Czy Albania jest tania czy droga? Ceny w Albanii 2023 (CZERWIEC) - BelSole

Czy Albania jest tania czy droga? Ceny w Albanii 2023 (CZERWIEC)

To ostatni hit wśród turystów w Polsce, Albania stała się topową destynacją na wycieczki. Planując wakacje musimy wiedzieć jakim budżetem dysponujemy – rodzi się zatem pytanie, czy Albania jest droga czy może tania? Ile kosztuje hotel w Albanii? Jakie są ceny w Albanii w 2023 roku? Oto aktualne ceny maj/czerwiec 2023! Oto przegląd cen restauracji, hoteli i cen w sklepach.

 

Ceny hoteli, noclegów i apartamentów w Albanii

 

bulwar durres

Ile kosztuje nocleg w Albanii? w Sarandzie? w Durres? Oczywiście sprawa nie jest jednoznaczna i zależy od klasy obiektu, ale postaramy się rozróżnic ceny hoteli od apartamentów od luksusowych noclegów w Albanii. Za hotel 3-gwiazdkowy w Durres, Sarandzie lub Ksamil należy zapłacić od 140 PLN do 400 PLN za dobę za pokój dwuosobowy. Spokojnie jednak znajdziecie coś do 300 PLN za dobę za dwie osoby ze śniadaniem w dobrym  3-gwiazdkowym hotelu w Albanii. Ile natomiast  kosztują bardziej luksusowe noclegi w hotelu 5-gwiazdkowym?  W Albanii nie ma wiele hoteli z tak dużą liczbą gwiazdek, gdyż turystyka w tym kraju wciąż się rozwija. Za podwójny pokój ze śniadaniem, w 5-gwiazdkowym hotelu zapłacicie już od 360 PLN do nawet 1000 PLN za noc.

Co jeśli chcemy znaleźć tani nocleg w Albanii?

Ile musimy zapłacić za coś na prawdę taniego ale zdatnego do spania? W Tiranie możecie znaleźć pokoje jednoosobowe już od 47 PLN a dwuosobowe od około 50 PLN. Da się spędzić tanio wakacje i znaleźć nocleg w Albanii.

 

Ceny wycieczek do Albanii w 2023

 

ceny wycieczek do Albanii

Ile kosztuje wycieczka do Albanii? Zorganizowane wycieczki all inclusive to cena średnio około 2100 – 2500 PLN za osobę. W tym bardzo dobrze oceniane wakacje w hoteli Akropoli w Durres za 2000 PLN. Za wycieczkę autobusem do Albanii należy zapłacić około 1500 PLN za osobę w bardzo dobrze ocenianym hotelu 300 metrów od plaży.

Najtańsze wakacje z własnym dojazdem i śniadaniem za 7 dni jakie znaleźliśmy są za około 1100 PLN za osobę. Trzeba więc sobie porównać tą ofertę z organizacją wakacji przez samego siebie.

 

Ceny w restauracjach w Albanii

 

co zjeść w Albanii

Ile zapłacicie za obiad w Albanii? W kurortach będzie to znaczenie drożej niż w mniej turystycznych miejscach. My przyjrzymy się restauracjom w kurortach. Sałatka 'grecka’ to około 12 PLN, zupa rybna to około 15 PLN, Jahni wieprzowe w czerwonym sosie  ok 25 PLN, duże danie główne z jagnięciny 36 PLN, mix mięs dla dwóch osób 50 PLN, Margarita 18 PLN. Tani obiad to około 26 PLN, natomiast za obiad dla dwóch osób w średniej jakości restauracji to około 100 PLN, zestaw w popularnej sieci 18 PLN.

Znajdziecie też tańsze opcje, zupa dnia w dobrej taniej restauracji w Szkodrze lub Tiranie to ok 5-10 PLN, sałatka to około 7 – 10 PLN. Więcej informacji o kuchni albańskiej w tym artykule.

 

Ceny w sklepach i marketach w Albanii

 

Ceny w sklepach w Albanii
Ze Strony Conad Albania

Tutaj nie macie co liczyć na wielkie rewolucje, oczywiście niektóre produkty są tańsze, jednak średnia jest dość zbliżona do Polski. Mleko kosztuje około 3 – 4 PLN, 12 jajek 7 PLN, jabłka 3 PLN, pomidory 4 PLN, ziemniaki 2 PLN, kilogram sera 18 PLN, kilogram wołowiny 30 PLN. To ceny głównie marketowe nie wiejskie ani z targów – tam znajdziecie lokalne produkty taniej. Co z innymi rzeczami?

W momencie sprawdzania cen 100 LEK to około 4 PLN.

Mleko 110 LEK
12 jajek 180 LEK
Jabłka 80 LEK
Pomidory 130 LEK
Ziemniaki 80 LEK
Ser 635 LEK
Wołowina 884 LEK
1 litr oliwy 384 LEK
Wino 270 – 500 LEK
Piwo 80 LEK
Papierosy 210 LEK (8 PLN)
Kawa mielona 140 LEK / 100 g
Miód  610 LEK / 450 g
Coca Cola 490 LEK / 2 x 1,35 l
Mozzarella 210 LEK / 125 g
Nutella 1100 LEK / 1 kg
Ryż 310 LEK / 0,5 kg
Pomarańcze 80 LEK / kg
Granaty 129 LEK / kg
Oliwki 340 LEK / kg
Vere Kallmeti Prestigj 1650 LEK / butelka
Partizier EHW 650 LEK / kg

Ile kosztuje oliwa w Albanii?

Cena za butelkę to od 16 PLN wzwyż.

Ile kosztuje wino w Albanii?

W markecie kosztuje od 22 PLN za butelkę. Domowe wino do kupienia na ulicy i na targach będzie znacznie tańsze – nawet 10 PLN za butelkę.

Ile kosztuje piwo w Albanii?

Butelka piwa kosztuje od 3 PLN za butelkę w Albanii

Ile kosztują papierosy w Albanii?

Paczka papierosów kosztuje 8 PLN za paczkę w Albanii. Pamiętajcie o limitach wwozu alkoholi i papierosów do Polski z Albanii.

 

Ceny atrakcji w Albanii

 

amfiteatr Durres

Tutaj w zależności co chcecie zobaczyć, to ceny mogą być diametralnie różne. Cena za wejście do amfiteatru Durres (atrakcje Durres) to około 10 PLN, Muzeum archeologiczne to około 15 PLN,  bilet to Butrint w Sarane kosztuje około 36 PLN (atrakcje Saranda), ceny nie są wygórowane – są dość racjonalne ale nie są też niskie. Jeśli chcecie zorganizować sobie większą wycieczkę, to zorganizowane wypady dla grup potrafią kosztować i 1500 PLN za 1 dzień objazdu po Albanii. Ile kosztuje wypożyczenie żaglówki w Albanii? Cena to od 130 do około 270 EUR za dobę, oczywiście ceny są i znacznie wyższe dla większych łodzi.

 

Ceny taxi, transportu i Ubera w Albanii

 

korfu saranda albania prom

Zacznijmy od tego, że w Albanii nie ma Ubera. Ile kosztuje taksówka w Albanii? Tutaj polecamy ustalać ceny przed rozpoczęciem kursu i należy też raczej mieć gotówkę albańską LEK ze sobą. Kurs z centrum Tirany do lotniska Tirana to około 20 km i mniej więcej 2100 LEK (77 PLN), znajdziecie też droższe kursy – niektórzy liczą sobie nawet 7 PLN za 1 km. Inne środki transportu, jak na przykład promy z Sarande na Korfu to cena około 23,80 EUR za osobę. 

 

Czy Albania jest tania czy droga, werdykt

 

pamiątki Albania

Jeśli będziecie spędzać normalne wakacje nie patrząc na ceny, to ceny w Saranda czy Durres niewiele się różnią od tych w Polsce, są jednak zdecydowanie tańsze od najpopularniejszych kurortów świata. Tutaj spędzicie zdecydowanie tańsze luksusowe wakacje niż na przykład na Santorini. Ceny noclegów mogą być śmiesznie tanie jeśli nie zależy Wam na widoku ani na bliskości morza, w restauracjach też specjalnie nie przepłacicie. Najdroższe pewnie będą zakupy w Albanii w sklepach lub taksówka z miejsca na miejsce. Albania jest więc tanim krajem, gdzie możecie jechać na tanie wakacje – póki co, bo powoli się to zmienia. Miłego wypoczynku!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz