7 najlepsze atrakcje Ravello. Co zobaczyć w Ravello? Punkty widokowe!

Planujecie wyjazd do Amalfi lub Positano i chcecie przyjechać do Ravello? Co zobaczyć w Ravello i jakie są tam atrakcje? Ile kosztuje wstęp do Villi Cimbrone i Villi Rufolo? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym przewodniku po Ravello. Turyści, którzy planują urlop na wybrzeżu Amalfitańskim, biorą pod uwagę głównie Positano i Amalfi, nie rozważając innych miejscowości znajdujących się w okolicy. A szkoda, bo Ravello jest naprawdę znakomitym wyborem dla każdego. 

 Nie leży ono na drodze Wybrzeża Amalfitańskiego (Amalfitana). Zamiast tego znajdziecie je na wzgórzu, kilka kilometrów od miasta Amalfi, co wymaga niewielkiego objazdu.  Możecie dojechać do niego autem lub autobusem z Amalfi w 15 minut. To dobra informacja, ponieważ przez to Ravello nie jest tak zatłoczone jak popularne miasta Positano czy Amalfi, dzięki czemu wizyta jest znacznie przyjemniejsza.

 

Villa Cimbrone 

 

Villa Cimbrone 
Popularny punkt widokowy w Ravello z Terrazza dell’Infinito

Słynąca z Tarasu Nieskończoności, Villa Cimbrone nosi nazwę skały, na której jest zbudowana. Budynek pochodzi z XI wieku, jednakże został gruntownie odnowiony na początku XX wieku. Jest idealnym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania Ravello. Położona na skraju klifu, willa oferuje niesamowicie piękne widoki na wodę. Obecnie jest luksusowym pięciogwiazdkowym hotelem (nie można go zwiedzać), ale za to można oglądać piękne ogrody, przejść przez urokliwy krużganek i odwiedzić kryptę. Taras Nieskończoności jest otoczony serią popiersi z białego marmuru. Panoramiczny widok na Morze Śródziemne z tego belwederu jest wprost niezwykły. Brytyjski szlachcic Ernest William Beckett odnowił ogrody w XVIII wieku. Znajdziecie tam również tablicę upamiętniającą wizytę Grety Garbo w 1938 roku. Za wstęp do Ogrodów zapłacicie 10 EUR i są otwarte od 9:00 do 18:30 (ostatnie wejście o 18:00).

 

Villa Rufolo

 

Villa Rufolo
Wspaniałe punkty widokowe w Villi Rufolo na Ravello i morze

Drugim słynnym ogrodem Ravello jest Villa Rufolo. Ciesząca się fantastyczną lokalizacją, tuż przy placu katedralnym, Villa Rufolo wychodzi na morze i ma rozległe widoki na zatokę.  Została wybudowana w XIII wieku, natomiast w czasach swojej świetności willa była jedną z największych i najwspanialszych na Wybrzeżu Amalfitańskim. Zanim ostatecznie zamieniła się w ruinę. W XIX wieku kupił ją szkocki botanik Sir Neville’a Reid. Villa Rufolo była powoli odnawiana, dzięki czemu można było uratować to, co można było uratować z odnowionej willi, a ogrody otrzymały nowe życie. Tarasy Villi Rufolo są idealne do robienia pięknych pocztówkowych zdjęć wybrzeża Amalfi. Możecie także zobaczyć  Minori i Maiori – dwa ładne miasteczka wzdłuż wybrzeża Amalfi, a także góry w tle. Wstęp do ogrodów jest płatny i kosztuje 7 EUR.  Godziny otwarcia są następujące: 9.00 – 19.00 (ostatnie wejście o 20.30)

 

Chiesa dell’Annunziata

 

Chiesa dell'Annunziata

Jeśli czujecie się pełni energii, to możecie zejść po schodach, aby znaleźć kościół ze słynnymi bliźniaczymi wieżami. Jest on  około 100 stopni w dół, więc pamiętajcie, że jeszcze trzeba wrócić z powrotem! Jeśli widzieliście jakieś zdjęcia z ogrodów Villa Rufolo, prawdopodobnie zaznajomiłeś się z kultowym zdjęciem Ravello, przedstawiającym drzewa i dwie wieże kopułowe, z cudownym błękitem morza w tle. Są to właśnie słynne bliźniacze wieże Chiesa dell’Annunziata.

 

Katedra Ravello

 

Katedra Ravello

Katedra Ravello, znana  jako “Il Duomo di Ravello”, została zbudowana w 1086 roku. Znajduje się centralnie na placu Piazza Duomo. Jest dobrze znany z  romańskich drzwi, które zaprojektował Barisano da Trani w 1179 roku. Wewnątrz katedry, ambonę wspiera sześć misternie zdobionych kolumn. Biegną one do sufitu z tyłu posągów w kształcie lwów, uzyskując bardzo wyjątkowy wygląd. W kościele znajdziecie małe muzeum, na które warto poświęcić trochę czasu. Wnętrza kościoła są jasne i pełne strzelistych sufitów oraz zawierają rzeźby mozaikowe i elementy średniowieczne.

 

Piazza Vescovado

 

Piazza Vescovado

Piazza Duomo (lub czasami nazywany Piazza Vescovado) jest głównym placem miasta i centrum komunalne. Po spacerze po malowniczej willi Ravello musicie zrobić sobie przerwę na głównym placu miasta – Piazza Vescovado. Znajduje się na nim katedra Ravello, a także kilka sklepów i restauracji, gdzie możecie zamówić kawę lub gelato. To świetne miejsce do podziwiania lokalsów!  Na koniec nie zapomnijcie również zobaczyć wspaniałych, górskich widoków z placu.

 

Audytorium Oscara Niemeyera

 

Audytorium Oscara Niemeyera

Ravello jest często określane jako „la citta della musica” , czyli miasto muzyki. Program letnich wydarzeń muzycznych jest bogaty, dlatego w 2011 roku wybudowano nowe audytorium. To sala koncertowa, która leży na zboczu klifu przy Via della Repubblica w Ravello i ma uderzający współczesny design. Pomalowane na biało audytorium  zostało zaprojektowane przez słynnego architekta Oscara Niemeyera z Brazylii. Nie jest to konieczne miejsce do zobaczenia, ale jeśli macie trochę czasu to warto podejść. Możecie zrobić dobre zdjęcie audytorium i Morza Śródziemnego z sąsiedniego placu. 🙂

 

Stare Miasto w Ravello

 

Stare miasto Ravello

Centrum Ravello jest niezwykle malownicze. Centro Storico, czyli starówka Ravello posiada wiele brukowanych uliczek i uroczych kawiarni z najlepszą włoska kawą. Ravello jest naprawdę piękne ze wszystkich stron! Usiądźcie w jednej z nich i cieszcie się Limoncello Spritz na Piazza Vescovado lub przeglądajcie klimatyczne sklepiki z rzemieślniczymi wyrobami i ceramiką.

Podsumowując, mimo, że Ravello często bywa pomijane w trakcie zwiedzania wybrzeża Amalfitańskiego, wy nie możecie popełnić tego błędu. Najlepszym sezonem do odwiedzenia tego kierunku będzie październik, kiedy nadal grzeje słońce i temperatura oscyluje powyżej 20 stopni Celsjusza, ale tłumy są zdecydowanie mniejsze. Jako najlepszą bazą wypadową do zwiedzania wybrzeża polecamy Salerno lub Sorrrento. Będąc już na tym wybrzeżu, koniecznie zobaczcie co do zaoferowania ma Positano oraz zjedzcie sorbet w cytrynie w miejscowościach Amalfi.

 

Zobacz także:

Dodaj komentarz