Stolica Turcji, jakie miasto jest stolicą Turcji?

Turcja to jedno z częściej wybieranych przez Polaków miejsc na wakacje. Jednak nie każdy z nich wie, które miasto jest tak naprawdę stolicą Turcji. Jak nazywa się miasto będące stolicą Turcji? Sprawdźmy!

Czy Stambuł jest stolicą Turcji?

Stambuł, dawniej nazywany Konstantynopolem, to największe miasto w Turcji, a przy tym jedno z największych i najludniejszych miast na całym świecie. Jego położenie geograficzne jest bardzo nietypowe. Czy jednak Stambuł jest stolicą Turcji? Wiele osób będzie zaskoczonych odpowiedzią na to pytanie! Otóż, wbrew przekonaniu wielu turystów odwiedzających Turcję, Stambuł nie jest stolicą tego kraju!

Które miasto jest więc stolicą Turcji? Sprawdzamy!

Jak się okazuje, od 1923 roku, stolicą Turcji jest Ankara. Jest to drugie największe miasto w całej Turcji. Położone jest ono w środkowej Anatolii, czyli w azjatyckiej części państwa tureckiego. To właśnie tutaj znajduje się siedziba tureckiego rządu. W Ankarze znajdziemy również wszystkie ambasady Państw, z którymi Turcja utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Ankara jest zamieszkiwana przez około 5 640 000 mieszkańców. To liczba ponad dwa razy większa niż w przypadku Warszawy, ale jednocześnie prawie trzy razy mniejsza niż liczba ludności w Stambule.

Podsumowując, Stambuł wcale nie jest stolicą Turcji. Stolicą Turcji jest dużo mniejsza od niego, położona w Azji, Ankara.

Zobacz także:

Dodaj komentarz