Top 9: Co kupić na Malcie? Jakie przywieść pamiątki? - BelSole

Top 9: Co kupić na Malcie? Jakie przywieść pamiątki?

Pamiątki na Malcie można kupić na każdym kroku. Jeśli jednak chcecie mieć pewność, że są to autentyczne produkty zrobione na miejscu, polecamy zakupy w centach rzemiosła. Jest ich wiele na Malcie, jak i na Gozo. Jeśli nie wiecie co wybrać, podpowiadamy, co kupić na Malcie i jakie pamiątki przywieść!

 

Zakupy na Malcie

 

Malta to mała wyspa ale bogata w rzeczy i pamiątki lokalne. Znajdziecie tutaj też wiele regionalnych produktów spożywczych niedostępnych nigdzie indziej. Warto więc pomyśleć o zakupach na Malcie. Jak do zakupów się przygotować? W pierwszej kolejności, jeśli chcecie kupić, czy to piwo, wino lub likier z opuncji, pamiętajcie o tym, że w bagażu podręcznym w samolocie tego nie przewieziecie – musicie mieć nadawany. Limit płynów to 100 ml przed bramkami. Możecie oczywiście kupić alkohol za bramkami i wziąć ze sobą w ręce na pokład, ale będzie trochę droższy.

Jeśli chcecie kupić ser lub produkty, które mogą się popsuć – kupcie je na ostatnią chwilę, by nie mogły się popsuć na lotnisku – zabezpieczcie je najlepiej termiczną torbą. Dobrym pomysłem jest wzięcie paru mocnych siatek foliowych na zabezpieczenie płynów w bagażu rejestrowanym by podczas mocniejszego rzucania, jeśli butelka pęknie, nie rozlała się wszędzie po torbie.

Wybierając się na zakupy na Malcie, pamiętajcie, że obowiązuje tutaj euro. Sprawdźcie też aktualne zestawienie cen produktów i usług na Malcie pod koniec artykułu i tutaj

 

Kołatki

 

kołatki z Malty

Spacerując po Malce, z pewnością zwróciliście uwagę na przepięknie zdobione mosiężne albo żelazne kołatki na drzwiach. W wielu domach używa się ich do dziś. Jeśli Wam się podobają, w sklepach znajdziecie repliki zabytkowych kołatek, oraz wzory stworzone współcześnie.  Cena od paru EUR do nawet 100 EUR.

 

Wyroby z dmuchanego szkła, Mdina

 

mdina Malta

Koleją rzeczą, z której słynie Malta to szkło, a raczej szklane produkty. Na wyspie jest kilka niewielkich hut szkła, w których można zobaczyć, jak wykonuje się kolorowe świecznik, wazony i inne drobne ozdoby. Szkło z Malty charakteryzuje się pięknymi barwami. Najczęściej są to różne odcienie niebieskiego i zielonego. Najbardziej znaną hutą jest Mdina Glass, która powstała w 1968 r. Szkło z Malty zaczyna być równie popularne co słynne szkło Murano z Wenecji.

 

Cisk, Piwo z Malty

 

cisk Malta

Cisk to maltańskie piwo jasne, produkowane na wyspie od 1929 roku. Jest to jedna z ikon jeśli chodzi o alkohole na Malcie. Cisk produkowany jest przez grupę Farsons, jeśli chcecie przywieźć butelkę lub puszkę Cisk do Polski, pamiętajcie o limitach płynów w bagażu podręcznym.

Ile kosztuje piwo na Malcie? Cisk na Malcie kosztuje około 1 EUR za puszkę, znajdziecie wiele smaków od jagód po cytrusy.

 

Kinnie, Cola z Malty

 

kinnie Malta

Świat ma Colę, Czechy Kofolę, a Malta posiada Kinnie. Colę z Malty, która posiada charakterystyczny gorzko-słodki smak. Wszystko przez specjalną odmianę pomarańczy chinotto oraz tajną mieszkankę przypraw dodawaną do napoju. W sklepach znajdziecie różne wersje Kinnie, także w Polsce! Kinnie produkuje ta sama firma co Cisk, czyli grupa Farsons.

Kinnie 1 l kosztuje w sklepie na Malcie około 1 EUR.

Maltańskie koronki

 

Malta koronki

Ponoć pierwsze maltańskie koronki powstały XVI w. Tradycyjna ​​bizzilla, czyli koronka była zrobiona z jedwabnych nici. Najczęstszym motywami były rośliny, wzory fantazyjne, morskie np. muszle, a także krzyż maltański. Dziś koronki, choć mają podobne ornamenty, to powstają z nici bawełnianych, a czasem lnianych. Najbardziej znane ośrodki koronkarstwa są w Ta’ Qali na Malcie oraz Ta’ Dbiegi na Gozo. Kupicie tam obrusy, serwety, chusty, chusteczki, bluzki, sukienki, a nawet parasolki.

 

Biżuteria

 

Malta bizuteria

Maltańskie jubilerstwo ma bardzo długie tradycje, a kunszt tutejszych rzemieślników znany jest od wieków. Podczas spacerów po uliczkach stolicy, z pewnością znajdziecie wiele sklepików z biżuterią. Tradycyjne wyroby ze złota i srebra są ręcznie wykonywane techniką filigree, która sprawia, że wyglądają, jakby były haftowane. Często jubilerzy ozdabiają swoje wyroby niewielkimi kamieniami szlachetnymi albo diamencikami. Prawdziwą pamiątką będzie oczywiście krzyż maltański w jakiejkolwiek formie: wisiorka, kolczyków, broszki albo pierścionka.

 

Gbejniet, Ser z Gozo

 

ser Malta

Co dobrego ma Gozo? Otóż na tej spokojnej wyspie produkuje się wyjątkowy i dobry ser. Jest to owczy lub kozi ser podawany w formie małych krążków. Popularne są wersje w ziołach, pomidorach czy oliwie. Polecamy kupić Gbejniet od jakiegoś lokalnego rolnika na miejscu. Można go dodać do sałatek, kanapek czy pizzy.

 

Magnesy na lodówkę

 

Malta magnesy

Magnesy kupuje praktycznie każdy, nawet Ci, co się do tego nie przyznają. Aby była to pamiątka z Malty, a nie z Chin trzeba się trochę natrudzić. Jeśli chcecie mieć autentyczne produkty, szukajcie takich, zrobionych z lokalnego wapienia. Najczęściej przedstawiają małe postacie, obrazy maltańskich krzyżów albo miniaturowe fasady domów maltańskich. Cena za magnes na Malcie, od 1 EUR

 

Wyroby z opuncji figowej

 

likier z opuncji Malta

Opuncja figowa to nic innego jak owoce kaktusa. Po obraniu można ją zjeść na surowo albo przyrządzić pyszne dżemy i marmolady. Jeśli Wam posmakuje i macie miejsce w walizce polecamy przywieść kilka słoiczków, bo w Polsce raczej nie spotykamy takich przysmaków. A tym, co koniecznie trzeba zapakować, jest narodowy alkohol Malty, czyli likier z opuncji. Kupicie go praktycznie w każdym sklepie spożywczym.

Ile kosztuje likier z Opuncji? Na Malcie w sklepie ceny likieru zaczynają się od 13 EUR za 0,7 l.

 

Co jeszcze kupić i przywieźć z Malty?

 

Oczywiście jest jeszcze wiele innych wyrobów lokalnych, które mogą Wam się spodobać. Co kupić na Malcie poza wymienionymi produktami? Godne uwagi są ręcznie robione wełniane swetry, ceramika albo oliwa z oliwek. Pamiętajcie, aby robić zakupy w miejscu, gdzie się wyrabia te rzeczy. Wtedy wspieracie lokalny biznes, a nie globalną gospodarkę Chin.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz