11 Najlepsze atrakcje na Teneryfie, co zwiedzić i zobaczyć? Teneryfa nieznana - BelSole

11 Najlepsze atrakcje na Teneryfie, co zwiedzić i zobaczyć? Teneryfa nieznana

 Teneryfa jest największą spośród Wysp Kanaryjskich i najbardziej zróżnicowaną pod względem roślinności oraz krajobrazów. Od piaszczystych plaż, okalających wakacyjne kurorty, przez powulkaniczne tereny, po wypełnione bujną roślinnością parki. Co zwiedzić na Teneryfie? Co warto zobaczyć, odwiedzając tę wyspę? Poznajcie najlepsze atrakcje Teneryfy – przed Wami top 11 miejsc, w których musicie się znaleźć! Poradnik i przewodnik z Teneryfy.

 

Zwiedzanie Teneryfy

 

Teneryfa zwiedzanie

Jak zwiedzać Teneryfę? Teneryfa to jedna z najciekawszych Wysp Kanaryjskich, dostaniecie się tutaj samolotem lub promem, na przykład z pobliskiej Gran Canarii lub innej pobliskiej wyspy. Teneryfę możecie zwiedzać autobusem linii https://www.titsa.com/index.php/en/ lub najlepiej wypożyczonym samochodem. Oczywiście brak auta nie oznacza, że nic nie zobaczycie – najlepsze atrakcje połączone są siecią komunikacji miejskiej. Pełno jest tutaj pięknych Parków Narodowych, plaż i urokliwych miasteczek. Teneryfa jest idealna na wakacje lub wycieczkę oczywiście w lecie kiedy jest gorąco – ale także w zimie Teneryfa oferuje łagodne temperatury oraz przyjemną pogodę. 

Teneryfa jest też wyjątkową wyspą, gdzie północ jest bardzo zielona, wręcz tropikalna – natomiast południe jest pustynne i skalne. Warto zobaczyć obie części, zwłaszcza, że Teneryfa nie jest jakoś bardzo duża – mierzy 80 km. Warto wziąć ze sobą jakieś dobre buty do trekkingu jeśli planujecie spacer po jakimś Parku Narodowym, nie polecamy też pić wody z kranu na Teneryfie.

 

Park Narodowy Teide

 

park teide

Atrakcja Teneryfy? Park Narodowy Teide, zlokalizowany w centralnej części wyspy, ze względu na swoją unikatowość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krajobraz jest tu naprawdę wyjątkowy, przypominając ten księżycowy. Główną część parku stanowi wulkan Teide, będący jednocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii. Jeśli chcecie podziwiać panoramę wyspy, roztaczającą się z góry, możecie wybrać jeden z dwóch sposób dostania się na najwyższy punkt – trasą trekkingową lub kolejką linową. 

 

Los Gigantes

 

Los Gigantes

Co zobaczyć na Teneryfie? Klify, położone w pobliżu miejscowości Los Gigantes, to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc, jakie zobaczycie na Teneryfie. Postrzępione, wysokie, bo sięgające 600 metrów pionowe klify przez wielu dawnych mieszkańców wyspy nazywane były złymi murami lub murami piekieł, ponieważ zabezpieczały Teneryfę przed wrogami. Ich budowa i kształt uniemożliwiały najeźdźcom zdobycie Teneryfy. Dziś Los Gigantes możecie podziwiać z kawiarnianego tarasu w miasteczku, rozsmakowując się w kanaryjskiej kuchni. Warto również wybrać się na rejs statkiem, wypływającym z tutejszego portu, żeby z bliska przyjrzeć się niezwykłej formacji skalnej. 

 

Piramidy w Güímar

 

Piramidy w Güímar

Co zwiedzić na Teneryfie? Wiedzieliście, że na Teneryfie są piramidy? Choć nie przypominają one tych znanych z Egiptu, to stanowią ciekawą atrakcję wyspy. To wyjątkowy obszar szczególnie dla tych osób, które interesują się historią odwiedzanych miejsc. Piramidy Güímar odkrył norweski podróżnik – Thor Heyerdahl. Zauważył, że piramidy są umiejscowione w sposób celowy ze względów astronomicznych, tj. tak, żeby możliwe było zobaczenie podwójnego zachodu słońca. Wokół piramid powstał park etnograficzny z ogromnym ogrodem botanicznym.

 

Masca

 

Masca

Masca to jedno z najbardziej fascynujących miejsc, jakie zobaczycie na wyspie. Niewielka wioska położona pośród górzystych terenów, poprzecinanych wąskim wąwozem, przywodzi na myśl Machu Picchu. Poza wypiciem aromatycznej małej czarnej w kafejce z panoramicznym widokiem na dolinę, warto przespacerować się wytyczonymi tu ścieżkami.

 

Cueva del Viento

 

Cueva del Viento

Jaskinia Cueva del Viento, położona w miasteczku Icod de los Vinos, skrywa ogromny tunel wulkaniczny o długości blisko 18 km (choć tylko fragment jest udostępniony zwiedzającym). Nie bez przyczyny miejsce nosi nazwę „Jaskini Wiatrów” – specyficzne wyżłobienie powoduje, że odczuwalne są tu silne prądy powietrza. Wybierając się do Cueva del Viento pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą cieplejsze ubrania – wewnątrz panuje temperatura o kilka stopni niższa niż na zewnątrz.

 

Plaża z czarnym piaskiem

 

Playa Jardin

W Puerto de la Cruz, spośród palm, kaktusów i kolorowych kwiatów, wyłania się widok na niezwykłą plażę. Jej czarny jak węgiel piasek, kontrastuje z turkusem wody. To Playa Jardin, jedna z najbardziej malowniczych na Teneryfie. Warto przespacerować się brzegiem oceanu, żeby na własne oczy zobaczyć zróżnicowanie plaży – od pudrowego piasku, przez drobny żwir, po obłe, ciemne kamyki. Zdecydowanie warto się tu wybrać!

To jedna z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii!

Anaga

 

Anaga

Anaga to Park Krajobrazowy Teneryfy, który zdecydowanie warto odwiedzić. Znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. Zobaczycie tu mnóstwo punktów widokowych z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Skąpane w zieleni wzgórza, poprzecinane wąskimi wąwozami robią niesamowite wrażenie. Park Krajobrazowy Anaga jest idealnym miejscem dla miłośników trekkingu i poszukiwaczy piękna natury. Zobaczycie tu endemiczne gatunki zwierząt i niespotykaną nigdzie indziej, bujną roślinność, z zachwycającym lasem wawrzynowym jako znakiem rozpoznawczym.

 

Garachico

 

Garachico

Wiecie, że na Teneryfie można wykąpać się w wulkanicznych basenach? Jeśli chcecie z nich skorzystać, koniecznie zarezerwujcie czas na zwiedzanie urzekającego miasteczka Garachico. Poza basenami znajdziecie tu typowo kolonialną zabudowę i wyśmienite restauracje, serwujące przepyszne potrawy kuchni kanaryjskiej. W Garachico mieści się również kilka parków. Warto zajrzeć do Parque de La Puerta de Tierra z egotyczną roślinnością. Wejście do tego terenu zielonego prowadzi przez dawną bramę miejską, upamiętniającą czasy świetności miasteczka. Garachico do początków XVIII wieku pełniło rolę najważniejszego portu handlowego Teneryfy.

To miasteczko może Was przekonać, jeśli zastanawiacie się co wybrać, Teneryfę czy Gran Canaria.

La Orotava

 

La Orotava

Kolorowe kolonialne kamienice, poprzetykane palmami i usiane kwiatami, parki z bujną roślinnością oraz zabytkowe zabudowania – to wszystko znajdziesz w La Orotava. To jedno z najpiękniejszych miast Teneryfy. Będąc w kanaryjskiej miejscowości możecie zajrzeć do La Casa de los Balcones – muzeum przedstawiającego dawne tradycje i zwyczaje mieszkańców wyspy. Warto zwiedzić także barokowy kościół Iglesia de La Concepción, nie bez powodu określany mianem bazyliki. Jeśli chcecie zobaczyć panoramiczny widok na dolinę Valle de la Orotava, udajcie się do Casa del Turista, położonego naprzeciwko Casa de los Balcones.  

 

San Cristóbal de La Laguna

 

San Cristóbal de La Laguna

San Cristobal de la Laguna to wąskie, kręte uliczki, kolorowa, kolonialna zabudowa, przeplatana wysokimi plamami i zabytki na każdym kroku. Miasto było dawną stolicą wysypy i jej „intelektualnym zapleczem” – to tu powstał pierwszy uniwersytet na Wyspach Kanaryjskich – Universidad de La Laguna. Ze względu na dużą ilość historycznych zabudowań i przepiękną starówkę, San Cristobal de La Laguna zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Siam Park

 

Siam Park

Co powiecie na odrobinę szaleństwa w największym parku wodnym Wysp Kanaryjskich? Na południu Teneryfy, w mieście Adeje, znajdziecie aquapark z prawdziwego zdarzenia – Siam Park. O nudzie nie ma tu mowy – zarówno na najmłodszych, jak i na tych nieco starszych odwiedzających, czeka moc atrakcji. Na zielonym terenie o powierzchni ponad 180 km2 znajdziecie m.in. dziesiątki zakręconych ślizgawek (od tych łagodnie nachylonych po niemal pionowe), pontonowe zjeżdżalnie, miasteczko z mostami, wodospadami i czyhającymi na Was pułapkami, ogromną sztuczną falę oraz basen z fokami. Siam Park to gwarancja całodniowej rozrywki na najlepszym poziomie!

 

Atrakcje na Teneryfie, mapa

 

atrakcje na Teneryfie mapa

1) La Orotava 2) San Cristóbal de La Laguna 3) Siam Park 4) Garachico 5) Anaga 6) Playa Jardin 7) Cueva del Viento 8) Masca 9) Güímar 10) Los Gigantes 11) Park Narodowy Teide

Wiecie już, jakie miejsca będziecie chcieli zobaczyć podczas urlopu na wyspie? Przed wyjazdem koniecznie zróbcie listę najlepszych atrakcji Teneryfy i zaplanujcie zwiedzanie. Udanego wypoczynku!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz