Cena winiety w Szwajcarii w 2022. Ile kosztuje winieta w Szwajcarii? Gdzie kupić? - BelSole

Cena winiety w Szwajcarii w 2022. Ile kosztuje winieta w Szwajcarii? Gdzie kupić?

Wybieracie się do Szwajcarii autem i zastanawiacie się ile kosztuje winieta w Szwajcarii w 2022 roku? Jaka jest aktualna cena za winietę w Szwajcarii?

Jadąc na urlop do Szwajcarii lub jeśli jest to kraj przez, który będziecie przejeżdżać, to warto pamiętać o tym, że jest tam wymagana winieta do poruszania się na tamtejszych drogach. Ile kosztuje winieta do Szwajcarii w 2022 roku? Gdzie kupić winietę do Szwajcarii i ile jest ważna? Tego dowiecie z tego artykułu.

Ile kosztuje winieta do Szwajcarii?

Winieta do Szwajcarii w 2022 roku kosztuje 40 franków szwajcarskich ( ok. 180 PLN patrząc na kurs z dnia 14.06). W przeciwieństwie do Austrii czy Czech, nie ma możliwości kupienia winiet krótkoterminowych, np. na 10 dni. W Szwajcarii obowiązują winiety roczne, jednakże ważna jest ona, aż do końca stycznia następnego roku. Co więcej, można ją kupić już na początku grudnia, więc dla przykładu winieta kupiona 1 grudnia 2021 roku ważna jest do 31 stycznia 2023r. W ten sposób ważna jest ona aż 14 miesięcy.

Gdzie umieścić winietę?

Bardzo ważne jest to, by winietę przykleić w odpowiednim miejscu. W przypadku aut, winieta powinna być po wewnętrznej stronie przedniej szyby. Musi być przyklejona za lusterkiem wstecznym albo przy lewej krawędzi przedniej szyby. Jednakże, w przypadku motorów wystarczy, że będzie umieszczona w miejscu, w którym nie da się jej wymienić. Pamiętajmy, żeby usuwać z szyby starsze winiety!

 

Gdzie kupić winietę do Szwajcarii?

 

Winiety można kupić w Szwajcarii, kiedy będziecie już na miejscu. Z łatwością znajdziecie je na poczcie lub stacjach benzynowych oraz także w kilku biurach sprzedaży. Niestety w Szwajcarii nie ma winiet elektronicznych, dlatego brak jest oficjalnej strony, na której można by taką kupić. Natomiast, jest możliwość zamówienia winiety będąc jeszcze w Polsce w niektórych sklepach.

 

Winieta Szwajcarska: na jakie drogi?

Oto lista dróg, które wymagają kupienia winiety. Pamiętajcie, że każdy pojazd silnikowy i przyczepa poniżej 3,5 t potrzebuje winiety.

Źródło: Fedro

 

Winieta szwajcarska jest to spory wydatek, zwłaszcza jeśli będziecie korzystać z niej tylko przez kilka dni. Natomiast problemy, które mogą wyniknąć z nieposiadania jej, mogą być dla Was przykre. Karą jest 200 franków oraz 40 franków za zakup nowej winiety, a kontrole są bardzo częste.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz