Top 13: Najlepsze plaże na Krecie, wskazówki, UKRYTE DIAMENTY - BelSole

Top 13: Najlepsze plaże na Krecie, wskazówki, UKRYTE DIAMENTY

Wakacje na Krecie i zastanawiacie się gdzie wybrać plażę? Gdzie są najlepsze miejsca do opalania i kąpieli na Krecie. Wymienimy wszystkie najładniejsze, najciekawsze i najlepsze plaże na Krecie – do tego dorzucimy garść wskazówek i informacji na temat plażowania na wyspie. 

 

Elafonisi

 

elafonisi

Plaża ta słynie ze swojego biało-różowego piasku i lazurowej wody. Skąd ten kolor piasku na plaży Elafonisi? Wszystko przez kolor małych zmiażdżonych muszelek pomieszanych z białym piaskiem. Plaża jest w zasadzie połączeniem lądu z półwyspem Elafonisi, podobnie jak na Balos. Znajdziecie tutaj małą restauracje i wypożyczalnie sprzętu. Obok plaży znajduje się parking i w zasadzie tylko autem tutaj dojedziecie bo plaża znajduje się parę godzin drogi od Chanii. Uwaga na wiatr na plaży, sprawdźcie wcześniej pogodę.

 

Falassarna

 

falasarna

To piękna długa i szeroka plaża blisko Kissamos. Piasek jest mięki i idealny dla dzieci. Infrastruktura jest bogata, są przebieralnie, leżaki, parasole i oczywiście restauracje. Dodatkowo dzięki wiatrom w zatoce to także dobre miejsce dla windsurferów.

 

Laguna Balos

 

balos laguna

To chyba najpopularniejsza plaża i widok na Krecie. Charakterystyczna laguna z białym piaskiem i lazurową wodą rozciąga się pomiędzy brzegiem a pobliskim pólwyspem Tigani. Dotrzeć tutaj możecie spacerkiem (około 25 min) z parkingu do którego droga nie jest najwygodniejsza lub łodzią. Na miejscu nie uświadczycie wielu restauracji, klubów ani infrastruktury – jest tutaj trochę dziko, więc plaża ma swój urok i jest idealna dla miłośników spacerów. Weźcie ze sobą dużo wody do picia i krem do opalania! Plaża jest mało przyjazna dla dzieci a wody Morza Śródziemnego są ciepłe.

 

Frangokastello

 

frangokastello

To ciekawa plaża z weneckim zamkiem zaraz obok niej i piaszczystym brzegiem. Frangokastello znajduje się na południowym wybrzeżu Krety, dzięki czemu możecie taplać się w ciepłych wodach Morza Libijskiego. Nie musicie obawiać się rekinów na Krecie, ataki są sporadyczne. Zaraz obok plaży znajduje się tawerna oraz wypożyczalni leżaków i parasoli. Parking znajduje się zaraz obok plaży.

 

Preveli

 

preveli Kreta

Ta oddalona od cywilizacji plażam chroniona jest stromym zejściem kamienistą ścieżką. Plaża znajduje się w kanionie z małym klasztorem i ujściem rzeki Kissano Faraggi. Preveli jest urokliwa i cicha. Na klifie znajduje się parking oraz mała niezbędna infrastruktura.

 

Seitan Limania

 

seitan limania

To bardzo mała plaża, więc należy rozważnie wybrać czas aby się na nią wybrać by nie przepychać się leżąc i pływając. Plaża jest piękna, lazurowa woda pomiędzy dwoma klifami to urokliwy widok dla odwiedzających. Obok plaży znajduje się parking oraz … tyle. Nie ma nic więcej – żadnych restauracji i infrastruktury, ewentualnie stoisko z wodą obok parkingu.

 

Glyka Nera

 

glyka nera

To chyba najbardziej odcięta od cywilizacji plaża na liście. Jest wyjątkowa ze względu na jej umiejscowienie oraz tawernę lewitującą na wodzie niczym domki na Mauritiusie. Dojdziecie tutaj po 30 min spaceru lub możecie dodpłynąć z Hora Sfakion. Z klifów i kamieni często spływa słodka woda, dlatego plaża nazywana jest czasami Plażą ze Słodką wodą. Najbliżej gdzie możesz zaparkować to ulica blisko plaży Lingas. Plaża nie dla małych dzieci.

 

Voulisma

 

Voulisma

Jest to szeroka i długa plaża nad zatoką Mirabello. Piasek jest jasny a woda niebieska – na samej plaży jest mało zabudowań. Restauracja znajduje się powyżej plaży zaraz obok parkingu i przystanku autobusowego – dojedziecie tutaj też komunikacją miejską i oczywiście samochodem. Plusem tej plaży jest też to, że nad zatoką Mirabello znajduje się wiele pięknych plaż, które też możecie także odwiedzić będąc obok.

Vai

Vai Kreta

Plaża Vai leży na najbardziej wysuniętym na wschód terenie Krety. Dlaczego ta piękna plaża na Krecie jest wyjątkowa? Bo zaraz obok niej leży jeden z większych gajów palm daktylowych – możecie wylegiwać się pod jedną z rosnących tutaj palm! Widok jest iście nieziemski. Sama plaża jest jednak popularna, dlatego możecie poszukać miejsca na jednej z pobliskich małych plaż. Na miejscu znajdziecie leżaki i parasole, a także parking i restaurację. 

 

Plakias

 

plakias

Plakias to bardzo długa, ogromna plaża położona w zatoce poniżej ścian pobliskich klifów. Na miejscu jest pełno infrastruktury, wypożyczalni oraz restauracji. Plaża jest piaszczysta a woda lazurowa. To dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, dzięki relatywnie łagodnemu wiatrowi na tej części Krety. Polecamy południowy jej koniec trochę ukryty i mniej upchany plażowiczami.

Matala

matala Kreta

Kolejna plaża ukryta w małym kanionie. W pobliżu znajdziecie mały parking i restauracje. Znajduje się zaraz obok centrum miasteczka, więc macie wszędzie blisko. Na końcu plaży znajdziecie jaskinie wychodzące na Morze Libijskie – były one zamieszkiwane w latach 60 ubiegłego wieku przez hipisów, dziś możecie poczuć się jak fani wolnej miłości i przyjechać na ta popularną plażę. Droga na plażę z Heraklionu jest także usiana pięknymi widokami, więc warto tutaj podjechać i pozwiedzać po drodze Kretę.

 

Ammoudara

 

Ammoudara

Znajduje się zaraz obok Heraklionu, w zasadzie w jego centrum. Ta długa plaża oferuje złoty piasek i lazurową wodę. Możecie tutaj wypożyczyć sprzęt do plażowania oraz dla miłośników sportów wodnych, kiteboarderów i windsurferów. Obok znajduje się dużo parkingów oraz restauracji – jest to bardzo dobrze wyposażona plaża na Krecie we wszystkie udogodnienia. Uwaga jednak na silne wiatry! Będąc obok Heraklionu, może to dobry pomysł na małe zakupy na Krecie, jeśli czegoś zapomnicie.

 

Jezioro Kourna

 

kourna

Na koniec coś wyjątkowego – mianowicie, słodkowodne jezioro na Krecie! Tak, Kreta ma swoje jezioro, i to całkiem spore i można się opalać nad jego brzegiem, skorzystać z leżaków lub nawet wypożyczyć rower wodny! Jezioro Kourna jest na trasie pomiędzy Chanią i Heraklionem, także dojedziecie tutaj autem. Widoki wokół jeziora są niesamowite i warto zatrzymać się tutaj na chwilę w trasie.

 

Najlepsze plaże na Krecie – Mapa

 

mapa najlepszych plaż na Krecie

1) Laguna Balos 2) Elafonisi 3) Falassarna 4) Frangokastello 5) Preveli 6) Seitan Limania 7) Plakias 8) Glyka Nera 9) Voulisma 10) Vai 11) Matala 12) Ammoudara 13) Kavros/Kourna

 

Plaże nudystów na Krecie

 

Na Krecie znajduje się wiele plaż dla nudystów, a na części tych popularnych zupełnie normalne jest opalanie się topless. Gdzie jednak iść na całość i znaleźć plażę dla nudystów na Krecie? Oto miejsca gdzie opalanie się całkowicie nago nie jest tematem tabu: Plaża Vritomartis, Kedrodasos, Damnoni, Malata, Jaskinie Sarandaris i wiele innych, głównie w pobliżu najpopularniejszych plaż. 

 

Plażowanie na Krecie – o czym pamiętać, wskazówki

 

  • Kreta to dość wietrzna wyspa, pamiętajcie o sprawdzeniu pogody przed wyruszeniem na plażę!
  • Pamiętajcie także o filtrach do opalania i wodzie do picia, przyda się też czapka. Nie wszystkie plaże gwarantują sklepiki z wyposażeniem przy plaży
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim, chociaż na Krecie jest bezpiecznie. To odpowiednio schowajcie swoje wartościowe rzeczy na plaży, przed pójściem się kąpać
  • Aż 115 plaż na Krecie ma status tak zwanej błękitnej/niebieskiej flagi, więc wody i plaże są wyjątkowo czyste.
  • W Grecji niegrzecznie jest pokazywać się w stroju plażowym i boso poza plażami!
  • Pamiętajcie by posprzątać po sobie będąc na plaży!
  • Lepiej wypożyczyć auto będąc na miejscu, jeśli chcecie odwiedzić najlepsze plaże na Krecie.
  • Na koniec zobaczcie zestawienie najlepszych greckich wysp!

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz