Warto wybierać te robione ręcznie i wykrajane z dużych bloków.

 

Miód

 

miod Zakynthos

Wielbiciele słodkości mogą zaopatrzyć się w przepyszny miód. Znajdziecie tu smaki inne niż te znane w naszym kraju. Najpopularniejszy jest miód pomarańczowy. Ale możecie pokusić się też na zakup tymiankowego albo z dodatkiem migdałów. Podobnie jak w Polsce, miód najlepiej kupować od lokalnego pszczelarza. Ten w sklepie może być miksem z syropem cukrowym.

 

Słodkości

 

baklava Zakynthos

Jak macie miejsce w bagażu to polecamy zabrać słodkości. Wybór jest ogromny. Od tradycyjnych baklaw, wyrobów z sezamem lub miodem, po robione tutaj od pokoleń ciągnące się nugaty (mandolato).

 

Sery

 

Kefalotyr Zakynthos

Grecja znana jest z pysznych serów. Z Zakynthos możesz przywieść mi.in. kefalotyr (twardy, słony biały ser wytwarzany z mleka owczego i koziego), mizithra (surowy ser biały przypominający ricottę). Sery powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, stąd najlepiej jest kupić je tuż przed wylotem.

 

Co kupić na Zakynthos? Wino!

 

wino Zakynthos

Zakynthos wprawdzie nie jest dużą wyspą, ale rośnie tu ponad 110 odmian winogron. Warto odwiedzić winnice, aby zobaczyć cały proces powstawania wina i oczywiście zdegustować miejscowe trunki. Najpopularniejsze rodzaje wina to Retsina, czyli wino aromatyzowane żywicą sosny alepskiej oraz Verdea – białe wino wytrawne o rześkim smaku wyprodukowane pierwszy raz jeszcze za czasów weneckich (XV-XVIII wiek).

 

Alkohole mocne

 

alkohole Zakynthos

Jeśli jeszcze macie miejsce w walizce to koniecznie zapakujcie do niej butelkę mocnego alkoholu. Do wyboru macie tradycyjne ouzo (wódka anyżkowa), bimber (tsipouro) z miodem lub czysty oraz rozmaite nalewki np. cytrynową, różaną, miętową albo korzenną. Dobre ouzo możecie kupić także na Krecie!

 

Koraliki komboloi

 

komboloi

Komboloi są podstawą greckiej tradycji. Jest to sznur paciorków zawiązanych razem w pierścień, często z chwostem na styku. Koraliki są nawleczone na tyle luźno, aby można je przerzucać i upuszczać wzdłuż sznurka. Powszechnie uważa się, że komboloi uspokaja, koi stargane nerwy i sprawia, że czas płynie inaczej. Prawidłowo wykonane komboloi zawsze powinno mieć nieparzystą liczbę koralików. Tradycyjnie też wykonuje się je z naturalnych surowców, takich jak bursztyn, koral, róg, żywica albo kamienie szlachetne. Znajdziecie je także na zakupach na Korfu.

 

Maskotki żółwia Caretta

zolwie Zakynthos

Co kupić na Zakynthos dzieciom? Maskotki z żółwiami. Znajdziecie je wszędzie. Mają różne wielkości i pozy. Mówiąc szczerze, nie tylko maskotki mają kształt żółwi. Rysunki zwierząt zdobią naczynia oraz hafty na ubraniach. Kształt żółwi też naczynia, popielniczki i oczywiście magnesy. Żółwi jest pełno, za to rekinów prawie nie ma na Zakynthos.

Oczywiście jest jeszcze wiele innych rzeczy, które możecie przywieść z wyspy. My zebraliśmy najbardziej typowe pamiątki. Zatem jak wiecie już co kupić na Zakyntos, to życzymy Wam udanego wypoczynku!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz