Dlaczego Szwajcaria to CH? Dlaczego Szwajcaria to Helweci?

Jeżeli podróżujecie po europejskich drogach mogliście spotkać się z tablicami rejestracyjnymi na których pojawia się skrót „CH”. Tak samo, surfując w Internecie, nie jest trudno trafić na strony, których domena kończy się „.ch”. Skrót ten oznacza Szwajcarię. Dlaczego tak jest? Dlaczego Szwajcaria ma kod CH? 

 

Co oznacza skrót CH? Kod CH a Szwajcaria

CH to skrót od „Confoederatio Helvetica”. Wbrew pozorom nie jest to nazwa żadnej czcionki stosowanej w edytorze tekstu. Confoederatio Helvetica to po prostu łacińska nazwa Szwajcarii. Często jest ona skraca po prostu do formy „Helvetia”. Nazwę tę można przetłumaczyć na polski jako „konfederacja helwecka”. Pochodzi ona od starożytnego plemienia Helwetów, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Szwajcarii.

 

Dlaczego Szwajcarowie to Helweci? Helweci a Szwajcaria

Helweci, lub Helwetowie, byli starożytnym ludem celtyckim. Na 400 lat przed naszą erą, wraz z innymi plemionami celtyckimi zaczęli osiedlać się na terenach które stanowią współczesną Szwajcarię. To właśnie dlatego o Szwajcarach często mówi się „Helweci” albo „Helwetowie”.

 

Szwajcaria, CH oraz Helwetowie

Podsumowując, CH, będący kodowym oznaczeniem Szwajcarii, to skrót od „Confoederatio Helvetica”, czyli konfederacji helweckiej, która nazwę swoją wzięła od starożytnego ludu helwetów zamieszkującego niegdyś tereny dzisiejszej Szwajcarii. Nazwa starożytnego ludu przetrwała i dziś, w mowie potocznej, oznacza mieszkańców współczesnej Szwajcarii.

Zobacz także:

Dodaj komentarz