9 niezwykłe atrakcje NOTO. No to co zobaczyć w barokowym NOTO? - BelSole

9 niezwykłe atrakcje NOTO. No to co zobaczyć w barokowym NOTO?

Planujecie wycieczkę na Sycylii i zwiedzanie Noto? Zastanawiacie się co zobaczyć w Noto i co zwiedzić? Jakie zabytki zobaczyć i ciekawe miejsca w Noto? Mamy dla Was poradnik Noto i przewodnik po tym ciekawym barokowym, małym sycylijskim miasteczku. Według nas jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na całej Sycylii!

 

Zwiedzanie Noto

 

zwiedzanie Noto

Noto to małe miasteczko na południe od Katanii. Dostaniecie się tutaj albo samochodem, autobusem lub pociągiem. Noto to wyjątkowy przykład sycylijskiego baroku na mapie wyspy. Obok Ragusy stanowi jedno z najciekawszych miasteczek do odwiedzenia w tej okolicy. Samo miasteczko złożone jest z mniej atrakcyjnych przedmieść poniżej wzgórza na którym znajduje się stare miasto Noto, w którym znajdziecie mnóstwo atrakcji. Noto to miasto dla miłośników Baroku, główne ulice, kamienice, kościoły czy budynki publiczne w większości zbudowane są w tym stylu z kremowego kamienia. 

Noto umiejscowione jest na wzgórzu, dlatego będziecie mieć trochę podejść pod górę jak i z góry bo główne ulice przecinają wzniesienie. Im wyżej tym też większa szansa na jakis fajny belvedere czyli punkt widokowy. Główną ulicą jest w starym mieście Noto Corso Vittorio Emanuele, która prowadzi od bram miasta przez całe centrum na zachód. Tutaj też znajdziecie najciekawsze atrakcje, całe centrum jest spokojnie do przejścia na nogach.

Opcje są trzy, pierwsza to oczywiście wypożyczony samochód,  z parkingiem nie powinniście mieć problemu – nawet w centrum, oczywiście nie ścisłym. Drugą opcją są autobusy jeżdżące po całej Sycylii, z Katanii jeździ tutaj parę linii, przejazd trwa około 2h. Ostatnią opcją jest pociąg z Syrakuz – w zasadzie bardzo mały pociąg składający się tylko z dwóch składów – jedzie on z Syrakuz ledwie 30 – 40 min.

W zasadzie umiejscowienie Noto sprawia, że cały rok będzie tam w miarę ciepło lub cieplej niż w Polsce. Poczytajcie o pogodzie na Sycylii w lecie oraz o temperaturze na Sycylii w zimie.

Zaczynamy naszą top listę, oto najlepsze atrakcje i zabytki w Noto!

 

Barok Noto

 

barok w Noto

Czym w zasadzie jest Barok sycylijski? Łączy on elementy baroku takie jak krzywizny, specyficzne kształty i zdobienia z rześkością i dynamizmem – do tego stosuje się w nim także maski czy aniołki. Komponuje się on też ciekawie z kremowym wapieniem z którego często budowano tutaj budynki. Wiele z budynków znajdziecie właśnie tutaj czy w Ragusie lub Katanii.

Barok sycylijski znajduje się w zasadzie wszędzie w Noto, dlatego polecamy przejść się głównymi ulicami miasta, przez Corso Vittorio Emanuele, Via Camillo Benso Conte di Cavour czy via Nicolaci.

 

 

Palazzo Ducezio

 

Palazzo Ducezio

Palazzo Ducezio to pałac zaraz naprzeciwko Katedry w Noto, razem stanowią symbol Noto i jego wizytówkę. Tutaj znajduje się ratusz miasta, pałac zaprojektowany został przez Vincenzo Sinatrę w 1746 roku. Palazzo Ducezio pochodzi od Ducezio (Doukétiosa) króla Sycylijczyków urodzonego tutaj w 488 r p.n.e.

Gdzie jest Palazzo Ducezio? Przy Corso Vittorio Emanuele.

 

Katedra w Noto

 

Katedra w Noto

Katedra pod wezwaniem świętego Mikołaja z Miry wybudowana została w 1776 roku. To kolejny przykład sycylijskiego Baroku. Katedrę można za darmo zwiedzać w środku. Katedra w Noto na nowo otworzyła się dopiero w 2007 roku po tym jak w 1996 roku kopuła katedry zawaliła się po osłabieniu spowodowanym trzęsieniem ziemi w 1990 roku. Katedra w Noto znajduje się zaraz obok Palazzo Ducezio, prowadzą do niej spore schody, środek jest raczej mało zdobiony. Katedra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdzie jest Katedra w Noto? Przy Corso Vittorio Emanuele.

Ile kosztuje wejście do katedry w Noto? Wejście jest darmowe.

 

Piazza XVI Maggio

 

atrakcja Noto
Fontanna na placu

To kolejna atrakcja umiejscowiona na trasie Corso Vittorio Emanuele. Znajdziecie tutaj parę ciekawych zabytków w tym Fontanę d’Ercole, Chiesa di San Domenico czy Teatro Comunale „Tina di Lorenzo”. Polecamy też skorzystać z oferty okolicznych kawiarni czy piekarni i odpocząć z widokiem na placyk i zieleń przy fontannie.

 

Palazzo Castelluccio

 

Palazzo Castelluccio

Został zbudowany w 1782 roku przez markiza di Lorenzo del Castelluccio. Neoklasyczny Pałac, należał do jednej z najstarszych rodzin w mieście, jest on dobrze zachowany i odrestaurowany w raz z meblami i wystrojem. Pomieszczenia pałacu dziś można zwiedzać.

Pałac mieści się przy via Camillo Benso blisko głównego traktu. Muzeum i pałac otwarte są codziennie od 11:00 do 19:00, bilet do Palazzo Castellucio kosztuje 12 EUR.

 

Chiesa di San Francesco d’Assisi all’Immacolata

 

Chiesa di San Francesco d'Assisi all'Immacolata

To kolejna świątynia i atrakcja Noto, którą możecie zwiedzić idąc Corso Vittorio Emanuele. Zbudowana w latach 1704 do 1745 i zaprojektowana przez Vincenzo Sinatrę i Rosario Gagliardiego. Obok mieści się drugi kościół di San Salvatore (największy budynek w mieście).

 

 

Punkty widokowe w Noto

 

Punkty widokowe w Noto

Specyfika miasta na wzgórzu skutkuje tym, że w okolicy znajdziecie sporo punktów widokowych. Niektóre z nich dostępne są z budynków, takie jak: ,Chiesa di San Carlo al Corso (Chiesa del Collegio) czy na Campanile de San Carlos. Pierwszy z nich kosztuje 2 EUR za wejście. Możecie też podejść w najwyższe punkty miasta by widoczki mieć za darmo lub pod Statua di San Corrado gdzie możecie podziwiać pobliskie wzgórza oraz możecie zobaczyć morze z Noto.

 

Porta Reale o Ferdinandea

 

Porta Reale o Ferdinandea

Na neoklasycystyczna budowla z 1838 roku otwiera Corso Vittorio Emanuele. Została zbudowana na cześć przybycia do Noto króla Ferdynanda II z własnych środków rodziny Cannicarao. Dlatego na jej froncie znajdują się: herb miasta Noto i właśnie rodziny Cannicarao. Na szczycie Bramy znajdują się rzeźby wieży, pelikana i psa. Symbolizują, władzę, ofiarę oraz wierność. Brama przywita Was jeśli będziecie wchodzić od tej strony Noto by zwiedzać miasto.

 

Festiwal kwiatów w Noto

 

Festiwal kwiatów w Noto

Słynny festiwal kwiatów w Noto odbywa się w maju, Artyści tworzą mozaikę z kolorowych płatków na ulicy via Nicolaci tworząc dywan pokrywający drogę. Co roku temat wydarzenia poświęcony jest innemu państwu lub regionowi. Festiwal odbywa się w samym centrum obok Katedry w Noto.

 

Co kupić w Noto?

Co kupić w Noto

My polecamy małe studio z pamiątkami ręcznie robionymi przez Pana Sebastiano Caristia. Le Maioliche Artistiche di Sebastiano Caristia znajduje się przy Corso Vittorio Emanuele, 99. My sobie zakupiliśmy tutaj ręcznie robione magnesy i ceramikę. Możecie też zakupić czekoladę z pobliskiej Modicy, ma ona charakterystyczną grudkowatą teksturę oraz oczywiście inne ciekawe rzeczy z Sycylii.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz