Wino Marsala - Sycylia w kieliszku, nie pomylcie z Porto - BelSole

Wino Marsala – Sycylia w kieliszku, nie pomylcie z Porto

Marsala to miasto znajdujące się w zachodniej części Sycylii, w prowincji Trapani. Umiejscowione jest na wybrzeżu pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Tyrreńskim. Obecna nazwa miasta została nadana przez Arabów w IX wieku, wcześniej miejscowość nazywała się Lilybaeum. Jednak Marsala to nie tylko miasto, to także doskonałe wino z Sycylii, o którym jest ten artykuł. Gdzie więc kupić Marsalę? Co to Marsala i czemu jest taka dobra? Zapraszamy do lektury!

Czym jest Marsala

Marsala to naturalnie słodkie, białe, wzmacniane spirytusem winnym wino. To wino z określeniem pochodzenia DOC, produkowane jest głównie w Marsali, choć można je też znaleźć w innych częściach prowincji Trapani. Czyli zachodniej Sycylii.

Wino Marsala

Możemy znaleźć też jego wersje wytrawne, półwytrawne i czerwone, ale to klasyczna wersja jest najpopularniejsza. Wino Marsala dostaniemy w każdej restauracji czy winiarni. Marsala często serwowana jest jako aperitif lub jako wino deserowe. Jej smak wspaniale komponuje się z serami, owocami, deserami. Zobaczcie co warto połączyć z Marsalą i zjeść na Sycylii. Będąc w Marsali, warto skusić się na degustację wina lub zamówić je w restauracji do obiadu lub kolacji. Alternatywą do picia wina jest spróbowanie go w potrawie. Przepysznie smakują przegrzebki z Marsalą lub ciasto z dodatkiem tego wina. Marsala nigdzie nie będzie smakowała tak wyjątkowo! W kuchni włoskiej używana jest także do deseru Tiramisu.

Marsala jest winem bardzo mocnym, ma przynajmniej 17% objętości alkoholu. Trzeba o tym pamiętać, bo jest tak dobre, że łatwo z nim przesadzić! Wino białe produkowane jest zwykle z winogron odmiany grillo (zwykle uważa się, że to najlepszy szczep do tego wina), catarratto bianco (najpopularniejsze jasne winogrona we Włoszech, w większości uprawiane na Sycylii) lub inzolia. W czerwonej Marsali może być maksymalnie 30% jasnych winogron, a wytwarzana jest w większości z odmian Perricone, Nero d’Avola. Marsala sklepy

Winnice i sklepy, czyli gdzie spróbować i kupić wino Marsala

Gdzie można znaleźć lub kupić Marsalę? Wino Marsala jest znane na całym świecie, warto więc będąc na miejscu, część czasu poświęcić na zwiedzanie winnicy. Zwykle takie wycieczki obejmują degustację wina, więc można równocześnie próbować i dowiedzieć się czegoś ciekawego, zarówno o historii wina, jak i o procesie jego powstawania, który jest niezwykle interesujący. Na podobną wycieczkę, którą również gorąco polecamy, możecie zdecydować się w Porto. Porto i Marsala mają ze sobą wiele wspólnego, warto więc w miarę możliwości, skorzystać z okazji i porównać procesy powstawania tych trunków. Takie wycieczki z pewnością będą interesującą odmianą podczas podróży. Możecie odwiedzić na przykład Cantina Martinez dal 1866 przy Via Mazara 209, Cantine Pellegrino przy Via del Fante 39, czy Cantine Florio na Via Vincenzo Florio 1. Warto taką wycieczkę zarezerwować wcześniej, żeby mieć pewność, że uda nam się dostać do środka w wybranym przez nas dniu.

Winebar Marsala

Marsala jest winem likierowym. Pod koniec procesu fermentacji dodaje się do niego etanol pochodzenia winnego lub brandy, by wino miało większą objętość alkoholu. Później wino poddaje się starzeniu. Rodzaje wina Marsala, które możemy spotkać, dzielimy w zależności od wieku: fine (do roku), superiore (przynajmniej 2 lata), superiore riserva (co najmniej cztery lata), vergine/soleras (przynajmniej 5 lat), vergine stravecchio/vergine riserva (co najmniej dziesięć lat).

Marsala Gdzie Kupic

Wino Marsala gdzie kupić w Polsce?

Umówmy się, Marsala nie jest na tyle popularnym winem abyśmy mogli ją dostać w każdym sklepie alkoholowym, znajdziecie ją na pewno w sklepach z winem. Co jakiś czas sieci takie jak Lidl, Biedronka czy Tesco mają je na swoich półkach.  Jeśli jej nie znajdziecie, może warto pomyśleć o Porto?

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz