11 najlepsze atrakcje, PULA i okolice. Co zobaczyć i zwiedzić w Puli? - BelSole

11 najlepsze atrakcje, PULA i okolice. Co zobaczyć i zwiedzić w Puli?

Położona na siedmiu wzgórzach Pula to urokliwe miasto półwyspu Istria, położone tuż nad lazurowym Adriatykiem. Tutejsza architektura i klimat przywołują skojarzenia z Rzymem. Co warto zobaczyć w portowym mieście? Jakie są najlepsze atrakcje Puli? Poznajcie nasz przewodnik, prezentujący 11 najciekawszych i najlepszych miejsc w Puli! Oto, poradnik i przewodnik po atrakcjach turystycznych Puli i okolic – zapraszamy!

 

Zwiedzanie Puli

 

zwiedzanie Puli

Jak zwiedzać Pulę? To miasteczko na północy Chorwacji na półwyspie Istria. To też ósme największe miasto Chorwacji oraz brama do zwiedzania tej części Chorwacji. To też jedno z najlepszych miejsc w Chorwacji w miarę blisko z Polski samochodem. Niedaleko też znajduje się Rijeka, Rovinj, Medulin czy Brijuni. Jest to więc dobra destynacja do zwiedzania nie tylko napchanego atrakcjami centrum Puli ale i okolic. Co zobaczyć w Puli? Znajdziecie tutaj pełno zabytków, których by nie powstydziły się żadne włoskie miasteczka. Jak zobaczycie zaraz w tekście atrakcji w centrum Puli jest sporo więc możecie sobie podzielić zwiedzanie Puli na dwie części, czyli tą na piechotę w centrum oraz drugą po okolicznych atrakcjach Puli.

 

Amfiteatr

 

Pula amfiteatr

Zaczynamy od najbardziej charakterystycznego zabytku Puli – rzymskiego amfiteatru. Jego budowa rozpoczęła się w II wieku p.n.e., a skończyła się w I wieku n.e., za panowania cesarza Wespazjana. Pośrodku areny odbywały się walki gladiatorów, na które przybywały wielotysięczne tłumy – widownia była przygotowany na przyjęcie około 23 tysięcy widzów! Amfiteatr zachował się do naszych czasów w świetnym stanie, dlatego też współcześnie odbywają się tu koncerty oraz festiwale filmowe. Konstrukcja o wymiarach 132 na 105 metrów robi wrażenie na odwiedzających. Warto kupić bilet wstępu, żeby móc stanąć pośrodku amfiteatru i poczuć monumentalność starożytnej budowli.

 

Łuk Sergiusza

 

Łuk Pula

Co warto zobaczyć w Puli? Łuk Sergiusza, zwany również Złotą Bramą, to kolejna pamiątka z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Jest typowym łukiem triumfalnym, wzniesionym około 30 roku p.n.e. na część mężczyzn ze znanego w Puli rodu Sergiusza. Architektura budowli nawiązuje do stylu korynckiego. Wysoki na 8 metrów łuk był niegdyś fragmentem bramy miejskiej. Dziś stanowi przejście pomiędzy współczesną częścią miasta, a jego zabytkowym centrum. Łuk Sergiusza „przeprowadzi” Was na ulicę Sergijevaca, czyli deptak pełen sklepów z pamiątkami, klimatycznych restauracji i urokliwych knajpek.

 

Miejski targ

 

Co warto zwiedzieć w Puli? Chcecie poczuć klimat Puli i zobaczyć, jak wygląda codzienne życie mieszkańców? W takim razie wybierzcie się na targowisko miejskie, zwane gradska tržnica. Znajdziecie tu wyśmienite, lokalne produkty oraz pamiątki, wykonane przez lokalnych artystów i rzemieślników. Poza mnóstwem kolorowych warzyw, soczystych owoców, pachnących wędlin typu włoskiego czy różnych odmian rakii, na targu kupicie również produkty z lawendą. Warto zaopatrzyć się w lawendowe miody lub nalewki, których smak i zapach są naprawdę wyjątkowe! 

Zobaczcie co warto kupić w Chorwacji!

Trg Forum

 

Pula Świątynia Augusta
Świątynia Augusta w Puli

Trg Forum to najstarszy plac Puli, który już w czasach rzymskich stanowił centrum życia społecznego oraz politycznego miasta. Te funkcje pełni także dziś – odbywają się tu wydarzenia kulturalne, znajdziecie też kilka knajpek i restauracji, a także gotycki gmach ratusza, będący siedzibą lokalnych władz. Sam trg Forum robi ogromne wrażenie ze względu na dużą ilość zabytków z różnych okresów historycznych. Na szczególną uwagę w tej architektonicznej mozaice zasługuje zachowana w praktycznie nienaruszonym stanie starożytna świątynia Augusta.

Ratusz w Puli
Ratusz w Puli

Na placu znajdowały się jeszcze trzy, inne budynki sakralne, poświęcone rzymskim bogom: Minerwie, Jowiszowi i Junonie. Niestety, nie przetrwały próby czasu. Jeśli poza pięknymi budowlami szukacie praktycznych wskazówek, trg Forum będzie dobrym adresem. Znajdziecie tu punkt informacji turystycznej. 

 

Twierdza Kastel

 

Pula Zamek

Dla mocarstw walczących o strefy wpływów Pula była atrakcyjnym miastem, ze względu na swoje strategiczne, nadmorskie położenie i znaczenie handlowe. Z tego powodu dbano o wzmocnienie bezpieczeństwa. Znajdująca się na wzgórzu twierdza Kastel, wzniesiona w XVII wieku przez Wenecjan, przez wieki pełniła funkcje obronne. Stanowiła część fortyfikacji miejskich. Dziś Kastel pełni przede wszystkim funkcję atrakcji turystycznej i miejsca, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne, takie jak coroczny Festiwal Filmów Fabularnych. W murach twierdzy znajduje się Muzeum Historyczne i Morskie Istrii z bogatymi zbiorami, liczącymi ponad 7 500 eksponatów. Najpiękniejsze są tu jednak… widoki na okolicę. Panorama Puli, portu i pobliskiej zatoki z pewnością Was oczaruje!

 

Brijuni

 

Brijuni Pula

W Nacionalni park Brijuni na wyspie bardzo blisko centrum Puli znajduje się wiele ciekawych atrakcji dla miłośników natury. W tym park narodowy, safari czy pole golfowe. Znajdują się tutaj też nieliczne zabudowania w tym kościoły czy wille. Doskonałe miejsce na wypoczynek, wypożyczenie samochodu w Safari czy partyjkę golfa.

Plaże w Puli

 

Medulin plaża

Poza wspaniałymi zabytkami i klimatycznym portem, Pula skrywa jedne z najpiękniejszych plaż Istrii. Żwirowa Hawajska z krystalicznie czystym, lazurowym Adriatykiem zachwyci zarówno tych, którzy szukają romantycznej zatoki, jak i rodziny z dziećmi, poszukujące miejsc z łagodnym zejściem do morza. Po przeciwnej stronie, w odległości około 600 metrów, znajdziecie kolejną, urokliwą zatokę, z odznaczoną Błękitną Flagą plażą Ambrela. Zrelaksujecie się tu w promieniach słońca na jasnym, ciepłym żwirku lub w cieniu pobliskiego, piniowego lasu. A może poszukujecie fragmentu wybrzeża z rozbudowaną infrastrukturą, wodnymi atrakcjami i złocistym piaskiem? W takim razie zdecydujcie się na otoczoną soczystą zielenią śródziemnomorskiej roślinności plażę Valkane. Bez względu na to, które miejsce wybierzecie na słoneczne kąpiele, będziecie zachwyceni malowniczym wybrzeżem Puli.

Zobaczcie 20 najpiękniejsze plaże Chorwacji, najładniejsze i najlepsze chorwackie plaże

 

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

 

Pula Katedra

Katedra WNMP w Puli znajduje się przy placu Sveto Tome na starym mieście. To budynek, w którym przeplatają się ślady kultury rzymskiej z pierwszymi symbolami chrześcijaństwa. Kościół powstał dokładnie tam, gdzie w czasach antycznych wzniesiono świątynię ku czci boga Jowisza. Później starożytną budowlę sakralną przebudowano tak, że na jej miejscu pojawiła się wczesnochrześcijańska bazylika. Dopiero w XV wieku katedra uzyskała obecny kształt, a dwieście lat później dobudowano tu dzwonnicę. O niezwykłej historii tego budynku świadczą pozostałości po dawnych czasach – starożytne kolumny, rzymski sarkofag i chrześcijańskie mozaiki. Zdecydowanie warto zajrzeć do katedry WNMP.

 

Zerostrasse

 

Zerostrasse

Zerostrasse to udostępniony turystom fragment podziemnych tuneli, powstałych w trakcie I wojny światowej. Budowę skrytych pod powierzchnią tuneli, których sieć pokrywała praktycznie całe miasto, zleciły władze austro-węgierskie. Korytarze miały służyć jako schrony dla ludności cywilnej oraz pełnić rolę składów amunicji.  W czasie II wojny światowej mieściły się tu szpitale dla rannych. Obecnie turyści mogą zobaczyć część podziemnego tunelu, obejmującą około 400-metrowy odcinek, zakończoną rozległą salą. Odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia kulturalne czy wystawy czasowe. 

 

Rejsy

 

Pula rejsy

Jak na portowe miasto przystało, Pula może poszczycić się sporym wachlarzem wycieczek rejsowych do wyboru. Gdzie warto popłynąć? Polecamy morską wyprawę do usianego wąskimi uliczkami chorwackiego Rovinj, przywodzącego na myśl włoskie klimaty.  Skoro o Italii mowa, to z Puli popłyniecie także do miasta gondoli i pięknej architektury, czyli do Wenecji. Warto również skorzystać z rejsu motorówką do rezerwatu Kamenjak, podczas którego będzie mogli popływać w jaskini, podziwiać strome ściany klifów i napawać się widokami na Istrię.

 

Mapa atrakcji w Puli

 

najlepsze atrakcje Pula

1) Amfiteatr i arena w Puli 2) Kastel w Puli 3) Trg Forum w tym Świątynia Augusta i Ratusz 4) Łuk Sergiusza 5) Targ w Puli 6) Katedra w Puli 7) Centrum Puli 8) Brijuni Safari & Golf 9) Medulin

Pula to miasto pełne klimatycznych zakątków. Dzięki swojemu nadmorskiemu położeniu jest idealnym wyborem na słoneczne wakacje. Spędzając dni na niebiańskich plażach, nie zapomnijcie zarezerwować czasu na odkrywanie najlepszych atrakcji Puli!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz