7 miejsc, co zobaczyć w Herceg Novi? Najlepsze atrakcje Herceg Novi

Herceg Novi to przepiękne miasteczko na wybrzeżu, które często bywa pomijane w trakcie zwiedzania Czarnogóry. Nie jest ono tak popularne jak Kotor czy Budwa, dlatego możecie być pewni, że nie znajdziecie tam tłumów turystów. Miasto jest stosunkowo młode, jego historia zaczyna się w 1382 roku.  Posiada ponad 200 słoneczni dni w roku oraz wspaniałą roślinność ze względu na specyficzny mikroklimat. W Herceg Novi znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w Czarnogórze! Jeśli planujecie tam dłuższy urlop albo nawet krótką wycieczkę, to na pewno zastanawiacie się co zobaczyć w tym miejscu. Jakie są atrakcje w Herceg Novi? Jakie miejsca warto zwiedzić w Herceg Novi? Oto nasza lista:

 

Kanli Kula

 

kanli kula Herceg Novi

Kanli Kula to masywna twierdza, górująca nad starym miastem Herceg Novi, której nazwa oznacza w języku tureckim “krwawą wieżę”. Budynek ten, ściśle związany z przeszłością miasta, został zbudowany przez Turków w 1539 roku. Wieża została rozbudowana i naprawiona w 1687 roku przez Wenecjan, a następnie stała się więzieniem podczas okupacji osmańskiej. Jeśli jesteście zafascynowani historią, z pewnością spodoba Wam się wizyta. Będziecie mogli zwiedzić lochy, a nawet zobaczyć wyryte na ścianach napisy, wykonane przez byłych więźniów przetrzymywanych w wieży oraz sprawdzić dobrze zachowaną cysternę na wodę wykonaną przez Wenecjan. Wstęp do Twierdzy kosztuje 2 EUR za osobę.

 

Plaże w Herceg Novi

 

Plaże Herceg Novi

Jeśli planujecie spędzić trochę czasu na plaży, ważne jest, aby wiedzieć, że wzdłuż wybrzeża nie ma większych piaszczystych plaż. Plaże są zróżnicowane oraz charakteryzują się sporą czystością wody. Najpopularniejsze to Zanijce, Zalo czy Igalo, a ta ostatnia dodatkowo ma bardzo łagodne zejście dzięki czemu będzie idealna na wakacje z dziećmi. Chociaż Herceg Novi nie jest tak naprawdę głównym miastem plażowym w kraju, nadal pozostaje popularnym miejscem na wakacje, nie tylko ze względu na obiekty spa, ale także dlatego, że w okolicy są inne ekscytujące rzeczy do zrobienia. Wybrzeże jest obfite w wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych. Bez problemu wypożyczycie kajak lub deskę SUP, na której możecie zobaczyć jak długo uda Wam się trzymać równowagę. Zobaczcie najlepsze plaże w Czarnogórze polecane przez nas.

 

Promenada w Herceg Novi 

 

promenada herceg novi

Promenada w Herceg Novi to 6-kilometrowa ścieżka, która rozciąga się od Igalo, przez Herceg Novi, aż do pobliskiego Meljine. Nie trzeba iść całą jego długością, ale na każdym odcinku oferuje mnóstwo ciekawych zabytków, , a także różne stragany z barami owocowymi oraz restauracje na plaży i kawiarnie, gdzie można usiąść i cieszyć się cudowną atmosferą. Podczas spaceru napotkacie  wiele znaków ze schodami prowadzącymi w stronę plaży. Jednakże, wybierając się w dół, najprawdopodobniej znajdziecie nad morzem betonowe płyty lub inne rodzaje platform, na których ludzie mogą się położyć i opalać.  Aby cieszyć się promenadą bez mnóstwa ludzi wokół, najlepiej jest odwiedzić ją w ciągu dnia, w godzinach, w których ludzie zwykle byliby gdzie indziej, na przykład na plaży lub w pracy. W nocy wszyscy zbierają się na spacer wzdłuż morza i jest wtedy bardzo tłoczno.

 

Stare Miasto w Herceg Novi 

 

Stare Miasto w Herceg Novi 

Niewielkie, Stare Miasto Herceg Novi można łatwo zwiedzić w krótkim czasie. Nie jest tak duże jak to w Kotorze, ale może być równie urokliwe, a nawet bardziej. Jako, że Herceg Novi samo w sobie nie jest tak popularne wśród turystów, nie jest też zbyt zatłoczone, dzięki czemu spacer alejkami jest naprawdę przyjemny i nigdzie nie trzeba się śpieszyć . Ogólnie Stare Miasto zajmuje stosunkowo niewielki obszar i można je zwiedzać w znacznie mniej niż godzinę.

 

Herceg Novi co zobaczyć

Cały obszar jest głównie dla pieszych, z krętymi brukowanymi uliczkami, malowniczymi dziedzińcami, małymi placami, mnóstwem kwitnących latem kwiatów i uroczymi sklepikami. Podczas zwiedzania udajcie się na przestronny i malowniczy plac św. Hieronima (zwany również placem Mico Pavlović). Kościół św. Hieronima to kościół katolicki, który znajduje się na placu, a został on zbudowany w XVII wieku i nazwany na cześć świętego patrona miasta. Plac jest często pozbawiony turystów i jest dość cichy. Jedyne dźwięki, które usłyszycie to te z pobliskiej szkoły muzycznej. Jeśli lubicie taki klimat starego miasta, powinniście zobaczyć atrakcje pobliskiego Kotoru.

 

Monastyr Savina 

 

 

Jedną z najlepszych rzeczy do zobaczenia w Herceg Novi jest kompleks klasztorny św. Sawiny. Siedząc na bujnym terenie starych cyprysów i winnic, klasztor oferuje spokojny wypoczynek od centrum miasta. Jest to kompleks, który można zwiedzać bezpłatnie, składa się z trzech kościołów (w tym jeden z 1030 r.). Odwiedzający mogą również zwiedzić małe muzeum, podwyższony cmentarz (który oferuje wspaniałe widoki) oraz sklep z pamiątkami, w którym sprzedają butelki wina z uprawianych tam winogron.

 

Cerkiew św. Michała Archanioła 

 

Cerkiew św. Michała Archanioła 

Na malutkim placu zwany Bellavista, w  centralnym punkcie,  na początku XX wieku wzniesiono cerkiew św. Michała Archanioła. Łączy ona styl bizantyjski z romańsko-gotyckim oraz islamskim. Budowla powstała na planie krzyża, a jej wnętrze zdobi ładny marmurowy ikonostas z XX-wiecznymi ikonami. Cechą charakterystyczną świątyni jest portal z niezwykle bogatymi zdobieniami, a także znajdujące się przy nim kolumny oraz rozeta.

 

Rejs po Zatoce Kotorskiej

 

Marina w herceg Novi

Zatoka Kotorska to główna atrakcja kraju. Każdemu kto ma czas, polecamy objechać ją dookoła, zwiedzając miasteczka po drodze, ale warto też zobaczyć ją od “środka”, czyli podczas rejsu. To jedyny sposób, aby zobaczyć na przykład wyspę Mamula lub zanurzyć się w Błękitnej Grocie, która jest jedną z największych atrakcji Herceg Novi. Takie wycieczki,  organizowane są przez wiele różnych firm i oferty można znaleźć online jak i wzdłuż wybrzeża. W najpopularniejszych miasteczkach na pewno nie umkną Wam reklamy firm wycieczkowych ani lokalni “nagabywacze”. Rejs po Zatoce to niebywałe przeżycie i koniecznie musicie tego spróbować.

 

Podsumowując, Herceg Novi to niezwykłe miasteczko, które swoim pięknem może przyćmić nawet popularny Kotor. Mnóstwo zabytków, klimatyczne uliczki i różnego rodzaju atrakcje to wszystko to czego potrzeba podczas wakacyjnego wyjazdu. Koniecznie skorzystajcie ze wszystkiego co proponuje miasto, bo Czarnogóra jest atrakcyjnym krajem, który jeszcze nie do końca jest wszystkim znany.

Zobacz także:

Dodaj komentarz