Top 11: Sardynia i jej najpiękniejsze miasta. Jakie miasteczko wybrać? - BelSole

Top 11: Sardynia i jej najpiękniejsze miasta. Jakie miasteczko wybrać?

Sardynia jest pełna pięknych wiosek i miasteczek. Zastanawiacie się, które z miast na Sardynii odwiedzić? Które miasta na Sardynii są najpiękniejsze i najlepsze? Gdzie spać na Sardynii? Zapraszamy na podróż i poradnik po miastach Sardynii. Na dole artykułu znajdziecie też mapę miast Sardynii.

 

Bosa

 

Bosa

Bosa to miasteczko na Sardynii, które często widnieje na pocztówkach z tej wyspy. Charakterystyczne kolorowe kamieniczki zdobią wzgórze na któym Bosa jest położona. Przez miasto przepływa rzeka Temo. Miejscowość prawdopodobnie została założona przez Fenicjan – w obecnej formie została założona w 1112 roku. Prócz uroczych uliczek, Bosa oferuje turystom zamek na szczycie wzgórza. Obszar ten był zamieszkany od czasów prehistorycznych, o czym świadczy obecność domus de janas czyli grobowców budowanych pomiędzy 3400 and 2700 p.n.e., nazywanych uroczo domkami wiedźm przez lokalsów i nuraghe czyli megalitycznych budowli budowanych pomiędzy 1900 a 730 p.n.e. 

 

Alghero

 

Alghero

Alghero w Polsce znamy, głównie ze względu na lotnisko, które mieści się obok tego miasta. Jest to miejscowość położona na północy Sardynii. Nie jest to nawet największe miasto prowincji – jest jednak urocze. Nazwa Alghero pochodzi od średniowiecznego łacińskiego słowa Aleguerium oznaczającego rodzaj alg. Najciekawsze jest to, że możesz się tutaj poczuć bardziej jak w Katalonii niż na Sardynii. Drugim najważniejszym językiem miasta jest kataloński, część z mieszkańców ma korzenie hiszpańskie a w restauracjach pełno Paelli! Pełno jest tutaj także atrakcji w postaci Murów Obronnych, Kościołów i Katedry w Alghero.

 

Cagliari

 

Cagliari

Gdzie spać na Sardynii? Największe miasto wyspy i stolica Sardynii. Także kolejne miejsce z lotniskiem na wyspie – więc dobre miejsce na start podróży. To nie jest już mała wioska, a liczące sobie 155 000 obywateli miasto na Sardynii. Znajdziecie tutaj wiele, noclegów, restauracji oraz oczywiście atrakcji. Wciąż widoczne są pozostałości starożytnego miasta Karalis, w tym nekropolii punickiej Tuvixeddu, rzymskiego amfiteatru. Pełno jest tutaj też kościołów i świątyń do zwiedzania. Sardyńska nazwa Cagliari Casteddu oznacza zamek. To też dobre miejsce na zakupy na Sardynii.

 

Castelsardo

 

Castelsardo

Miasteczko Castelsardo to jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Mieści się ono na wzgórzu wraz w zamkiem z pięknymi widokami na zatokę, Korsykę i inne pobliskie wyspy. Miasteczko jest małe, liczy niecałe 6 000 mieszkańców i znajduje się w prowincji Sassari. Castelsardo to też miasto z historią, które w czasie podupadło na znaczeniu – jednak dzięki bogatej historii, zostało tutaj wiele atrakcji i zabytków. W tym twierdza, kościoły, oczywiście budynki obronne i militarne w tym długie mury oraz baszty wokół miasta.

 

Sassari

 

Sassari

Sassari to długie co do wielkości miasto Sardynii, z 127 000 mieszkańców. Jest to ważny region na wyspie, nie tylko ze względów turystycznych ale i kulturalnych. Dzięki temu w mieście znajdziecie wiele zabytków, w tym pałaców, stanowisko archeologiczne Monte d’Accoddi, Piazza d’Italia, Teatro Civico czy fontanna Rosello. 

 

Orgosolo

 

Orgosolo

To centralnie położone na wyspie miasteczko liczy sobie tylko 4 000 mieszkańców i znane jest ostatnio głównie z … murali. Zdobią one stare ściany budynków w mieście. Miasto Orgosolo jest położone w górskim rejonie Barbagia, a jeśli dobrze się przysłuchacie nazwie regionu, to tak – oznacza ono barbażyńców. Rdzenni mieszkańcy Sardynii tak byli oceniani przez przybyłych tutaj rzymian. Miejsce z mniejszą ilością turystów niż przybrzeżne kurorty, warto zobaczyć by zobaczyć prawdziwą Sardynię.

 

Posada

 

Posada

Posada to jeszcze mniejsza miejscowość, zwana kiedyś Feronią – ma tylko 2394 mieszkańców. Mieści się blisko wybrzeża na zachodniej części Sardynii, dzięki temu szybko dostaniecie się na plażę. Posada ma długą historię i na jej miejscu znajdowało się starożytne miasto Feronia z świątynią etruskiej bogini Feronii związana z przyrodą, płodnością, zdrowiem i obfitością.

 

Santa Teresa di Gallura

 

santa teresa di gallura

Jest to najbardziej wysunięta na północ gmina Sardynii na kontynencie. Miasteczko znajduje się na cyplu z widokiem na południowe wybrzeże Korsyki od której jest oddzielone Cieśniną Bonifacio. Blisko z Santa Teresa di Gallura na piękne plaże i archipelag Maddalena. Pamiętajcie, że w wodach Sardynii są też rekiny, niegroźne ale jednak.

 

Pula / Nora

 

Nora

Pula to jedno z miast kurortów na Sardynii, nie jest to tanie miasto na Sardynii ale jest pełne atrakcji, restauracji, kawiarni i zapierających pierś widoków. Co najważniejsze zawiera ruiny antycznego miasta Nora, jednej z największych atrakcji Sardynii. Nora została zbudowana przez Fenicjan około VIII wieku p.n.e. Istnieją dowody na to, że Pula powstała na istniejącej wcześniej osadzie. W Norze znajdziecie wiele ruin po budynkach mieszkalnych, świątyniach Eshmun-Aesculapius, dróg i obiektów obronnych. Jeśli podobało się Wam w PompejachSpodoba się Wam i tutaj.

 

Stintino

 

stintino

Najmniejsze z wymienionych póki co miasteczek na Sardynii. Mieszka tam tylko 1624 mieszkańców, jednak nie ilość obywateli ma tutaj znaczenie – a to, że jest to kolejne piękne miasto na Sardynii. Znajdziecie tutaj doskonałe plaże z drobnym białym piaskiem i lazurową wodą. Znajduje się tutaj słynna plaża Pelosa i La Pelosetta z której dostać się możecie na wysepkę z wieżą Torre della Pelosa z 1578 roku.

 

Carloforte

 

Carloforte

Znajduje się na południu Sardynii, niedaleko Cagliari na wysepce Isola di San Pietro. Carloforte zostało założone w XVIII wieku przez około 30 rodzin rybaków koralowców. Wysepka dzięki temu, iż jest popularnym miejscem turystycznym oferuje wiele restauracji, kawiarni oraz małych atrakcji – głównie z kategorii architektury sakralnej i cywilnej. Dostaniecie się tutaj promem z Porto Vesme oraz Calasetta. Będąc na wyspie Isola di San Pietro znajdziecie także wiele plaż kamienistych i piaszczystych – więc jeśli nie lubicie zmieniać często miejsca wakacji to też dobre miejsce na wakacje.

 

Najlepsze miasta na Sardynii, mapa

 

1) Cagliari 2) Sassari 3) Alghero 4) Carloforte 5) Bosa 6) Castelsardo 7) Stintino 8) Pula 9) Santa Teresa di Gallura 10) Posada 11) Orgosolo

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz