Chorwacja we wrześniu, październiku czy listopadzie? Top 5 powodów - BelSole

Chorwacja we wrześniu, październiku czy listopadzie? Top 5 powodów

Czy warto jechać do Chorwacji na jesień? Jak wygląda najbliższy ciepły kraj Polsce pod koniec roku we wrześniu, październiku czy listopadzie? Czy na Chorwacji jest wtedy ciepło? Czy warto? Oczywiście! Oto najważniejsze powody by jechać na Bałkany w okresie jesiennym.

Pogoda nadal jest dobra w Chorwacji

pogoda jesień chorwacja
Pamiętajcie by ściągać ubrania przed wejściem do wody!

Wrzesień i październik w Chorwacji to miesiące zdecydowanie cieplejsze niż w Polsce. W listopadzie pod koniec miesiąca temperatura potrafi spaść do 10 stopni, jednak macie większą szansę na dobrą pogodę niż na ulewne deszcze. Dla przykładu, Dubrownik we wrześniu to temperatury dochodzące do 30 stopni powyżej zera. Nawet w październiku i listopadzie będziecie mogli iść na plażę w Chorwacji i popluskać się w morzu, no chyba, że wolicie jesienne błoto na ulicy w swojej korpodzielni.

Mniejsze tłumy na Bałkanach

Czy warto jechać do Chorwacji na jesień? Według danych Trading Economics Liczba turystów we wrześniu spada o 33% w porównaniu do lipca. Październik do mniej niż 1/3 turystów niż środek lata, a listopad to ponad 6-krotny spadek liczby turystów. To jeden z najmniej docenianych regionów pod koniec roku na jesień, więc nie uświadczycie tłumów na uliczkach małych historycznych miasteczek oraz plażach w Chorwacji.

Zbiory w winnicach, pyszne chorwackie warzywa i owoce

Jesień obfituje w doskonałości kuchni chorwackiej, przez zbiory w winnicach gdzie wytwarza się najlepsze chorwackie wina, przez oliwki, figi, pomidory czy inne warzywa i owoce. Dla przykładu festiwal Good Food w Dubrowniku to, aż 4 dni prezentacji (nie tylko) lokalnej kuchni. Na Istrii popularny jest także festiwal trufli, a do tego w wielu miasteczkach będziecie mogli zakosztować kasztanów. Jeśli zastanawiacie się czy jechać do Chorwacji – pomyślcie o tych lokalnych specjałach.

Najważniejszym dniem dla tradycji chorwackiego winiarstwa jest dzień świętego Marcina obchodzony 11 listopada co roku – możecie wznieść toast za niepodległość pysznym Pelješac 2010.

Wydarzenia takie jak Dzień Świętego Marcina

Martinje, czyli Dzień Świętego Marcina to oczywiście delektowanie się doskonałym chorwackim winem – popularne jest głównie w kontynentalnej części Chorwacji. Dzień Świętego Marcina to w zasadzie seria wielu wydarzeń przez parę dni, więc spokojnie będziecie mogli świętować także 12 i 13 listopada. Pamiętajcie o wzmożonych kontrolach policji w tym okresie.

Nie myślcie, że to wszystko, polecamy także festiwale żeglarskie we wrześniu, noc teatrów w listopadzie czy słynny CRO Race – odpowiednik polskiego Tour de Pologne.

Taniej, zdecydowanie niższe ceny

Tak, można jeszcze taniej! Przez ostatnie lata Chorwacja jednak mocno drożała, dlatego co raz mniej turystów mogło sobie pozwolić na chorwackie luksusy. Jeśli szukacie niższych cen – celujcie w offseason, może to być dla was prawdziwie chorwacka złota jesień. Te same lokale mogą kosztować nawet 5 razy mniej porównując lipiec i listopad. Warto często sprawdzać historie cen na booking kropka com albo wynajmu na Airbnb, możecie się zdziwić ile można oszczędzić na noclegu w Chorwacji.

Nie tylko ceny noclegów są niższe, możecie zaoszczędzić także na: atrakcjach, lotach czy przewodnikach.

Pogoda w Chorwacji we wrześniu

To najcieplejszy miesiąc jesieni na Chorwacji – temperatura wynosi od 22 do 30 stopni powyżej zera. Może trochę padać, jednak się nie martwcie – nie potrzebujecie parasola codziennie. Spokojnie możecie udać się na plażę oraz na długie piesze wycieczki. Uwaga na wysokie temperatury, nawadniajcie się.

Temperatura w Chorwacji w październiku

W październiku pada raz na 4-5 dni, więc szanse na deszcz są dość małe. Jest chłodniej niż w październiku, bo maksymalnie 25 stopni. Najchłodniejsze dni to około 18 stopni powyżej zera. Nawet jeśli zacznie padać zawsze możecie schować się w jakiejś dobrej restauracji i popodziwiać widoki popijając chorwackie wino.

Chorwacja w Listopadzie

Robi się chłodniej – pod koniec miesiąca temperatura może wynieść nawet 10 stop, a w nocy może spaść do 4 powyżej zera. Weźcie ze sobą ciepłe kurtki na zimne noce, jednak temperatura nie przeszkadza w podziwianiu pięknych widoków. 

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz