Trapani - Co warto zobaczyć? 10 Najlepszych atrakcji, zabytków i plaż - BelSole

Trapani – Co warto zobaczyć? 10 Najlepszych atrakcji, zabytków i plaż

Sierp spadający z Ceres na ziemię utworzył łukowy półwysep zwany Dreparonem. W ten sposób według Greków powstało Trapani – miasto mało popularne i często niedoceniane przez turystów, jednak pełne zabytków i ciekawych miejsc. Co więc zobaczyć w Trapani? Jakie atrakcje tam na nas czekają? Zobaczcie, zapraszamy na zachodnią Sycylię.

Palazzo Senatorio o Cavaretta

Palazzo Senatorio o Cavaretta w Trapani

Zwiedzając Trapani, nie unikniemy głównego traktu turystycznego jakim jest Vittorio Emanuele. Na samym końcu Corso znajdziemy Palazzo Cavaretta. Ten barokowy pałac wybudowany w 1672 roku przez Giacomo Cavaretta, nazywany jest dziś loggią. Fasadę zdobią figury Madonny z Trapani, św. Alberta oraz św. Jana. Od 1827 stał się siedzibą władz Trapani i od tego momentu jest znany jako Palazzo Senatorio. Zabytek, który będziemy pewnie mijać nie raz w Trapani.

Cattedrale di San Lorenzo, Katedra w Trapani

Opisywaliśmy już Sycylijską Katedrę w Monreale. Te na zachodnim wybrzeżu Sycylii wyglądają jednak zgoła inaczej. Ta XVIII-wieczna barokowa bazylika znajduje się zaraz przy głównym trakcie turystycznym Trapani (Corso Vittorio Emanuele). Wewnątrz można podziwiać obraz przedstawiający Ukrzyżowanie Jezusa przypisywany Van Dyckowi. Kościół zaczęto budować już w 1421 roku, a wcześniej na jego miejscu w 1102 roku znajdował się „Konsulat Narodu Genueńskiego”, zwany „Kaplicą San Giorgio”. W 1740 roku został rozbudowany do dzisiejszego rozmiaru – dobudowano kopułę, dzwonnicę i boczne kaplice.

Chiesa Colleggio e Convento dei Gesuiti

Chiesa Colleggio e Convento dei Gesuiti Trapani

Ten barokowy kościół z Trapani został wybudowany w 1705 roku, ale prace nad nim zostały rozpoczęte prawie 100 lat wcześniej, w roku 1614 roku przez jezuitów. Wnętrze jest bogato zdobione marmurem i sztukaterią Bartolomeo Sanseverino. Możemy tam również podziwiać marmurową ikonę Niepokalanego Poczęcia Ignazio Marabittiego.

Torre di Ligny

Torre di Ligny

Co jeszcze zwiedzić w Trapani? Dobrym pomysłem jest udanie się ścieżką fortyfikacji. Wieża znajdująca się na krańcu cyplu Trapani, oddzielającego Morze Tyrreńskie i Śródziemne. Wzniesiona została w 1671 roku, w celach obronnych przeciwko korsarzom. Jej pomysłodawcą był kapitan Claude Lamoral I de Ligne. Początkowo umiejscowiona była na wyspie, jednak w 1806 roku połączono ją z lądem, a w 1861 roku zainstalowano na niej armaty. Dziś znajduje się w nim Muzeum Miejskie Morza, w którym znajdziemy kolekcję znalezisk archeologicznych znalezionych w rejonie Trapani, między innymi hełmy z wojny punickiej. Wstęp kosztuje 1 EUR.

Castello della Colombaia

Castello della Colombaia

Ta starożytna forteca znajduje się na zachód od Trapani na małej wysepce. Pierwowzorem jej była wieża wybudowana już w 251 roku p.n.e. podczas pierwszej wojny punickiej. Ma ponad 30 metrów wysokości i z łatwością dostrzeżemy ją z południowo-zachodniej części Trapani. Inna nazwa Colombaia to Torre Peliade – czyli Wieża gołębia. Prawdopodobnie była miejscem kultu bogini Wenus Ericiny, której gołębie były świętymi zwierzętami.

Mury Tramontana i wybrzeże TrapaniTrapani fortyfikacje

Trapani jako miasto ważne ze strategicznego punktu widzenia posiada wiele fortyfikacji i budowli defensywnych. Całość wybrzeża pełna jest bastionów, wież i zamków, które są połączone murem miejskim wokół miasta. Poza wymienionymi wcześniej możecie zwiedzić także: Bastion z XVI wieku położony w południowo-wschodniej części murów, Bastion Sant’Anna z XVI wieku oraz Bastion Conca z XVI wieku. Mury Tramontana zostały wzniesione w tym samym stuleciu podczas dominacji hiszpańskiej – są długie na 1 km i rozciągają się od Piazza Mercato do Bastione Conca.

Porta Oscura

Porta Oscura

Ta wieża zegarowa to najstarsza brama w całym Trapani. Znajduje się zaraz obok Palazzo Cavarretta. Podobno została wybudowana już za czasów Kartagińczyków, jako część umocnień dawnego miasta. Od 1596 na samej górze wieży możemy zauważyć zegar astronomiczny.

Kolejka Trapani-Erice

Kolejka Trapani Erice

O kolejce na Erice już pisaliśmy, prowadzi ona z obrzeży centrum Trapani na samą górę Erice. Z wagoników oraz samego szczytu będziemy mogli zobaczyć panoramę miasta. Bilet w jedną stronę kosztuje 5,50 EUR. Przejazd w dwie strony jest droższy i kosztuje 9 EUR (38,15 zł). Wszystkim tym, którym spodobała się jazda kolejką i chcieliby ją kilkukrotnie powtórzyć, polecić można bilet na 10 przejazdów kosztujący 24 EUR, bilet tygodniowy za 27 EUR lub miesięczny za 90 EUR. Dla lokalsów jest taniej. Mieszkańcy prowincji Trapani płacą odpowiednio 4 i 6,50 EUR.

Plaże Trapani


W centrum Trapani znajduje się parę plaż, na których możemy skosztować kąpieli słonecznych – między innymi Lido Paradiso przy ulicy Dante Alighieri, zaraz obok umiejscowioną Vittorio Emanuele oraz Lido Rombo. Cała linia plaż znajduje się od strony północnej i ciągnie się do samego końca miasta. Jeśli jesteście miłośnikami kąpieli lub opalania polecamy zajrzeć na plaże w okolicy Trapani. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ niektóre z nich są przygotowane na plażowiczów i oferują np. leżaki czy stoiska z napojami, a inne są wręcz dzikie i słabo odwiedzane.

Saliny Trapani-Marsala

Saliny Trapani Marsala

Te wyjątkowe Saliny znajdują się w połowie drogi pomiędzy Trapani i Marsalą – możemy tam dostać się koleją lub taksówką. Charakterystyczne wiatraki z czerwonymi dachami wyglądają pięknie przy zachodzie słońca. Saliny położone między gminami Trapani i Paceco w utworzonym tu w 1995 rezerwacie zajmują blisko 1000 hektarów powierzchni. To jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie możemy zaobserwować flamingi. Zobaczyć je możecie także obok różowego jeziora w Hiszpanii.

Mapa Atrakcji Trapani

Atrakcje Trapani Mapa

1 ) Palazzo Senatorio o Cavaretta & Porta Oscura

2) Chiesa Colleggio e Convento dei Gesuiti

3) Cattedrale di San Lorenzo

4) Mury Trapani

5) Torre di Ligny

6) Castello della Colombiana

7) Plaże Trapani

8) Dworzec Główny Trapani

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz