Prima Aprilis - jak żartuje Europa? - BelSole

Prima Aprilis – jak żartuje Europa?

1 kwietnia, czyli Prima Aprilis to dzień robienia żartów i mówienia niewinnych kłamstw. Skąd ten zwyczaj? Czy Prima Aprilis obchodzi się we Włoszech, Hiszpanii lub Grecji?

Początki Prima Aprilis

Wersji, skąd się wzięło Prima Aprilis, jest kilka. Pierwsza mówi, że zwyczaj pochodzi od rzymskiego święta Veneralia, które często łączono z Cerialiami oraz ze świętem Fortuny. W tym dniu wszyscy żartowali i się wygłupiali. Wystawiane były sztuki komiczne, a mężczyźni przebierali się za kobiety i tańczyli na ulicach. Inna teoria jest związana z wprowadzeniem przez papieża Grzegorza XIII nowego kalendarza w 1582. Przenosił on rozpoczęcie roku z 1 kwietnia na dzień 1 stycznia. Tych, co nadal świętowali nowy rok w kwietniu, nazywano głupcami i robiono im żarty.

Prima Aprilis w Portugalii

Prima aprilis, w języku portugalskim  to Dia da Mentira, a na Azorach znany jest jako Dia das Petas obchodzony jest 1 kwietnia jak w większości krajów. Nazywany jest także Dniem Błaznów, kiedy to Portugalczycy żartują i psocą sobie nawzajem figle. Żart należy wykonać przed południem by nie być kompletną ciamajdą. 

Hiszpania

W Hiszpanii żarty i dowcipy robi się w El Día de los Santos Inocentes, czyli Dzień Świętych Niewiniątek. Nie jest to jednak 1 kwietnia, ale 28 grudnia. Nazwa święta odnosi się do rzezi małych dzieci, jakiej dokonano z rozkazu króla Heroda za czasów Jezusa. Najpopularniejszą zabawą jest przyklejanie sobie do pleców, wyciętych z papieru figurek. Natomiast w miejscowości Fraga w Aragonii, obchody mają bardziej waleczny charakter, ponieważ młodzież rzuca w siebie jajkami. Z kolei w regionie Walencji popularne są obchody la Fiesta de los Locos, które polegają na wesołych paradach ubranych w krzykliwe stroje młodych ludzi.

Prima Aprilis, Włochy

1 kwietnia we Włoszech to dzień kwietniowej ryby (Pesce d’aprile). Skąd taka nazwa? Ponoć kiedyś Kleopatra wyzwała na pojedynek Maria Aureliusza. Zwycięzcą miał być ten, kto złowi jak największą rybę. Marek obawiając się przegranej, polecił służącemu kupić na targu wielką rybę i zaczepić ją na haczyk. Kleopatra wyczuła podstęp i postanowiła zrobić Markowi żart. Poleciła zawiesić na haczyku sztuczną rybę wykonaną ze skóry krokodyla. A to ponoć mało miejsce 1 kwietnia. Stąd w ten dzień Włosi nie tylko żartują z siebie, ale i przyczepiają sobie do pleców papierowe ryby.

Grecja

Grecja jak na kraj z tradycjami przystało, także obchodzi Prima Aprilis. Tutaj nazywany jest Protaprilia, czyli dosłownie 1 kwietnia. W tym dniu można okłamywać i robić niewinne żarty. W niektórych regionach ludzie uważają, że ten, kto zdoła oszukać swoją „ofiarę”, będzie miał szczęście przez resztę roku, albo będzie miał urodzaj. Niestety, ci co dali się oszukać muszą liczyć się z niepowodzeniami, a nawet z tym, że szybko zostaną wdową albo wdowcem.

Cypr

1 kwietnia na Cyprze to narodowe święto. Dokładna jego nazwa brzmi: Dzień Rozpoczęcia Narodowej Walki Wyzwoleńczej Przeciwko Angielskim Kolonizatorom. I jest to jak najbardziej poważny dzień. W 1571 r.  Imperium Osmańskie przejęło Cypr. Do 1878 r. wyspa pozostawała w tureckich rękach. Wtedy też zaczęły narastać nastroje antytureckie i ruchy połączenia jej z Grecją. W 1914 r. Cypr na mocy porozumienia został przekazany przez Turcję Wielkiej Brytanii, która w maju 1923 roku wyspę ogłosiła wyspę swoją kolonią. 1 kwietnia 1955 r. rozpoczęła działalność Cypryjska Organizacja Wyzwolenia Narodowego (EOKA), a kraj pogrążył się walce o niepodległość. Jednak dopiero 16 sierpnia 1960 roku wyspa odzyskała wolność.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz