Top 15: Najlepsze atrakcje KOS, co zobaczyć i zwiedzić? - BelSole

Top 15: Najlepsze atrakcje KOS, co zobaczyć i zwiedzić?

Wybraliście wakacje na Kos i zastanawiacie się jakie najlepsze atrakcje zobaczyć na Kos? Co zwiedzić na tej wyspie Dodekanezu? Oto poradnik i przewodnik po najlepszych miejscach na Kos w raz z opisem zwiedzania Kos na weekend, tydzień oraz jeden dzień. Zapraszamy do listy najlepszych atrakcji Kos

 

Zwiedzanie Kos

 

Kos to jedna z greckich wysp Dodekanezu, nie jest duża, jej długość to 42 km, a szerokość to około 10 km w najszerszym miejscu. Prawdopodobną drogą jaką się tutaj dostaniecie to pewnie będzie droga lotnicza na lotnisko Kos albo promem na przykład z Rodos. Lotnisko Kos znajduje się w centrum wyspy i z niego wszędzie jest blisko – największa miejscowość, czyli Kos znajduje się na jej północno-wschodniej stronie. Jak zwiedzać wyspę Kos? Najlepiej samochodem z wypożyczalni, wtedy dostaniecie się w większość miejsc na wyspie bez problemu, nie licząc bocznych kamienistych dróg. Idealnie jest mieć samochód 4×4 na tyle sfatygowany, by móc ruszyć w bezdroża na przykład do Cavo Paradiso. Po wyspie co prawda jeżdżą autobusy firmy KTEL, jednak wygodniejszą opcją jest samochód, co nie znaczy, że do większości miejsc nie dostaniecie się komunikacją zbiorową. Do Zia, Tigaki, Marmari, Pili, Mastichari, Antimachia, Kardamena i zatoki Kefalos znajdziecie całkiem sporo autobusów.

Duża część atrakcji Kos znajduje się w miejscowości Kos i jest w zasięgu spaceru, w tym Agora, Drzewo Hipokratesa, Zamek Neratzia czy Casa Romana. Jeśli chcecie pozwiedzać okoliczne wyspy, na Kos głównymi portami są Kardamena, Mastihari, Kamari i oczywiście Kos. 

Co najlepiej zobaczyć na Kos w weekend lub tydzień? W tydzień na Kos, zobaczycie wszystko co wymienione poniżej, w weekend na Kos warto zwiedzić miasto i wybrać się do Agios Stefanos oraz Tigaki, w jeden dzień zostaje nam samo miasto Kos.

 

Asklepiejon

 

asklepiejon Kos

Co zobaczyć na Kos? Asklepiejon znajduje się niecałe 4 km od miasta Kos. To zabytek, którego historia sięga XVI wieku p.n.e. Z biegiem czasu w tym miejscu szkolono lekarzy i uzdrowicieli w starożytnej Grecji. To tutaj swoje lekcje pobierał i dawał Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny. Miejsce to zostało zbudowane na cześć boga zdrowia i medycyny Eskulapa i jest podobno pierwszą taką świątynią-szpitalem na świecie. Obiekt składa się z 4 części, podzielonych na miejsca dla chorych, lekarzy oraz na świątynie i posąg Asklepiosa na samej górze tej atrakcji Kos.

Bilet normalny do Asklepiejonu na Kos kosztuje 8 EUR, dla dzieci 4 EUR, za darmo wejdziecie do Asklepiejonu 6 marca, 18 kwietnia, 18 maja i w ostatni weekend września. Zazwyczaj otwarty jest od 8:00 do 20:00 w sezonie, pamiętajcie by raczej podjechać rano na parking by znaleźć jeszcze miejsce na samochód.

 

Agora w Kos

 

agora Kos

Agora Kos to dawne centrum starożytnego Kos. Jej powstanie szacuje się na IV wiek p.n.e i od tego momentu była sercem i centrum miasta Kos. Znajdował się tutaj market, mury miejskie, sanktuaria i część portu. Ponadto na Rynku znajdują się ruiny Sanktuarium Afrodyty, a także świątynia na cześć Herkulesa oraz chrześcijańska bazylika z V wieku naszej ery. Ruiny znajdują się pomiędzy centrum miasta, zamkiem Neratzia i Portem. Zaraz obok znajdziecie także słynne drzewo Hipokratesa. Agora niestety była wiele razy niszczona przez trzęsienia ziemi. Wstęp na Agorę jest bezpłatny.

 

Casa Romana

 

Jest to w pełni odnowiona rzymska willa na Kos. Pokazuje historie nie tylko grecką na wyspie ale i właśnie Rzymu w tym regionie. Willa jest w większości odnowiona, posiada 36 sal. Tabliczki informacyjne dokładnie opisują co jest odrestaurowane a co zachowane z czasów rzymskich. Zwróćcie uwagę na posągi oraz freski – te robią najlepsze wrażenie. Muzeum znajduje się w samym Kos, bilet kosztuje 6 EUR, ulgowy 3 EUR. Casa Romana w Kos otwarta jest od 8:00 do 20:00.

 

Drzewo Hipokratesa w Kos

 

drzewo Hipokratesa Kos

Hipokrates na swoje drzewo, pod którym prawdopodobnie spędzał czas – oczywiście, drzewa z epoki kiedy Hipokrates żył już dawno nie ma i jest inne – ale symbol pozostał. Możecie tutaj wpaść po drodze będą w okolicy Agory i zamku Neratzia.

 

Aghios Stefanos

 

Agios Stefanos

Co zwiedzić na Kos? Agios Stefanos to miejsce zaraz nad zatoką Kefalos obok plaż Paradiso i plaży Agios Stefanos. To ruiny bazyliki nad samym wybrzeżem morza, jeden z symboli Kos i ważne miejsce na mapie najlepszych atrakcji Kos. Przy plaży Agios Stephanos znajdują się ruiny dwóch wczesnochrześcijańskich bazylik, zbudowanych w IV i V wieku naszej ery, idealne miejsce na spacer i zrobienie pięknych zdjęć tej atrakcji oraz wysepce Kastri, znajdującej się blisko brzegu.

 

Wyspa Kastri

 

kastri

To małą wysepka znajdująca się zaraz obok plaży Afios Stefanos. Znajduje się na niej mała biało-niebieska świątynia poświęcona św. Mikołajowi. Sama wyspa jest niezwykle urocza i znajdują się na niej ładne i charakterystyczne formacje skalne. Dopłyniecie tutaj z Agios Stefanos albo łodzią, albo wpław.

 

Wycieczka na Nisyros

 

nisyros

Jeśli chcecie zwiedzić prawdziwie wulkaniczną wyspę, polecamy pobliską Nisyros. Za około 20 – 30 EUR będziecie mogli się wybrać na jednodniową wycieczkę żeby zwiedzić jeden z największych kraterów hydrotermalnych na świecie. Stefanos mierzy prawie 300 metrów średnicy i daje niezapomniane wulkaniczno-kosmiczne widoki. Do tego po zwiedzaniu będziecie mogli zwiedzić na przykład miasteczko Madraki. Cena za wycieczkę zazwyczaj zawiera bilet na prom, autobus i przewodnika – trzeba dopłacić za bilet na sam wulkan (3 EUR). Promy zazwyczaj startują z Kardameny około 8:00 rano, powroty planowane są na około 16:00.

 

Gorące Źródła na plaży Fokas

 

gorące źródła Kos

Jeśli macie dość tradycyjnego plażowania, zapraszamy na gorące źródła na Kos. Wpadają one wprost do morza i ocieplają wodę morską, dlatego to idealne miejsce jeśli podróżujecie tutaj poza sezonem – kiedy woda w morzu jest chłodniejsza. Małym problemem jest tylko to, iż woda jest mocno nasycona w minerały, w tym w siarkę – co za tym idzie, nie pachnie zbyt dobrze. Plaża jest kamienista, więc weźcie ze sobą buty do pływania. Więcej informacji w najlepszych plażach Kos.

 

Wyspa Kalymnos

 

Kalymnos

Jeśli macie wolny 1 dzień na Kos możecie także zwiedzić okoliczne wysepki, na przykład Kalymnos z miasteczkiem Vathi. Gorąco polecamy, ze względu na klimat w tej miejscowości i dzięki pięknym widokom na otaczające skały. Dostaniecie się tam promem z Mastihari oraz Kos. Idealne miejsce na spacer po górkach oraz zwiedzanie małych wiosek. To też dobre miejsce dla wspinaczy w okolicach Kos.

Prom zazwyczaj płynie pół godziny i znajdziecie ich parę w rozkładzie w ciągu dnia rano i popołudniu.

 

Zamek Antimachia

 

zamek Antimachia

Pierwszy zamek na liście, znajdujący się bardziej w centrum wyspy Kos. Niestety ta fortyfikacja budowana przez wieki czy to przez Joannitów czy to Wenecjan jest już dziś dużą ruiną, mimo to w centrum zamku istnieją dalej dwa działające kościoły. Same ruiny nie budzą zachwytu, jednak widoki to co innego i z tego miejsca będziecie mogli podziwiać piękną wyspę Kos, jej wybrzeże oraz wzgórza. Wejście jest oczywiście darmowe – jeśli macie ograniczony czas na wyspie, możecie to miejsce pominąć.

 

Plaże Kos

 

cavo paradiso Kos

Czym byłaby wycieczka na Kos bez wizyty na plaży, chociaż symbolicznej. Kos posiada wiele ciekawych i pięknych plaż, co ważne, większość z nich jest piaszczysta i odpowiednio wyposażona. Najlepszymi plażami zdecydowanie będą te nad zatoką Kefalos, czyli Agios Stefanos, Paradiso oraz plaże po drugiej stronie wyspy czyli Tigaki i Mastichari. Dla tych co lubią spokój i trekking polecamy Cavo Paradiso na południu Kos. Więcej plaż znajdziecie w zestawieniu najlepszych plaż na Kos.

 

Rzymski Odeon

 

To kolejna z atrakcji Kos, która jest pozostałością po rządach Rzymu w tym regionie. Jest to dobrze zachowany rzymski Odeon z oryginalnymi siedzeniami i formą teatru. Pochodzi on z II – III wieku naszej ery i mógł on pomieścić około 750 osób. Rzymski Odeon znajduje się w pobliżu ruin Casa Romana. Odeon jest otwarty dla zwiedzających codziennie i wstęp jest bezpłatny.

 

Zamek Neratzia

 

zamek Neratzia

Zamek Neratzia znajduje się w mieście Kos zaraz nad brzegiem przy ruinach Agory. Zamek ten powstał w XV wieku, a zbudowali go rycerze św. Jana, stacjonujący tutaj w obawie przed atakami Ottoman. Część z elementów z których zbudowano zamek pochodzi ze starożytnej Agory, zamek składa się z dwóch podzamczy oraz czterech wież. Wejście na zamek jest darmowe.

 

Flamingi na Kos na Alikes

 

flamingi Kos

To będzie to bardzo sezonowa atrakcja na Kos. JEŚLI zima będzie na tyle mokra by napełnić jezioro Alikes, obok Tigaki, to jest szansa, że znajdziecie tutaj Flamingi odpoczywające w płytkiej wodzie. Uważajcie jednak i nie podchodźcie do nich zbyt blisko, ponieważ są to płochliwe ptaki. Weźcie ze sobą aparat z dużym zoomem. Jeśli chcecie koniecznie na 100% zobaczyć flamingi, wybierzcie Cypr.

 

Co zobaczyć jeszcze na Kos?

 

Antimachia Kos

Do listy miejsc, które warto jeszcze zwiedzić dodajemy miasteczka na Kos, czyli Zia oraz Antymachia. Są pełne uroku, małych klimatycznych budynków, wiatraków oraz kościołów. W tym pierwszym możecie podziwiać przepiękne zachody słońca nad wyspami Dodekanezu, w tym drugim wiatraki. Jeśli będziecie szukać spokoju i cienia, polecamy las Plaka na południu wyspy, pełno tu kotów i innych zwierzaków. Warto podjechać także na trekking do Cavo Paradiso, ale nie za blisko – bo możecie uszkodzić samochód na kamienistej drodze.

Jeśli będzie Wam jeszcze mało atrakcji, zobaczcie co zwiedzić na pobliskim Rodos.

Mapa atrakcji Kos

 

kos atrakcje mapa

1) Miasto Kos: Casa Romana, Drzewo Hipokratesa, Agora, Neratzia 2) Tigaki i flamingi na Kos 3) Zia 4) Las Plaka 5) Zamek Antimachia 6) Antimachia 7) Wysepka Kastri 8) Agios Stefanos 9) Asklepiejon 10) Wyspa Kalmymnos 11) Gorące Źródła 12) Kierunek do Nisyros 13) Cavo Paradiso 14) Mastihara

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz