9 najlepsze atrakcje i Heraklion. Co zobaczyć w Heraklionie i okolicach? - BelSole

9 najlepsze atrakcje i Heraklion. Co zobaczyć w Heraklionie i okolicach?

Heraklion to malownicza stolica Krety. Jest miejscem, w którym przenika się to, co w Grecji najpiękniejsze – starożytne zabytki, włoski romantyzm, złocisty piasek i turkus Morza Śródziemnego. Co warto zobaczyć w mieście? Jakie są najlepsze atrakcje Heraklionu? Co zobaczyć w Heraklionie i co zwiedzić? Jakie ciekawe miejsca zobaczyć? Zapraszamy na poradnik i przewodnik po Heraklionie. Sprawdźcie miejscówki z naszego mini przewodnika po stolicy wyspy!

 

Zwiedzanie Heraklionu

 

zwiedzanie Heraklionu

Jak zwiedzać Heraklion? Heraklion to stolica Krety, największej greckiej wyspy, to także największe miasto na wyspie. Dolecicie tutaj tanimi liniami lotniczymi z Polski lub z biurem podróży do jednego z wielu hoteli rozsianych po wyspie i w okolicy Heraklionu. Samo centrum miasta nie jest jakieś ogromne i spokojnie możecie poruszać się tutaj na nogach. Jednak jeśli chcecie podjechać do jednej z atrakcji w okolicach Heraklionu musicie podjechać wypożyczonym samochodem, taksówką lub autobusem. To wielokulturowe miasto to także dobre miejsce wypadowe na pobliskie atrakcje Krety czy też pobliskie piękne plaże na Krecie

Po mieście i okolicach możecie przemieszczać się wypożyczonym samochodem, skuterem lub autobusami sieci KTEL. Więcej informacji znajdziecie na stronie KTEL https://www.e-ktel.com/en/.

Zacznijmy jednak przegląd najlepszych atrakcji Heraklionu. Zapraszamy!

 

Dawny Port Wenecki

 

Heraklion port

Ciekawa atrakcja w Heraklionie? W miastach Krety znajdziecie sporo zabudowań, nawiązujących do architektury weneckiej. Długi okres panowania Włochów z Wiecznego Miasta (od XII do XIV wieku) pozostawił ślad w postaci charakterystycznych budowli. Wpływy widać wyraźnie właśnie w starym Porcie Weneckim, z monumentalną twierdzą Koules w tle. Stąd zaczyna się promenada, łącząca ten fragment nadbrzeża z nowym częścią portu. Spacer przynosi ukojenie w gorące dni dzięki ożywczej, delikatnej, morskiej bryzie, owiewającej przechodniów.

 

Muzeum Archeologiczne

 

muzeum archeologiczne Heraklion

Co zobaczyć w Heraklionie? Jeśli lubicie odkrywać historię odwiedzanych miejsc, koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie. W przeszło 20 salach znajdziecie kolekcje dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku, pochodzące z różnych epok – od neolitu do okresu hellenistycznego. Muzeum jest główną atrakcją miasta i jedną z najważniejszych tego typu placówek nie tylko w całej Grecji, ale i w Europie. Wśród eksponatów zobaczycie m.in. słynny dysk z Fajstos, pochodzącą z okresu minojskiego figurkę „Wężowej Bogini” z Knossos czy tzw. pierścień Króla Minosa. 

 

Agios Titos

 

agios titos Heraklion

Co zwiedzić w Heraklionie? Kościół Świętego Tytusa jest jednym z tych budynków, których architektura odzwierciedla burzliwą historię Heraklionu. Świątynia powstała w X wieku jako kościół chrześcijański. Swój wkład w kształt Agios Titos mieli również Wenecjanie, którzy w kolejnych wiekach rządzili wyspą. W późniejszym okresie, kiedy Kreta dostała się pod panowanie Imperium Osmańskiego, kościół został zupełnie przebudowany, służąc jako meczet. Dopiero w 1920 roku, po włączeniu wyspy do terytorium Grecji, świątynię przekształcono w kościół prawosławny, burząc m.in. minaret. Wnętrza Agios Titos skrywają ważną dla Greków relikwię – czaszkę świętego Tytusa, który był pierwszym biskupem Krety. Pamiętajcie, że świątynia jest wciąż działającym miejscem kultu religijnego, dlatego zwiedzanie warto zaplanować na inny dzień, niż niedziela.

 

Twierdza Koules

 

koules heraklion

Twierdza Koules to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Heraklionie. Jej inna nazwa to „Wodna wieża”. Kamienną twierdzę zobaczycie w nadbrzeżnej części miasta, na samym końcu portu. Ta XVI-wieczna twierdza została wzniesiona przez Wenecjan, jako część fortyfikacji, w celu wzmocnienia ochrony przed siłami tureckimi, chcącymi przejąć miasto. Dziś twierdza, będąca jednym z symboli Heraklionu, pełni rolę atrakcji turystycznej i malowniczego punktu widokowego.

 

Kościół Agia Ekaterinis (Świętej Katarzyny)

 

W budynku XVI-wiecznego, kamiennego kościoła Agia Ekaterinis, wybudowanego za panowania Wenecjan, mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. Nietypowa lokalizacja sprawia, że miejsce ma wyjątkową, nieco mistyczną, atmosferę. Znajdziecie tu liczne manuskrypty, dobrze zachowane freski oraz zbiór ikon z okresu bizantyjskiego, w tym te wykonane przez Michaiła Damaskinosa – nauczyciela El Greco. Po zwiedzaniu proponujemy chwile wytchnienia przy małej czarnej, którą możecie wypić w jednej z kawiarni, znajdujących się na placu Świętej Katarzyny. 

 

Fontanna Morosini

 

Morosini Heraklion

Fontanna Morosini, pochodząca z 1628 roku, położona jest przy Placu Lwów i stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych, weneckich zabytków Heraklionu. Zdobią ją cztery głowy lwów (stąd nazwa placu), z paszcz których wypływa woda. Dziś fontanna pełni funkcję punktu orientacyjnego i miejsca spotkań. Na placu mieści się dużo kawiarni, barów oraz restauracji. Warto więc przysiąść na kilka chwil, żeby wsłuchać się w rytm miasta i poczuć wyjątkowy klimat stolicy Krety.

 

Katedra Agios Minas (Magalos)

 

agios minas heraklion

Prawosławna katedra Agios Minas jest jedną z największych świątyń w całej Grecji. Jej budowa przypadła na XIX wiek, kiedy to toczono walki z Imperium Osmańskim. Wnętrze budynku robi ogromne wrażenie – majestatyczne żyrandole, misterne witraże i bogate zdobienia ambony z pewnością zapadną Wam w pamięci. Warto zwrócić uwagę również na charakterystyczny fresk, przedstawiający Chrystusa Pantokratora. Katedra jest obowiązkowym punktem zwiedzania Heraklionu dla wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez zobaczenia najważniejszych zabytków danego miejsca. 

 

Plaże w okolicach Heraklionu

 

plaże Heraklion

Na Krecie znajdziecie wiele złocistych plaż o pudrowym piasku, przenikającym się z turkusem Morza Śródziemnego. Jeśli poszukujecie przyjemnego miejsca do wypoczynku w pobliżu Heraklionu, sprawdźcie Amoudarę, oddaloną o około 5 kilometrów od centrum miasta. Plaża została wyróżniona Błękitną Flagą, co daje Wam gwarancję dobrze przygotowanej infrastruktury i krystalicznie czystej wody. Amoudara rozciąga się na obszarze blisko 6 kilometrów i podzielona jest na kilka stref z kąpieliskami. Znajdziecie tu zarówno fragmenty wybrzeża, gdzie turystów, chcących skorzystać z kąpieli słonecznych jest naprawdę sporo, jak i te bardziej odludne miejsca. 

 

Pałac w Knossos

 

Pałac Knossos bilety

Jeśli chcecie zanurzyć się w krainie mitów i doświadczyć piękna antycznego świata, udajcie się do Knossos. Zaledwie kilka kilometrów od Heraklionu, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków starożytności. Pod pałacem w Knossos został rzekomo ukryty znany z opowieści o królu Minosie i Minotaurze labirynt, zaprojektowany zresztą przez samego Dedala. Okazała siedziba władcy liczyła ponad 1000 pomieszczeń, nic więc dziwnego, że jej budowa zajęła przeszło 300 lat. Koniecznie zabierzcie ze sobą aparat – poza samym pałacem w Knossos również jego otoczenie (wzniesienia i rozłożyste drzewa) tworzy wspaniałą scenerię do zdjęć.

Dojedziecie tutaj autobusem linii 2 z centrum Heraklionu lub taksówką za około 10 EUR.

Więcej o: Pałac Knossos bilety, ceny, wstęp i godziny w 2022

Jeśli swój urlop planujecie spędzić na Krecie, koniecznie zarezerwujcie czas na zwiedzanie Heraklionu. Stolica wyspy ma do zaoferowania nie tylko wyjątkową architekturę i wielowiekowe zabytki, ale również złociste plaże, szafirowe morze, a także to, co najbardziej unikatowe –niepowtarzalną atmosferę. Dajcie się więc skusić pięknu miasta i odkryjcie najlepsze atrakcje Heraklionu. Udanego pobytu!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz