7 miejsc, co zobaczyć w Herceg Novi? Najlepsze atrakcje Herceg Novi - BelSole

7 miejsc, co zobaczyć w Herceg Novi? Najlepsze atrakcje Herceg Novi

Herceg Novi to przepiękne miasteczko na wybrzeżu, które często bywa pomijane w trakcie zwiedzania Czarnogóry. Nie jest ono tak popularne jak Kotor czy Budwa, dlatego możecie być pewni, że nie znajdziecie tam tłumów turystów. Miasto jest stosunkowo młode, jego historia zaczyna się w 1382 roku.  Posiada ponad 200 słoneczni dni w roku oraz wspaniałą roślinność ze względu na specyficzny mikroklimat. W Herceg Novi znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w Czarnogórze! Jeśli planujecie tam dłuższy urlop albo nawet krótką wycieczkę, to na pewno zastanawiacie się co zobaczyć w tym miejscu. Jakie są atrakcje w Herceg Novi? Jakie miejsca warto zwiedzić w Herceg Novi? Oto nasza lista:

 

Kanli Kula

kanli kula Herceg Novi

Kanli Kula to potężna forteca górująca nad starym miastem Herceg Novi, którego nazwa oznacza po turecku „Wieża Krwi”. Ten budynek, który jest ściśle związany z przeszłością miasta, został zbudowany przez Turków w 1539 roku. Wieża została rozbudowana i naprawiona przez Wenecjan w 1687 roku, a następnie stała się więzieniem podczas okupacji osmańskiej. Jeśli interesujecie się historią, na pewno Wam się spodoba. Możesz zwiedzić jaskinię, a nawet zobaczyć napisy wyryte na ścianach byłych więźniów przetrzymywanych w wieży i zwiedzić dobrze zachowaną cysternę wodną wykonaną przez Wenecjan. Wejście do twierdzy kosztuje 2 euro za osobę.

 

Plaże w Herceg Novi

Plaże Herceg Novi

Jeśli planujecie spędzić czas na plaży, warto wiedzieć, że na wybrzeżu nie ma dużych piaszczystych plaż. Plaże są różnorodne i charakteryzują się wysoką czystością wody. Najpopularniejsze to Zanijce, Zało lub Igalo, przy czym to drugie jest również bardzo łagodnym zejściem, co czyni go idealnym miejscem na wypoczynek dla dzieci. Chociaż Herceg Novi z pewnością nie jest głównym miastem plażowym w kraju, nadal jest popularnym miejscem wypoczynku nie tylko ze względu na zaplecze spa, ale także dlatego, że w okolicy jest wiele innych ekscytujących rzeczy do zrobienia. Na wybrzeżu można wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych. Możecie łatwo wypożyczyć kajak lub deskę SUP, aby sprawdzić, jak długo utrzymacie równowagę.

 

Promenada w Herceg Novi 

promenada herceg novi

Promenada w Herceg Novi to 6-kilometrowa ścieżka, którą uwielbiają przechadzać się mieszkańcy. Wszedzie wokół można dojrzeć ciekawe zabytki ciekawych zabytków, znajdziecie również urocze kawiarnie gdzie których można usiąść i cieszyć się chwilą.  Przy promenadzie znajdziecie betonowe miejsca, gdzi emożna zażywać kąpieli słonecznej. Jeśli chcecie rozkoszować się spacerem bez tłumów, to wybierzcie się w ciągu dnia, kiedy inni sa na przykład na plaży lub w pracy. W nocy wszyscy zbierają się na spacer nad morzem, a wtedy jest dużo ludzi.

Stare Miasto w Herceg Novi 

 

Stare Miasto w Herceg Novi 

Niewielkie, Stare Miasto Herceg Novi to zwiedzanie na kilka godzin. Jest zdecydowanie mniejsze niż w Kotorze, ale równie ładne.  Herceg Novi nie jest tak znane dlatego jest też mniej ludzi na ulicach, dużo łatwiej jest zwiedzać i nigdzie nie trzeba się śpieszyć . Ogólnie Stare Miasto nie zajmuje dużego terenu i w dwie godziny można już wszystko zobaczyć.

 

Herceg Novi co zobaczyć

Stare miasto jest dobrze zaplanowane i mogą poruszać się tam tylko piesi, auta niemają wstępu .Podczas zwiedzania udajcie się na przestronny i malowniczy plac św. Hieronima, to kościół katolicki, który znajduje się na placu, a został on zbudowany w XVII wieku i nazwany na cześć świętego patrona miasta. Plac jest często pozbawiony turystów i jest dość cichy. Jedyne dźwięki, które usłyszycie to te z pobliskiej szkoły muzycznej. Jeśli lubicie taki klimat starego miasta, powinniście zobaczyć atrakcje pobliskiego Kotoru.

 

Monastyr Savina 

 

Jednym z najlepszych zabytków w Herceg Novi jest kompleks klasztorny św. Sawiny. Położony wśród bujnych starych cyprysów i winnic, klasztor oferuje spokojną ucieczkę od centrum miasta. Jest to bezpłatny kompleks składający się z trzech kościołów (z których jeden pochodzi z 1030 roku). Odwiedzający mogą również zwiedzić małe muzeum, podwyższony cmentarz (ze wspaniałym widokiem) oraz sklep z pamiątkami sprzedający butelki wina z uprawianych tam winogron.

Cerkiew św. Michała Archanioła 

 

Cerkiew św. Michała Archanioła 

Na malutkim placu Bellavista, w centralnym miejscu, na początku XX wieku powstała cerkiew św. Michała Archanioła. Łączy styl bizantyjski ze stylem romańskim, gotyckim i islamskim. Budynek zbudowany jest na planie krzyża, a jego wnętrze zdobi piękny marmurowy ikonostas z XX-wiecznymi ikonami. Cechą charakterystyczną świątyni jest portal z bardzo bogatą dekoracją, a także kolumny i rozeta obok.

Rejs po Zatoce Kotorskiej

 

Marina w herceg Novi

Zatoka Kotorska to główna atrakcja kraju. Każdemu kto ma czas, polecamy objechać ją dookoła, zwiedzając miasteczka po drodze, ale warto też zobaczyć ją od „środka”, czyli podczas rejsu. To jedyny sposób, aby zobaczyć na przykład wyspę Mamula lub zanurzyć się w Błękitnej Grocie, która jest jedną z największych atrakcji Herceg Novi. Takie wycieczki,  organizowane są przez wiele różnych firm i oferty można znaleźć online jak i wzdłuż wybrzeża. W najpopularniejszych miasteczkach na pewno nie umkną Wam reklamy firm wycieczkowych ani lokalni „nagabywacze”. Rejs po Zatoce to niebywałe przeżycie i koniecznie musicie tego spróbować.

 

Podsumowując, Herceg Novi to niezwykłe miasteczko, które swoim pięknem może przyćmić nawet popularny Kotor. Mnóstwo zabytków, klimatyczne uliczki i różnego rodzaju atrakcje to wszystko to czego potrzeba podczas wakacyjnego wyjazdu. Koniecznie skorzystajcie ze wszystkiego co proponuje miasto, bo Czarnogóra jest atrakcyjnym krajem, który jeszcze nie do końca jest wszystkim znany.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz