Autostrady we Francji, ceny w 2024 roku. Ile kosztuje przejazd  autostradą we Francji?  - BelSole

Autostrady we Francji, ceny w 2024 roku. Ile kosztuje przejazd  autostradą we Francji? 

Jaka jest cena autostrad we Francji w 2024 roku? Ta kwestia z pewnością zainteresuje zarówno turystów podróżujących po Europie, jak również zawodowych kierowców. Z tego powodu w naszym materiale postaramy się przybliżyć kwestię tego, ile kosztuje przejazd autostradą we Francji w 2024 roku. Z naszego materiału dowiecie się również, jak duża jest sieć autostrad we Francji oraz na jakich zasadach jest ona zorganizowana. Zapraszamy do lektury szczególnie osoby, które planują podróż samochodową do kraju ze stolicą w Paryżu. 

 

Ceny autostrady we Francji w 2024 roku

 

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje przejazd autostradą we Francji w 2024, przyjrzyjmy się kilku podstawowym informacjom na temat dróg szybkiego ruchu w tym kraju. Zacznijmy od tego, że cała sieć autostrad we Francji w 2024 liczy około 12 tysięcy kilometrów. Zdecydowana większość autostrad we Francji jest płatna – suma darmowych odcinków wynosi około 3000 kilometrów. Drogi te są zarządzane bezpośrednio przez władze krajowe. Natomiast pozostałe 9000 kilometrów autostrad we Francji podlega 11 komercyjnym operatorom autostrady. 

I tutaj dochodzimy do kwestii, która stanowi największą trudność w jednoznacznej odpowiedzi na pytanie pt. “ile kosztuje przejazd autostradą we Francji w 2024 roku”. Każdy operator z Francji może bowiem samodzielnie ustalić wysokość opłaty za zarządzany przez siebie odcinek. Dodatkowo, cena autostrad we Francji w 2024 roku zależy również od jakości konkretnego odcinka, a także kategorii pojazdu. Oznacza to, że w przypadku dwóch odcinków o identycznej długości, ale zarządzanych przez różnych operatorów, ceny mogą diametralnie różnić się od siebie. 

 

Ile kosztuje przejazd przez autostradę we Francji? 

 

Jak wyjaśniliśmy powyżej, dokładne określenie, ile kosztuje przejazd przez autostradę we Francji w 2024 roku jest kwestią bardzo problematyczną. Aby pokazać Wam skalę trudności, tego zadania, poniżej przedstawiamy opłaty za pokonanie wybranych odcinków samochodem osobowym. Należy tu podkreślić, że każdy z nich jest zarządzany przez innego operatora: 

  • 18,8 EUR za odcinek Paryż do Lille
  • 11,9 EUR za odcinek Paryż do Amiens
  • 26 EUR za odcinek Calais do Reims
  • 66.10 EUR za odcinek Paryż do Marsylia
  • 12.90 EUR za odcinek Bordeaux do Tuluza

Według wyliczeń krajowych urzędów statystycznych, średnia cena za pokonanie 100 kilometrów autostrad we Francji samochodem osobowym  w 2024 wynosi około 8-9 EUR. Te informacje dostarczają pewnego wyobrażenia na temat tego, ile kosztuje przejazd autostradami we Francji w 2024 roku.  

W trakcie rozważań na temat cen autostrad we Francji w 2024 roku, należy wziąć uwagę jeszcze kilka czynników. Zacznijmy od tego, że inne stawki za autostrady we Francji obejmują różne rodzaje pojazdów. Inną kwotę zapłacimy za przejazd autostradą samochodem osobowym, inną za jazdę motocyklem, a jeszcze inną za kierowanie ciężarówką. Francuskie prawo drogowe wyróżnia 5 kategorii pojazdów, a na każdą z nich nałożona jest inna opłata. 

W kontekście tego, jakie są ceny za przejazd autostradą we Francji 2024 roku, należy również pamiętać, że w kraju ze stolicą w Paryżu dodatkowym opłatom podlegają również niektóre mosty (np. Most Tancarville, Wiadukt Millau, Most Normandie) oraz tunele (m.in. Tunel Mont Blanc, Eurotunnel, Tunel Prade Carenage, Tunel Puymorens, Tunel Maurice-Lemaire.)  

Mamy nadzieję, że w wyczerpujący sposób odpowiedzieliśmy na pytanie, ile kosztuje przejazd autostradą we Francji w 2024 roku. Omawiając ceny autostrad we Francji w 2024 roku, warto jeszcze uwzględnić to, w jaki sposób zapłacić za przejazd. Na szczęście sprawa jest tu bardzo prosta. We Francji nie obowiązują winiety.Opłaty pobierane są na bramkach, a należność można uregulować za pomocą gotówki, karty kredytowej, karty paliwowej oraz elektronicznych systemów płatności. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz