Wybieracie się na wakacje na Sycylii? Jeśli planujecie wyjazd na włoską wyspę to pewnie zastanawiacie się jakie są ciekawe fakty i informacje o Sycylii. Przedstawiamy zbiór ciekawostek o Sycylii. Z czego słynie wyspa? Ile osób tu mieszka? Tego dowiecie się z naszych ciekawostek dla dzieci i nie tylko.
Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego i jedna z największych wysp w Europie. Sycylia ma powierzchnię 25 711 kilometrów kwadratowych, a według danych z 2019 roku zamieszkuje ją blisko 5 milionów mieszkańców co stanowi 8,3% wszystkich mieszkańców Włoch.
Sycylia jest wyspą należącą do Włoch ale utrzymuje znaczną autonomię od kraju. Wiele osób pyta czy Sycylia to kraj i wcale nie jest to pytanie aż tak głupie jak może się wydawać! Sycylia ma własnego prezydenta, własny herb, własną flagę, własne Zgromadzenie Regionalne, które dzieli się kompetencjami ustawodawczymi z włoskim rządem.
Skoro Sycylia ma znaczną autonomię, prezydenta i swój niewielki rząd to musi mieć też stolicę, prawda? Prawda! Stolica Sycylii to słynne Palermo. W Palermo mieszka ponad 650 tysięcy osób. To stolica w sensie politycznym, turystycznym, gospodarczym i kulturalnym.
Sycylia leży oczywiście na Morzu Śródziemnym ale jeśli jedziecie na Sycylię to będziecie mogli kąpać się nie w jednym, a w kilku morzach. Nad jakim morzem leży Sycylia? Również nad Tyrreńskim i Jońskim.
Na Sycylii znajduje się najsłynniejszy aktywny wulkan w Europie czyli Wulkan Etna. To najwyższy wulkan Europy sięgający wysokości 3340 metrów nad poziomem morza. Wulkan Etna posiada jeden duży główny krater oraz ponad 270 kraterów bocznych, które nie pozostają aktywne. W jednym z naszych tekstów opisujemy wejście na wulkan Etna, jedną z największych atrakcji Sycylii.
Mówi Wam coś nazwa Trinacria? Jeśli tak to dobrze, jeśli nie to teraz dowiecie się czym jest Trinacria. To nic innego jak Sycylia. Nazwa Trinacria wywodzi się jeszcze z czasów antycznych.
Sycylia jest miejscem tak odrębnym w porównaniu do kontynentalnych Włoch, że nawet ma swój własny język. Sycylijski dialekt uważany jest za całkowicie odrębny język chociaż nie ma go na lekcjach w szkole i nie jest językiem urzędowym. Językiem sycylijskim włada około 4,8 mln osób.
Etnę znają wszyscy ale warto pamiętać, że nie jest to jedyny aktywny wulkan w okolicy. Pozostałe znajdują się na wyspach Stromboli i Vulcano, a na samej Sycylii znaleźć można kilka innych, już nieczynnych wulkanów.
Mimo bycia miejscem atrakcyjnym turystycznie Sycylia jest jednym z najbiedniejszych włoskich regionów. Jeśli chodzi o generowanie produktu krajowego brutto to według danych z 2017 roku Sycylia plasuje się na wysoki, przedostatnim miejscu ze wszystkich regionów. Biedniejsza jest tylko Calabria, również położona na południu Włoch.
Na Sycylii znajduje się największy budynek teatru w całych Włoszech. To Teatro Massimo położony przy Piazza Verdi w Palermo. Budynek powstał według planów Giovanniego Battista Gillipo Basile. To przed nim kręcono słynne sceny z filmu Ojciec Chrzestny III.
Będąca sporą wyspą Sycylia oddalona jest od stałego lądu zaledwie o 3,1 kilometra. Sycylię od Włoch oddziela Cieśnina Mesyńska. Najciekawsze jest to, że aż po dzisiejsze czasy nie powstał most przez Cieśninę Mesyńską. Budowa mostu miała się rozpocząć ale się nie rozpoczęła. Nie da się ukryć, że tego typu konstrukcja wpłynęłaby pozytywnie na rozwój regionu.
Znacie Archimedesa? Nie znacie bo umarł w 212 roku przed naszą erą, ale pewnie o nim słyszeliście. Słynny filozof i matematyk urodził się właśnie na Sycylii. Archimedes żył w latach 288-212 p.n.e w Syrakuzach.
To na Sycylii zrodziła się słynna mafia określana czasem mianem Cosa Nostra. Struktury mafijne rozwijały się na Sycylii już w XIX wieku i z wyspy przeniosły się w najróżniejsze zakątki świata. Niektórzy twierdzą, że mafia przetrwała do dziś ale są w błędzie. Wszyscy wiedzą dobrze, że nie ma żadnej mafii.
Na Sycylię można tanio dolecieć z wielu miejsc w Polsce. Tu dowiecie się więcej o lotniskach na Sycylii.
Znacie sonet? Ale nie taką piosenkarkę z dawnych lat tylko typ utworu literackiego. Za twórcę sonetu uznawany jest Iacopo da Lentini. Typ utworu literackiego złożony z 14 wersów zgrupowanych w dwóch czterowierszach wywodzi się właśnie z Sycylii.
Jedynym naturalnym jeziorem na Sycylii jest niewielkie jezioro Lago di Pergusa położone około 5 kilometrów od Enny. Obszar akwenu to 180 hektarów.
Jeśli lubicie jeść lody to na Sycylii będziecie mogli je bez najmniejszego obciachu zjeść na śniadanie. Jednym z tradycyjnych sycylijskich śniadań są lody serwowane w maślanej bułce. W menu knajpek szukajcie pozycji brioche con gelato. Smak lodów można sobie wybrać dowolnie ale na Sycylii polecamy przede wszystkim pistacje i stracciatella.
Włochy nieodłącznie kojarzą się z pizzą ale Sycylia ma swoją własną pizzę. Sycylijska pizza nie przypomina tej znanej z Neapolu. Pizza z Sycylii czyli sfincione to zdecydowanie grubsze ciasto, a sama pizza najczęściej ma kształt prostokąta. Dopiero w XVII wieku na Sycylii pojawiła się wersja pizzy z pomidorami. Typowa pizza z Sycylii zwykle serwowana jest z mocnym serem, ziołami, pomidorami, cebulą i serdelkami
Na Sycylii aż roi się od bezdomnych psów i kotów. Władze regionalne nie radzą sobie z problemem bezdomnych zwierząt od bardzo wielu lat. Na szczęście zdziczałe zwierzaki rzadko atakują ludzi. Częściej są przyjazne. Ile jest bezdomnych kotów na Sycylii? Opracowano na to nawet specjalny wzór. Podobno by określić ich liczbę należy wziąć liczbę mieszkańców i pomnożyć ją przez 6.
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |