19 najlepsze atrakcje i Islandia. Co zobaczyć na Islandii? Najpiękniejsze miejsca, perełki! - BelSole

19 najlepsze atrakcje i Islandia. Co zobaczyć na Islandii? Najpiękniejsze miejsca, perełki!

Islandia to bardzo popularny kierunek, zwłaszcza w ostatnich latach. Jest to kraj, który ma całe mnóstwo atrakcji do zaoferowania, zwłaszcza dla miłośników natury. Wybieracie się na „zieloną wyspę”  i chcecie się dowiedzieć co warto zobaczyć na Islandii? Jakie są najlepsze atrakcje Islandii? Wszystkiego dowiecie się z naszego najlepszego przewodnika o Islandii i jej urokach.

 

Co zobaczyć w Islandii i jak ją zwiedzać?

 

Co zobaczyć na Islandii

Jak zwiedzać Islandię i co zobaczyć na Islandii? Atrakcje Islandii rozsiane są na całej wyspie, najlepiej dojechać do nich wynajętym samochodem – jednak niektóre z nich dostępne są tylko samochodem 4×4. Pamiętajcie, że pogoda w zimie może być kapryśna, dlatego uważajcie jadąc samochodem i nie wpakujcie się w kłopoty będąc na bezdrożach.

Parę rzeczy o których warto pamiętać na trasie będąc w Islandii:

 • Pamiętajcie, żeby nie stawać na środku drogi żeby zrobić zdjęcie przepięknemu widoczkowi, zaparkujcie a dopiero potem bezpiecznie zróbcie fotkę.
 • Na rondach dwupasmowych, pierwszeństwo ma PAS ZEWNĘTRZNY przy wyjeździe z ronda.
 • Na Islandii nie można spać w aucie na dziko. Grożą za to spore mandaty. Więcej o tym możecie przeczytać w tym artykule.
 • Od października do maja dojazd do wielu miejsc na Islandii jest ograniczony. Drogi na Islandii w zimie są zamknięte i otwierają się dopiero na okres czerwiec – wrzesień. Mapę zamkniętych dróg możecie sprawdzić na https://www.road.is/travel-info/road-conditions-and-weather/entire-iceland-road-conditions-map/
 • Na Islandii w zimie dzień jest bardzo krótki, co może przeszkodzić w odkrywaniu nowych zakątków – jaka jest przyjemność z oglądania czegoś gdy nic nie widać?
 • Jeśli jakaś droga widnieje jako zamknięta, to znaczy, że tak jest. Warunki drogowe na Islandii potrafią być bardzo ciężkie i nie warto ryzykować życia aby to sprawdzić.
 • Islandczycy mówią:” Jeśli nie podoba Ci się pogoda to poczekaj 5 min, wtedy będzie już inna”. I faktycznie, pogoda na Islandii zmienia się błyskawicznie, dlatego warto być przygotowanym na każdą.
 • Na koniec maja i początek czerwca przypadają białe noce. Słońce niby chowa się na krótki czas, ale na zewnątrz wciąż jest jasno, jak podczas zachmurzonego nieba.
 • Znajduje się tam więcej owiec niż ludzi. Są one także częstym powodem wypadków na drodze, wiec lepiej uważać!
 • NIE WOLNO DEPTAĆ MCHU! Jest on chroniony!
 • Większość aut z wypożyczalni nie jest objętych ubezpieczeniem na wypadek przejazdu przez rzeki, więc lepiej mieć to na uwadze.
 • Wiele dróg przeznaczonych jest tylko dla aut 4×4. Najlepiej sprawdzić przed podróżą czy trasa którą planujecie przejechać nie ma ograniczeń dotyczących aut.
 • Jeżeli zastanawiacie się jakie są aktualne warunki na drodze, to możecie sprawdzić to na https://vegasja.vegagerdin.is/eng/

 

Golden Circle

 

Golden Circle Islandia

Złoty Krąg (Golden Circle) jest z pewnością jedną z najbardziej popularnych tras turystycznych na Islandii. Jest czasami nazywany „Złotym Trójkątem”, ponieważ obejmuje trzy niesamowite i  piękne miejsca:  niezwykle potężny wodospad, gejzer oraz miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trzy najpopularniejsze atrakcje turystyczne Złotego Kręgu: wodospad Gullfoss, obszar geotermalny Geysir  oraz Park Narodowy Thingvellir. Trasa liczy sobie około 250 kilometrów i pętle ze stolicy do centrum Islandii i z powrotem. Jest to idealna jednodniowa wycieczka z Reykjavíku, szczególnie dla osób, które po prostu nie mają dużo czasu. Cały ten region charakteryzuje się niesamowitymi krajobrazami i wyjątkowymi miejscami. Złoty Krąg jest niewątpliwie kwintesencją islandzkich perełek, których prawie nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie, ale które znajdują się tak blisko siebie, że można je odwiedzić w ciągu jednego dnia.

 

Wodospad Skogafoss

 

Skogafoss Islandia

Skogafoss to widowiskowy wodospad na południu Islandii, znajdujący się na klifach dawnej linii brzegowej. Gdy linia brzegowa cofnęła się w kierunku morza, dawne klify wciąż pozostały. Skogafoss powstał z dwóch lodowców – Eyjafjallajokull i Myrdalsjokull. Możecie wejść po aż  370 stopniach na szczyt wodospadu Skogafoss, gdzie zobaczycie przepiękną panoramę.  Będąc na górze, możecie przejść się popularną trasą turystyczną, która również dostarczy Wam zapierające dech w piersiach widoki. Skogafoss to 60-metrowa ściana wody jest naprawdę i wystarczy choć trochę zbliżyć się do wodospadu by zostać nieźle zmoczonym. Dodatkowo, ze względu na ilość rozprysków, które stale wytwarza wodospad, w słoneczne dni często widoczna jest pojedyncza lub podwójna tęcza. Wodospad Skogafoss jest często odwiedzany przez turystów, tak jak Seljalandfoss na trasie Złotego Kręgu, gdyż znajduje się nie tak daleko od stolicy.

 

Gorące źródła

 

Gorące źródła Islandia

Jak pewnie wiecie, Islandia jest położona na styku płyt tektonicznych. Kąpiel w bogatej w minerały wodzie z gorących źródeł, ma wiele zalet dla kilku układów organizmu. Są one także dobroczynne dla skóry oraz pomagają w łagodzeniu problemów skórnych. Woda geotermalna jest powodem powstania wielu basenów z podgrzewaną wodą w całym kraju – w samym Reykjaviku jest ich aż 18! Wszystkie te baseny zapewniają ciepła wodą w idealnej temperaturze. Najlepsze wrażenie odniesiecie zimą, kiedy różnica między temperaturą wody oraz powietrza jest duża. Gorące źródła na Islandii którymi warto się zainteresować to: Sky Lagoon, Blue Lagoon, Hrunalaug, Hvammsvik czy też np. Reykjadalur.

 

Wodospad Seljalandfoss

 

Seljalandfoss

Seljalandsfoss to wodospad na Islandii, położony wzdłuż południowego wybrzeża. Ze względu na to, że jest łatwo dostępny i znajduje się niezbyt daleko od stolicy, jest często odwiedzany przez turystów. Jest to jeden z najpiękniejszych i wodospadów na całej wyspie- a jest ich tam  naprawdę sporo.  Świetną atrakcją jest możliwość przejścia za wodospad i oglądanie spadającej wody z drugiej strony. Wodospad ten pojawił się nawet w filmie „Sekretne życie Waltera Mitty”. Seljalandsfoss ma 60 metrów wysokości i około 15 metrów szerokości. Można go już zobaczyć z obwodnicy między miastami Selfoss i Skogafoss, na wschód od Reykjaviku.

 

Kerið

 

Kerid

Kerið to wulkaniczne jezioro kraterowe w południowej Islandii. Jest blisko Złotego Kręgu, które jest najczęściej odwiedzane na Islandii.  Kerið ma około trzech tysięcy lat, co czyni go mniej więcej o połowę młodszym od większości wulkanicznych kraterów znalezionych na Islandii. To jest powód dla którego m.in. jego zbocza mają kolor czerwony, a nie czarny, wulkaniczny. Co ważne, możliwy jest wjazd na prawie samą górę i można odejść krater dookoła. Zdecydowanie robi wrażenie!

 

Dyrholaey

 

Dyrholaey

Półwysep Dyrholaey to słynny cypel z zapierającymi dech w piersiach widokami, leżący na południowym wybrzeżu Islandii. Znany jest także z zabytkowej latarni morskiej i ptactwa. Przyglądajcie się uważnie to może uda się Wam dojrzeć kolorowego maskonura. Dyrholaey jest pochodzenia wulkanicznego i był kiedyś wyspą, a potem dołączył do lądu Islandii. Jest to także najbardziej wysuniętym lądem na południe, co czyni go popularnym przystankiem dla turystów podróżujących „jedynką”, czyli obwodnicą kraju. Znajduje się w pobliżu nadmorskiej miejscowości Vík í Mýrdal i jest tam bardzo wietrznie.

 

Jökulsárlón

 

Jokulsarlon

Jökulsárlón to największe i najsłynniejsze jezioro polodowcowe znajdujące się na Islandii. Zajmuje powierzchnię około 18 kilometrów kwadratowych oraz posiada prawie 250 metrów głębokości. Co ciekawe, laguna lodowcowa jest bardzo młoda. Mniej niż 100 lat temu Jökulsárlón w ogóle nie istniał, ale niestety rosnąca temperatura i globalne ocieplenie spowodowała cofnięcie się lodowca, tworząc w jego miejscu ogromne jezioro. Laguna jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Islandii, bo to nie jest widok, który można często zobaczyć. Jest jednocześnie majestatyczny, przerażający i smutny. Jökulsárlón jest także domem dla dużej liczby fok, które w zimie łowią ryby, więc będąc tam, macie spore szanse na ujrzenie ich.

 

Dettifoss

 

Dettifoss

Jest to najpotężniejszy wodospad w Europie i najbardziej obszerny w całej Islandii. Dettifoss mierzy 45 metrów wysokości i 100 metrów szerokości,  a co roku przyciąga ogromne tłumy. Jest oszałamiający, a mgła z wodospadu jest widoczna z odległości kilku kilometrów, podobnie jak tworzące się w nim tęcze. Dettifoss jest bardziej znany ze swojej ogromnej mocy niż z wyglądu. Znajdziecie tam wspaniałą platformę widokową, z której roztacza się majestatyczny widok.Również jest jednym z miejsc, które tworzą słynny Diamentowy Krąg północnej Islandii. Oprócz tego zaliczają się do nich:

 • Húsavík
 • kanionem Ásbyrgi
 • jezioro Mývatn

 

Kirkjufell

 

Kirkjufell

Bez wątpienia góra Kirkjufell jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na Islandii i to nie bez powodu. Ta wspaniała sceneria przyciąga fotografów krajobrazu z całego świata, tak samo jak jednodniowych wycieczkowiczów z Reykjaviku. Nie da się uniknąć obejrzenia słynnych zdjęć góry i wodospadu, których w zimie często można zobaczyć z zorzą polarną. To miejsce najczęściej pojawia się w grafikach, wpisując w wyszukiwarkę Islandię.

 

Diamond Beach

 

Diamond Beach Islandia

Zaraz obok jeziora Jökulsárlón znajduje się prawdopodobnie najciekawsza plaża w całej Islandii. Góry lodowe z jeziora Jökulsárlón  wypływają do morza, a następnie osadzają się na brzegu. Kryształy lodu tworzą bardzo wyraźny kontrast z czarnym pieskiem na plaży. Ten piękny widok sprawia, że ​​jest to ulubione miejsce fotografów i turystów.  Miłośnicy dzikiej przyrody również często odwiedzają to miejsce, gdyż to jedno z najlepszych miejsc w kraju, w którym można zobaczyć orki z brzegu.

 

Hverir

 

Hverir

Hverir to obszar geotermalny, którego widok przypomina wygląd powierzchni marsa. To teren pełen ekshalacji, dymu i zapachu siarki (czyt. zgniłego jaja). Przeniesie Was w inny świat, a gdy tylko wrócicie na ziemię, będziecie musieli umyć swoje buty . 🙂 Miejscami temperatura wody sięga nawet 100oC! Natomiast na tym obszarze na głębokości 1000 m wynosi nawet 200oC. Ważne jest to, by trzymać się wyznaczonych ścieżek, ponieważ w razie problemów, możecie się poparzyć!

 

Wodospad Godafoss

 

Godafoss

Godafoss znajduje się w północnej Islandii, pół godziny jazdy samochodem od Akureyri. Jadąc Trasą 1 z Akureyri, możecie podążać za znakami prowadzącymi do wodospadu. Znajduje się on tuż przy drodze, więc nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem. Jest naprawdę majestatyczny i zdecydowanie zrobi na Was wrażenie. W końcu nie bez powodu nosi nazwę „Wodospadu Bogów”. 🙂

 

Fiordy Zachodnie

 

Dynjandi

W rzeczywistości jest to jeden z najbardziej spektakularnych i robiących wrażenie regionów w kraju. Miasteczek jest mało, a między nimi znajdują się nietknięte przez człowieka krajobrazy i cudowne widoki natury, jakich nie ma w żadnym innym w kraju. Mimo, że zwiedzanie tej części Islandii wymaga długiej jazdy autem, to zdecydowanie warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie tej części Islandii. W podróży będziecie mogli ujrzeć wodospad Dynjandi, zrelaksować się w źródłach Krosslaug i mieć bliskie spotkania ze zwierzętami, takimi jak lisy polarne, renifery czy maskonury.

 

Reynisfjara

 

Reynisfjara

Reynisfjara jest uważana za jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Islandii. Czarny piasek oraz plaża sprawiają niesamowite wrażenie, ale plaża jest niebezpieczna dla turystów. Przede wszystkim dla tych nierozważnych, którzy mimo tablicy przed wejściem na plażę, przestrzegającą przed wielkimi falami, podchodzą blisko brzegu. „Sneaker waves”, które są właśnie tak niebezpieczne, sprawiają, że fala na początku sprawia wrażenie niewielkiej, jednak rozbijając się o brzeg, potrafi pociągnąć ze sobą w głąb morza ludzi.

 

Vatnajokull

 

Vatnajokull

Jednym z najbardziej niesamowitych miejsc do odwiedzenia na Islandii jest lodowiec Vatnajokull, czyli największy lodowiec w Europie. Stanowi 8% lądu Islandii z niezliczonymi, oszałamiającymi jaskiniami lodowymi, z których każda jest cudownym wyczynem natury. Dodatkowo, pod tym lodem ukrywe są 3 wulkany ( lub nawet więcej) oraz najwyższy szczyt Islandii. Występował m.in innymi w serialu „Gra o tron” oraz w dwóch filmach o Jamesie Bondzie.  Wiele firm organizuje wycieczki po lodowcu, jeśli jesteście zainteresowani.

 

Kanion Studlagil

 

Studlagil

Ten kanion znajduje się w północno-wschodniej Islandii. Składa się ze zjawiskowych, pionowych  kolumn z bazaltu. W okolicy kanionu znajdziecie kilka interesujących szlaków pieszych. Jednakże, teren ten jest wciąż stosunkowo nierówny, ścieżki są strome, a skały potrafią być bardzo śliskie. Dojazd nie jest bardzo wymagający, ale trzeba zjechać z trasy nr 1. O ile w lecie raczej nie będzie problemu z przejazdem, to w zimie może budzić wątpliwości.  To niesamowicie fotogeniczne miejsce – choć już nie tak ukryte, jak kiedyś.

 

Landmannalaugar

 

Landmannalaugar

Landmannalaugar to jeden z piękniejszych terenów na Islandii. Niestety dostęp do nich jest możliwy tylko od czerwca do września, kiedy drogi do tego miejsca są przejezdne. To niesamowita kolorystyka gór, pola lawowe, które przyciągają do siebie całe tłumy ludzi. To tez miejsca końca trekkingu Laugavegur. To popularny cel turystów, gdyż na szlaku czeka Was rzadko spotykany krajobraz górski z licznymi strumieniami.

 

Wrak samolotu Dakota United States Navy Douglas Super DC-3

 

wrak samolotu Islandia

Podczas zimnej wojny amerykańskie samoloty często rozbijały się na Islandii. Nawet co miesiąc! Dlatego amerykański rząd zaproponował, że zamiast sprzątać resztki samolotów, to będzie Islandii płacił odszkodowania, aby sami mogli się ich pozbywać. Gdy na plaży Sólheimasandur, w 1973 roku, rozbił się samolot, to prawdopodobnie rząd wyspy stwierdził, że nie ma potrzeby go usuwać i wrak stoi do dziś. Obecnie jest atrakcją turystyczną, do której można dostać się pieszo (4km w jedną stronę) po niezbyt wygodnym, żwirowym podłożu.

 

 

Najlepsze atrakcje Islandii, mapa

 

Islandia atrakcje mapa

1) Wodospad Skogafoss 2) Gorące Źródła na Islandii 3) Wodospad Seljalandfoss 4) Krater Kerid 5) Dyrhólaey 6) Jezioro Jökulsárlón 7) Wodospad Dettifoss 8) Góra Kirkjufell 9) Diamond Beach 10) Hverir 11) Wodospad Godafoss 12) Czarna plaża Reynisfjara 13) Lodowiec Vatnajokull 14) Kanion Studlagil 15) Landmannalaugar 16) Wrak Samolotu Nacy Douglas 17) Geysir 18) Wodospad Gullfoss 19) Park Narodowy Thingvellir

Islandia ma naprawdę wiele do zaoferowania i wszystkie wspaniałe krajobrazy wyspy, można by zwiedzać tygodniami.  Warto przed wyjazdem sprawdzić jakie ubrania spakować na Islandię oraz jak się tam ubrać. Jeśli chcielibyście nieco więcej się dowiedzieć o tej zielonej wyspie to wszystkie artykuły znajdziecie tutaj.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz