12 najlepsze atrakcje Pag, co zobaczyć na Pag? Marsjańska wyspa pełna owiec - BelSole

12 najlepsze atrakcje Pag, co zobaczyć na Pag? Marsjańska wyspa pełna owiec

Pag to wyjątkowa chorwacka wyspa, pełna skrajności i wyróżniająca się na tle innych. Zapraszamy Was na przewodnik po najlepszych atrakcjach Pag. Powiemy co zobaczyć na Pag, co zwiedzić na Pag i co kupić na Pag. Tego wszystkiego dowiecie się z poradnika i przewodnika po najlepszych atrakcjach turystycznych Pag. Zapraszamy!

 

Co zobaczyć na Pag?

 

Pag
Miasteczko na Pag

Pag to piękna wyspa położona na Morzu Adriatyckim, w Chorwacji. Jest znana z produkcji soli, koronek oraz wyjątkowej sera owczej – paskiego sira. Charakteryzuje się suchym klimatem, wiatrami, skalistym krajobrazem i długimi plażami. Na Pag znajdziecie dwa główne miasta jakimi są Pag i Novalja, przy tej drugiej mieści się słynna plaża Zrce, znana z imprez i muzyki. Pag najlepiej zwiedzać samochodem, punkty nie są od siebie bardzo oddalone – sama wyspa jest jednak jedną z największych chorwackich wysp. Poniżej znajdziecie listę najlepszych i najciekawszych miejsc na Pag oraz ich mapę (na końcu). Co zobaczyć na Pag? Oto lista atrakcji turystycznych Pag:

 

Pustynia na Pag

 

Pag punkty widokowe

Co zobaczyć na Pag? Pag ma dość charakterystyczny pustynno-kamienisty krajobraz. Od wewnętrznej strony lądu znajdziecie pas marsjańskiego jałowego krajobrazu z nielicznymi krzewami i niską roślinnością, bardziej przypominający Afrykę niż okoliczne zielone tereny. Krajobraz taki spowodowały okoliczne silne wiatry Bora oraz ukształtowanie terenu. 

Najlepsze punkty widokowe na ten skalisty krajobraz znajdują się:

Na północ od miasteczka Pag, nazwa miejsca: Paška Vrata, na południe, nazwa: Vidikovac Dubočica. Na południe od Povljana (Povljana Viewpoint),

 

Plaże na Pag (Zrce)

 

Plaże na Pag
Plaże na Pag

Na Pag znajdziecie też urocze plaże idealne do plażowania w gorący dzień. Najpiękniejsze znajdują się w okolicy miasteczka Novalja, Bertnica Beach, Jadra czy słynna plaża Zrce na której możecie też zabawić się w dyskotekach i barach. Pag oferuje też mniejsze zatoczki z mniejszą ilością tłumów – jednak należy wcześniej do nich dojechać zazwyczaj bocznymi drogami i nie są tak dobrze zorganizowane.

 

Ser z Pag

 

Ser z Pag
Ser z Pag

Co kupić na Pag? Co zjeść na Pag? To jeden z popularniejszych produktów spożywczych Chorwacji. Produkowany tylko tutaj ser z Pag Paski Sir to żółty twardy ser, który możecie kupić na Pag i w okolicy. Ten owczy ser jest smaczny, delikatny, twardy i na miejscu kosztuje całkiem sporo – jednak warto go spróbować! Możecie go też w kupić na targowiskach nie tylko na Pag ale i na przykład w Zadarze.

 

Miasto Pag

 

Miasto Pag
Miasto Pag

Co zwiedzić na Pag? Jest to największe miasto na Pag, mieszczące się w centrum wyspy przy charakterystycznym półwyspie wewnątrz lądu. Miasto ma bogatą historię i wspomina się o nim nawet w X wieku, wcześniej jednak umiejscowione było parę kilometrów od centrum na południe. Z miasto Pag pochodzi również słynna pamiątka z Pag – koronka Paška čipka. W Pag warto zobaczyć promenadę, Bazylikę Wzniebowzięcia, Pałac Książąt, Posą Koronarki oraz słynny most.

 

Novalja

 

Novalja
Novalja

Novalja jest niewielkim miastem położonym na wyspie Pag w Chorwacji. Jest to popularne miejsce turystyczne, szczególne wśród młodych ludzi, ze względu na bliskość jednej z najbardziej znanych plaż w Europie – Zrće, znanej z nocnych imprez i festiwali muzyki elektronicznej. Novalja posiada również wiele atrakcji historycznych, takich jak starożytny akwedukt i ruiny rzymskich budowli. W mieście znaleźć można wiele restauracji oferujących świeże owoce morza i lokalne specjały, a także wiele sklepów i bazarów z lokalnym rękodziełem i biżuterią. Piękne plaże, czyste morze i malownicze krajobrazy sprawiają, że Novalja jest wymarzonym miejscem na wakacje.

 

Crkva sv. Katarina

 

Crkva sv. Katarina
Crkva sv. Katarina

Co zobaczyć na Pag? To mała atrakcja Pag w Novalja, jeśli już będziecie w mieście możecie odwiedzić ten mały kościół. Jest on wciśnięty pomiędzy inne budynki, ale w pewien sposób jest uroczy dzięki swojej architekturze i umiejscowieniu wśród drzew i palm.

 

Trójkąt Bermudzki z Pag

 

Pag ma swój trójkąt bermudzki, właściwie jest to Trójkąt Paski… albo Paški trokut. Niedaleko Novalja znajduje się charakterystyczne ukształtowanie terenu w formie czworokąta w pobliżu wsi Kustići. Chorwaccy ufolodzy powiązali istnienie formacji z serią występowania UFO. Dojedziecie tutaj ze wsi Caska – ogólnie, nie jest to nawet trójkąt 😉

 

Koronki z Pagu

 

Koronki z Pagu
Koronki z Pagu

To nie są zwyczajne koronki – w 2009 roku, chorwackie koronkarstwo zostało uznane przez UNESCO jako część niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to jeden z najpopularniejszych rękodzieł w tej części Europy. Produkowało się je w szkole dla dziewcząt z klasztoru Świętej Małgorzaty z Pagu, przez kolejne lata Paška čipka (tak po chorwacku nazywa się koronka z Pagu) zyskiwała na popularności. W mieście Pag będziecie mogli zobaczyć pomnik koronkarki na cześć kobiet dziergających te małe dzieła sztuki.

 

Most na Pag oraz Tvrđava Fortica

 

Most na Pag
Most na Pag

Dziwnie jest umieszczać most na liście atrakcji, do tego jest on stosunkowo nowy w porównaniu do innych atrakcji Pag. Most Pag to żelbetowy most łukowy. Most jest spory, ma 301 metrów długości, 9 metrów szerokości oraz 27,6 metra wysokości. Z pobliskiego miejsca zwanego Tvrđava Fortica, możecie podziwiać panoramę Pag, gór Velebit oraz właśnie mostu na ich tle. Znajdziecie tutaj też oczywiście ruiny starej fortecy.

 

Talijanova buža

 

W wolnym tłumaczeniu, jest to po prostu włoska dziura czyli rzymski akwedukt który miał zaopatrywać w wodę pitną miasto Novalja, centrum wyspy. Łączył on rzymskie miasto Cissa (Caska) z Novalja. Wejście do tego podziemnego akweduktu znajduje się w muzeum miejskim. Został zbudowany w I wieku naszej ery w okresie Cesarstwa Rzymskiego i do dziś zachował się ponad 1 km tego tunelu. 

 

Stari grad Pag

 

Stary Pag to miejsce w którym kiedyś znajdowało się miasto Pag, po przegranej wojnie z Zadarem, mieszkańcy przenieśli je w inne miejsce.  W XV wieku, miasto zostało przeniesione w pobliże miejsc, w których znajdują się saliny. Na miejscu dostępny jest parking dostęp do zwiedzania starożytnego miasta nie jest obłożony żadną opłatą.

 

Owce na Pag

 

Owce na Pag
Owce na Pag

Przez produkcję Paskiego Sira na wyspie znajdziecie wiele owieczek, polecamy porobić sobie klimatyczne zdjęcia z owieczkami lub je po prostu pogłaskać (o ile będą chcieć!)

 

Atrakcje Pag mapa

 

Najlepsze atrakcje Pag mapa

1) Most na Pag 2) Tvrđava Fortica 3) Miasto Pag 4) Ruiny starego miasta Pag 5) Novalja 6) Trójkąt Bermudzki Pag 7) Muzeum Miast Novalja 8) Kościół Świętej Katarzyny 9) Plaża Zrce

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz