14 najlepsze atrakcje, Ryga i okolice. Co zobaczyć w Rydze? Zimnioki czy zabytki? - BelSole

14 najlepsze atrakcje, Ryga i okolice. Co zobaczyć w Rydze? Zimnioki czy zabytki?

Ryga oferuje wiele ciekawych i interesujących atrakcji, nie tylko żarty o zimniokach i niedożywieniu. Zapraszamy Was więc na podróż po Rydze, po najlepszych atrakcjach turystycznych Rygi i okolicy. Opowiemy co koniecznie należy w Rydze zobaczyć i co zwiedzić. Przewodnik i poradnik po Rydze stoi przed Wami otworem.

 

Co zobaczyć w Rydze?

 

Co zobaczyć w Rydze

Ryga to niedoceniane miasto i nie kojarzy się z jakąś wielką ilością zabytków czy atrakcji – jednak nic bardziej mylnego. Ryga to idealne miasto na zwiedzanie i na citybreak z Polski. Ma przepiękne stare miasto z dużą ilością zabytków i atrakcji, dużo muzeów dla miłośników historii a także urocze zamki w okolicy Rygi. Dla miłośników plażowania, także nie braknie atrakcji. Zaczniemy od paru praktycznych informacji, które Wam pomogą przy zwiedzaniu Rygi i okolicy:

  • Łotysze stanowią 42,5 % populacji Rygi, aż 39% stanowią Rosjanie. W Rydze jest mnóstwo obywateli rosyjskich tak zwanych bezpaństwowców – czyli osób bez paszportu
  • Na Łotwie obowiązuje oczywiście euro
  • Polecamy przejść się do jednej z wielu restauracji w Rydze by spróbować, ichniejszego czekadełka w postaci czosnkowego chlebka Ķiploku grauzdiņi
  • Zaleca się zostawianie napiwków w restauracji
  • Kierunkowy do Łotwy to +371
  • Słynne zimnioki to w zasadzie tylko mit, duża część Łotwy jest pokryta lasami – dlatego popularne są tutaj owoce leśne, grzyby, ryby – zwłaszcza sielawa.

 

Jeśli więc zapytacie co robić w Rydze, mamy dla Was 15 odpowiedzi! Zapraszamy na przewodnik po atrakcjach Rygi i okolicy.

 

Brama Szwedzka

 

Brama Szwedzka

Może niepozorna, ale Brama Szwedzka wybudowana została w 1698 roku. Zviedru vārti (Po łotewsku) to część murów miejskich, znajdziecie ją przy ulicy Torna iela. Według legend w murach bramy została zamurowana młoda mieszkanka Rygi, która miała romans ze szwedzkim żołnierzem – do dziś podobno słychać jej krzyki z murów. Klimat tego miejsca przypominał nam centrum średniowiecznych małych szwajcarskich miasteczek.

 

Stare miasto w Rydze

 

Stare miasto w Rydze

Stara Ryga to centrum miasta, gdzie znajdziecie wiele ciekawych atrakcji i miejsc do zwiedzenia. Vecrīga, bo tak nazywa się centrum Łotwy znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Przypomina ono mocno średniowieczne niemieckie miasteczka. Znajdziecie tutaj wiele restauracji, kawiarni, klubów i muzeów. Tutaj poczujecie klimat starej Rygi, bardzo polecamy przejść się ciasnymi uliczkami Starego Miasta w Rydze. Podobnie jak warszawskie stare miasto została ona też zniszczona podczas II wojny światowej, jednak zniszczeniu uległo tylko 1/3 zabudowań. Polecamy podejść na ulicę Maza Pils gdzie znajdziecie zespół trzech domów zwanych Trzema braćmi z XV wieku. Znajdziecie tutaj też oczywiście Szwedzką Bramę, Dom Braci Czarnogłowych, Katedrę, wiele kościołów i Kaku Nams, czyli dom kotów. Polecamy bardzo, bo zwiedzania jest tutaj sporo.

 

Bastejkalna Park i kanały

 

Bastejkalna Park

Co robić w Rydze? No możecie na przykład wykupić mini rejs po ryskich kanałach i po Daugavie – rejs łodzią trwa godzinę i kosztuje około 70 PLN. Z łodzi zobaczycie centrum Rygi, parki, Pomnik wolności czy Teatr Narodowy. Sam park wokół kanałów i Pomnika wolności to teren po dawnych fortyfikacjach Rygi. Znajdziecie tutaj wiele małej architektury, alejki pełne zieleni a nawet wodospad.

 

Dom Bractwa Czarnogłowych

 

Dom Bractwa Czarnogłowych

To symbol Rygi i jej ciężkiej i bolesnej historii. Dom Braci Czarnogłowych stanął w 1334 roku wieku i został zbudowany przez stowarzyszenie kupców nieżonatych(sic!) oraz bogatych. W XVI wieku został on przebudowany do podobnej formy jaką dziś posiada jego elewacja. Jest to jeden z najbardziej znanych budynków w Rydze, przez lata służący jego mieszkańcom. Jednak, podczas drugiej wojny światowej został on zbombardowany przez Niemców, częściowo zniszczony. Następnie sowieci podczas okupacji Rygi zdecydowali o całkowitym, nawet nie wyburzeniu a wysadzeniu w powietrze tego budynku. Po latach okupacji przez czerwonych zaborców, Łotyszom już za czasów wolnej Łotwy udało się odbudować Dom Bractwa Czarnogłowych do formy dość podobnej sprzed drugiej wojny światowej.

 

Katedra w Rydze

 

Katedra w Rydze

Co zobaczyć w Rydze? Katedra w rydze to siedziba arcybiskupa ewangelicko-luterańskiego. Świątynia powstała w XIII wieku i jej charakterystyczna wieża to symbol Starego Miasta Rygi. Katedra w środku nie jest bardzo bogato wystrojona, jednak posiada niesamowity klimat ociekający historią i przeszłymi wiekami. Co ciekawe w środku znajdziecie jedne z największych organów na świecie. Co południe można przyjść tutaj na koncert organowy z biletem w cenie 10 EUR.

 

Muzeum KGB w Rydze

 

Muzeum KGB w Rydze

Kolejny relikt bolesnej przeszłości Łotwy, jednak jest to ciekawe miejsce w Rydze do odwiedzenia. Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do Polski – Łotwa w pełni należała do ZSSR, gdzie aparat represyjny w postaci KGB działał tutaj z pełną mocą. Siedziba KGB mieściła się w pięknym budynku przy ulicy Brivibas 61. Samo wejście na ekspozycje jest darmowe, jednak warto skorzystać z opcji z przewodnikiem, który oprowadzi Was po wszystkich zakamarkach tego muzeum za 10 EUR. Wycieczki startują co około 2 h od 11:00 do 15:00 (stan na koniec 2022) – warto zarezerwować slot wcześniej. Zwiedzanie trwa od około 1 h do 90 min.

 

Kościół Świętego Piotra

 

Kościół Świętego Piotra

Kościół Świętego Piotra możecie pomylić z Katedrą w Rydze, przez bardzo wysoką wieżę kościelną z iglicą, górującą nad miastem. Kościół został zbudowany w 1209 roku, jednak był rozbudowywany wiele razy przez lata. Iglica na wieży kościoła sięga, aż 123 metrów. Za wejście na taras widokowy na wieży należy zapłacić 9 EUR. W środku nawet znajduje się winda, na wyższe partie wieży. Za bilet tylko do kościoła Świętego Piotra w Rydze należy 3 EUR. 

 

Muzeum Etnograficzne w Rydze

 

Muzeum Etnograficzne w Rydze

Co zobaczyć w okolicy Rygi? To muzeum na świeżym powietrzu, miejcie więc to na uwadze wybierając się tutaj podczas gorszej pogody w Rydze. To muzeum w typie skansenu, znajduje się około pół godziny od Rygi w lesie nad brzegami jeziora Jugla. Znajdziecie tutaj 118 starych i tradycyjnych chat i budynków, niektóre z nich są nawet z XVII wieku. Znajdziecie tutaj zagrody, budynki mieszkalne, wiatraki i wiele innych ciekawych przykładów dawnej architektury.  Warto też odwiedzić inny obiekt Veveri w dzielnicy Vecpiebalga oraz gospodarstwo rybackie Vitolnieki.

Ile kosztuje bilet do Muzeum Etnograficznego w Rydze? Oto ceny:

Od 1 maja do 30 września: Dorośli 4 EUR, seniorzy 2,50 EUR, studenci 2 EUR, uczniowie 1,4 EUR. Od 1 października do 30 kwietnia: dorośli 2 EUR, seniorzy 1,4 EUR, studenci 1,4 EUR, uczniowie 0,7 EUR.

Pamiętajcie, że zimą Muzeum Etnograficzne w Rydze zamyka się już o 16:00

 

Pomnik Wolności

 

Pomnik Wolności

Pomnik wolności w Rydze to monument i ciekawa atrakcja zaraz obok Bastejkalna Park. Mierzy ponad 40 metrów wysokości i symbolizuje łotewskie państwo i jedność narodową, niezależność i wolność (za latvia.travel) Dziewczyna na szczycie pomnika trzyma w ręku 3 złote gwiazdy symbolizujące dzielnice Łotwy: Vidzeme, Latgale i Kurlandię. Co ciekawe, ten wybudowany w 1935 roku pomnik, nie został zburzony przez sowietów podczas okupacji Łotwy, bali się oni reakcji Łotyszy, przywiązanych do tego pomnika.

U podstawy pomnika widnieje motto O ojczyznę i wolność.

 

Market w Rydze

 

Market w Rydze

To miejsce w którym możecie zrobić zakupy w Rydze. Ryga Central Market znajduje się w centrum Rygi, kilkaset metrów od Starego Miasta. Został on nawet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tutaj pięć dużych hal, z której każdej znajdziecie pełno stoisk z lokalnymi produktami takimi jak: warzywa, owoce, wędliny, ryby, sery, a także pamiątki czy alkohole z Rygi. Warto zaopatrzyć się tutaj w słynny Czarny Balsam Łotewski – owocowo ziołowy likier stworzony przez Abrahama Kunze w 1792 roku. Zobaczcie gdzie kupić Czarny Balsam Łotewski. Ciekawostką jest to, że wcześniej te hale przed przebudową były halami dla zeppelinów.

Według oficjalnych stron agencji turystyki Łotwy, odwiedza to miejsce od 80 000 do 100 000 osób dziennie.

 

Zamek w Rydze

 

Zamek w Rydze

Zabytek w Rydze. Zamek ten został zbudowany w 1330 roku, następnie był rozbudowywany przez kolejne lata przez Łotyszy i Szwedów. Dziś jest siedzibą prezydenta Łotwy oraz paru muzeów. 

 

Turaida

 

Turaida

To kolejna atrakcja w okolicy Rygi. Znajduje się 60 km od stolicy, czyli około 1 h drogi. Jest to zamek i muzeum na otwartym powietrzu. Zamek i zabudowania umiejscowione są w lesie blisko rzeki Gauja – polecamy wybrać się tutaj jesienią, kiedy złoty kolor będzie królować w koronach drzew. Na zamku jest wieża na którą można się wspiąć i podziwiać widoki pobliskich lasów i doliny Gauja. Widoki jak z Wiedźmina 3 – polecamy! Do tego w samej miejscowości znajdziecie wiele zabudowań o różnym charakterze, kościół, stajnie, spiżarnie i wiele innych. Do zamku z parkingu jest około 700 metrów.

Bilet kosztuje tylko 6 EUR dla dorosłych, studenci zapłacą 3 EUR. Zamek otwarty jest od 9:00 do 20:00

 

Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze

 

Cerkiew w Rydze 

Co zwiedzić w Rydze? Katedra wybudowana została w 1993 roku przez okupujących wtedy te tereny Rosjan i Rosyjski Kościół Prawosławny. Znajduje się ona w parku Esplanāde za Pomnikiem Wolności i kanałem Pilsetas. Świątynia wygląda imponująco, ma około 40 metrów i bogate wnętrze w kolorowe i złote zdobienia.

 

Jurmała

 

Jurmala plaże

Czy w Rydze są plaże? Plaże wokół Rygi w tym zwłaszcza obok miasteczka Jurmała to doskonały pomysł na plażowanie na Łotwie. Plaże są długie nawet na ponad 30 km długości, a do tego w dużej części są piaszczyste! Polecamy zwłaszcza Jurmałę, gdzie macie duże zaplecze gastronomiczne oraz sporo parkingów i hoteli. Możecie równie dobrze spać w Rydze, ponieważ pociąg z Rygi jedzie tutaj tylko 30 min.

 

Mapa atrakcji Rygi

 

mapa atrakcji Ryga

1) Katedra w Rydze 2) Kościół Świętego Piotra 3) Zamek w Rydze 4) Dom Bractwa Czarnogłowych 5) Koci Dom 6) Szwedzka Brama 7) Trzech Braci 8) Pomnik Wolności 9) Park Bastejkalna 10) Cerkiew w Rydze 11) Muzeum KGB w Rydze 12) Market Centralny w Rydze 13) Turaida 14) Plaże w Jurmała

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz