Czy aborcja w Grecji jest legalna? Do kiedy aborcja w Grecji? Cena - BelSole

Czy aborcja w Grecji jest legalna? Do kiedy aborcja w Grecji? Cena

W Polsce nie można usuwać ciąży na żądanie. Wiele osób zastanawia się jakie przepisy aborcyjne są w innych krajach w Europie. Czy aborcja jest legalna w Grecji? Do kiedy można na żądanie usunąć ciążę w Grecji? Ile kosztuje aborcja w Grecji? Jaka jest cena aborcji w Grecji?


Aborcja w starożytnej Grecji

Aborcja była znana już w starożytnej Grecji. Jak wyglądała starożytna aborcja? Usuwanie ciąży w starożytnej Grecji przeprowadzane było przez wykształcone położne lub specjalizujące się w tym kobiety. Aborcja w starożytnych Atenach prawdopodobnie nie była penalizowana, z wyjątkiem usuwania ciąży po śmierci męża lub bez jego zgody. Ojciec również mógł decydować o przyszłości dziecka.

Do zabiegu aborcji używano zioła sylfionu, a także rafinowanego oleju ruty zwyczajnej. Serenus Sammonicus wspominał o używaniu mieszanki ruty, jaj i kopru. Aborcje wywoływano też podaniem kokornaka powojnikowego, mięty polnej. Używano także mieszanki znanej jako wino aborcyjne, składającej się z ciemiernika, powoja czyszczącego i tryskawca sprężystego ale do naszych czasów nie przetrwał zapis sposobu przygotowania.

Istniały inne, równie skuteczne metody – noszenie ciężkich przedmiotów, jazda konna lub specjalny rodzaj skoków w czasie których stopy ciężarnej miały uderzać o pośladki.

Czy aborcja w Grecji jest legalna?

We współczesnej Grecji aborcja jest legalna. Prawo zezwalające na usuwanie ciąży weszło w życie 3 lipa 1986 roku. Usuwanie ciąży w Grecji jest legalne na życzenie do 12. tygodnia ciąży, do 19 tygodnia ciąży w przypadku ciąży z gwałtu lub w wyniku czynu kazirodczego lub do 24. tygodnia w wypadku poważnych wad płodu i bez limitu w przypadku zagrożenia życia ciężarnej lub „poważnego i ciągłego uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym” co używane jest jako furtka do późnych aborcji.

Na aborcje u nieletniej potrzebna jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Za usunięcie ciąży bez zgody ciężarnej grozi kara pozbawienia wolności.


Liczba aborcji i cena aborcji w Grecji

Według danych z 2007 roku w Grecji przypadało 7,2 aborcji na 1000 kobiet w wieku rozrodczym. Według ankiety z 2016 roku rocznie w Grecji przeprowadzało się około 150 tysięcy aborcji z czego 25% stanowiły aborcje u nieletnich dziewczynek poniżej 16. roku życia. Dane z 2019 roku potwierdzają trend. Najwięcej aborcji wykonuje się u młodych dziewcząt i u kobiet po 40. roku życia. 9,7% kobiet w wieku od 14 do 19 lat miało co najmniej jedną aborcję.

Aborcja w Grecji jest łatwo dostępna. W przypadku najprostszego usuwania ciąży bez konieczności fizycznych zabiegów i pozostawania w szpitalu jej koszt to od 200 EUR w przypadku osoby nieubezpieczonej. Im lepiej rozwinięta ciąża tym jej usuwanie jest droższe. Koszt po 10. tygodniu to w granicach 400 EUR, po 16. tygodniach aborcja chirurgiczna to wydatek powyżej 500 EUR, a usunięcie płodu po 20. tygodniu ciąży to koszt od 800 do 1500 EUR lub nawet więcej.

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz