Top 10: Najlepsze atrakcje w Marsylii, co warto zobaczyć? Poradnik - BelSole

Top 10: Najlepsze atrakcje w Marsylii, co warto zobaczyć? Poradnik

Wakacje w Marsylii? Zastanawiacie się co zobaczyć w Marsylii, jakie najlepsze atrakcje? Co warto zwiedzić w tym nadmorskim mieście? Oto poradnik po najlepszych miejscach i atrakcjach Marsylii. Przewodnik specjalnie dla Was!

 

Zwiedzanie Marsylii

 

zwiedzanie Marsylii

Marsylia może wydawać się wielkomiejska na tle innych miast w Prowansji i okolic. Jak zwiedzać Marsylię i co zobaczyć? Duża część zabytków mieści się w okolicy centrum i jest dostępna bez komunikacji zbiorowej czy samochodu. Nieco oddalone od centrum są Palais Longchamp, Ile d’If czy Park Calanques. 

Marsylia zwiedzanie

Do Marsylii z lotniska dostaniecie się autobusem (około 10 EUR za bilet), kolejką która oddalona jest o około 3 km od lotniska (około 4 EUR za bilet) oraz taksówką (przejazd od 40 do 50 EUR) – w większej grupie opłaca się brać taxi lub Ubera. Możecie też pożyczyć samochód i dostać się szeroką dwupasmówką w 30 min do centrum.

Jeśli szukacie ciekawego, nie tak wielkomiejskiego miasta obok Marsylii wybierzcie Nimes, Avignon lub Cassis.

 

Port w Marsylii

 

port w marsylii

Co warto zobaczyć w Marsylii? Port to miejsce w samym centrum Marsylii, życie tętni tutaj prawie całą dobę. Rano znajdziecie tutaj sprzedawców ryb, ludzi jedzących śniadania, a w nocy imprezowiczów wracających z pobliskich klubów.

Z tego miejsca wypływa się także na Ile d’If czy do innych ciekawych miejsc w okolicy Marsylii. Co znajdziecie w samym porcie prócz mnóstwa łodzi? Jego ujścia chronią dwa forty, Sain-Nikolas oraz Sain-Jean z Mucem. Znajdziecie tutaj też mnóstwo restauracji i kawiarni, kościół Saint-Ferréol les Augustins oraz koło widokowe. To samo centrum Marsylii z którego blisko do innych atrakcji a także do głównej ulicy la Canabiere łącząca się z portem na jego końcu.

 

Notre Dame de la Garde

 

notre dame Marsylia

Tą świątynie zapewne zobaczycie z wielu miejsc z Marsylii, ponieważ wybudowana ona została na jednym ze wzgórz w centrum miasta. Podejście jest dość ciężkie jeśli idziecie ze starszą osobą, jeśli nie macie problemu z chodzeniem spokojnie dacie radę. Czy katedra w Marsylii jest otwarta? Do katedry nie ma biletów, więc możecie ją zwiedzić w środku – wnętrze jest bogato zdobione w sztukę oraz elementy marynistyczne.

wnetrze notre dame w marsylii

Na samej górze przed katedrą znajdują się punkty widokowe na całą Marsylię, park Calanques i otaczające wzgórza Marsylii. Zwiedzić możecie też katakumby oraz muzeum katedralne. Przy katedrze Notre Dame de la Garde znajdziecie sklep z pamiątkami i toalety. 

Wejście do katedry jest darmowe.

 

Fort Saint-Nicolas

 

Fort Saint Nicolas

Fort Saint-Nicolas chroni wejścia do portu w Marsylii. Został zbudowany w latach 1660-1664 przez Chevaliera de Clerville na rozkaz Ludwika XIV. Fort miał chronić miasto od zewnątrz, a także od wewnątrz przed rebeliami mieszkańców. Podejrzliwi mieszkańcy podczas rewolucji francuskiej zaczęli nawet niszczyć cytadelę, jednak finalnie została ona zachowana w danym miejscu z małymi zmianami. 

 

Katedra w Marsylii

 

katedra Marsylia

Co jeszcze zwiedzić w Marsylii? To kolejna ważna świątynia w Marsylii, znajduje się po drugiej stronie portu aniżeli Notre Dame de la Garde. Obecną jej formę wzniesiono w 1896 roku, jednak zaraz obok katedry znajduje się część starej katedry z XII wieku w stylu romańskim.

Nawiązuje ona mocno do stylu katedr z Toskanii, jak na przykład do Katedry we Florencji.

 

Ile d’If

ile dif

To wyspa archipelagu Frioul znajdująca się nieopodal centrum Marsylii. Dopłyniecie tutaj promem z portu w centrum miasta. Znajduje się tutaj fortyfikacja królewska zbudowana w 1524 roku w której przez ponad 400 lat było więzienie. O Chateau d’If możecie też przeczytać w Hrabim Monte Cristo, Aleksandra Dumas. Jak dostać się na Ile d’If? Najlepiej promem z Marsylii, pływają one co około 40 min od 7:30 do 20:30 w sezonie. Bilet na twierdzę kosztuje 6 EUR za osobę dorosłą, do 26 roku życia wejście jest bezpłatne.

 

Park Calanques

 

park calanques

Może to nie atrakcja Marsylii, a jej okolic – jednak warto ją odwiedzić. To Park narodowy obok Marsylii, dojedziecie tam autobusem miejskim do Uniwersytetu Luminy lub Redon, możecie też wybrać autobus podmiejski i jechać do Cassis. To piękne miejsce na trekking, pełne ścieżek i pięknych widoków. Ścieżki dostępne są dla amatorów, a także zaawansowanych wspinaczy.

calanques

Z ciekawych miejsc jakie warto zobaczyć w Calanques to plaża Plage d’En Vau czy widoki pomiędzy Falaise du Devenson a Col de la Candelle. Ścieżka z Cassis do Luminy zajęła nam niecałe 6h spaceru wybrzeżem.

 

Stadion Olympique Marsylia

 

stadion olimpique marsylialie

Marsylia to miasto sporu i fanów piłki nożnej. Wiele dzieciaków ćwiczy gdzie tylko się da by być jak ich marsylski idol Zinedine Zidane. Jeśli chcecie odwiedzić świątynie sportu, idźcie na stadion Olimpique Marseille przy 3 Bd Michelet, 13008 Marseille. Ten ogromny velodrome to także piękne dzieło architektury w samym centrum Marsylii. Stadion OM mieści 67,394 widzów, jest to drugi największy stadion Francji po Stade de France.

 

Muzeum Historii Marsylii

 

muzeum historii Marsylii

Marsylia to najstarsze miasto Francji! Jeśli jesteście ciekawi historii Marsylii, to powinniście tutaj zajrzeć. Muzeum mieści się w centrum miasta i prezentuje historię Marsylii od 600 roku p.n.e. oraz terenów wokół od 60 000 roku p.n.e. Znajdziecie tutaj też obiekty i eksponaty z epoki Marsylii greckiej, rzymskiej, średniowiecznej i nowożytnej.

Muzeum Historii Marsylii otwarte jest codziennie prócz poniedziałku od 9:00 do 18:00. Bilet do Muzeum na kolekcje stałe jest darmowy, wystawy czasowe kosztują od 6 do 12 EUR w zależności od kategorii.

 

Palais Longchamp

 

palais longchamp

Pałac Longchamp to w zasadzie wiele obiektów na terenie jednego z najbardziej znanych parków we Francji. W skład kompleksu wchodzi Pałac Główny z dwoma skrzydłami połączonymi kolumnadą i pawilonem. W lewym skrzydle znajdziecie Muzeum Sztuki, w prawym Muzeum Historii Naturalnej. Po środku znajduje się fontanna z kolumnadą oraz rzeźbami Ceres i Pomony na kwadrydze z bykami. 

Przy pałacu znajduje się także duży park z rzeźbami oraz pozostałości po ogrodzie zoologicznym.

Pałac Longchamp został zbudowany 13 sierpnia 1869 na cześć połączenia Marsylii i rzeki Durance oraz rozwiązanie problemu wody w mieście. Projektantem tego neoklasycystycznego budynku był Henri-Jacques Espérandieu.

 

Zagraj w Boule (Pétanque)

 

gra w boule

Marsylia to miasto gdzie możecie zagrać w ten nietypowy w Polsce sport. W mieście znajduje się wiele placów piaskowo-żwirowych gdzie można spróbować zagrać w boule z lokalsami. Gra polega na dorzucenie swoją bulą jak najbliżej świnki (cochonnet), czyli małej kulki, której bule drużyny lub gracza muszą być najbliżej. Sport ten jest bardzo popularny w Prowansji i okolicach.

 

Gdzie spać w Marsylii?

 

Marsylia co zobaczyć

Najbliżej do ciekawych atrakcji jest właśnie z centrum, dlatego okolice portu będą najlepsze – nie są może najtańsze, ale da się znaleźć ofertę z ceną poniżej europejskiej średniej. Jeśli zależy Wam na plaży, najlepiej wybrać regiony na południe od centrum miasta.  Zobaczcie jak wyglądają ceny na popularnej stronie do rezerwacji w Marsylii.

 

Jeśli Wam mało zabytków, zobaczcie więcej atrakcji w Marsylii.

Mapa atrakcji Marsylii

 

mapa atrakcji marsylia

1 ) Port w Marsylii 2 ) Notre Dame de la Garde 3 ) Fort Saint-Nicolas 4 ) Cathedrale de la Major 5 ) Ile d’If 6 ) Park Calanques 7 ) Stadion Olympique Marsylia 8 ) Muzeum Historii Marsylii 9 ) Palais Longchamp

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz