15 najlepsze atrakcje i Kreta. Co zobaczyć na Krecie? [NOWE 2023] Wyjątkowa Kreta - BelSole

15 najlepsze atrakcje i Kreta. Co zobaczyć na Krecie? [NOWE 2023] Wyjątkowa Kreta

Zapraszamy Was na jedną z najlepszych greckich wysp, na Kretę! Opowiemy Wam jakie Kreta skrywa atrakcje, co zobaczyć na Krecie i co zwiedzić. Kreta i atrakcje turystyczne? Oczywiście, jest ich pełno a najciekawsze miejsca na Krecie w 2023 zobaczycie w naszym poradniku po Krecie!

 

Kreta, co zobaczyć?

 

co zobaczyć na Krecie

Jak zwiedzać Kretę? Planując wakacje na Krecie zapewne wylądujecie albo w Chanii albo Heraklionie. Jeśli macie tylko weekend to zazwyczaj zwiedzanie zakończy się tylko na obszarze wokół tych miast. W przypadku tygodnia na wyspie, możecie bez problemu zrobić ponad 2/3 poniższej listy. Na końcu artykułu, znajdziecie także mapę atrakcji na Krecie w raz z plażami. Czym też byłby poradnik i przewodnik bez wymienienia lokalnych produktów z Krety, podlinkowanym na dole artykułu. Zaraz pod lista najlepszych atrakcji turystycznych Krety.

Jak poruszać się po Krecie? Polecamy wypożyczenie samochodu, główne drogi są bezpieczne – chyba, że zjedziecie na polne i kamieniste drogi – wtedy musicie uważać na wystające kamienie. Na krótszy wypad może Wam wystarczyć autobus i komunikacja zbiorowa, ale nie jest to polecany sposób poruszania się po wyspie.

 

Pałac w Knossos

 

pałac Knossos

Zaczniemy od absolutnego klasyka jeśli chodzi o atrakcje na Krecie. Pałac w Knossos to najważniejszy i najchętniej odwiedzany zabytek na wyspie. Jest największym stanowiskiem archeologicznym na Krecie i najstarszym miastem w Europie. Czym jest i gdzie jest Pałac w Knosssos? Znajduje się on niecałe 5 km na południe od Heraklionu, został on wybudowany pomiędzy 2000 a 1400 rokiem p.n.e przez żyjących wtedy na Krecie Minojczyków, miasto i pałac opuszczone zostało pomiędzy 1380 – 1100 rokiem p.n.e.

Z Knossos łączy się legenda Minotaura i labiryntu w którym był on zamknięty. W mitologii greckiej król Minos mieszkał w pałacu w Knossos. Kazał on Dedalowi skonstruować labirynt i zamknął on tam potwora.  Minotaur był pół człowiekiem i pół bykiem, symbol byka często pojawiał się na malowidłach ceramicznych i ściennych w Knossos a jego mury często przypominały labirynt. Zapewne z tego faktu legenda ta się narodziła.

Knossos zostało odkryte w 1878 roku przez Minosa Kalokairinosa. Wykopaliska mają około 10 km2 a Pałac: 14 000 m2, jego centralną częścią jest sala tronowa.

Bilet normalny do Pałacu Knossos w 2023 kosztuje 15 EUR, bilet ulgowy 8 EUR. Pałac Knossos czynny jest codziennie od 8:00 rano do 20:00.

 

Pałac Phaistos

 

Pałac Phaitos

Co zwiedzić na Krecie? Fajstos był jednym z najważniejszych ośrodków cywilizacji minojskiej. To mniej popularna atrakcja od Pałacu Knossos, nie została też tak odrestaurowana i odbudowana jak część bardziej popularnego parku archeologicznego. Możecie tutaj jednak poznać historię Krety i cywilizacji minojskiej sięgającej, aż 4000 lat temu. Z Fajstos pochodzi także słynny dysk z Fajstos, którego znaki do dziś nie zostały odszyfrowane.

Bilet do Pałacu Phaistos kosztuje w 2023 8 EUR za bilet normalny i  4 EUR za ulgowy.

Pałac Phaistos znajduje się 62 km na południowy zachód od Heraklionu blisko Matala.

 

Klasztor Arkadi

 

Klasztor Arkadi

Co zobaczyć na Krecie? Klasztor Arkadi to świątynia-twierdza w centrum Krety, powstał on w XI wieku z inicjatywy mnicha Arkadiosa. Sam kościół powstał w XVI wieku. Klasztor Moni Arkadiou leży 25 km od Retimno. To klimatyczne i ciekawe miejsce jest warte odwiedzenia, bilet za wejście do środka kosztuje 3 EUR, przy  nim znajdziecie duży parking.

 

Plaże na Krecie

 

balos laguna

Kreta ma jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Do tego woda w Morzu Śródziemnym w tym miejscu jest wyjątkowo ciepła. Warto wspomnieć o plaży z różowym piaskiem Elafonisi, o lagunie Balos, plaży Falassarna, Preveli czy Frangokastello. Warto poczytać więcej o plażach w artykule Najlepsze plaże na Krecie. Duża część z plaż na Krecie ma bogatą infrastrukturę, wypożyczalnie parasoli, leżaków czy restauracje. Do tego mają one zazwyczaj piaszczyste wygodne brzegi, a wody często są płytkie i lazurowe. Idealne miejsce na kąpiel i opalanie!

 

Wąwóz Samaria

 

samaria

Wąwóz Samaria jest to wąwóz położony w południowo-zachodniej części Krety w Lefka Ori. Od 1962 roku jest już Parkiem Narodowym. Został utworzony przez małą rzekę płynącą między Białymi Górami a Górą Volakias. Wąwóz ma 16 km długości, zaczyna się na wysokości 1250 m, a kończy na brzegach Morza Libijskiego. Samaria w najwęższym miejscu ma tylko 4 metry a najpopularniejsze jej miejsce znane jest jako brama.

Jest to najpopularniejsza trasa hikingowa na Krecie, wiele biur turystycznych oferuje wycieczki w ten rejon i podwozi turystów na miejsce startu do Omalos i podstawia autobus na koniec trasy do Sougia lub Sfakia. Możecie wycieczkę zorganizować sobie także sami lokalnymi autobusami, które wyruszają z Sougia i Paleochora z Chanii.

 

Agios Nikolaos

 

najlepsze atrakcje Krety

Agios Nikolaos to nadmorskie miasteczko, położone na wschód od Heraklionu nad piękną zatoką Mirabello. Jest to popularny wśród turystów kurort i urokliwe miasteczko z nadmorskimi bulwarami. Agios Nikolaos zostało założone pod koniec epoki brązu. Główną atrakcją jest jezioro Voulismeni położone w centrum miasteczka – otoczone jest tawernami, kawiarniami i urokliwymi kamieniczkami. Z jeziorem Voulismeni związane są dwie legendy, jedna głosi, iż w tym akwenie kąpała się sama Atena, a druga – że jezioro nie ma dna bo jest tak głębokie.

 

Heraklion

 

heraklion

Heraklion to stolicą Krety i jej największym miastem. Nazwa Heraklion oznacza miasto Heraklesa i pochodzi z czasów starożytnych. Historia Heraklionu sięga epoki minojskiej, kiedy to Heraklion stał na miejscu dawnego portu Knossos. Obecne miasto Heraklion zostało założone w 824 roku przez Arabów. Miasto przechodziło z rąk do rąk, było także we władaniu Wenecjan – którzy mocno odcisnęli swoje piętno na lokalnej architekturze. Dominują tutaj budowle weneckie, takie jak twierdza Koules oraz arsenał z murami miasta. Bardzo znaną atrakcją w Heraklionie jest Muzeum Archeologiczne pełne eksponatów z pobliskich odkrywek archeologicznych. Będąc w Heraklionie możecie także pomyśleć o szybkich zakupach na Krecie i zakupie pamiątek z wyspy.

Dzięki swojemu umiejscowieniu oraz pobliskiemu lotnisku to dobre miejsce na początek zwiedzania Krety i na bazę wypadową na resztę wyspy. Z tego miejsca macie blisko do Agios Nikolaos, Knossos, Voulisma i Vai.

 

Chania i jej wenecki port

 

chania

Kolejne duże miasto na wyspie z lotniskiem. Chania znajduje się na zachodzie Krety na jej północnym brzegu. Chania stoi na miejscu osady minojskiej, którą Grecy nazywali Kydonia. Jej kształt został w gruncie rzeczy zaprojektowany przez Wenecjan rządzących wyspą pomiędzy 1204 – 1645 rokiem. W starym mieście Chanii prócz wąskich romantycznych uliczek znajdziecie także mury weneckie, zabytkową promenadę i stary port z XIV wieku oraz plac Eleftherios Venizelos.

Chania to dobre miejsce wypadowe do takich atrakcji jak Laguna Balos, Elfaonisi czy Samaria.

 

Retimino

 

Rethymnon

Retimno zostało pierwotnie zbudowane przez Minojczyków, to kolejne portowe miasto na północnym wybrzeżu Krety. Retimno leży na trasie pomiędzy Chanią a Heraklionem, dziś jego kształt został nadany przez Wenecjan i jest to jedno z lepiej zachowanych miast na wyspie. Co warto zobaczyć w Retimno? Port oraz Stare Miasto, Fontannę Rimondi, Guora Gate oraz Meczet Neratze.

 

Jaskinia Psychro / Dikteon

 

jaskinia zeusa Kreta

Jest to jedno z domniemanych miejsc narodzin Zeusa lub jego kryjówki przed Kronosem, który chciał go zgładzić jako małe dziecko. Archeologowie uznali, iż jaskinia ma długą historię używania jej jako miejsca kultu. Dikteon pełna jest stalaktytów i stalagmitów i innych formacji naciekowych oraz skalnych. Aby odwiedzić jaskinię Dikteon, musisz podjechać na płaskowyż Lassithi do miejscowości Psychro, najlepiej podjechać tutaj z Heraklionu.

Jaskinię można zwiedzać i możecie w niej podziwiać odkryty ołtarz z ofiarami ze zwierząt i żywności czy też ogromny stalaktyt nazywany płaszczem ZeusaNa samym dole jaskini znajduje się jezioro, dostępne tylko w sezonie letnim dzięki niskiemu stanu wody.

 

Inne ciekawe atrakcje na Krecie

 

Kreta Hiking

Oto kolejne ciekawe atrakcje na Krecie, które warto odwiedzić i zobaczyć:

  • Monasterium Arkadi: W 1866 r. Mieszkańcy Krety zabarykadowali się w klasztorze w obawie przed Turkami – kiedy atakującym udało się włamać do środka, Kreteńczycy woleli skończyć swój żywot i wysadzili się dzięki beczkom prochu w raz z częścią klasztoru i Turkami.
  • Spinalonga: Słynna kolonia dla trędowatych – wyspa forteca na południowo-zachodnim wejściu do Zatoki Elounda
  • Pałac minojski w Malii: Zgodnie z legendą, tron ​​miał tu inny brat króla Minosa, Sarpedon.
  • Pałac Phaistos: Kolejny pałac minojski. W mitologii greckiej był to dom Radamanthusa brata Minosa.
  • Muzeum Archeologiczne w Heraklionie: Już o nim wspominaliśmy, ale zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić jeśli jesteś miłośnikiem historii.

Zobacz koniecznie Top 13: Najlepsze plaże na Krecie, wskazówki, UKRYTE DIAMENTY

 

Mapa atrakcji Kreta

 

Kreta atrakcje mapa

1) Pałac w Knossos 2) Chania 3) Heraklion 4) Dolina Samaria 5) Agios Nikolaos 6) Rethymnon 7) Monasterium Arkadi 8) Jaskinia Zeusa na Krecie

1) Laguna Balos 2) Elafonisi 3) Falassarna 4) Frangokastello 5) Preveli 6) Seitan Limania 7) Plakias 8) Glyka Nera 9) Voulisma 10) Vai 11) Matala 12) Ammoudara 13) Kavros/Kourna

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz