11 najlepsze atrakcje, Brno i okolice. Co zobaczyć w Brnie? Atrakcje, muzea i zabytki? - BelSole

11 najlepsze atrakcje, Brno i okolice. Co zobaczyć w Brnie? Atrakcje, muzea i zabytki?

Jeśli szukasz ciekawego i ekscytującego miejsca na wakacje, to nie szukaj dalej niż Brno w Czechach! To piękne miasto jest domem dla jednych z najlepszych atrakcji w Europie. Od muzeów, poprzez parki, aż po restauracje – w Brnie każdy znajdzie coś dla siebie. Oto nasze 11 najlepszych atrakcji Brna, zapraszamy na przewodnik i poradnik po atrakcjach turystycznych Brna.

 

Co zobaczyć w Brnie

 

zwiedzanie Brna

Brno to drugie co do wielkości miasto w Czechach, ma trochę ponad 380 000 mieszkańców. Miasto znajduje się u zbiegu dwóch rzek, Svitava i Svratka. Centrum Brna nie jest duże ale za to pełne atrakcji, do tego w okolicy miasta znajdziecie wiele ciekawych miejsc. Na ulicach znajdziecie też wiele rzeźb i dzieł sztuki wystawianych przez artystów czy Galerię Morawską.

Brno to też stolica kraju południowomorawskiego, gdzie znajdziecie pełno klimatycznych winnic, posesji i zameczków chateau. Polecamy wypożyczyć samochód lub jechać własnym po okolicach Brna, by zwiedzić także najlepsze miejsca w okolicach Brna.

Jak dojechać do Brna? Możecie tutaj dojechać samochodem z Polski, praktycznie cały czas autostradą. Możecie też wybrać się na przykład pociągiem w Pragi, podróż trwa tylko 2,5 h. 

 

Hrad Špilberk

 

Zamek w Brnie

Hrad Špilberk to duży zamek położony w centrum Brna na wzniesieniu Park Hradu Špilberk. Zamek został zbudowany w XIII wieku i był używany jako rezydencja królewska, więzienie i forteca wojskowa. Obecnie zamek jest otwarty dla zwiedzających i mieści się w nim muzeum. 

Bilet do muzeum na zamku kosztuje 160 CZK, bilet ulgowy to koszt 95 CZK. Aby wejść na wieżę za zamku, należy zapłacić 90 CZK, za bilet ulgowy należy uiścić opłatę 55 CZK. Bilet do Kazamat to koszt 140 i 85 CZK.

Jeśli nie chcecie płacić, wejście na plac przed zamkiem jest darmowe – a widoki na miasto są super!

 

Stare miasto w Brnie

 

Brno stare miasto

Brno ma małe Stare miasto ale bardzo ciekawe i klimatyczne. Znajduje się tutaj wiele z wymienionych atrakcji. W samym centrum znajdują się dwa główne place, Namesti Svobody oraz Zelny Trh. Na Namesti Svobody znajdziecie Morovy Sloup czyli kolumnę zarazy wzniesioną w 1679 r oraz zegar astronomiczny w kształcie dziwnego czarnego posągu. Centrum w dużej części otoczone jest zielenią, podobną do krakowskich plant. Na zachód od centrum znajduje się Park Hradu Spilberk z górującym nad centrum miastem. W centrum Brna znajdziecie wiele kawiarni, restauracji i ciekawych miejsc do zwiedzenia w Brnie.

 

Katedra św. Piotra i Pawła

 

Katedra Brno

Ta oszałamiająca katedra jest obowiązkowym punktem dla każdego odwiedzającego Brno. Została zbudowana w XII wieku i jest jednym z najstarszych kościołów w mieście. Katedra oferuje także wyjście na wieżę nad kościołem (około 2 EUR)

 

Stará radnice

 

Ratusz Brno

Stará radnice, czyli Stary Ratusz, jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Brnie. Został zbudowany w XIV wieku i przez wieki służył jako centrum administracyjne miasta. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miejskie i jest popularnym celem wycieczek turystycznych. Budynek jest ozdobiony wieloma pięknymi gotyckimi rzeźbami. Możecie także wejść na platformę widokową mieszczącą się na wieży Ratusza.

 

Morawskie winnice

 

Winnice Mikulov
Winnice pod Mikulovem w okolicach Brna

Czechy się może nie kojarzą, ale znajdziecie tutaj wiele winnic, zwłaszcza na południe od Brna. Wystarczy wyjechać 30 km za miasto, żeby móc odwiedzić jedną z najlepszych okolicznych winnic i spróbować bardzo dobrego czeskiego wina. Najlepiej do Brna jechać jesienią, jeśli chcecie spróbować degustacji lub słynnego Burcaka. Z winnic polecamy Sonberk, Vnarstvi Volarik, Stary Vrch, Vajbar, Chateau Valtice.

 

Podziemne Brno

 

W Brnie znajdziecie także, schrony nuklearne. 10-Z Bunkier znajduje się głęboko pod zamkiem Spilberk i mogło schronić pół tysiąca mieszkańców.  Pod ziemią znajduje się własny zbiornik na wodę, centrale telefoniczne, pomieszczenia gospodarcze, a także źródło prądu.

 

Muzeum Morawskie

 

To muzeum jest poświęcone historii i kulturze Moraw, regionu we wschodnich Czechach. Jest to świetne miejsce, aby dowiedzieć się o regionie przeszłość i teraźniejszość. Bilet do Muzeum Morawskiego kosztuje 230 CZK za bilet normalny i 140 CZK za bilet ulgowy. Muzeum czynne jest od środy do niedzieli, od 9:00 do 17:00 w dni powszednie, od 10:00 w soboty i od 13:00 w niedzielę.

 

Mikulov

 

Mikulov atrakcje

Mikulov to przepiękne małe miasteczko na południu Moraw, jeśli szukacie bajecznych scenerii niczym z Włoch, nie musicie daleko latać, wystarczy jechać do Czech. Mikulov znajduje się około 3,5 h drogi z Krakowa i Katowic. 

To jedno z najładniejszych miasteczek Czech, to też miejsce pełne wina, sztuki, muzeów i fajnego południowego klimatu. Więcej o atrakcjach Mikulova dowiecie się tutaj.

 

Galeria Morawska

 

Galeria Morawska jest jednym z największych muzeów sztuki w Czechach. Znajduje się w niej kolekcja obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki od średniowiecza do współczesności. Galeria mieści się w paru obiektach. Za bilet do Willi Jurkovicza należy zapłacić 100 CZK za normalny i 50 CZK za bilet ulgowy. Za wstęp do muzeum Josefa Hoffmanna, należy zapłacić 80 CZK za normalny i 40 CZK za ulgowy.

 

Zoo w Brnie

 

Zoo w Brnie

Zoo w Brnie to świetne miejsce, by zabrać dzieci na wycieczkę całodniową. Jest domem dla ponad 500 zwierząt, w tym lwów, tygrysów i słoni. Zoo w Brnie znajduje się przy U Zoologické zahrady 46, 635 00 Brno-Bystrc. Bilet normalny kosztuje 150 CZK, bilet ulgowy kosztuje 110 CZK. Za bilet rodzinny należy zapłacić 450 CZK (2+2), są to ceny w sezonie od marca do października. 

 

Willa Tugendhatów

 

ile kosztuje bilet do Willi Tugendhat

Willa Tugendhatów jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej znanych zabytków Brna. Została zaprojektowana przez światowej sławy architekta Ludwiga Miesa van der Rohe i jest uważana za jeden z najbardziej znaczące przykłady architektury modernistycznej.

Zobaczcie więcej o Willi Tugendhatów.

 

Co zjeść w Brnie?

 

co zjeść w Brnie

My uwielbiamy czeski klasyk jakim oczywiście jest smażony syr z kofolą lub piwem. Dla jedzących mięso polecamy Svíčková na smetaně lub tradycyjny gulasz z knedlikiem. Z miejsc które możemy Wam polecić, zajrzyjcie do Stopkova Plzeňská Pivnice (5, Česká 163) lub do Element Bar & Restaurant (Běhounská 108/7)

Mamy nadzieję, że miło spędzisz czas w Brnie! Daj nam znać, jeśli masz jakieś inne propozycje rzeczy do zobaczenia i zrobienia w tym pięknym mieście.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o okolicy, sprawdź nasz wpis o największych darmowych atrakcjach w Wiedniu. A po więcej inspiracji podróżniczych

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz