Top 9: Tropea, najlepsze atrakcje, zwiedzanie perły Kalabrii - BelSole

Top 9: Tropea, najlepsze atrakcje, zwiedzanie perły Kalabrii

Najpopularniejsza miejscowość w Kalabrii? Miasto-symbol dla regionu. Tropea pełna jest atrakcji i miejsc do zwiedzania. Co więc zobaczyć w Tropei, co zwiedzić? Czy warto iść na plażę w Tropei? Oto przewodnik i poradnik o tym jednym z najpiękniejszych miasteczek Kalabrii

 

Zwiedzanie Tropei

 

Tropea Zwiedzanie

Jak zwiedzać Tropeę? Co w Tropei zobaczyć i co zwiedzić? Tropea to małe miasteczko nie wymagające wielu godzin zwiedzania, o ile nie macie ochoty iść także na plażę w mieście, co polecamy. Główne atrakcje znajdują się w ścisłym centrum i dostępne są w zasięgu spaceru lub łodzią. W Tropei znajduje się stacja i możecie dojechać do Tropei pociągiem. Gdzie znaleźć Parking i zaparkować w Tropei? Jest parę parkingów dostępnych dla turystów i plażowiczów, największe są te obok Santuario di Santa Maria dell’Isola oraz na górze miasta przy Viale Stazione. Oczywiście jak każde turystyczne miasto, Tropea cierpi na brak miejsc parkingowych – dlatego lepiej przyjechać tutaj wcześniej i zająć dobre miejsce parkingowe. Cena za godzinę parkowania to 1,5 EUR. 

Warto pomyśleć o odwiedzeniu plaż a także Grotta del Palombaro o ile nie macie problemu z tłumami turystów. Miłośnikom spokoju, polecamy zobaczyć główne atrakcje i czmychnąć w mniej popularne miejsca 🙂 

 

Gdzie spać w Tropei?

 

gdzie spać w Tropei

My ze swojej strony możemy polecić obiekt B&B Vanity Tropea, byliśmy zadowoleni, cena niska a obsługa była urocza! 🙂 

 

Santuario di Santa Maria dell’Isola di Tropea

 

santuario di tropea

Co koniecznie zobaczyć w Tropei? To najpopularniejsze miejsce w Tropei, atrakcja znana z pocztówek i większości zdjęć miasta w sieci. Sanktuarium stoi na skale o tej samej nazwie w pobliżu centrum starego miasta Tropea pomiędzy pięknymi plażami Tropei. We wczesnym etapie istnienia tego miejsca, służyło ono pustelnikom jako miejsce odosobnienia już w około VII wieku. Budynek wiele wieków należał do mnichów bazylianów. W kolejnych latach, świątynia była wiele razy niszczona przez trzęsienia ziemi w 1783 i 1905 roku.

Pod sanktuarium znajduje się parking dla wizytujących i plażowiczów. Jeśli jesteście w centrum, zejście na dół na plaże jest obok Piazza del Cannone po lewej stronie miasta, później możecie wejść schodami przy samej świątyni.

 

Plaże w Tropea

 

plaże w Tropei

W centrum Tropei znajduje się wiele piaszczystych i piaszczysto żwirowych plaż a na nich wiele klubów plażowych. Znajdziecie tutaj wypożyczalnie sprzętu, parasoli, leżaków, restauracje i kluby. Parking znajduje się zaraz pod Sanktuarium, dalej przy via Lungomare oraz wzdłuż ulicy. 2 leżaki i 1 parasol to około 40 EUR, koszt za parking to około 2 EUR za 1 h.

 

Katedra w Tropei

 

katedra tropea

Zbudowana w XII wieku przez Normanów, przyciąga wzrok dzięki wzorzystej w rzeźby ścianie przy via Roma. Przebudowano ją w stylu barokowym pięc wieków później. W środku znajdują się ikona patronki miasta oraz wyjątkowy czarny krucyfiks z Francji. Wejście do konkatedry jest darmowe.

 

Capo Vaticano

 

capo vaticano

To piękne miejsce tylko dwa przystanki od Tropei. Aby dojechać do Capo Vaticano możecie wybrać pociąg i wysiąść w Ricadi – następnie czeka Was krótki spacer lub możecie skorzystać ze specjalnego autobusu Trenitalia. Czym jest Capo Vaticano? To mały półwysep pełen pięknych plaż, hoteli i klubów. Znajdują się tutaj też dwa obłędne punkty widokowe, z których zobaczycie Stromboli. Bardziej przypadł nam do gustu punkt widokowy od północy (Belvedere).

Stromboli
Widok na Stromboli z Capo Vaticano

Możecie tutaj iść na spacer, na plażę lub coś zjeść w pobliskich restauracjach. Trattoria Da Mimma By Lu e Gi oferuje całkiem niezłą pizzę na tle innych restauracji w regionie.

 

Cebula z Tropei

 

cebula z tropei

Cipolla Rossa di Tropea, czyli czerwone złoto z Tropei. Wszędzie tutaj pełno tego lokalnego produktu, możecie z cebuli kupić w zasadzie wszystko. Uprawia się ją tutaj już od ponad 2000 lat, kiedy przywieźli ją do Kalabrii Fenicjanie. 

Czym charakteryzuje się Cebula z Tropei? Ma łagodny i słodki smak, oraz około 20 kalorii na 100 gramów świeżego produktu. Jakie przetwory kupicie na miejscu z cebuli z Tropei? Różne sosy, marnolady, cebule w zalewie a także lody o smaki cebuli z Tropei – które, są niestety średnie (próbowaliśmy).  Przetwory z cebuli to jedna z najlepszych rzeczy do kupienia we Włoszech.

 

Belvedere Piazza del Cannone

 

Jeden z dwóch głównych punktów widokowych miasta. Znajdziecie tutaj miejsce by na chwilę usiąść i odpocząć oraz móc podziwiać Saktuarium. Z tego placu najlepiej będzie Wam także zejść na Citta Bassa do plaż i świątyni. 

W sezonie może być tutaj bardzo dużo ludzi! 

 

Grotta del Palombaro

 

grota_ w tropei
W Tropei znajdziecie wiele Grot, ta znajduje się akurat obok plaży po lewej stronie skały

Na pierwszy rzut oka jej nie zobaczycie z miasta, bo znajduje się po drugiej stronie skały Santa Maria dell’Isola na której stoi Sanktuarium. Grotta del Palombaro to duża grota, która wzięła swoją nazwę od gnieżdżących się tutaj gołębi. Woda obok jest lazurowa, znajduje się tutaj też miejsce do skakania do wody, gdzie młodzi Kalabrijczycy ćwiczą swoją odwagę i skaczą 'na klatę’ do wody. Grotta del Palombaro znana jest także ze wspomnień Francesco Tottiego, który opisywał swoje podboje w tej jaskini.

Dostać się tutaj możecie tylko od strony wody.

 

Affaccio del Corso

 

Affaccio del Corso

Ten punkt widokowy znajduje się na końcu Corso Vittorio Emanuele – z niego zobaczycie drugą stronę Sanktuarium, skałę Santa Maria dell’Isola oraz oczywiście piękne plaże Tropei. Dodatkowo zachód słońca z tego miejsca jest wyjątkowy – polecamy zostać i zobaczyć jak wygląda on nad wybrzeżem Tropei. Kolejne miejsce gdzie może być dużo turystów.

 

Grotta di San Leonardo

 

Kolejna jaskinia znajduje się na końcu plaży Spiaggia della Rotonda, jest to mniejsza jaskinia jednak historicznie zdecydowanie ciekawsza. Znajdowały się tutaj ślady użytkowania przez mieszkańców już od setek lat, głównie przez rybaków – którym Grotta służyła za miejsce do przechowywania ryb.

 

Mapa atrakcji Tropei

 

tropea atrakcje mapa

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz