11 najlepsze atrakcje Bodrum i okolicy. Co zobaczyć? Przewodnik i poradnik po Bodrum - BelSole

11 najlepsze atrakcje Bodrum i okolicy. Co zobaczyć? Przewodnik i poradnik po Bodrum

Bodrum to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości wypoczynkowych Turcji. Nadmorski kurort przyciągał turystów od wieków – już w starożytności przybywali tu poszukiwacze rajskich widoków i piękna architektury. Trudno się temu dziwić – w mieście znajdowało się mauzoleum, będące jednym z siedmiu cudów starożytnego świata. Dziś portowe miasto chętnie wybierają turyści z całego świata, zachwycając się bogactwem zabytków i turkusem morza. Jakie są najlepsze atrakcje turystyczne Bodrum? Co warto zobaczyć? Co zwiedzić? Oto poradnik i przewodnik po Bodrum. Zapraszamy!

 

Zwiedzanie Bodrum

 

Bodrum Zwiedzanie
Muzeum Archologiczne w Bodrum

Bodrum to jeden z najpopularniejszych kurortów w Turcji i także jednym z najpopularniejszych miast basenu Morza Egejskiego. Bodrum znane było w starożytnej Grecji jako Halikarnas, było niegdyś siedzibą Mauzoleum w Halikarnasie. W centrum znajdziecie jednak więcej zabytków niż samo miejsce po Mauzoleum. Większość ciekawych miejsc w Bodrum znajduje się w samum centrum miasta, jednak do paru będziecie musieli podjechać, na przykład wypożyczonym samochodem lub z fakultatywną wycieczką. Z Bodrum dostaniecie się z łatwością na przykład na grecką wyspę Kos do której jest tylko 20 km. Z paru ważnych informacji jakie powinniście wiedzieć przed zwiedzaniem Bodrum, oto najważniejsze:

  • Pamiętajcie by spożywać alkohol tylko w odpowiednich wyznaczonych miejscach
  • Pamiętajcie o ściąganiu butów wchodząc do meczetu
  • Nie dyskutujcie z lokalsami o polityce o ile sami nie zaczną (więcej w dziale, bezpieczeństwo w Turcji)
  • Pamiętajcie o targowaniu się na bazaarze 🙂
  • Starajcie się raczej nie pić wody z kranu
  • Komunikacja miejsca w Bodrum i autobusy działają całkiem sprawnie

 

Mauzoleum w Halikarnasie

 

Bodrum Mauzoleum

Mauzoleum w Halikarnasie (dawne miasto na terenie dzisiejszego Bodrum) to jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Świątynia została wzniesiona w stylu jońskim przez królową Artemizję, żeby uhonorować zmarłego męża – władcę Karii – Mauzolosa. Wdowa po królu chciała w ten sposób uczcić jego pamięć. Mauzoleum w Bodrum zdobiły rzeźby i płaskorzeźby przedstawiające zwierzęta, bóstwa i sceny walk. Niestety, wskutek zaniedbań, trzęsień ziemi i upływu czasu, budowla zaczęła ulegać coraz bardziej dotkliwym zniszczeniom. Dziś możecie podziwiać jedynie pozostałości po mauzoleum. W Bodrum znajduje się makieta, przedstawiająca prawdopodobny wygląd budowli, z kolei najważniejsze zabytki, m.in. rzeźby, zostały wywiezione do British Museum w Londynie.  Mimo wszystko warto zarezerwować czas, żeby zobaczyć starożytne ruiny – dzięki dużej ilości roślinności spacer po terenie mauzoleum jest bardzo przyjemny.

 

Muzeum Sztuki Zekiego Müren w Bodrum

 

W Bodrum macie do wyboru kilka muzeów. Jeśli tylko znajdziecie czas, zajrzyjcie do wszystkich – nie pożałujecie! Tym, którzy mogą poświęcić historii tylko chwilę, polecamy Muzeum Sztuki Zekiego Müren. Co w nim takiego wyjątkowego? To miejsce poświęcone artyście uznawanemu za ikonę kultury tureckiej. Zeki Müren był piosenkarzem, kompozytorem oraz aktorem znanym i rozpoznawalnym we wszystkich zakątkach kraju. Muzeum mieści się w budynku, który dawniej pełnił funkcję domu artysty. Znajdziecie tu ubrania, kostiumy sceniczne (dość ekscentryczne!) i rzeczy osobiste Zekiego. Do muzeum warto zajrzeć również po to, żeby poznać styl, w jakim urządza się wnętrza domów w Bodrum.

 

Teatr w Bodrum

 

Bodrum Teatr grecki

Antyczny teatr w Bodrum to najlepiej zachowana, starożytna atrakcja miasta. Budowla została wzniesiona w IV wieku p.n.e., w stylu klasycznym. Widownia, mogąca pomieścić około 10.000 do 13.000 ludzi, ma charakterystyczny kształt półkola. Z najwyższego poziomu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na okolicę – port, zamek i ruiny mauzoleum. Warto więc wdrapać się na samą górę budowli 😉 Co ciekawe, w teatrze po dziś dzień odbywają się wydarzenia kulturalne, przyciągające rzesze widzów. Spektakl w tak magicznym, historycznym miejscu musi być niesamowitym przeżyciem! Być może w trakcie pobytu w Bodrum uda Wam się „załapać” na koncert, spektakl teatralny lub baletowy?

 

Bazar w Bodrum

 

Bodrum Bazaar

Targowiska, znane w Turcji jako bazary, od wieków pełniły ważną rolę w kształtowaniu życia społecznego. Bazar w Bodrum jest jednym z najbardziej znanych w całym kraju, oferując odwiedzającym bogaty wybór towarów. Od aromatycznych ziół, pachnących, soczystych owoców oraz warzyw, przez lokalne sery i wędliny, po słodkie, regionalne smakołyki. Jeśli szukacie świeżych, smakowitych specjałów, wybierzcie się na targ w piątek. Z kolei ci, którym zależy na ceramicznych pamiątkach, rękodziele czy najróżniejszych tekstyliach (ubrania, torebki, buty, pościel itp.) powinni odwiedzić bazar w Bodrum we wtorek. Pamiętajcie, że tureccy kupcy uwielbiają się targować, odkryjcie więc w sobie smykałkę do handlu i zyskajcie obniżkę ceny.

Zobaczcie co koniecznie należy kupić w Turcji.

 

Zamek w Bodrum

 

Zamek w Bodrum

Zamek w Bodrum, a właściwie Zamek Świętego Piotra w Bodrum, to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji miasta. Ze względu na swoje malownicze, nadbrzeże położenie na wzniesieniu, często pojawia się na pocztówkach i okładkach magazynów podróżniczych. Zamek został wybudowany w XV wieku przez joannitów. Gdy tereny Bodrum dostały się pod panowanie imperium osmańskiego, dobudowano minaret oraz łaźnię turecką. Przez pewien czas zamek pełnił nawet funkcję… więzienia! Dziś jego wnętrza skrywają Muzeum Archeologii Podwodnej. Znajdziecie tu eksponaty wyłowione z głębin morskich, takie jak wraki statków.

 

Plaże w Bodrum

 

Bodrum plaża

Plaże w Bodrum i okolicy są żwirkowo-piaszczyste, zazwyczaj z łagodnym zejściem do krystalicznie czystego, turkusowego morza. Jeśli nie przeszkadzają Wam tłumy, jakie można spotkać w sezonie, warto wybrać się na plażę Bitez, skrytą wśród pachnących pinii, drzew oliwnych i cytrusowych. Ciepła, płytka woda (idealna dla rodzin z małymi dziećmi!), świetna infrastruktura z leżakami, parasolkami, barami plażowymi i szeregiem restauracji oraz malowniczy widok na pobliską zatokę sprawiają, że na plażowaniu można tu spędzić cały dzień. 

Nieco bliżej centrum Bodrum znajdziecie żwirkową plażę Halk. Nie jest tu tak spektakularnie pięknie jak na plaży Bitez, możecie za to liczyć na większą ciszę i spokój.

Jeśli lubicie taneczne klimaty, polecamy plażę Gümbet – najbardziej imprezową miejscówkę w okolicy. Piaszczysta plaża, mnóstwo atrakcji wodnych (kursy nauki sportów wodnych, nurkowanie), bary i dyskoteki. To prawdziwa mekka młodych turystów! 

Zobacz także najładniejsze plaże Tucji.

 

Stare miasto w Bodrum

 

Bodrum Stare miasto

Choć stare miasto w Bodrum nie należy do najbardziej okazałych pod względem wielkości, to z całą pewnością jest bardzo klimatyczne. Wąskie uliczki, gwar dobiegający z pobliskiego portu i architektonicznie perełki przywodzą na myśl skojarzenia z greckimi wyspami. W lokalnych sklepikach zaopatrzycie się w pamiątki, rękodzieło oraz przedmioty użytkowe – do wyboru, do koloru!

 

Stratonikeia

 

Stratonikeia

Stratonikeia nie należy do najbardziej popularnych atrakcji Bodrum i okolic, co – biorąc pod uwagę piękno miejsca – jest zaskakujące. Z drugiej strony, dzięki temu będziecie mogli zwiedzić to historyczne miasto bez konieczności przeciskania się pomiędzy tłumami turystów. Stratonikeia jest nieco tajemniczą, antyczną osadą, położoną między wzgórzami. Od Bodrum dzieli ją około 70 kilometrów. Miejscowość tętniła życiem od swoich początków, sięgających IV wieku p.n.e., aż po czasy współczesne XX wieku n.e. Na przestrzeni wieków Stratonikeia dostawała się pod panowanie różnych mocarstw, co odnalazło odzwierciedlenie w zabudowie. Tutejsza mozaika architektoniczna urzeka – dobrze zachowane, antyczne budowle przeplatają się z tymi z czasów imperium osmańskiego oraz z XIX-wiecznymi, kamiennymi (w tym marmurowymi) domami. Nic dziwnego, że Stratonikeia „ubiega się” o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Wiatraki w Bodrum

 

Wiatraki Bodrum

Jeśli chcecie zobaczyć najpiękniejszą panoramę Bodrum, wybierzcie się na wzgórze Değirmenler Tepesi, gdzie znajdują się białe, charakterystyczne, zabytkowe wiatraki. Same w sobie nie stanowią zapierającej dech w piersiach atrakcji, za to widok roztaczający się ze wzgórza zachwyci każdego. Waszym oczom ukażą się: malownicze, rozległe wybrzeże, najpopularniejsza atrakcja Bodrum – zamek Świętego Piotra, a nawet greckie wyspy, piętrzące się wśród turkusu morza. To idealne miejsce na podziwianie zachodów słońca w romantycznej scenerii oraz świetny sposób na chwilową ucieczkę od turystycznego Bodrum – panuje tu cisza i spokój.

 

Mapa atrakcji Bodrum

 

Mapa Atrakcji Bodrum

 
1) Mauzoleum w Halikarnasie 2) Teatr grecki w Bodrum 3) Muzeum Archeologiczne w Bodrum 4) Zamek w Bodrum 5) Muzeum Sztuki Zekiego Müren 6) Stare miasto Bodrum 7) Plaża w centrum Bodrum 8) Wiatraki w Bodrum 9) Zakupy w Centrum Bodrum

Bodrum to cieszący się niesłabnącą popularnością nadmorski kurort, który poza plażowaniem i bogatą bazą noclegową oferuje atrakcje skrojone na miarę każdego turysty. Miejskie zabytki, antyczne budowle, nietypowe muzea i piękna okolica sprawiają, że nie sposób się tu nudzić. Najlepsze atrakcje Bodrum czekają na odkrycie!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz