5 powodów by zobaczyć Bari i Apulię w zimie. Pogoda na grudzień, styczeń i luty na wycieczkę? - BelSole

5 powodów by zobaczyć Bari i Apulię w zimie. Pogoda na grudzień, styczeń i luty na wycieczkę?

Bari i Apulia to jedno z cieplejszych miejsc na mapie Europy w zimie. Nie jest to co prawda Andaluzja, jednak i tutaj możemy spodziewać się zaskakująco ciepłych dni. Jaka pogoda czeka na nas w Bari i Apulii w zimie? Jaka temperatura jest w styczniu, lutym i grudniu? Czy pada dużo deszczu? Kiedy jechać do Bari? Zapraszamy do lektury!

Stolica Apulii położona jest na południu Włoch co sprzyja przyjaznym temperaturom większość roku. Bliskość Morza Adriatyckiego także pomaga uzyskać łagodny klimat, dlatego nie możemy się tutaj spodziewać wielkich mrozów. Apulia to też miejsce ciekawe, warte obejrzenia z paru powodów, które Wam teraz przedstawimy.

Kiedy do Apulii i Bari
Plaże Apulii wyglądają pięknie o każdej porze roku.

Po pierwsze… mniej turystów i mniej tłoku

Monopoli nocą
Monopoli nocą

Jest coś magicznego w małych miasteczkach Apulii, najwięcej jednak zyskują kiedy nie są zatłoczone przez grupy turystów. Centra Monopoli, Polignano a Mare czy Alberobello często są zapchane w letnie weekendy – inaczej jest w zimie. Uliczki są zdecydowanie mniej zatłoczone, a i przyjemniej się wtedy zwiedza nasze ulubione zakamarki. Pamiętajcie, że okres świąteczny generuje trochę więcej ruchu w miastach.

Po drugie… święta w Bari trwają cały miesiąc

Bazylika San Nicola
Bazylika San Nicola

Okres świąteczny w Bari zaczyna się już na 6 grudnia i trwa, aż do święta Trzech Króli. W grudniu możemy wtedy liczyć na piękne iluminacje, świąteczne markety, wydarzenia i koncerty na żywo na Piazza Umberto

Po trzecie… malownicze miasteczka i Święta Bożego Narodzenia

Polignano a Mare
Polignano a Mare

Małe apulijskie miasteczka zasługują na osobny punkt. Warto przejechać się tradycyjną turystyczną trasą pomiędzy Polignano a Mare, Monopoli i Ostuni oraz Alberobello, Locorotondo i Cisterino. Znajdziecie tutaj pięknie ozdobione centra małych białych miasteczek, bez wielkich tłumów, za to ze świątecznymi iluminacjami. 

Po czwarte… tutaj mieszka prawdziwy święty Mikołaj

Święty Mikołaj z Bari
Święty Mikołaj…ten prawdziwy.

Bari to miejsce narodzin prawdziwego świętego Mikołaja. Celebruje się tutaj mocno 6 grudnia, kiedy to Nicola z Myry zmarł. Jedna z legend na temat słynnego Baryjczyka opisuje jak Święty Mikołaj pomógł trzem biednym siostrom, którym wrzucił anonimowo przez okno 3 sakwy ze złotem. Jedna przypadkowo wpadła do rajtuzy przywieszonej na kominku. Ich ojca wreszcie było stać na posag a siostry ochroniło przed prostytucją. 

Jadąc do Bari koniecznie odwiedźcie Bazylikę San Nicola. Możecie także pomyśleć o wypadzie do Mikołaja do Laponii.

Po piąte… wyjątkowe wydarzenia i festiwale w styczniu i lutym

Manfredonia i festiwal w centrum.
Manfredonia i festiwal w centrum.

Nie samymi świętami człowiek żyje. Poza grudniem znajdziemy mnóstwo wydarzeń w całej Apulii, które zachęcają do odwiedzenia południowego regionu Włoch. Zainteresować może Was Dzień Ognia w Novoli z paleniem ogromnego stogu siana. Słynny i najstarszy(podobno) Karnawał w Putignano.

Apulia i Bari w grudniu, temperatura i pogoda

Temperatura w grudniu w Bari oscyluje w okolicach 14-19 stopni, w nocy potrafi spaść do 5 stopni. Możecie trafić na deszczowe dni, dlatego warto w zapasie mieć parasol, by nieoczekiwanie nie zmoknąć. Jest to najcieplejszy miesiąc do zwiedzania w zimie.

Apulia i Bari w styczniu, temperatura i pogoda 2020

Apulia i bari w zimie

Pogoda w styczniu w Apulii kształtuje się pozytywnie, przynajmniej na rok 2020. Temperatura to około 10-12 stopni „na plusie” z nielicznymi deszczowymi dniami. Słupki rtęci mogą podskoczyć do 17 stopni lub spaść nawet do 4 (jak to było w 2019 roku). To najchłodniejszy miesiąc z wymienionych.

Apulia i Bari w lutym, temperatura i pogoda 2020

Centrum jednego z miasteczek.

Pogoda powoli się normuje, 15 stopni to normalna temperatura, deszczu dalej jest bardzo mało. W nocy jednak słupki rtęci mogą spaść nawet do 4 stopni powyżej zera. Im później w lutym będziecie jechać do Bari tym pogoda będzie lepsza

Zobaczcie dlaczego warto lecieć na Sycylię w zimie

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz