12 Najlepsze atrakcje Segowii. Magiczne miasto. Co zwiedzić i zobaczyć w Segowii - BelSole

12 Najlepsze atrakcje Segowii. Magiczne miasto. Co zwiedzić i zobaczyć w Segowii

Segowia jest niewielkim, sennym miasteczkiem położonym w pobliżu Madrytu. Turystów zachwyca niezwykłą architekturą. Jakie urokliwe zakątki skrywa? Co zwiedzić w Segowii? Co zobaczyć? Które miejsca uznawane są za najlepsze atrakcje Segowii? Oto nasz top 11 polecanych zabytków i miejsc, które warto zwiedzić w Segowii. Przed Wami poradnik i przewodnik po Segowii i jej atrakcjach.  

 

Zwiedzanie Segowii

 

Segowia atrakcje

Jak zwiedzać Segowię? Segowia to kolejne po Toledo znakomite miasteczko do zwiedzania w okolicach Madrytu. Dojedziecie tutaj samochodem z Madrytu w około 80 min, możecie skorzystać też z połączenia autobusowego lub kolejowego. Uwaga jednak na kolej, bo stacja Segovia Guiomar oddalona jest od centrum i trzeba jeszcze podjechać autobusem linii 11 i 12 do ścisłego centrum. Co prawda kursują do centrum też bezpośrednie pociągi, ale jadą zdecydowanie dłużej i rzadziej. 

Segowia według nas jest jednym z najważniejszych miast do odwiedzenia w okolicy jeśli będziecie na przykład na weekend w Madrycie – warto tutaj przyjechać. Centrum Segowii jest dość ścisłe i spokojnie do obejścia spacerkiem w 1 dzień. Warto też podejść pod miasto na jeden z punktów widokowych by zobaczyć miasto w całej okazałości na przykład na południowy Mirador de la Piedad i Las Lastras oraz zachodnie Mirador del Alcázar y los dos Valles i Mirador de la Pradera de San Marcos. Zapraszamy na zwiedzanie Segowii i jej atrakcji!

 

Zamek Alkazar w Segowii

 

Segowia Zamek

Najlepsza atrakcja Segowii? Alkazar przywołuje ma myśl skojarzenia z baśniowymi zamkami z wysokimi wieżami, położonymi na stromych wzgórzach. Poza walorami estetycznymi lokalizacja na szczycie wzniesienia w pobliżu pasma górskiego Sierra de Guaderrama miało praktyczne znaczenie – ukształtowanie terenu utrudniało wrogom zdobycie pałacu. Dziś w zamku Alkazar funkcjonuje muzeum z bogatymi zbiorami, m.in. meblami z epoki, naczyniami i zbrojeniami. Zwiedzając pałac koniecznie zajrzyjcie do Sali Tronowej i spójrzcie do góry – nie będziecie mogli oderwać wzorku od złoconego sufitu. Z kolei w Sali de la Galera Wasz wzrok przykuje widok za oknem – roztacza się stąd panorama okolicy, z korytem rzeki w dole. Ci, którzy chcą podziwiać malowniczy krajobraz miasta i rozciągających się dookoła gór, mogą dodatkowo wspiąć się na wierzę Torre de Juan II. 

 

Akwedukt

 

Akwedukt Segowia

Najczęściej pojawiającą się atrakcją na pocztówkach i zdjęciach z Segowii jest starożytny akwedukt, pochodzący sprzed tysięcy lat. Jego budowę datuje się na ok 100 rok n.e. Nic dziwnego, że jest uznawany za symbol miasta – do naszych czasów zachował się w niemal idealnym stanie. Niezwykły był również sposób budowy akweduktu. Choć należy do naprawdę dużych obiektów – rozciąga się na długości przeszło 15 km – pomiędzy cegłami nie użyto cementu. Najprawdopodobniej całość konstrukcji trzyma się głównie dzięki działaniu sił grawitacji. Jako wyjątkowy zabytek okresu rzymskiego akwedukt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Katedra w Segowii

 

Katedra w Segowii

Co zwiedzić w Segowii? Katedra w Segowii to jedna z tych atrakcji, którą powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający miasto. Podczas gdy w Europie triumfy święcił renesans, w Segowii w 1525 roku rozpoczęto budowę strzelistej świątyni. Tutejsza katedra jest więc najmłodszą, wzniesioną w stylu gotyckim (późny gotyk) budowlą sakralną Hiszpanii. Znajduje się w najwyższym punkcie centralnego placu miejskiego, górując nad resztą zabudowań. Zaglądając do wnętrza katedry zachwycicie się cudownymi, świetlistymi witrażami, bogato zdobionymi kaplicami i głównym ołtarzem, wykonanym ze szlachetnych surowców. Pośród marmurowych zdobień znajduje się rzeźba Maryi – Virgen de la Paz – z kości słoniowej. Przekraczając prób katedry poczujecie, że miejsce jest wypełnione spokojem i harmonią.

 

Casa de los Picos

 

Casa de los Picos

Co zobaczyć w Segowii? Casa de los Picos to pochodzący z XV wieku budynek, którego nie sposób nie zauważyć, przemierzając ulice Segowii. Charakterystyczna fasada przypomina pancerz lub rycerską zbroję – pokryta jest drobnymi, ostrymi stożkami. Dawniej Casa de los Picos należał do rodziny de la Hoz. Obecnie jest w rękach Ministerstwa Edukacji – w budynku mieści się szkoła artystyczna oraz sala wystawa, gdzie możecie zobaczyć różne dzieła sztuki (wystawy są czasowe).

 

Muralla de Segovia

 

Muralla de Segovia

Muralla de Segovia to dobrze zachowane pozostałości po murach obronnych miasta. Rozciągają się na długości ponad 2 kilometrów i w większości pochodzą z okresu średniowiecza, choć niektóre fragmenty sięgają jeszcze czasów rzymskich. Do dziś zachowały się jedynie 3 bramy miejskie: brama Santiago, brama San Cebrián oraz brama San Andrés. Przemieszczając się wzdłuż Muralla de Segovia będziecie mogli zobaczyć większość zabytków miasta, jest to więc dobry „szlak” zwiedzania.

 

Plaza Mayor

 

Plaza Mayor Segowia

Plaza Mayor to centralny plac miasta, który skupia życie towarzyskie Segowii. Roi się tu od uroczych kawiarni, klimatycznych restauracji i butikowych hoteli. Zobaczycie też ważne zabytki Segowii, m.in. XVII-wieczny ratusz, gotycki kościół San Miguel oraz katedrę Santa Iglesia Catedral de Nuestra Señora de la Asunción y de San Frutos, w której przenikają się elementy stylu gotyckiego ze stylem renesansowym. Zdecydowanie warto przysiąść na kawie i w spokoju zachwycać się pięknem miasta, chłonąc jego południowy, słoneczny klimat.

 

Pałac królewski w La Granja de San Ildefonso

 

Pałac królewski w La Granja

Zjawiskowy pałac w La Granja de San Ildefonso wznosi się niespełna 11 kilometrów od Segowii, w niewielkim miasteczku San Ildefonso, wśród gór Sierra de Guadarrama. Wraz z przylegającymi do niego rozległymi ogrodami z fontannami, przywodzącymi na myśl zieleń Wersalu, służył królowi Filipowi V jako letnia rezydencja. Nie tylko architektura, ale i położenie pałacu jest zachwycające! Warto wybrać się tutaj na weekendową wycieczkę, żeby nieco uciec od miejskiego gwaru Segowii. Na miejscu będziecie mogli zwiedzić wnętrza barokowego pałacu, oglądając Salę Tronową, Salę Lustrzaną oraz wystawne apartamenty. Zobaczycie też pokaźną kolekcję mebli z epoki, gobelinów i dzieł sztuki. Pałac królewski La Granja de San Ildefonso to jedno z tych miejsc, które Was oczarują, na długo pozostając w pamięci. 

 

Iglesia de San Millán

 

Iglesia de San Millán

Kościół Iglesia de San Millán to romański obiekt sakralny. Jest jedną z najstarszych świątyń w Segowii z pochodzącą z XI wieku wieżą. Kościół ma 3 nawy i 3 absydy. Choć jest obiektem sakralnym katolickim, w architekturze budynku widać wpływy kultury Islamu – zobaczycie tu charakterystyczne dekoracje kalifatowe. Warto zwrócić uwagę na ołtarz oraz rzeźby (Nuestra Señora de la Soledad al pie de la Cruz oraz Santísimo Cristo en su última Palabr). Na uwagę zasługuje również strop kasetonowy ze zdobieniami w charakterystycznym dla Hiszpanii stylu Mudéjar, tj. łączącym elementy chrześcijańskie i muzułmańskie.

 

Juderia

 

Juderia Segowia

Juderia w Segowii skrywa historię narodu żydowskiego zasiedlającego te tereny.  Architektoniczną pozostałością jest klasztor Bożego Ciała, pełniący kiedyś funkcję synagogi – przyglądając się zdobieniom budynku z łatwością dostrzeżecie pierwotny charakter świątyni. W żydowskiej dzielnicy Segowii mieści się również Centro Didáctico de la Judería, pozwalające na dokładne zapoznanie się z historią narodu na hiszpańskich ziemiach.

 

Monasterio del Parral

 

Pochodzący z XV wieku klasztor znajduje się na obrzeżach Segowii w otoczeniu malowniczych wzgórz. Tworzy idealną mieszankę tylu romańskiego (wieża) i gotyckiego (kaplica główna). Niewątpliwą atrakcją turystyczną klasztoru są krużganki. Pamiętajcie, że w poniedziałki i wtorki klasztor jest zamknięty dla zwiedzających, jeśli wiec chcecie przyjrzeć się rzeźbom i zdobieniom wewnątrz klasztoru, wybierzcie odpowiedni dzień na odkrywanie piękna Monasterio del Parral.

 

Parque Natural de las Hoces de Duraton

 

Parque Natural de las Hoces de Duraton

Na koniec atrakcja dla miłośników świata przyrody, czyli rezerwat Parque Natural de las Hoces de Duraton. Jest niezwykle malowniczy dzięki płynącej tu przez tysiące lat rzece Duraton. Wyrzeźbiła głęboki kanion, z licznymi meandrami, wzdłuż którego rozciągają się odsłonięte, wapienne skały, wysokie na ponad 70 metrów. Parque Natural de las Hoces de Duraton to jednak nie tylko zjawiskowe krajobrazy, ale również miejsce, w którym swój dom mają rzadkie gatunki ptaków drapieżnych – orłów oraz sępów. Jeśli jesteście spragnieni atrakcji z odrobiną adrenaliny w tle i chcecie mieć możliwość podziwiania panoramy rezerwatu z perspektywy wodnej, zarezerwujcie spływ kajakowy korytem rzeki.

 

Ponche z Segovii

 

Ponche

Warto także wybrać się do cukierni i spróbować lokalnego ciastka z Segovii Ponche. Jest to ciastko którego głównymi składnikami są żółtka jajka oraz migdały. Sprzedawane jest od 1926 roku w cukierni El Alcazar przy Pl. Mayor, 13. Najlepiej oceniane ciastka są jednak przy Pasteleria Limon y Menta przy Calle Infanta Isabel 2. Ciastko kosztuje około 3 EUR.

 

Mapa atrakcji Segowii

 

Segowia atrakcje Mapa

1) Zamek Alkazar w Segowii 2) Katedra w Segowii 3) Akwedukt w Segowii 4) Plaza Mayor 5) Puerta de Bisagra 6) Casa de los Picos 7) Mury Segowii 8) Palacio de Cascales 9) Iglesia de San Millán 10) Juderia 11) Monasterio del Parral

 

Do Segowii warto zajrzeć chociaż na chwilę, choćby przy okazji zwiedzania Madrytu. Nie bez powodu miasteczko zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sporządźcie więc listę obowiązkowych punktów do zobaczenia i ruszajcie na podbój miasta, zwiedzając najlepsze atrakcje Segowii. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz