11 najlepsze atrakcje, Ostrawa i okolice. Co zobaczyć w Ostrawie? Czeskie Katowice? - BelSole

11 najlepsze atrakcje, Ostrawa i okolice. Co zobaczyć w Ostrawie? Czeskie Katowice?

Ostrawa to miasto, które zazwyczaj mijamy jadąc na południe Czech lub do Austrii – jest to jednak miejsce z całkiem bogatą historią i ciekawymi atrakcjami. W tym tekście opowiemy jakie atrakcje Ostrawa ma Wam do zaoferowania. Co zobaczyć w Ostrawie, jakie atrakcje turystyczne zwiedzić, co robić i jak wygląda zwiedzanie Ostrawy. Zapraszamy Was na przewodnik i poradnik po tym ciekawym Czeskim mieście.

 

Co zobaczyć w Ostrawie?

 

Ostrawa co robić
Panorama Ostrawy wieczorem

Ostrawa to średniej wielkości miasto na północy Czech w kraju morawsko-śląskim, blisko granicy z Polską – dlatego jest często celem wycieczek jednodniowych polskich turystów.  Wielu złośliwych, nazywa to miasto czeskimi Katowicami – jednak patrząc na to jaką pracę wykonały Katowice i Ostrawa – w tym momencie to już jest komplement. W przeszłości Ostrawa była centrum górnictwa węgla kamiennego i przemysłu hutniczego, obecnie przekształcając się w miasto nowoczesne i kulturalne. W Ostrawie znajdują się liczne muzea, teatry, galerie sztuki oraz rozbudowane centra handlowe. Miasto jest również znane z festiwali muzycznych i imprez sportowych. Atrakcje turystyczne Ostrawy zasadniczo znajdują się w dwóch miejscach, w ścisłym centrum i okolicach centrum (parki i Zoo).

Ostrawa Poruba
Ostrawa Poruba (dzielnica Ostrawy) i jej wizytówka Porubský arc

Zwłaszcza jeśli chodzi o Dolni Vitkovice, Zoo czy Landek Park – musicie wsiąść w komunikację zbiorową lub samochód, żeby tam dojechać. W samym centrum znajdziecie oczywiście Rynek w Ostrawie, Katedrę w Ostrawie, Muzeum Ostrawskie, wieża widokowa i zamek w Ostrawie. Warto podjechać do centrum na parę godzin by zobaczyć te miejsca, zjeść lunch/obiad lub napić się kawy z widokiem na rynek a następnie podjechać do Zoo oraz do Dolni Vitkovice. Parking w Ostrawie znajduje się bardzo blisko centrum, my korzystaliśmy zazwyczaj z tego obok kościoła Świętego Wacława. Z tego miejsca blisko do atrakcji w centrum Ostrawy.

Zacznijmy listę najlepszych atrakcji Ostrawy!

 

Masarykovo náměstí

 

Rynek w Ostrawie
Rynek w Ostrawie w deszczowy dzień

Co zwiedzić w Ostrawie? Masarykovo náměstí to główny plac i rynek w Ostrawie, który został nazwany na cześć pierwszego prezydenta Czechosłowacji – Tomasza Masaryka. Plac ten jest otoczony różnymi ciekawymi atrakcjami, w tym znajdziecie tutaj Stara Arena (teatr), Muzeum Ostrawskie czy kolumnę Mariánský morový sloup (Kolumna Maryjna Zarazy z 1702 r. Najstarsza zachowana rzeźba barokowa w mieście). To też miejsce, gdzie jak na Ostrawę, znajdziecie sporo restauracji i kawiarenek. Jest to w końcu centrum miasta, Czesi spędzają tutaj wieczory i bawią się ze znajomymi.

 

Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie

 

Katedra w Ostrawie
Odnowiony budynek katedry w Ostrawie

Katedra Boskiego Zbawiciela to jeden z najważniejszych zabytków Ostrawy, pochodzący z 16 lipca 1889 roku budynek ten wyróżnia się z dala swoją imponującą architekturą neorenesansową. Katedra jest związana z historią miasta i jest jednym z najważniejszych symboli religijnych w regionie. W roku 2014 katedra została gruntownie odrestaurowana, zmieniono kompletnie kolory jej elewacji.

 

Wieża widokowa ratusza

 

Wieża widokowa ratusza
Wieża widokowa ratusza

Co zobaczyć w Ostrawie? Jest to najwyższa wieża ratuszowa w Republice Czeskiej. Cała wieża mierzy 85,6 metra, a taras widokowy znajduje się na wysokości 73 metrów. Na taras widokowy prowadzi winda. Z tarasu można podziwiać piękny widok na okolicę oraz obszary przygraniczne Polski. W dobrych warunkach pogodowych można dostrzec najwyższą górę Moraw – Pradziad.

Ile kosztuje bilet na wieżę widokową w Ostrawie?

Dorośli – 60 CZK
Dzieci od 7 do 15 lat – 40 CZK
Dzieci od 4 do 6 lat – 20 CZK

Posiadacze karty Beskydy Card mogą liczyć na 20% obniżenie ceny.

Godziny otwarcia wieży widokowej w Ostrawie:

Marzec – Październik: 9:00 – 19:00
Listopad – Luty: 9:00 – 17:00

 

Slezskoostravský hrad

 

Zamek w Ostrawie
Zamek w Ostrawie (nie jest to może największy zamek jaki zobaczycie 😉 )

Slezskoostravský hrad to mały zamek, który został zbudowany w XIV wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków Ostrawy. Budynek ten jest znany ze swojej gotyckiej architektury oraz bogatej historii, w której pełnił różne funkcje, m.in. był siedzibą lokalnych władców i magistratu miejskiego. Obecnie zamek jest dostępny dla turystów, którzy mogą podziwiać jego unikalną architekturę i historię.

O Zamku jest parę legend, jedna z nich głosi – że pod jego zabudowaniami znajdują się skarby, które można zobaczyć tylko w Wielki Piątek, jednak precjozów pilnuje strażnik, który rozwala ciekawskim czaszki… uroczo. Na zamku możecie też podobno zobaczyć białą damę, kto ją zobaczy umrze następnego dnia. Jak widać Czesi na zamku mają dość mroczne legendy

Ile kosztuje bilet na zamek w Ostrawie?

Bilet dla dorosłych kosztuje 80 CZK, dla dzieci od 6 do 15 rż 40 CZK, studenci i seniorzy zapłacą za bilet też 40 CZK

Godziny otwarcia:
styczeń – luty: zamknięte

marzec – maj: wtorek – niedziela 10:00 – 17:00

czerwiec – sierpień: wtorek – niedziela 9:00 – 19:00

wrzesień – listopad: wtorek – niedziela 10:00 – 17:00

grudzień:  poniedziałek – niedziela 9:00 – 19:00

 

Rzeka Ostravice

 

Rzeka Ostravice
Rzeka Ostravice w pochmurny dzień

Rzeka Ostravice to ważny element krajobrazu Ostrawy, przepływający przez centrum miasta i oferujący liczne atrakcje turystyczne. Rzeka jest popularnym miejscem do odpoczywania i rekreacji na świeżym powietrzu, a także do organizowania różnego rodzaju wydarzeń i imprez. Wzdłuż rzeki znajduje się wiele parków i terenów zielonych, które są idealnym miejscem do relaksu. Z brzegów rzeki blisko na zamek w Ostrawie, na rynek czy do Katedry. Dobre miejsce na spacer w Ostrawie.

 

Zoo w Ostrawie

 

Zoo w Ostrawie
Zoo w Ostrawie – wejście

Zoo w Ostravie to jedna z największych atrakcji turystycznych w Ostrawie, z ponad 4000 zwierzętami reprezentującymi ponad 400 gatunków. W zoo znajdują się liczne zwierzaki, żyjące w wielu biomach w tym w tropikalnych szklarniach, terrariach czy specjalnych basenach, fajna atrakcja dla dzieci jak i dorosłych. 

Ile kosztuje bilet do Zoo w Ostrawie? Ceny różnią się w zależności od sezonu. Sezon letni trwa od 1.4. do 31.10. a sezon zimowy od 1.11. do 31.3

Cena w sezonie letnim wynosi 160 CZK i a w zimowym 110 CZK.

 

Ostravské muzeum

 

Muzeum Ostrawskie
Muzeum Ostrawskie

Ostravské muzeum to jedno z najważniejszych muzeów w mieście, które prezentuje historię i kulturę regionu. Muzeum składa się z kilku oddziałów, w tym muzeum sztuki, rzemiosła, archeologiczne, muzeum historii Ostrawy i innych. W muzeum można zobaczyć liczne zabytki i eksponaty, które pokazują różne aspekty historii Ostrawy i regionu.

Ile kosztuje bilet do Muzeum Ostrawskiego?

Za bilet normalny musicie zapłacić 60 CZK. 120 CZK kosztuje bilet rodzinny  (2 + 2)

Godziny otwarcia Muzeum Ostrawskiego:

Od poniedziałku do piątku: 9:00 – 17:00
Soboty: 9:00 – 13:00
Niedziele: 13:00 – 17:00

 

Kostel svatého Václava

 

kościół świętego Wacława

Kostel svatého Václava to zabytkowy kościół, który został zbudowany w stylu neogotyckim na początku XX wieku. Ot jeden z dwóch najważniejszych kościołów w Ostrawie 🙂

 

Dolni Vitkovice

 

Dolni Vitkovice
Dolni Vitkovice

Co robić w Ostrawie? Dolni Vitkovice to historyczny kompleks przemysłowy, który był niegdyś jednym z najważniejszych centrów hutnictwa i przemysłu w regionie. Obecnie kompleks ten jest udostępniony dla turystów i stanowi ważną atrakcję turystyczną. W Dolni Vitkovice znajdują się liczne muzea, wystawy, a także różnego rodzaju atrakcje, takie jak mały i duży świat techniki, ściana wspinaczkowa, hala gong i wieża widokowa Bolt Tower. Cały kompleks jest bardzo duży i będziecie potrzebować sporo czasu na zobaczenie wszystkiego. Wejście do Parku jest od strony ulicy Vitkovicka i Ruska.

Bolt Tower
Bolt Tower w Dolni Vitkovice

Przykładowe ceny biletów do kompleksu Dolni Vitkovice.

Bolt Tower: 200 CZK, Wielki piec: 250 CZK, Wielki Świat Techniki: 290 CZK, Galeria Gong: 90 CZK.

 

Landek Park

 

Landek Park
Landek Park

Landek Park tereny po starej kopalni Anzeln, powstało tutaj muzeum górnictwa a także tereny zielone do rekreacji. Muzeum znajduje się oczywiście w części pod ziemią i można nawet przejechać się starą kolejką górniczą. W Landku znajdziecie także ścieżki edukacyjne oparcie o odkrywki i eksponaty archeologiczne znalezione tutaj na terenach Landek Park. 

 

Wielki Świat Techniki

 

W Dolni Vitkowice znajdziecie dwa ciekawe miejsca – Mały i Wielki Świat Techniki. To centra edukacyjne, gdzie nie tylko możecie zwiedzać – ale także uczestniczyć w interaktywnych wystawach. Znajdziecie tutaj świat dzieci, świat nauki i odkryć, świat cywilizacji i świat natury. Dorosłych uspokajamy – te atrakcje to także dobra zabawa dla dorosłych. Ile kosztują bilety do Wielkiego Światu Techniki? Bilet normalny kosztuje 290 CZK, ulgowy 230 CZK. Zwiedzanie całości (Duży Świat Techniki) trwa około 4 do 5 godzin, a centrum otwarte jest od 10:00 do 18:00 od wtorku do niedzieli.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz