13 atrakcji w Bergamo, które warto zwiedzić. Co zobaczyć w Bergamo?

Bergamo to włoska perła przy samym Mediolanie, często omijana przez turystów, którzy kierują się bezpośrednio do stolicy Lombardii. Co warto Zobaczyć w Bergamo? Jakie atrakcje i zabytki warto zwiedzić w Bergamo? Przedstawiamy przewodnik po ciekawych miejscach w Bergamo. Przygotowaliśmy listę 13 ciekawych zabytków i ciekawostek z Bergamo.

Bergamo jest podzielone na dwie główne części, miasto dolne – Citta Bassa oraz miasto górne – Citta Alta. Obie mają nam do zaoferowania mnóstwo zabytków, kościołów oraz placów. Na górę miasta Bergamo możemy dostać się albo spacerem, autobusem albo specjalną kolejką Funicolare (kursuje z Via Vittorio Emanuele II), która jest jedną z atrakcji Bergamo.

Bazylika Santa Maria Maggiore Bergamo

Ten Kościół romański, znajduje się zaraz obok katedry Bergamo, jednak to Bazylika w pierwszej chwili zwraca uwagę przez charakterystyczne wejście. Przechodząc przez portal czerwonych lwów wita nas pozłacane wnętrze oraz barokowe elementy architektoniczne. Całość napawa przepychem, ściany przyozdobione są florenckimi arrasami. Kościół skończono budować 1137 z inicjatywy biskupa Bergamo, Grzegorza oraz obywateli Bergamo, którzy byli wdzięczni za uchronienie miasta przed suszą. Autorami wnętrza są Giovanni Angelo Sala i jego syn Gerolamo.

Na co zwrócić uwagę?

 • Portal Czerwonych Lwów (od Piazza Duomo) autorstwa Giovanniego da Campion;
 • Portal białych Lwów
 • Arrasy z Florencji oraz Antwerpii

 

Bazylika Santa Maria Maggiore Bergamo Godziny Otwarcia

Kościół otwarty jest dla zwiedzających od 9:00 do 12:00 oraz 14:30-18:00 od poniedziałku do środy oraz od 9-18 od czwartku do niedzieli. Msze święte w Bazylice Santa Maria Maggiore w Bergamo odprawiane są o 10:00 w dni powszednie oraz 11:00 – 12:15 w niedzielę.

Funicolare Bergamo, kolejka do Citta Alta

Wizytówka Bergamo, dzięki niej możemy dotrzeć z dolnego miasta Citta Bassa do Citta Alta. Przebija ona mury na wysokości końca viale Vittorio Emanuele II. Jaka jest cena biletu na funicolare? Zwyczajny bilet miejski wystarczy aby móc wsiąść do kolejki. 24h i 72h bilety należy pokazać motorniczemu przy wejściu. W miesiące w sezonie należy uzbroić się w cierpliwość bo wagonik zabiera tylko 50 osób i jeździ co 10-15min. Jeśli chcecie zobaczyć ładny widok Bergamo polecamy usiąść z tyłu(u dołu) jeśli chcecie obserwować linię i wspinaczkę wagonika, polecamy przód.

Na co zwrócić uwagę?

 • Mury Weneckie, które przebija Funicolare.
 • Widok na Citta Bassa z kolejki

 

Kolejka Funicolare S.Vigilio do Castello San Vigilio

A to perełka o której wie niewiele turystów, na końcu Citta Alta przy ulicy Largo di Porta S.Alessandro znajdziemy kolejną, dobrze ukrytą kolejkę. Jest ona znacznie dłuższa niż ta z Citta Bassa, a wagonik jest mniejszy. Po wyjeździe na górę należy udać się do Castello di San Vigilio, mała wspinaczka wynagrodzi nas pięknymi widokami panoramy Bergamo, Alp oraz przy odrobinie szczęścia zobaczycie z daleka Mediolan. Castello San Vigilio wybudowany został już w VI wieku, na jego terenie znajdywała się rzymska wieża wartownicza. Wysokość 496m n.p.m. gwarantowała doskonały widok na prealpy oraz okoliczne tereny. Zamek zamykany jest zaraz przed zachodem słońca lub około godziny 17:00 poza sezonem. Wejście jest darmowe.

Na co zwrócić uwagę:

 • Piękne panoramy Bergamo, idealne miejsce dla instagramowiczów
 • Ruiny Zamku San Vigilio
 • Widoki na prealpy

 

 

Weneckie Mury Bergamo

Ten charakterystyczny punkt na mapie miasta jest widoczny z dużej części Citta Bassa. Mury górują nad resztą Bergamo przypominając o strategicznym znaczeniu tej części Lombardii. Budowa została zainicjowana przez Republikę Wenecką w XVI wieku w celu wzmocnienia swojej obecności w tej części Lombardii. Budową zarządzał hrabia Sforza Pallavicino, który swój urząd zajął w 1561 roku. Całość kosztów budowy obliczono na 40000 dukatów, jednak całość w 1588 roku na zakończenie budowy kosztowała ponad 1000000 dukatów. Jak widać budowniczy autostrad mieli swój pierwowzór w dawnych Włoszech. Dziś mury mają ponad 6200 m, w niektórych miejscach ponad 50 metrów wysokości, a całości chroni ponad 14 bastionów.

Na co zwrócić uwagę?

 • Bramy wejściowe do miasta: Świętego Augustyna, Świętego Jakuba, Świętego Aleksandra, Świętego Wawrzyńca (teraz Giuseppe Garibaldiego)
 • Most przy bramie świętego Jakuba
 • Istnieje możliwość uczestnictwa w wycieczce, korytarzami i tunelami w murach weneckich w Bergamo z grupą Le Nottole

 

 

 

Katedra Bergamo

Jakie są godziny zwiedzania Katedry w Bergamo oraz ceny biletów w Katedrze? oto opis tego zabytku mieszczącego się w samym sercu Bergamo.

Ta Barokowa katedra stoi na miejscu dawnego kościoła im św Wincenta. Zaprojektowana przez Antonio di Pietro Averlino w XV w na polecenie Giovaniego Barozzi. Patronem kościoła jest święty Aleksander, tak samo jak całego miasta Bergamo. Katedra jest wpisana w kształt krzyża, z jedną nawą. W bocznych kaplicach znajdziemy obrazy i rzeźby z nawet XVI w autorstwa Andrea Previtalego, Giovanniego Battista Moroni czy Giovanniego Battisty Tiepoloi. Ołtarz został zaprojektowany przez Filippo Juvarra. Katedra jest otwarta od poniedziałku do piątku od 7:30 do 12:30 a po sjeście od 15:00 do 18:30. W soboty, niedzielę od 7:00 do 19:00 cały czas. Wejście jest darmowe. Wśród cennych przedmiotów, które wzbogacają skarb Katedry, jest jeden szczególnie godny uwagi: Tiara Błogosławionego Papieża Jana XXIII

 

 

Biblioteka Angelo Mai w Bergamo

Co zobaczyć w Bergamo? z pewnością, tę atrakcję. Ten duży, przykuwający uwagę budynek zaraz obok Piazza Vecchia to właśnie najważniejsza biblioteka w Bergamo. Znajdziemy w niej zbiór najstarszych dokumentów historycznych i miejskich o Bergamo. Civica Biblioteca Angelo Mai di Bergamo w Palazzo Nuovo olśniewa białą fasadą oraz kolumnadą od frontu placu. Biblioteka powstała 13 lutego 1768, kiedy to kardynał Giuseppe Alessandro Furietti przekazał swój zbiór liczący 1363 tomów jako darowiznę dla miasta. Dziś biblioteka posiada ponad 700.000 ksiąg, 2150 inkabułów, ponad 10.000 czasopism a także duże zbiory rycin i manuskryptów. Jest to jeden z najpokaźniejszych i najważniejszych zbiorów we Włoszech. Palazzo Nuovo jest też miejscem spotkań Włochów, którzy często spożywają na schodach posiłki podziwiając plac Vecchia.

biblioteka angelo mai bergamo

 

Piazza Vecchia w Bergamo

Co znajduje się na Piazza Vecchia? Co zwiedzić w Bergamo? Główny plac Citta Alta w Bergamo, łączy w sobie wiele atrakcji oraz ciekawych miejsc. Na północnej ścianie placu znajduje się Biblioteka Angelo Mai, ścianę północno-zachodnią zdobi Palazzo del Podesta oraz Campanone, czyli Wieża Miejska w raz z Museo Delle Storie di Bergamo. Od strony południowo-zachodniej plac zamyka Palazzo della Ragione, przez który możemy dostać się do Piazza Duomo(piazza Padre Reginaldo Giuliani) i do Katedry oraz Bazyliki Bergamo. W centralnej części placu znajduje się fontanna Contarini, która powstała w 1780 roku. Na krótką chwilę została zamieniona z pomnikiem Garibaldiego – jednak w XX wieku powróciła na swoje pierwotne miejsce. Jest to miejsce spotkań Włochów i główny plac na którym organizuje się lokalne wydarzenia.

piazza vecchia bergamo

 

via Gombito oraz via Bartolomeo Colleoni, Bergamo

Główna ulica Citta Alta prowadząca od Funicolare przez Piazza Vecchia, aż do Piazza della Cittadella. Znajdziemy tam, wiele restauracji, sklepów i punktów usługowych. W okolicach weekendu w sezonie, ulica jest zatłoczona przez turystów, dlatego jeśli nie lubimy zgiełku, może warto skorzystać z innych równie pięknych uliczek w okolicach via Bartolomeo Colleoni. W pierwszej połowie będziemy mogli podziwiać Piazza Mercato delle Scarpe, które znajduje się zaraz obok stacji Funicolare, dalej znajdziemy Torre del Gombito. Pomiędzy via Gombito a via Bartolomeo Colleoni znajduje się Piazza Vecchia w raz z dostępem do Katedry Bergamo, Bazyliki Bergamo oraz Wieży miejskiej. Obok znajdziemy także Bibliotekę Angelo Mai, a idąc dalej w górę miasta znajdziemy Teatro Sociale oraz ogrody Giardino di Casa Tresoldi. Ulica zakończona jest placem Cittadella słynnym dzięki znajdującym się tam muzeom.

 

Piazza della Citadella i Muzea w Bergamo

Plac łączący dwa bardzo popularne Muzea w Bergamo i Lombardii. Jakie muzea zobaczyć w Bergamo?

Museo Civico di Scienze Naturali di Bergamo

Miejskie Muzeum Historii Naturalnej w Bergamo posiada ponad 55.000 okazów w swoich zasobach, kluczową częścią zbioru jest kolekcja „Paleontologia Bergamo”, który zbiera skamieniałości z obszaru Prowincji Bergamo. Większość z eksponatów jest przechowywana w zbiorach głównie w celu naukowym, niektóre stanowią także archiwum naturalistyczne. Druga kolekcja, “Paleontologia spoza Bergamo”, zawiera obiekty spoza Włoch.

Museo Civico di Scienze Naturali di Bergamo czynne jest: od kwietnia do września w godzinach: 9:00-13:00 oraz 14:30-18:00, w sobotę, niedzielę od 10:00 do 18:00. W pozostałe miesiące zamykane jest pół godziny wcześniej. Muzeum jest zamknięte w poniedziałek.  Bilet kosztuje 3,00 EUR.

Civico Museo Archeologico

Miejskie Muzeum Archeologiczne w Bergamo założone zostało w 1561 roku kiedy to zarządzeniem Rady Miasta Bergamo powstał Zbiór Antyków w Pallazo della Ragione. W 1770 roku zbiór przeniesiono do budynku nad Fontanone.  W 1960 roku Muzeum zostało przeniesione do XIV-wiecznego Palazzo Visconteo della Cittadella, gdzie jest do dziś. Civico Muiseo Archeologico składa się z sekcji takich jak: prehistorycznej, egipskiej, rzymskiej, wczesnochrześcijańskiej i lombardzkiej.
 
Civico Muiseo Archeologico di Bergamo czynne jest: od Kwietnia do Września w godzinach: 9:00-13:00 oraz 14:30-18:00, w sobotę, niedzielę od 10:00-13:00 oraz 14:00-18:00. W pozostałe miesiące zamykane jest pół godziny wcześniej. Muzeum jest zamknięte w poniedziałek.  Bilet kosztuje 3,00 EUR.

PIazza della Citadella Bergamo

 

Cimitero Monumentale Di Bergamo

Pierwsze wspomnienia o cmentarzu w Bergamo sięgają roku 1892. W roku 1896 architekt Ernesto Pirovano wygrywa konkurs i w tym samym roku rozpoczynają się procedury związane z wywłaszczaniem ziemi. Sama budowa rozpoczęła się w 1900 roku, ale została wstrzymana w 1905 roku w związku z różnego rodzaju problemami. W 1910 roku budowa ruszyła ponownie i została ukończona w 1913 roku, a ostatni etap prac budowlanych był wykonywany przez spółkę należącą do Pirovano. Płaskorzeźba, która zdobi mauzoleum przedstawia Miserere (Psalm 51) i jest dziełem rzeźbiarza Ernesto Bazzaro. Pozostałe dekoracje są autorstwa Emilio Buzzetti. W projekcie swój udział miał również Enrico Colombo, który zajmował się między innymi bramą z kutego żelaza.

Cimitero Monumentale Di Bergamo znajduje się na obrzeżach miasta (Piazzale del Cimitero 21). Jest to północno-wschodnia część miasta i choć jest dość odległa od ścisłego centrum łatwo dostać się tam z pomocą komunikacji miejskiej. Do cmentarza dojedziecie tramwajem, który startuje z przystanku obok dworca w Bergamo. Przystanek, na którym należy wysiąść to BG S. Fermo. Rozkłady jazdy tramwaju możecie znaleźć tutaj: http://www.teb.bergamo.it/it/il-mio-viaggio/fermate-e-orari
Jeżeli zamierzacie w Bergamo zwiedzać więcej miejsc korzystając z miejskich autobusów polecamy Wam bilety czasowe. O komunikacji w Bergamo napisaliśmy już wcześniej

Monastero d’Astino

Monasterium d’Astino położone jest u zobczu wzgórza d’Astino – niedaleko centrum Bergamo. Okoliczne pola i wzgórza nadają wiejski wygląd temu miejscu, bądź co bądź tylko kilka kilometrów od Citta Alta. Kiedyś klasztor walombrozjański, wybudowany w 1107 roku. Dziś już nie pełni swojej roli – został odnowiony w 2015 roku i pełni rolę atrakcji turystycznej. Znajdziemy w nim średnią restauracje włoską oraz kościół Grobu Pańskiego z XVI-wiecznymi elementami chóru, sklepienia oraz ołtarza. Monastero d’Astino otwarty jest od 10.00-12.00; 14.00-17.00 a wstęp jest bezpłatny.

monasterium Monastero d'astino bergamoBooking.com

Mapa Atrakcji Bergamo

1 ) Dworzec Główny w Bergamo, Stazione Centrale

2) Porta Nuova w Bergamo

3) Centrum Citta Bassa

4) Bazylika św. Aleksandra w Bergamo

5) Kolejka Funicolare w Bergamo

6) Mury Weneckie w Bergamo

7) via Gombito oraz via Bartolomeo Colleoni

8) Biblioteka Angelo Mai w Bergamo

9) Piazza Vecchia

10) Katedra w Bergamo

11) Bazylika w Bergamo

12) Piazza Cittadella i Muzea w Bergamo

13) Funicolare San Vigilio

14) Zamek San Vigilio

15) La Marianna – miejsce narodzin lodów Straciatella

16) Porta San Giacomo oraz Mury Weneckie

17) Cmentarz Monumentale w Bergamo

18) Monasterium w Astino

Dodaj komentarz