14 najlepsze atrakcje i Valletta. Co zobaczyć w Valletcie? Nudy czy Perełka? - BelSole

14 najlepsze atrakcje i Valletta. Co zobaczyć w Valletcie? Nudy czy Perełka?

Jeśli wybieracie się na Maltę, zapewne chcecie zwiedzić to piękne miasto jakim jest Valletta. Co zobaczyć w Valletcie oraz co zwiedzić? Tego wszystkiego dowiecie się w tym poradniku i przewodniku po Valletcie i jej atrakcjach turystycznych. Zapraszamy na zwiedzanie Valletty i jej zabytków i miejsc.

 

Co zobaczyć w Valletcie?

 

Co zobaczyć w Valletcie
Panorama Valletty

Co zwiedzić w Valletcie? Valletta to miejsce pełne atrakcji turystycznych. Mieści się ona na półwyspie Sceberras pomiędzy Grand i Marsamxett Harbour. Valletta nie zajmuje całego terenu wokół zatok – znajduje się tylko na części cyplu. Jednak stanowi z pobocznymi miastami i jednostkami administracyjnymi jedną nierozerwalną całość. Centrum historyczne Valletty w całości wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – jest to jedno wielkie muzeum na otwartym powietrzu. Przypominało nam trochę centrum miasta Noto z Sycylii.

Królik Valletta
Kultowe danie na Malcie, królik.

Zwiedzanie Valletty nie stanowi problemu i najlepiej robić to na nogach, spacerkiem. Ile trzeba czasu na zwiedzenie Valletty? Jeśli się zepniecie i będziecie się śpieszyć, wystarczy jeden dzień. Idealnie należy poświęcić około 2 dni na dodatkowe muzea i miejsca w środku (takie jak Katedra). Nie mówimy tutaj o pobliskich Silemie, Florianie czy Birgu. 

 

Jak dojechać do Valletty?

 

Valletta Dojazd

Aby dojechać do Valletty z lotniska, możecie skorzystać z jednej z wielu linii autobusowych, na przykład X4 lub skorzystać z taksówki na Malcie. Zapłacicie maksymalnie 14 EUR za taksówkę lub 2 EUR za bilet na autobus. Dojedziecie pod same bramy miasta, skąd blisko do wszystkich atrakcji Valletty.

 

Zapraszamy Was na listę: najlepsze atrakcje w Valletcie!

Kon-Katidral ta’ San Ġwann

 

Konkatedra św. Jana

To zdecydowanie najpiękniejszy kościół w Valletcie, znajduje się blisko wejścia do miasta, pomiędzy Merchant Street a Republic Street. Z zewnątrz może niepozorna, w środku jest bogato zdobiona i pełna barokowego przepychu. Widocznie tak chciano podziękować Rycerzom Maltańskim, którzy z bronili Europę i Maltę przed atakami Osmanów.

Konkatedra św. Jana

To miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć w Valletcie. Świątynia została zbudowana została przez joannitów w 1577 roku, architektem był Girolamo Cassara. Kościół składa się z nawy głównej z prezbiterium i dwóch naw bocznych. Środek zdobi bogaty ołtarz główny, obrazy przedstawiające życie patrona zakonu Jana Chrzciciela oraz Kaplice języków rycerzy bractwa (na przykład języka Włoch, Niemiec, Francji etc)

Zwiedzanie Katedry w Valletcie kosztuje 15 EUR.

 

Upper Barrakka Gardens

 

Upper Barrakka Gardens
Upper Barrakka Gardens

To jeden z punktów widokowych w Valletcie. Odrobina zieleni, fontanny oraz piękne widoki postawią Was na nogi w gorący dzień. Z tego miejsca widać Grand Harbour, Senglea i Birgu po drugiej stronie zatoki. Poniżej ogrodów możecie zobaczyć rząd armat, które strzelają o 12 i 16:00 (prócz niedziel). Znajduje się tutaj także winda prowadząca do miasta poniżej i do miejsca z taksówkami wodnymi.

Widok z Upper Barrakka Gardens
Widok z Upper Barrakka Gardens

Hint: Ogród nie jest duży, dlatego może tutaj panować tłok w sezonie.

 

Lower Barrakka Gardens

 

Lower Barrakka Gardens
Lower Barrakka Gardens

Ogrody 'niższe’ znajdują się bardziej na północ od Upper Barrakka Gardens. Znajdziecie tutaj równie piękny widok na Maltę i Fort Ricasoli oraz plażę poniżej. Główną atrakcją jest dzwon, pomnik Drugiej Wojny Światowej znajdujący się zaraz obok ogrodów. W środku ogrodów znajduje się Monument/Świątynia na cześć Sir Aleksandra Ball – brytyjskiego oficera, który pomagał rebeliantom w walce z Francuzami.

Hint: Google maps niestety źle prowadzi do tego miejsca. Wejście znajduje się przy: VGX8+2V Valletta, Malta.

 

Fontanna Trytona

 

Fontanna Trytona
Fontanna Trytonów

Co zobaczycie w Valletcie przed wejściem do starego miasta? W zasadzie jest to Fontanna trzech Trytonów. To ogromna fontanna witająca Was przed wejściem przez bramy miejskie została zbudowana w 1959 roku. Pomnik składa się z trzech figur trytonów z brązu trzymających platerę, talerz. Fontanna została niedawno w 2017 roku odrestaurowana.

Blisko fontanny znajduje się stacja autobusów oraz postój taksówek – także to dobre miejsce by dojechać do Valletty z okolicy.

 

Mury Valletty

 

Mury Valletty

Mury to jedna z najciekawszych atrakcji Valletty. Widoczne one są praktycznie z każdej strony miasta. Od lat stanowiły one przeszkodę dla napadających na wyspę Osmanów. Potrafiły przez miesiące utrzymywać Rycerzy Maltańskich przy obronie miasta. Mury w Valletcie rozbudowywano od 1566 roku, najwcześniej powstał Fort Saint Elmo na końcu półwyspu – następnie rozbudowywano pozostałe struktury obronne. Mury i fortyfikacje zostały ufundowane przez Wielkiego Mistrza Jeana de Valette. Jednak rozbudowa ich trwała przez setki lat do 1856 roku. Dziś możecie przechadzać się wzdłuż i po murach Valletty – znajdziecie tutaj wiele bastionów, wieżyczek czy kurtyn z pięknym widokiem na pobliskie zatoczki.

 

Republic Street

 

Republic Street
Republic Street

To główna ulica handlowa w Valletcie. Pełno tutaj sklepów znanych marek, restauracji, kawiarni i atrakcji turystycznych. Ciągnie się ona od bram miasta i Fontanny Trytonów prawie przez całe miasto do St. George’s Square i Pałacu Wielkiego Mistrza. Równolegle do Republic Street warto podejść do Merchant Street, która także jest centrum handlu w centrum miasta.

Wykusze Malta
Charakterystyczne dla Malty wykusze przy oknach.

Zazwyczaj jest tutaj ogrom ludzi, dlatego pilnujcie swoich portfeli przed kieszonkowcami!

 

Is-Suq Tal-Belt Market 

 

Hala Targowa w Valletcie
Hala Targowa w Valletcie

Znajdują się tutaj butiki z lokalnym i nie tylko jedzeniem oraz sklep spożywczy piętro niżej. Dobre miejsce na zakupy spożywcze w Valletcie. Zobaczcie zatem co kupić na Malcie przed odwiedzeniem Hali Targowej w Valletcie.

 

Fort St Elmo

 

Fort St Elmo

Fort St Elmo znajduje się na samym końcu półwyspu Sceberras i wita wpływających do Grand Harbour. Była to pierwsza budowla wybudowana ze wszystkich fortyfikacji wokół miasta. Powstała w 1552 roku. Dziś Fort Saint Elmo można zwiedzać, w środku znajduje się także popularne Muzeum Wojny. Za wejście do Muzeum należy zapłacić 10 EUR, dzieci od 12 do 17 rż oraz seniorzy (60+) zapłacą 7,50 EUR, dzieci młodsze od 6 rż 5,50 EUR.

Muzeum otwarte jest codziennie od 10:00 do 18:00 (z wyjątkiem świąt)

 

Teatr Manoel

 

Teatr Manoel znajduje się w centrum Valletty i jest niewątpliwie najpopularniejszym Teatrem na wyspie. Budowę zlecił i sfinansował Wielki Mistrz Antonio Manoel de Vihena, od którego nazwiska pochodzi nazwa teatru. Wnętrzne teatru przenosi nas we wnętrza najpiękniejszych włoskich teatrów – warto się tutaj udać na operę, jeśli cenicie sobie sztukę. Więcej informacji znajdziecie na teatrumanoel.com.mt

 

Sliema

 

Gdzie iść na Imprezę w Valletcie? Sliema będzie dla Was idealna. Sliema to osobna jednostka administracyjna znajdująca się na północny-zachód od Valletty. Dopłyniecie tam promem/taksówką, dojedziecie samochodem lub busem. 

Znajdziecie tutaj kluby, puby, galerie handlowe i epickie apartamentowce. Jest to typowy kurort, zdecydowanie różniący się klimatem od historycznego centrum Valletty.

 

 

Bażilika Santwarju tal-Madonna tal-Karmnu

 

Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel
Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel

Jeśli widzieliście kiedyś panoramę Valletty, to pewnie zwróciliście uwagę na ogromną kopułę nad miastem. Nie jest to główna katedra miasta, jest to Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel. Łatwo ją pomylić z mieszczącą się obok Katedry Świętego Pawła. Bazylika stoi na miejscu starego kościoła z 1573 roku, po uszkodzeniach z II wojny światowej, władze odbudowały Bazylikę w latach 1958-1981. Wrażenie robi wnętrze i surowa w formie kopuła bez fresków czy malowań – jednak 42 metrowa wysokość robi wrażenie.-

Wejście do Bazyliki jest od strony Old Theatre Street.

 

Ogrody Floriana 

 

Ogrody Floriana 

To już nie Valletta, ale znajdującą się całkiem flisko Floriana. Jeśli macie już dość kamienia, betonu i architektury – polecamy przejść się na południe ogrodami we Floriana. Znajdziecie tutaj dużo zieleni. Samo miejsce oczywiście nie jest bezpośrednio w Valletcie, ale daje dużo cienia i odpoczynku od miasta.

Polecamy Ogrody Botaniczne w Floriana (darmowe) pełne kotów odpoczywających w cieniu drzew.

 

Pałac Wielkiego Mistrza

 

Pałac Wielkiego Mistrza

Pałac Wielkiego Mistrza wraz ze zbrojownią znajduje się w centrum Valletty. Początkowo powstał jako siedziba Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego, przez lata był on ośrodkiem władzy, był on nawet siedzibą parlamentu Malty  – dziś jest tutaj biuro prezydenta Malty. Wyjątkowe są jego niesamowite i kunsztowne zdobienia sal i korytarzy. Główną salą jest Sala Tronowa (Sala Wielkiej Rady). Warto też zwiedzić Zbrojownie Pałacową na tyłach Pałacu, znajdziecie tutaj wiele militariów, armat, zbroi czy broni.

Chwilowo Pałac Wielkiego Mistrza nie jest otwarty na zwiedzanie.

 

Wycieczka na Comino

 

blue lagoon Comino

Jeśli macie ochotę na rajskie widoczki, polecamy udać się na rejs na Comino z Valletty (między innymi). Comino to wysepka pomiędzy Vallettą a Gozo z bajecznymi plażami i przepiękną lazurową wodą. Miejsce to zwane jest Błękitną Laguną. Dopłyniecie tam z Sliemy. Cena za taką wycieczkę wynosi od 110 PLN do 150 PLN za około 6 h wycieczki.

Valletta, co zobaczyć? Mapa

 

Valletta mapa atrakcji

1) Fontanna Trytona 2) Republic Street 3) Konkatedra św. Jana 4) Pałac Wielkiego Mistrza i Zbrojownia 5) Upper Barrakka Gardens 6) Lower Barrakka Gardens 7) Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel 8) Fort St Elmo 9) Mury Valletty 10) Teatr Manoel 11) Hala Targowa w Vallettcie 12) Floriana 13) Przystań 14) Przystań

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz