10 najlepszych atrakcji w Chanii. Atrakcje w okolicy i pobliżu Chania. Co zobaczyć? - BelSole

10 najlepszych atrakcji w Chanii. Atrakcje w okolicy i pobliżu Chania. Co zobaczyć?

Chania – jedno z najstarszych miast Grecji, dawna stolica Krety i popularny ośrodek turystyczny. Znajdziecie tu morze zabytków, urokliwe uliczki, w których wybrzmiewa historia miasta, przeplatając się z jego współczesnym rytmem. Jest zachwycający Port Wenecki, są urokliwe tawerny i obłędnie turkusowe wody Morza Śródziemnego. Bez względu na to, czy marzą Wam się rodzinne wakacje, czy tętniący życiem (również tym nocnym) urlopowy kurort, znajdziecie tu wszystko, czego szukacie. Jakie są najlepsze atrakcje Chanii? Co warto zobaczyć, spędzając urlop na Krecie właśnie w tym miejscu? Podpowiadamy!

 

Zwiedzanie Chanii

 

Chania Zwiedzanie

Chania to niewielkie portowe miasto na Krecie, do którego możecie przylecieć albo tanimi liniami lotniczymi albo z biurem podróży. To też niespodziewanie miejsce pełne ciekawych atrakcji oraz zabytków. Chania jest miejscem osady minojskiej, Znajdziecie tutaj atrakcje z czasów panowania Wenecjan, Bizancujm czy Ottoman. To wielokulturowe miasto to także dobre miejsce wypadowe na pobliskie atrakcje Krety czy też pobliskie piękne plaże na Krecie

Po mieście i okolicach możecie przemieszczać się wypożyczonym samochodem, skuterem lub autobusami sieci KTEL. Więcej informacji znajdziecie na stronie KTEL https://www.e-ktel.com/en/.

Zacznijmy jednak przegląd najlepszych atrakcji Chanii. Zapraszamy!

 

Port Wenecki

 

Chania Port

Powstały w XIV wieku port w Chanii to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na całej Krecie. Bez względu na to, o której porze dnia (lub nocy) się tu wybierzecie, port będzie wyglądać wyjątkowo, tętniąc życiem. O poranku zachwyci Was widok na pnącą się w oddali latarnię morską i mieniące się turkusem morze, z Górami Białymi w tle. Spacerując promenadą będziecie mieć wrażenie, że znaleźliście się na jednej z uliczek Wenecji lub Florencji, przeplatanych kreteńską kulturą i rozbrzmiewających gwarem greckich tawern. To naprawdę pocztówkowo piękne miejsce. Warto zarezerwować stolik na wieczór w jednej z tutejszych restauracji. Będziecie mogli rozkoszować się greckimi smakami, podziwiając widok na zachodzące słońce, zanurzające się w morskiej toni. Prawdziwa uczta dla ciała i zmysłów!

 

Latarnia morska

 

Latarnia morska Chania

Dominująca nad portem latarnia morska jest jedną z najstarszych na świecie. Należy do tych kreteńskich zabytków, w których mieszają się wpływy różnych kultur. Pierwotnie latarnię wybudowali Wenecjanie. Gdy Chania dostała się pod wpływy islamskie, latarnia morska została w znacznej części przebudowana przez wspierających Turków Egipcjan. Dziś, dzięki gruntownej renowacji, znów cieszy oczy turystów. Jeśli chcecie zabrać bliską Wam osobę na romantyczny spacer, koniecznie przejdźcie się na cypel, na którym jest usytuowana latarnia. Roztacza się stąd zapierający dech w piersiach widok na port z jednej strony oraz Góry Białe, zanurzające się w lazurze Morza Egejskiego, z drugiej. Wieczorem uroku miejscu dodaje piękne oświetlenie budynku. Jesteśmy przekonani, że aura miejsca Was oczaruje!

 

Twierdza Firkas

 

Twierdza Firkas

Twierdza Firkas jest przykładem XVII-wiecznej fortyfikacji wojennej, która dziś pełni rolę atrakcji turystycznej. Jej powstanie miało na celu obronę Chanii przed najazdem tureckim. Niestety, miasto nie wytrzymało naporu wroga i poddało się zwierzchności sułtana. Obecnie mieści się tu Muzeum Morskie Krety. Do twierdzy warto się wybrać z jeszcze jednego powodu – roztacza się stąd malowniczy widok na Port Wenecki. 

 

Kościół Agios Nikolaos

 

Kościół Agios Nikolaos

Kościół Świętego Mikołaja (Agios Nikolaos) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń Chanii. Budowla była świadkiem burzliwej historii miasta. Dwie, charakterystyczne wieże, pnące się wysoko ponad bryłą budynku, są tego najlepszym przykładem – jedna z nich to chrześcijańska dzwonnica, druga to minaret. Kościół Agios Nikolaos początkowo stanowił część klasztoru dominikanów, później – w związku z opanowaniem Krety przed Turków – stał się meczetem. Końcowo budowla została przekształcona w prawosławną świątynię. Kościół Świętego Mikołaja mieści się tuż przy gwarnym, urokliwym placu Splantzia, gdzie znajdziecie klimatyczne kawiarnie, skryte w cieniu rozłożystych drzew.

 

Hala Targowa

 

Chania Hala Targowa

Kto kocha zapach świeżych owoców i kolorowe targowiska pełne lokalnych produktów, ten powinien zawitać do Agory w Chanii. To przepiękny budynek, wzorowany na hali targowej z Marsylii. Tu toczy się codzienne życie mieszkańców, tu usłyszycie kreteński dialekt i zakupowy gwar. Na stoiskach znajdziecie lokalne specjały – prawdziwą, grecką oliwę, wyśmienite oliwki, aromatyczne zioła, przepyszne sery i popularny, regionalny trunek – raki. Zaopatrzycie się również w pamiątki dla najbliższych. Dajcie się więc skusić zakupowemu rajowi w Hali Targowej i spędźcie kilka chwil, zanurzając się w zwyczajnie-niezwyczajnym klimacie Chanii.

Zobaczcie co koniecznie kupić na Krecie.

 

Meczet Giali Tzamisi w Chanii

 

Chania meczet

Meczet Giali Tzamisi, znany również jako meczet Janczarów, znajduje się w nadmorskiej części Chanii – w Porcie Weneckim. To charakterystyczny budynek w kształcie prostokąta z dużą kopułą na dachu, otoczoną kilkoma mniejszymi. Jest najstarszą, turecką budowlą na Krecie, reprezentującą islamską architekturę okresu renesansu. Dziś meczet Giali Tzamisi nie pełni już swojej dawnej roli, tj. miejsca kultu religijnego. Jego przestrzeń jest wykorzystywana do organizacji wystaw, wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz koncertów (te ostatnie odbywają się na placu za budynkiem).

 

Muzeum Reprezentacji Grecji w Piłce Nożnej

 

Chania muzeum reprezentacji Grecji

Muzeum Reprezentacji Grecji w Piłce Nożnej nie jest typową atrakcją Chanii, kojarzoną z historią miasta. Stanowi za to prawdziwą gratkę dla wszystkich fanów footballu. W pobliżu Hali Targowej, tuż przy placu Marco Polo, znajdziecie niepozorny budynek. Jego fasada przywołuje skojarzenia ze sklepem z pamiątkami. Wewnątrz, na stosunkowo niewielkiej powierzchni, znajdziecie ponad 1000 piłkarski eksponatów! Wśród najciekawszych przedmiotów są koszulki reprezentacji Grecji, która zdobyła tytuł Mistrza Europy oraz koszulki znanych piłkarzy, takich jak Ronaldo, Platini czy Zidan. Prawdziwą dumę muzeum stanowi replika pucharu, zdobytego przez Greków w 2004 roku. 

 

Wzgórze Proroka Eliasza

 

Zaledwie 5 kilometrów od granic Chanii, leży wzgórze Proroka Eliasza. To jedno z najważniejszych, symbolicznych miejsc na wyspie. Tutaj kreteńscy rewolucjoniści, nie chcąc dostać się pod wpływ Imperium Osmańskiego, walczyli z turecką armią. Na szczycie znajduje się pochodząca z XV wieku cerkiew Proroka Eliasza. Jeśli postanowicie wybrać się na wzgórze w weekend, z dużym prawdopodobieństwem będziecie świadkami obywającego się w świątyni ślubu, ponieważ zakochani Kreteńczycy chętnie wybierają to miejsce. Trudno się dziwić – widok rozpościerający się ze wzgórza na skrzące się promieniami słonecznymi wody Morza Śródziemnego i panoramę Chanii, jest niezwykle romantyczny.

 

Balos

 

balos laguna
Laguna Balos na Krecie

Balos to rajska laguna, zlokalizowana w północno-zachodniej części Krety, w odległości zaledwie 50 kilometrów od Chanii. Możecie dotrzeć tu samochodem lub drogę morską – statki wycieczkową wypływają z portu w Kissamos. Kiedy już znajdziecie się w pobliżu laguny, jednego możecie być pewni – miejsce zachwyci Was od pierwszego wejrzenia. Sceneria jest wyjątkowo malownicza – złocisto-różowy piasek, oblewany przez mieniące się turkusem, lazurem i szafirem morze, z szarymi skałami w tle. Możecie godzinami brodzić w krystalicznie czystej, sięgającej do kolan wodzie, wylegiwać się na drobnym, pudrowym piasku i bez końca zachwycać się bajecznym klimatem Balos.

 

Limnoupolis, Aquapark Chania

 

aquapark Chania

Czym byłaby lista atrakcji bez atrakcji dla dzieci w Chanii. Dla najmłodszych polecamy odwiedzić pobliski Aquapark. W parku znajdziecie wiele zjeżdżalni, basenów, sztucznych rzek i innych ciekawych atrakcji wodnych. Bilet do Aquaparku w Chanii kosztuje od 23 do 25 EUR dla dorosłych i od 16,5 EUR do 18 EUR dla dzieci za cały dzień. Bilety popołudniowe są o kilka euro tańsze. 

 

Chania atrakcje, podsumowanie

 

Chania jest malowniczą perłą turystyczną Krety. Zabytkowa architektura i pocztówkowe widoki tworzą tu urzekającą całość. Wybierając się na wyspę zarezerwujcie więc przynajmniej jeden dzień na zwiedzanie miasta. Najlepsze atrakcje Chanii czekają na odkrycie!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz