Cena winiety w Czechach w 2022. Ile kosztuje winieta w Czechach? Gdzie kupić? - BelSole

Cena winiety w Czechach w 2022. Ile kosztuje winieta w Czechach? Gdzie kupić?

Szykuje się wycieczka do Czech  i zastanawiacie się ile kosztuje winieta w Czechach w 2022 roku? Jaka jest aktualna cena za winietę w Czechach? Gdzie można kupić winietę w Ostrawie?

Wybierając się do Pragi, Brna lub innego miasta w Czechach, a także jeśli jest to kraj przez, który będziecie przejeżdżać, to warto wcześniej sprawdzić czy jest tam potrzebna winieta . Ile kosztuje winieta do Czech w 2022 roku? Gdzie kupić winietę do Czech i ile jest ważna?  To wszystko znajdziecie w tym przewodniku.

Ile kosztuje winieta do Czech?

Winieta do Czech w 2022 roku kosztuje 1500 koron czeskich ( ok. 290zł po kursie z 15.06) za winietę roczną. Jest ona najbardziej opłacalna, jeśli planujecie kilka wypadów do tego kraju w ciągu roku. Najczęściej wybieraną opcją jest winieta 10-dniowa za 310 CZK (ok. 59zł po kursie z 15.06). Jest dostępna także winieta na 30 dni za 440 CZK (ok. 84 zł po kursie z 15.06), która opłaci się jeśli np. jedziecie na dwutygodniowy urlop i winieta 10-dniowa jest za krótka na powrót. Możliwe są zniżki dla aut napędzanych gazem ziemnym lub biometanem. Ulga natomiast nie przysługuje autom z instalacją LPG.

 

Gdzie kupić winietę do Czech?

 

Winiety można kupić w Czechach na stacjach benzynowych, a także w każdym okienku Czeskiej Poczty oraz w specjalnie przygotowanych, samoobsługowych automatach. Automatów jest póki co tylko 13 i jeden znajduje się na przejściu granicznym w czeskim Cieszynie oraz w Bohuminie. Ważne: automaty nie przyjmują gotówki, możliwa jest tylko płatność kartą płatniczą. Jest możliwość zakupu winiety elektronicznej na stronie eDalnice.cz, która przetłumaczona jest między innymi na język polski, co na pewno ułatwi zakup wszystkim Polakom.

Gdzie umieścić winietę?

Winieta powinna być przyklejona w widocznym miejscu. Musi być to po wewnętrznej stronie przedniej szyby, najlepiej za lusterkiem wstecznym lub przy lewej krawędzi przedniej szyby. Bardzo ważne jest by zapisać numer rejestracyjny na winiecie, ponieważ nie chcecie się narazić na wysokie kary. Pamiętajcie, żeby usuwać z szyby starsze winiety! Jeśli chodzi o winietę elektroniczną, to trzeba mieć przy sobie potwierdzenie PDF na wypadek kontroli policji.

Winieta czeska: na jakie drogi?

Na poniższej mapie, kolorem niebieskim oznaczone są drogi, na których wymagana jest winieta. Wszystkie maszyny poniżej 3,5 t, oprócz motocykli i przyczep, wymagają zakupu winiety.

Drogi płatne Czechy

 

Winieta czeska to wydatek, który może okazać się nieodzowny. Być może próbując ominąć płatne drogi, tak naprawdę tylko wydłużymy czas podróży, a wyższa kwota za paliwo przebije tą za winietę. Musicie się zastanowić czy oszczędność kilkudziesięciu złotych jest tego warta.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz